Motorola FLIPOUT to stylowo zakręcony smartfon, który przybrał nie tylko wyjątkowy kształt, ale dostępny jest w kilku kolorach. Model FLIPOUT działa pod kontrolą systemu operacyjnego Android 2.1.

Test Motorola FLIPOUT
Test Motorola FLIPOUT

Dane podstawowe

Telefon wyposażony jest w przesuwany, wielodotykowy wyświetlacz, który obracając się odsłania klawiaturę QWERTY. Za łączność ze światem odpowiadają trzy moduły łączności bezprzewodowej – GSM/HSDPA (do 2 Mbps (wysyłanie) i 3,6 Mbps – pobieranie danych), Wi-Fi/WLAN i Bluetooth. Dzięki modułowi GPS mamy dostęp do funkcji lokalizacyjnych, a 3-megapikselowy aparat fotograficzny pozwala zarejestrować ważne chwile naszego życia. Producent wyposażył ten model w czytnik kart microSD, funkcję redukcji hałasu (CrystalTalk PLUS) i akcelerometr. Przyjrzyjmy się, zatem modelowi FLIPOUT bliżej.

Funkcje i wyposażenie.

Test Motorola FLIPOUT - informacja o telefonie
Test Motorola FLIPOUT – informacja o telefonie

Motorola FLIPOUT jest zasilana baterią litowo-jonową o pojemności 1170 mAh. Taka pojemność wystarcza według producenta na jakieś 300 minut rozmów i 470 godzin czuwania w sieciach GSM oraz odpowiednio do 220 minut w systemie WCDMA/UMTS. Niestety, w przypadku testowanego modelu przy oszczędnym używaniu sprzęt nie był w stanie wytrzymać przez dwa dni. Przy przeciętnym wykorzystaniu telefon trzeba ładować przynajmniej raz na dobę, a to moim zdaniem trochę mało jak na potrzeby komfortowego użytkowania. Włączenie Wi-Fi lub modułu GPS powoduje, że bateria rozładowuje się niemal na oczach użytkownika. To moim zdaniem minus tego telefonu. Manager Baterii – działa w jednym z trzech trybów (Wydajności, Użytkownika lub Oszczędzający baterię), aby aktywnie zarządzać zużyciem baterii .

Elementy wyposażenia testowanego urządzenia

  • Urządzenie Motorola FLIPOUT
  • Akumulator
  • Zasilacz sieciowy
  • Przewodowe słuchawki stereo
  • Kabel microUSB
  • Trzy dodatkowe obudowy
  • Karta microSD 2 GB
  • Test Motorola FLIPOUT - przeglądarka internetowa
    Test Motorola FLIPOUT – przeglądarka internetowa

    Wbudowana przeglądarka internetowa jest jedną z lepszych, z jakimi miałem styczność podczas testów rożnych urządzeń. Możemy otworzyć kilka stron jednocześnie. W łatwy sposób można przyjrzeć się z bliska stronom internetowym. Funkcja pinch-to-zoom sprawia, ze każdej stronie możemy przyjrzeć się dokładniej. Aby powiększyć lub zmniejszyć stronę internetową, wystarcza dotknąć dwa razy ekranu. Możemy także użyć narzędzia „Rozciąganie i ściskanie” – w celu powiększenia wystarcza dotknąć ekranu dwoma palcami i rozsunąć je. Aby zmniejszyć obraz, ściskamy palce. Wszystko odbywa się bardzo płynnie, a przeglądanie stron nawet na tak małym ekranie jest komfortowe. Można także oglądać klipy wideo YouTube na urządzeniu . Wśród aplikacji internetowych oraz biurowych nie zabrakło standardowych składników systemu Android Google np. Aplikacji Quickoffice, Kalendarza, Kalkulatora itp. Inne łatwo można pobrać z Android Market. Dzięki temu, że smart fon obsługuje 3G i Wi-Fi możemy szybko, a czasem także darmowo przeglądać strony WWW. Można przeglądać ich wiele dzięki Adobe Flash Lite włączając to wideo i obrazy. Dostęp do ulubionych stron internetowych można mieć wprost z dostosowanego ekranu głównego.

    Test Motorola FLIPOUT - aparat fotograficzny
    Test Motorola FLIPOUT – aparat fotograficzny

    Tworzenie własnego świata rozrywki zapewnia 3-megapikselowy aparat z autofokusem. Obiektyw kamerki bez diody doświetlającej, ale z lusterkiem do autoportretów, umieszczony jest w małym zagłębieniu z tyłu. Aby wejść w funkcje fotograficzne należy na ekranie głównym wybrać dotykową ikonkę symbolizującą aparat fotograficzny. Niestety bywa to czasem kłopotliwe, gdy próbujemy zrobić zdjęcia w słoneczny dzień. Ekran bowiem nie jest zbyt czytelny w słońcu. Funkcje aparatu pozwalają na przycinanie, obracanie, GeoTagowanie oraz zaawansowaną edycję (ramki, poprawianie jakości obrazu, dodawanie tekstu, Clip Art).

    Test Motorola FLIPOUT - ustawienia aparatu
    Test Motorola FLIPOUT – ustawienia aparatu

    Menu oraz ustawienia aparatu w pełni obsługiwane jest za pomocą ekranu dotykowego. Dodatkowo aparat potrafi zapisywać filmy. Ani zdjęcia, ani filmy nie są najlepszej jakości. Zdjęcia nawet przy dobrych warunkach oświetleniowych są lekko nieostre, a kolory słabo nasycone. Przy gorszych warunkach lub, gdy się ściemni nie ma możliwości zrobienia dobrego zdjęcia. Motorola w tym wypadku po prostu się nie postarała.

    Przykładowe zdjęcia: Tutaj

    Przy użyciu Media Player na ekranie głównym można posłuchać muzyki. Pliki multimedialne możemy odtworzyć w Windows Media Player. Telefon obsługuje wiele różnych rodzajów plików: MP3, M4A, AAC, ACC+, MIDI, WAV oraz OGG Vorbis. Intuicyjny i wygodny panel sterowania pozwala na korzystanie z jednego muzycznego interfejsu do przeglądania i odtwarzania własnej muzyki oraz wyszukiwania ulubionych piosenek. Pliki muzyczne są segregowane według wykonawców, albumów, utworów i list odtwarzania. FLIPOUT-owy odtwarzacz multimediów oferuje miłośnikom muzyki funkcję SoundHound, dzięki której możemy identyfikować piosenki, a także podczas odtwarzania utworu wyświetlać zarówno tekst jak i okładkę albumu. Do muzycznych plikow mamy też szybki dostęp poprzez widżet umieszczony na ekranie głównym telefonu. Dźwięki wydobywające się z głośnika zarówno podczas rozmów video, w trybie głośnomówiącym, jak i te pochodzące z głośniczków stereo przy odtwarzaniu wszelkiej maści dźwięków i melodyjek brzmią bardzo dobrze, są głośne i bez zniekształceń. W tym celu FLIPOUT wykorzystuje technikę CrystalTalkTM PLUS, która, aby zapewnić lepszą jakość rozmów, wzmacnia głos rozmówcy jednocześnie filtrując hałas. CrystalTalk PLUS, aby zapewnić wysoką jakość rozmów, oprócz wbudowanego mikrofonu i głośnika, wykorzystuje dodatkowy mikrofon.

    Test Motorola FLIPOUT - multimedia
    Test Motorola FLIPOUT – multimedia

    Możliwość słuchania muzyki na naszych ulubionych słuchawkach zapewni nam standard gniazda słuchawkowego Jack 3,5 mm. Dzięki technologii Bluetooth +EDR – wspomaganej przez profile: (A2DP, AVRCP) dźwięk zostanie przesłany do słuchawek lub głośników w formie stereofonicznej. Wbudowany tryb głośnomówiący umożliwi prowadzenie rozmów bez użycia rąk i odrywania się od aktualnych zajęć. Podczas rozmowy można wybrać opcję wstrzymania, wyciszenia lub przełączenia się do modułu Bluetooth. Ekran dotykowy ciemnieje, co pozwala zapobiec przypadkowym dotknięciom. Jeśli nie został podłączony zestaw słuchawkowy, aby nawiązać lub odebrać połączenie, należy otworzyć telefon.

    Test Motorola FLIPOUT - nawigacja
    Test Motorola FLIPOUT – nawigacja

    FLIPOUT sprawdza się, jako system nawigacyjny. Wbudowany GPS dość szybko (ok. 1 min.) wychwytuje sygnał z satelity, co moim zdaniem jest wynikiem dość pozytywnym. Testowane urządzenie wspierając usługi lokalizacyjne zawiera pełny pakiet usług Google takich, jak Google Search, Google Maps, Gmail . Warto dodać, że mobilna wersja Google Maps nie różni się znacznie od wersji znanej z innych telefonów, przez co nawet po pierwszym uruchomieniu wiemy, co i gdzie się znajduje i jak dana funkcję obsługiwać. W telefonie można także zainstalować dowolne inne oprogramowanie nawigacyjne kompatybilne z platformą Android.