Jesteś tutaj:-, Gadżety, Inne, Nawigacje-Nawigacja i wideorejestrator – więcej niż gadżet

Nawigacja i wideorejestrator – więcej niż gadżet

Co roku wyjazdy na przedłużone weekendy, a zwłaszcza 1 listopada oznaczają dużo korków, kolizji, wypadków i zwiększoną aktywność kierowców na drodze. Do tego dochodzi zima i sezon wyjazdów na narty. Wyjeżdżając samochodem na urlop warto się odpowiednio przygotować i zabrać ze sobą… wideorejestrator oraz zaopatrzyć się w nawigację z mapą Polski.


Nawigacja samochodowa jest obecna coraz bardziej w naszych samochodach. Wystarczy spojrzeć za szybę w czasie jazdy. Coraz więcej pojazdów przed, czy za nami ma ten charakterystyczny uchwyt na przedniej szybie, kierownicy motocykla, a nawet roweru. Nawigacja pozwala omijać korki. Kierowcy, którzy z nią podróżują otrzymują także powiadomienia ułatwiające jazdę, m.in. o wypadkach czy złych warunkach na drodze. Bezpieczna jazda ma także aspekt ekonomiczny. Omijając korki, zyskujemy dużo czasu, dzięki któremu możemy zrobić wiele innych, ciekawszych aktywności. Możemy zwiedzić jeszcze więcej miejsc, pospać dłużej, czy też spędzić więcej czasu z rodziną. Czy nie lepiej bez pośpiechu wypić kawę w klimatycznej kawiarni niż na szybko – stojąc w kilkunastokilometrowym korku?


Co jednak zostanie do niego włożone to już zupełnie inna sprawa. Segment urządzeń dedykowanych jest jednym z najbardziej dynamicznie rozwijających się obszarów w kategorii przenośnych nawigacji GPS. Z tego powodu na rynku możemy znaleźć np. nawigacje na motocykle, łodzie, rowery, a także dla samochodów ciężarowych i kamperów. Według raportu „GPS Tracking Device Market” firmy badawczej Markets & Markets rynek urządzeń GPS osiągnie do 2023 roku wartość 2,89 mld dolarów. Średni roczny wzrost w latach 2017–2023 ma wynieść 12,9 proc. Na stronie www.kod-rabatowy.pl/mediamarkt masz możliwość znalezienia atrakcyjnych kodów rabatowych dzięki, którym zaoszczędzisz spore pieniądze przy zakupie nawigacji.

Pomimo dużego nacisku ze strony smartfonów, których zdecydowana większość wyposażona jest w odbiorniki GPS i nawigację samochodową, urządzenia wyspecjalizowane w tym celu bronią się na rynku przede wszystkim innowacyjnym funkcjami.

Pierwsze nawigacje samochodowe opierały się wyłącznie na lokalizacji w ramach systemu GPS oraz zainstalowanych na stałe mapach, które można było, co najwyżej aktualizować. Obecnie łączność GPS (i GLONASS) to tylko część funkcjonalności tego typu urządzeń. Równie istotne są dane na bieżąco pobierane przez Internet, a w przypadku urządzeń wbudowanych – integracja z innymi zaawansowanymi systemami samochodu odpowiedzialnymi m.in. za bezpieczeństwo. Dziś nawigacje samochodowe są w stanie samodzielnie rozpoznawać znaki drogowe, ostrzegać przed wypadkami, zanim zobaczy je kierowca, lub omijać zakorkowane ulice. Asystent pasa ruchu pokazuje właściwy pas, który należy zająć na skrzyżowaniu. Inteligentne systemy uczą się stylu jazdy, dzięki temu są w stanie zaadaptować swoje rozwiązania bezpośrednio do danej osoby. Możliwość odtwarzania muzyki oraz filmów uprzyjemni każdą podróż. Dzięki funkcjonalności transmitera FM, wszystkie głośniki w samochodzie mogą grać muzykę oraz nadawać komunikaty wprost z nawigacji. W przyszłości jednak ich możliwości będą jeszcze większe. W przypadku nawigacji samochodowej należy zwrócić uwagę na jakość map.


A na koniec tej części Pamiętaj! – nawet jeśli jesteś mistrzem kierownicy (lub tak ci się wydaje) pamiętaj, że podzielność uwagi bywa złudna i może mieć poważne konsekwencje. Jeśli prowadzisz, to skup się na tym, co na drodze, a nie na wyszukiwaniu ulicy, wpisywaniu miast pamiętaj, by trasę wyznaczyć przed uruchomieniem samochodu i ruszeniem. Nawigacja to jedynie pomocne narzędzie, dlatego zawsze najpierw patrz na znaki drogowe, a dopiero potem kieruj się jej wskazaniami. Pozwoli ci to uniknąć kolizji drogowej lub mandatu.

MiVue 538 Deluxe

Ponieważ mnożące się na naszych drogach fotoradary ich nie odstraszają, pozostali uczestnicy ruchu drogowego – aby uchronić siebie i swoich bliskich – coraz chętniej sięgają po nowinki techniczne. Jedną z nich są wideorejestratory jazdy, czyli urządzenia zapisujące wideo i audio z podróży. Wideorejestrator w aucie docenia coraz większa grupa kierowców także naszego kraju. Podwyższenie poczucia bezpieczeństwa – taki powód podają najczęściej, jako motywację zakupu tego typu urządzenia. Wideorejestratory podnoszą komfort i poczucie bezpieczeństwa kierowców, dając im silne dowody w razie wypadku na drodze. Bardziej zaawansowane modele łączą w sobie funkcje urządzenia do nawigacji i wideorejestratora. Hybrydy powstały z myślą o kierowcach, którzy korzystają z obu takich rozwiązań, ale jednocześnie preferują możliwie jak najmniejszą liczbę sprzętów montowanych na przedniej szybie, lubią porządek i wielofunkcyjność. Innowacyjne rozwiązania łączące w sobie funkcję wideorejestratora i nawigacji samochodowej mogą okazać się dobrym rozwiązaniem dla kierowców, którzy dbają o swoje bezpieczeństwo. Urządzenie łączy w sobie dwie funkcjonalności: nawigacji samochodowej oraz kamery DVR. Obie funkcje są niezależne, co oznacza, że podczas rejestrowania obrazu jednocześnie można korzystać z nawigacji. Dlaczego warto korzystać z funkcji wideorejestratora? Nagrania z urządzenia mogą się przydać w przypadku stłuczki lub wypadku jako dowód w sądzie czy postępowaniu ubezpieczeniowym. Filmy mogą również uchronić nas przed próbą wyłudzenia odszkodowania, a także pozwolą odtworzyć dokładny przebieg trasy, dzięki zapisowi GPS.


Co jest najbardziej potrzebne kierowcy? Już odpowiedzieliśmy na to pytanie – nawigacja. A najlepiej taka, która dodatkowo ostrzega o wypadkach i miejscach kontroli policji w czasie rzeczywistym. Z tym ostatnim jest problem, zwłaszcza w fabrycznych nawigacjach. Jest jednak i na to rozwiązanie. Technologia dostępna dotąd w smartfonach i tabletach powoli wkracza na deski rozdzielcze. Oznacza to, że po podłączeniu telefonu do samochodu, z części aplikacji, których używamy, na co dzień w telefonach, będziemy mogli korzystać również za pośrednictwem fabrycznego wyświetlacza w aucie. Firma Coyote, która od kilku lat z sukcesem ostrzega kierowców na drogach w Europie, w tym także w Polsce. Dzięki specjalnej technologii, jaką jest MirrorLink, dostępny w coraz większej liczbie samochodów i aplikacja Coyote. Ekran staje się wówczas panelem kontrolnym dla wybranych programów w telefonie, w tym nawigacji, odtwarzacza muzyki, prognozy pogody czy serwisu streamingującego muzykę.


Kierowcy już nauczyli korzystać się z narzędzi ostrzegających przed zagrożeniem. Kiedyś migali sobie światłami, później korzystali z CB radia, a obecnie prym wiodą różnego rodzaju systemy wspomagające kierowcę. Gadżety i aplikacje skierowane do kierowców cieszą się w naszym kraju niesłabnącą popularnością. Kierowcy kupują urządzenia rejestrujące obraz i instalują je w autach dla własnego bezpieczeństwa. Alternatywą jest aplikacja na smartfon, której jedną z funkcji jest właśnie wideorejestracja. Atutem tego rozwiązania jest stała dostępność narzędzia, bo przecież z telefonem się praktycznie nie rozstajemy.


Nawigacja w telefonie to genialny w swej prostocie wynalazek. Według raportu „There’s no place like phone: Consumer usage patterns in the era of peak smartphone. Global mobile Consumer Survey 2016” firmy doradczej Deloitte, z nawigacji w smartfonach korzysta 54 proc. osób. Urodzaj aplikacji mapowych i nawigacyjnych może przyprawić o zawrót głowy. Pamiętać jednak należy, aby mapy w aplikacji były dostępne także w trybie off-line, bowiem w podróży nie zawsze będziemy mieli dostęp do sieci. Zabezpieczeni w ten sposób nie będziemy czuli się zupełnie obco w żadnym zakątku na świecie.


Smartfony jednak nie w każdym przypadku się sprawdzają – np. w trudnym terenie, czy w zmiennych warunkach pogodowych. IDC podaje, że zalanie wodą lub innym płynem jest drugą najczęstszą przyczyną zniszczenia smartfonów, odpowiedzialną za 35 proc. przypadków urządzeń oddanych do naprawy. Alternatywą mają być nawigacje rowerowe. Nawigacja rowerowa jest zbudowana tak, aby być odporną na deszcz, upadki, potrącenia i wszelkie tego rodzaju zdarzenia, a do tego oferujące szereg innych funkcji. Rynek nawigacji przeznaczonych do użytku na rowerach jest jednak jeszcze młody, a tego typu urządzenia wyraźnie odróżniają się od nawigacji samochodowych. O nawigacji rowerowej można powiedzieć, że jest to mały, dedykowany komputer. Nowe nawigacje z pewnością przypadną do gustu zarówno miłośnikom turystyki rowerowej jak i wyczynowcom, którzy lubią monitorować i analizować dane dotyczące wydajności oraz zdrowia. Technologia Bluetooth pozwala również bezprzewodowo połączyć nawigację ze smartfonem, by na ekranie urządzenia mogły zostać wyświetlone komunikaty z portali społecznościowych (Facebook, WhatsApp, Twitter) oraz informacje o przychodzących połączeniach i wiadomościach SMS. Jedną z ciekawszych cech rowerowych nawigacji jest możliwość połączenia urządzenia z dodatkowym akcesorium – czujnikami geomagnetycznymi, które służą do pomiaru mocy, prędkości i kadencji. Dzięki nim, użytkownicy mogą efektywniej kontrolować swoje osiągnięcia.

Na nawigacji rowerowej nie warto oszczędzać. Ale jeśli chcesz wydać mniej niż normalnie to masz taką szansę na stronie www.kod-rabatowy.pl/mall gdzie znajdziesz wiele zniżek, promocji i atrakcyjnych ofert.

Autor | 2017-10-27T13:00:33+00:00 27 października 2017 13:00|Kategorie: Artykuły, Gadżety, Inne, Nawigacje|Tagi: , , |2 komentarze

2 komentarze

  1. Nika 27 października 2017 w 18:30 - Odpowiedz

    Przydatne. Dobrze wiedzieć

  2. Biko 29 października 2017 w 09:05 - Odpowiedz

    Przed listopadowym wyjazdem przydatne. Chociaż kto dziś kupuje nawigację dedykowaną gdy rolę tę spełnia smartfon. Wideorejestrator tak, wraz z nawigacją przydatne.

Zostaw komentarz

Telix.pl i jego kontrahenci używają cookies m.in. w celach: reklamowych, statystycznych oraz świadczenia usług. Jeżeli nie zmienisz ustawień, cookies będą zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Więcej w Regulaminie Więcej informacji

Włącz ciasteczka (cookies), aby korzystać z niektórych funkcji portalu. Kliknięcie na przycisk Zaakceptuj oznacza zgodę na wykorzystanie cookies.

Zamknij