Jesteś tutaj:-, Gadżety, Inne, Nawigacje, Targi i konferencje, Testy i opinie, Top30, Top7-Recenzja uchwytu samochodowego Qi

Recenzja uchwytu samochodowego Qi

W samochodzie często, smartfon jest wykorzystywany jako nawigacja. Choć na razie trudno sobie wyobrazić sobie nawigacje samochodowe bez przewodów, coraz częściej w sklepach można spotkać urządzenia, które działają bezprzewodowo. Najlepszym przykładem jest uchwyt z ładowarką indukcyjną, która umożliwia ładowanie smartfona bez konieczności podłączania go za pomocą kabla.


Warto zdawać sobie sprawę, że ładowanie indukcyjne nie jest całkowicie bezprzewodowe – samą ładowarkę należy najpierw podłączyć do gniazdka zapalniczki. Ale za to wygoda użytkowania jest nieporównywalna. Tym bardziej, gdy na przykład w pancernych lub wodoodpornych smartfonach przeszkadza dodatkowo korek zabezpieczający port.


Przykładem takiego urządzenia jest recenzowany jest uchwyt samochodowy, z ładowarką indukcyjną Qi, która umożliwia ładowanie telefonu bez konieczności podłączania go za pomocą kabla. Uchwyt można zamocować do szyby lub kratki wentylacyjnej samochodu. W komplecie otrzymuje się również elementy mocujące kabel zasilacza oraz sam zasilacz samochodowy.


Specyfikacja podstawowa

  1. Uchwyt dostosowany do dużych smartfonów jak na przykład testowane na Telix.pl Rugged Phones M8 Qi, ToughPhone S8 czy TougPhone S5.

  2. Umożliwia przymocowanie do szyby lub do kratki wentylacyjnej.

  3. W komplecie długi kabel USB i ładowarka do gniazda zapalniczki.

  4. Smartfon można ustawić zarówno w pozycji pionowej jak i poziomej.

  5. Regulacja rozstawu ramion uchwytu w obu kierunkach (długość i szerokość).


Jeśli położenie ładowarki, czy to szyba czy kratka, zostało już wybrane, to kabel zasilający można spiąć uchwytami dołączonymi w pudełku. Uchwyty te można przykleić do odpowiednich powierzchni w naszym samochodzie i umieścić w nich kabel, który będzie wreszcie biegł tam gdzie chcemy, do tego będzie naciągnięty i nie wyrwiemy przez przypadek wtyczki, czy to w ładowarce czy zasilaczu. Do tego w pudełku znajdziemy zarówno kabel długi jak i krótki, do wyboru w zależności od posiadanego modelu samochodu i miejsca, w którym umieszczono w nim gniazdo 12V.


Warto podkreślić, że ze względu na duże możliwości regulacji ramion w poziomie i pionie prawdopodobnie każdy smartfon będzie współpracował z naszym urządzeniem. Sprawdziliśmy uchwyt z pancernym smartfonem Rugged Phones M8 Qi i LG G3 bo taki mieliśmy. Uchwyt Qi jest prostym urządzeniem, które ma jedno zadanie – naładować baterię telefonu. Dlatego też nie spełnia żadnych dodatkowych funkcji.


Uchwyt posiada złącze microUSB, które przekazuje energię elektryczną do ładowarki. Status pracy urządzenia sygnalizowany jest za pomocą niewielkiej diody LED. Umieszczając tak przygotowany telefon na macie indukcyjnej rozpoczniemy proces ładowania. Samo działanie wykorzystuje zjawisko opisane przez Teslę. Prąd, który przepływa przez cewkę nadawczą znajdującą się w ładowarce wytwarza pole elektromagnetyczne, które z kolei indukuje napięcie w cewce odbiorczej umieszczonej w telefonie.


W zależności od gustu, smartfon można umieścić pionowo jak i poziomo w uchwycie ładowarki. Położenie poziome sprawdzi się przy użytkowaniu telefonu jako nawigacji, położenie pionowe przypodoba się użytkownikom chcącym podładować telefon w podróży oraz mieć szybki dostęp do wykonywania/odbierania połączeń głosowych. Rozwiązanie wydaje się być idealne do samochodu – gdy telefon jest wykorzystywany jako nawigacja. Wtedy jest wymagane podłączenie go do zasilacza, ponieważ bateria jest szybko rozładowywana. Ze względu na swoją sztywność i dostosowanie do telefonów Rugged, uchwyt z ładowarką Qi może być użyty, również w połączeniu z rejestratorem trasy DailyRoad Voyager i posłużyć nam jako wideorejestrator. W Sklepie Play są dostępne też inne programy do nagrywania wideo, w tym takie, które gaszą ekran na czas pracy.

Podsumowanie


Technologia Qi staje się standardem już nie tylko w high-endowych urządzeniach mobilnych. Kupno sprzętu znanej firmy, jaką jest Rugged gwarantuje wykorzystanie standardu Qi, a także utrzymanie podstawowych parametrów. Uchwyt samochodowy z ładowarką Qi do smartfonów to bezpieczne, uniwersalne oraz funkcjonalne rozwiązanie dla kierowców. Montaż uchwytu jest bardzo prosty, ale istotną wadą ograniczającą powszechne zastosowanie tego rozwiązania może być cena 250 zł. Pamiętać jednak należy, że to jednorazowy wydatek, a wygoda użytkowania spora.

Andrzej Kisiała


Autor |2015-08-07T10:13:07+01:007 sierpnia 2015 10:13|Kategorie: Artykuły, Gadżety, Inne, Nawigacje, Targi i konferencje, Testy i opinie, Top30, Top7|Tagi: , , , , |7 komentarzy

7 komentarzy

 1. Piotr 7 sierpnia 2015 w 08:27 - Odpowiedz

  Genialne. Częsta usterka telefonu to uszkodzone gniazdo zasilania. Naprawa to koszt również nie mały więc jednorazowe 250 zł to i tak niezła propozycja

 2. Ven 7 sierpnia 2015 w 15:16 - Odpowiedz

  To test? Czy tylko ogólna prezentacja?
  Uchwyt to zwykły bajer bo wystarczy np włączyć automape i nie ma mowy o ladowaniu, s6 podczas jazdy i nawigacji. Te ładowarki mają poprostu za mały prąd.

  • Piotr 13 sierpnia 2015 w 06:19 - Odpowiedz

   Uchwyt działa bezbłędnie podczas wykorzystywania smartfonu TOUGHPHONE S8 jako nawigacji – sprawdzone

 3. Matthew 11 sierpnia 2015 w 06:33 - Odpowiedz

  Uchwyt z ładowarką bezprzewodową ma wystarczający prąd (podejrzewam, że są tam dwie cewki nadawacze, albo jedna potężna, większa niż w zwykłej domowej podstawce ładującej) aby ładować smartfona, który używa GPS (Automapa), Transmisję danych 2G/3G (Traffic), Bluetooth sparowany z zestawem głośnomówiącym w samochodzie oraz włączony ekran na najwyższej jasności. Nigdy się nie rozładuje, ładowanie oczywiście trwa bardzo długo przy takim użytkowaniu ale nie jest to zwykły bajer do ładowania wygaszonego smartfona. Przetestowane kilkukrotnie (kilkugodzinnie), jestem bardzo zadowolony, warta swojej ceny. Pozdrawiam.

 4. o8OTKVwn 29 października 2015 w 04:11 - Odpowiedz
  • marcin m 15 marca 2016 w 23:26 - Odpowiedz

   Ktos może potwierdzić czy uchwyt będzie doładowywał i naładuje baterie korzystając z GPS BT oraz włączonego ekranu ?

 5. F91rC1ydV52g 29 października 2015 w 04:15 - Odpowiedz

Zostaw komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.