Jesteś tutaj:-, Operatorzy, Plus, Telefony, Top30, Top7-Sieć Plus blokuje IMEI telefonów, gdy zalegamy z ratami – mamy potwierdzenie

Sieć Plus blokuje IMEI telefonów, gdy zalegamy z ratami – mamy potwierdzenie

Zakup abonamentu i drogich, najnowszych modeli smartfonów w systemie ratalnym jest praktyką powszechnie stosowaną przez klientów sieci komórkowych. Kilka dni temu media branżowe obiegła informacja, że Polkomtel, operator sieci Plus, może zablokować Samsung Galaxy S7 Edge:


Znalazłem na forum Telix dyskusję dotyczącą blokowania IMEI przez Plusa i chciałbym naświetlić Panu sytuację, która mnie spotkała. Kupiłem przez Allegro w jednym z komisów telefon, Samsung Galaxy S7 Edge, który został pierwotnie nabyty w sieci Plus w ramach abonamentu z ratami. W lutym telefon przestał łączyć się ze wszystkimi sieciami komórkowymi z powodu blokady numeru IMEI. Jak Pan wie, sieć Plus zastrzega sobie prawo własności do tego telefonu do momentu spłaty ostatniej raty. W przypadku nieuiszczania rat przez abonenta Plus blokuje IMEI danego telefonu. Zastanawiające jest pytanie, na jakiej podstawie prawnej i w jaki sposób tego dokonuje. Śmiem twierdzić, że nie ma jednak do tego żadnych podstaw. Ponadto mogę się założyć, że nie otrzymał Pan jeszcze oficjalnej odpowiedzi od Plusa (tak to prawda, czekamy na oficjalną wypowiedź przedstawicieli Plusa na nasze pytania red.), a jeśli Pan ją otrzyma, to będzie ona dosyć wymijająca. Wynika to z prostego faktu. Otóż, aby telefon mógł zostać zablokowany po numerze IMEI, numer ten trzeba dodać do bazy skradzionych/przywłaszczonych telefonów. Z tego co jest mi wiadome, inne bazy nie istnieją. Zgodnie z prawem telekomunikacyjnym nie ma też innej możliwości dodania takiego numeru IMEI. Zgłaszając sprawę na policję, uzyskamy odpowiedź, że telefon o takim i takim numerze IMEI nie figuruje w ww. bazie (czyli nie jest skradziony ani przywłaszczony). Jeśli zatem telefon nie został skradziony/przywłaszczony, operator nie może samodzielnie wprowadzić takiej blokady – nie dopuszcza tego obowiązujące w Polsce prawo telekomunikacyjne. Dlatego takie działanie uważam za niezgodne z przepisami telekomunikacyjnymi. Proszę mnie poprawić, jeśli się mylę. Opieszałość operatora w wyjaśnieniu sprawy jest zrozumiała. Gdy blokowanie numerów IMEI z tytułu niezapłaconych rat zakorzeni się na trwałe w świadomości konsumentów, przestaną być zadawane jakiekolwiek pytania w tej sprawie.

Dodam, że posiadam dowód sprzedaży (paragon), zeskanowaną umowę abonamentową z podpisem pierwotnego nabywcy-abonenta, ponadto dokumentację elektroniczną dot. sfinalizowanej aukcji z portalu Allegro, oczywiście ww. sprawne i działające urządzenie oraz ekspertyzę wystawioną przez autoryzowane centrum serwisowe firmy Samsung z Piaseczna. W ekspertyzie tej stwierdzono poprawność działania telefonu oraz prawdopodobnie blokadę numeru IMEI. Słowo „prawdopodobnie” wynika z tego, że żadne centrum serwisowe nie może stwierdzić ze 100% pewnością faktu zablokowania IMEI bez informacji zwrotnej od operatora. Jak Pan już wie, operator nie kwapi się z pisemnym potwierdzeniem faktu zablokowania telefonu. W tym momencie pozostaję parę możliwości – skorzystanie z pomocy rzecznika konsumentów i wystosowanie przez niego pisma do operatora z żądaniem potwierdzenia blokady. Druga możliwość to skorzystanie z polubownego rozstrzygania sporów na platformie Allegro. Do tego potrzebna jest jednak notatka z policji, której nie otrzymam, ponieważ telefon nie figuruje w rejestrze kradzionych telefonów.

Jak sam Pan widzi, sytuacja jest nietypowa i z pewnością nieciekawa. Na forach internetowych można znaleźć wiele poszkodowanych w ten sposób osób – dodaje Czytelnik.

Odsyła nas też do Forum Plusa, na którym konsultantka z Plusa odpowiada użytkownikowi, takiego feralnego telefonu, że jeżeli odkupił telefon, musi skontaktować się z pierwotnym nabywcą-abonentem.

Warto tutaj dodać, że 1 lutego 2017 roku Polkomtel, operator sieci Plus, wprowadził nowe Regulaminy w umowach abonamentowych ze sprzętem. W nowym regulaminie Operator zastrzega sobie własność telefonu do momentu spłacenia wszystkich rat.

Istotną zmianą, z punktu widzenia abonenta i ewentualnych nabywców telefonów od abonentów, jest wprowadzenie nowych warunków sprzedaży ratalnej, w tym sprzedaży z zastrzeżeniem prawa własności.

Zgadza się. Mówią o tym zapisy regulaminów promocji cyt.: „Polkomtel zastrzega sobie prawo własności przedmiotu sprzedaży aż do uiszczenia ceny w całości.”
Jeśli klient, który podpisał z nami umowę, nie płaci rat za urządzenie, może narazić się zablokowanie numeru IMEI. W Twoim przypadku osoba, od którego nabyłeś telefon, nie wywiązała się z umowy z nami zawartej, stąd rezultat. Aby przywrócić możliwość korzystania ze sprzętu, konieczne jest uregulowanie zaległych należności. W celu wyjaśnienia sprawy pozostaje Ci skontaktować się ze sprzedawcą telefonu
– odpowiada Magda_Plus Specjalista Plusa.

A zatem, nie tylko przyszli nabywcy telefonów z Plusa ale i aktualni, jeżeli telefon był zakupiony na raty w ramach abonamentu, muszą mieć świadomość, że w przypadku zwłoki w spłacie należnych rat poprzedniego właściciela Plus może im zablokować IMEI.

Dopóki nie otrzymamy wypowiedzi przedstawicieli Plusa, warto pamiętać, aby przy odkupie telefonu od klientów Grupy Cyfrowy Polsat w szczególności sprawdzić datę zawarcia umowy abonamentowej przez sprzedającego ( czy została ona zawarta po 30 stycznia 2017 roku) i na podstawie jakiego Regulaminu.

źródło: wł.

Poniżej dokumentacja, która przysłał nam Czytelnik, na potwierdzenie swoich słów:Biorąc pod uwagę ww. dokumentację, zapytamy Plusa, dlaczego , za zaleganie z płatnościami rat, karane są osoby trzecie, a nie kliet, który podpisał umowę. W tym przypadku Czytelnik w dobrej wierze kupił sprzęt, a traktowany jest jak paser.

Autor |2017-03-10T10:37:14+01:0010 marca 2017 10:37|Kategorie: Newsy, Operatorzy, Plus, Telefony, Top30, Top7|Tagi: , , , |33 komentarze

33 komentarze

 1. Paula 10 marca 2017 w 09:54 - Odpowiedz

  I bardzo dobrze, skoro Plus zastrzega sobie prawo do tego że urządzenie jest jego własnością ma prawo zablokować sprzęt i bardzo dobrze.
  Na takim procederze zarabia kupujący i sprzedający a operator traci.
  A ludzie którym żal kilka złotych więcej za telefon z sieci elektromarketów są sami sobie winni.

  • Gucio 10 marca 2017 w 10:15 - Odpowiedz

   Wskaż miejsce, w którym traci operator? Podpisując umowę musisz mu płacić niezależnie od tego czy masz ten telefon czy nie. A jak przestaniesz płacić wejdzie Ci na głowę komornik i zapaskudzą Ci konto w BIK. I w tym przypadku operator nic nie traci.

  • Wiedzacy 10 marca 2017 w 12:06 - Odpowiedz

   @Gucio. Operator „nic” nie traci, gdy komornikowi uda się odzyskać całą należność wraz z kosztami jej egzekucji. Dopóki tak się nie stanie wyłączenie telefonu jest zabezpieczeniem na poczet wierzytelności. Podobnie jak blokuje się konta bankowe.

 2. Gucio 10 marca 2017 w 10:13 - Odpowiedz

  W ten sposób Plus połozy sprzedaż telefonów na allegro. Nigdy nie będzie wiadomo czy na pewno telefon nie jest z Plusa.

  • Lika 10 marca 2017 w 19:45 - Odpowiedz

   Pytanie czy tylko Plusa, bo jak pozostałe opy pójdą tą drogą, to może być koniec handlu telefonami z drugiej ręki

 3. Den 10 marca 2017 w 10:31 - Odpowiedz

  Z drugiej strony jak nie płacisz bankowi rat za samochód to Ci go odbiorą. Pytanie czy kto na tym lepiej wyjdzie Plus, czy komisy

 4. olaf 10 marca 2017 w 12:08 - Odpowiedz

  Wiem, że to smutne i niesprawiedliwe, ale telefon został nabyty z wadą prawną. Pozostaje tylko dochodzenie swoich roszczeń na drodze prawa cywilnego (pozwanie sprzedawcy). Przy okazji pokazano jaką odpowiedzialność ponosi Allegro – do Chińczyków im daleko.

 5. Bodzio 10 marca 2017 w 17:50 - Odpowiedz

  …. Jak blokuje konta bankowe !!!
  Ale przede wszystkim blokuje się dłużnikowi. Najpierw idzie upomnienie, potem tytul wykonawczy i zajęcie rachunkun bankowego
  A tym przypadku czytelnik który kupił telefon jest dłużnikiem ? Nie !!!
  Plus powinien dochodzić swych rozszczeń od osoby która zawarła umowe z nim na abonament. Ma tyle środków na to.
  Ale oczywiście najlatwiej jest zablokować telefon !!!

  Od dawna uważam że to najgorszy operator na rynku !!!!

 6. Liks 10 marca 2017 w 17:57 - Odpowiedz

  A ja się pytam, co z innym sprzętem sprzedawanym przez Plusa na raty? W reklamach sprzedają lodówki, telewizory, pralki, też je zablokują, gdy klient nie będzie spłacał rat?

 7. EL 10 marca 2017 w 18:44 - Odpowiedz

  Głupota kupować u operatora telefon jest on śednio o 40% droższy niż w sklepie gdzie nie mamy brandowanego softu i szybsze aktualizacje softu.

 8. Piotrek 10 marca 2017 w 18:52 - Odpowiedz

  Nie wiem o co kupujący ma pretensje. Ewidentnie widać, że jest paserem/złodziejem ponieważ kupił sprzęt od osoby która nie była jego prawnym właścicielem. Czytaj nie spłaciła wszystkich rat.

  • Vera 10 marca 2017 w 19:16 - Odpowiedz

   Paserem jest ktoś kto kupuje skradziony towar. Może mi wytłumaczysz jak on miał sprawdzić czy telefon jest zadłużony. Gdyby był skradziony to ok na policji, a w tym przypadku. A tak nawiasem właśnie leciała reklama Plusa SmarDom i sprzęt na raty. Pytanie z całego asortymentu tylko smartfony są zagrożone zablokowaniem. Inny sprzęt już pod jak mówisz paserstwo nie podchodzi bo nie można go zablokować.

 9. Dety 11 marca 2017 w 10:45 - Odpowiedz

  A reklamy Plusa tak pięknie zachecają do SmarDom.

  • mindy 16 maja 2017 w 18:06 - Odpowiedz

   szczerze powiedziawszy smartdom to już niestety przekleństwo Plusa u innych operatorów telefon razem z ratą mniej więcej wynosi tyle ile w Plusie sam abonament a nie mówiąc już o ratach za telefon one sięgają kosmosu mówię to jako obecny pracownik Plusa 😡 😡 😡 😡 😡 😡 😡 😡

 10. thx 11 marca 2017 w 12:31 - Odpowiedz

  Plus jak zwykle „kombinuje jak koń pod górkę”…

  • mindy 16 maja 2017 w 18:10 - Odpowiedz

   kombinują żeby nabić sobie jak najwięcej kasy wejdźcie na stronę Plusa porównajcie ceny telefonów ze stroną ceneo.pl to zobaczycie po ile telefony są na rynku a ile telefon kosztuje w Plusie. Generalnie u żadnego operatora nie opłaca się brać telefonów bo jak policzy się abonament + rata za telefon to wyjdzie, że dany telefon spłaci się 2 razy :lol :lol :lol :lol :lol :lol :lol :lol :lol :lol :lol

 11. Cery 11 marca 2017 w 17:18 - Odpowiedz

  Powiem tak Plus kara nie swoich klientów, ale potencjalnych kupców ich urządzeń

 12. LesH 12 marca 2017 w 14:04 - Odpowiedz

  Przerwanie spłaty zobowiązań jest naganne, ale jeśli Plus bezprawnie zablokował sgs7edge klienta, bo umowę z nim zawarł przed wprowadzeniem 1. lutego 2017 klauzuli zastrzeżenia własności, to dopuścił się przestępstwa, karnego lub cywilnoprawnego. Na miejscu poszkodowanego nabywcy drogą legalną sprzętu, bezprawnie zablokowanego, zasięgnąłbym gruntownej porady prawnej wystosował do właściciela Plus gsm wezwanie bezzwłocznego zdjęcia blokady IMEI. Załączyłbym dokumenty, w tym kluczową kopię umowy pierwotnego klienta-nabywcy sgs7edge z datą jej zawarcia.

  • LesH 12 marca 2017 w 14:06 - Odpowiedz

   Plus-owi gsm dałbym szansę dyskretnego naprawienia szkody bez rozgłosu. Jednakże zastrzegłbym sobie prawo, iż w razie nieusunięcia w przeciągu max 7 dni bezprawnej blokady IMEI legalnie nabytego smartfona, natychmiast powiadomię o tym UKE, UOKiK, Federację Konsumentów oraz inne organa, władne skutecznie zareagować w tej sprawie oraz upublicznię haniebny proceder sprawy w internecie i dostępnych mediach. Niewykluczone, że ten bezprawny czyn kwalifikuje się do zgłoszenia do prokuratury. Wiele zależy tu od daty podpisania umowy na ratalną spłatę tego smartfona abonamentowego przez pierwotnego klienta-nabywcę.

  • arturos 12 marca 2017 w 23:08 - Odpowiedz

   Jestem autorem ww. informacji. Umowa została podpisana przez pierwotnego nabywcę telefonu w dniu 24 listopada 2016 r. Telefon zakupiłem przez Allegro w dniu 26 listopada 2016 r. Nie zależy mi na polubownym rozwiązaniu sprawy, ponieważ takich osób, jak ja jest więcej, a byłoby to nie w porządku wobec poszkodowanych, legalnych (do momentu uzyskania informacji na temat blokady IMEI) nabywców telefonów z sieci Plus. Sprawa została nagłośniona z racji niespotykanych dotąd praktyk operatora telekomunikacyjnego. Jeśli telefony te są nawet odsprzedawane, każdy potencjalny nabywca powinien mieć prawo zweryfikowania legalności ww. urządzenia, na wzór T-mobile (na razie opcja ta nie jest dostępna w Polsce), korzystając z przykładowego linku: http://www.t-mobile.com/verifyIMEI.aspx Po wpisaniu numeru IMEI operatora wyświetlane są informacje dotyczące legalności zakupu danego telefonu. Natomiast w przypadku zablokowania takiego operatu przez operatora wyświetlany jest stosowny i jednoznaczny komunikat informujący o blokadzie z powodu nieuregulowania płatności ratalnych.

 13. Nika 12 marca 2017 w 21:28 - Odpowiedz

  Plus ma jedną szansę, aby wyjść z tego honorowo. Po prostu ogłosić, że jażdy kto odkupił sprzęt z ich sueci ma prawi zwrócić suę o bezpłatne odblokwanie jak przedstawi dokumentację o legalnym kupnie urządzenia, tak jak bohater tej sytuacji

 14. michuer 12 marca 2017 w 22:10 - Odpowiedz

  Smutny koniec wszelkiego rodzaju komisów z telefonami którzy bazują na telefonach od takich właśnie klientów ,wystarczy że pozostali operatorzy pójda tym sladem maksymalnie likwidując fraud czyli zakup telefonu w promocyjnej cenie w celu korzyści majątkowej .
  Bardzo dobry ruch w obecnych tanich czasach dla operatorów, tzn nie jesteś właścicielem urządzenia bez jego całkowitej spłaty. Komisy bedą bały sie kupowac takich telefonów od potencjalnych nabywców, Nam klientom pozostanie zakup w sklepie 🙂 w normalnej cenie .
  KONIEC Z NACIĄGACZAMI BRAWO !!!

 15. Emiyaa 13 marca 2017 w 15:03 - Odpowiedz

  Polecam przeczytac regulaminy poprzednich promocji. Z ciekawosci sprawdziłem kilka i również widniał zapis o którym jest mowa. I znam sytuacje ze sa zablokowane telefony z czasów Wrzesien/ Październik 2016. Także polecam przeczytac kilka regulaminów a nie sugerować sie jednym 🙂

 16. ADEF 16 marca 2017 w 14:03 - Odpowiedz

  plus jedną sprawę tego typu już przegrał. rozumie ich ze dostali po upie,ale jak weryfikuja klienta to jest ich ryzyko gospodarcze. przeciez nie dają tego na gębe ale trzeba przedstawić papiery dowod itd. blokada imei jest nielegalna i plus to wie ,same te zastrzezenie własności to powinno być na fakturze i powinno robic cesje/zastaw na osobnym druku w salonie . telefony na policji z plusa nie bedą zglaszane bo im tego zadna komenda nie przyjmie .

 17. An 24 maja 2017 w 07:11 - Odpowiedz

  A czy pomyślał ktoś o właścicielach i pracownikach komisów gsm są ich tysiące , działają na podstawie prawa , płacą podatki prowadza całkowicie legalną działalność gospodarczą ! w tej sytuacji bezrobocie pewne.

 18. klik 6 lipca 2017 w 11:31 - Odpowiedz

  Jednak da się wyjść z tego gówna nawet jeśli telefon zakupiło się pół roku temu, tak jak ja. Dzisiaj odsyłam telefon za pobraniem, ponieważ sprzedawca najwyraźniej się przestraszył. Zgodnie z art. 286 § 1 kodeksu karnego (Dz.U z 2016, poz. 1137 z późn. zm.) kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

 19. Triple X 25 lipca 2017 w 10:46 - Odpowiedz

  Kupujący telefon z „drugiej reki” nie powinien być stroną w tej sprawie. Karana w tym przypadku jest uczciwa osoba. Tak to rynek funkcjonuje, że pojawiają się na nim „używane rzecz” lub rzeczy z „drugiej ręki” i są to działania całkowicie legalne. I tak to jest, że bierze się telefon na raty by później w krótkim czasie uzyskać większy dopływ gotówki. Spłata lub nie rat, to swoją drogą i nie mówię tu o kradzieży bo to zupełnie inna bajka… Jak kupujesz określone mienie na raty możesz je zbyć… Ale konsekwencje ponosi osoba podpisująca umowę kredytową. Co z tego że sprawdzę sobie czy telefon na dzień dzisiejszy jest wolny od blokady, skoro umowa ratalna ma 24 miesiące a blokada w przypadku braku spłaty rat może nastąpić za 2-3 miesiące… Równie dobrze w ten sam sposób można blokować lodówki lub telewizory wysyłając np. do domów serwisantów. To nie jest rozwiązanie systemowe, wadliwe i w moim odczuciu opiera się o kombinatorstwo ze strony plusa. Operatorzy mają możliwość dochodzenia swoich praw w inny sposób. Blokowanie po kradzieży – tak, w przypadku braku spłaty raty – nie. Dlaczego, dlatego, że od wielu lat (nie jestem handlarzem) kupuję i sprzedaję telefony zakupione u operatorów w np. promocji by uzyskać model który mnie interesuje w niższej cenie. Dla porównania nowy samsung s8 plus na znanej aukcji o 1.000 mniej niż w sklepie. I nie wprowadzam nikogo w błąd, a tym samym nie chcę być tu osobą poszkodowaną. Swoją drogą trochę się pozmieniało. Kiedyś operatorzy dużo dopłacali do telefonów przy dość wysokim abonamencie. Teraz nie ma z czego dopłacać. A cena telefonu np. w Plusie to ceny wzięte z kosmosu. Często wyższe niż w sklepie. Zdecydowanie lepiej wziąć telefon w markecie na 50 rat za 0% niż u operatora 😉

 20. Wojtek 5 lipca 2018 w 12:28 - Odpowiedz

  Co wy tu wypisujecie. Taka sprzedaż telefonu to jak sprzedaż auta w leasingu. Nie jesteś właścicielem do czasu spłaty całości. Czyli sprzedajesz nie swoje ale cudze mienie. W tym przypadku to komis powinien odpowiadać. To przedsiębiorca (komis) sprzedał rzecz z wada! I to jemu bym oddał telefon za zwrotem pełnej zapłaconej kwoty!

 21. xxxx 26 grudnia 2018 w 08:57 - Odpowiedz

  Według prawa kupując coś na raty staje się jego właścicielem w momencie wystawienia paragonu czy faktury z moimi danymi. Jeśli przestanę płacić raty, sprzedawca ma prawo domagać się zapłaty itp. ale zakupionej rzeczy nie może mi zabrać, zablokować czy coś. Nie mówię tu o kupnie samochodów , mieszkań czy podobnych, bo to trochę inne sprawy są. A w Polsce jedynym sposobem na zablokowanie numeru IMEI jest zgłoszenie kradzieży lub przywłaszczenia na policję. Nie ma innej opcji.

  • hans 8 stycznia 2020 w 02:47 - Odpowiedz

   misiaki, plus nie blokuje imei, ale telefon – wykorzystujac knox

 22. jan 2 maja 2020 w 10:24 - Odpowiedz

  a jak rachyuek wynosi np.300 zł ,rata za telefon 1114 ,a wpłaciłem 120 ,to tez telefon zablokują?

 23. jan 2 maja 2020 w 10:25 - Odpowiedz

  sory ,miało być rata 114zł

 24. Ksawery 25 kwietnia 2023 w 14:21 - Odpowiedz

  Kupiłem smartfona za pół darmo bo z blokadą operatora.
  Gdy ściągnąłem odpowiednie oprogramowanie na komputer, aby po podłączeniu smartfona do komputera odblokować telefon pod Androidem, okazało się, że mój telefon jest już odblokowany (nic nie musiałem robić). Najwyraźniej poprzedni właściciel opłacił zaległości i operator odblokował telefon.
  Nawet nie musiałem przystępować do nielegalności (zmiana numeru imei).

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

https://linebet-bangladesh.com/en/mobile