Dane podstawowe

Nokia 500

W połowie kwietnia na sklepowe półki trafiło najnowsze samochodowe akcesorium nawigacyjno – komunikacyjne firmy Nokia. Nawigacja została maksymalnie ułatwiona. Urządzenie wyposażone jest w bardzo czuły odbiornik GPS oraz wbudowane oprogramowanie nawigacyjne AutoMapa 5. W testowanym zestawie dostałem kartę z zainstalowanymi mapami 31 krajów Europy, w tym oczywiście Polski. Nawigacja pracuje pod systemem Windows CE 5.0 i z odbiornikiem SiRF StarIII LP GPS. Posiada bluetooth 2.0, złącze mini USB, czytnik kart pamięci zgodny ze standardem SDHC (karty SD o pojemności do 16 GB), wbudowany odbiornik TMC (antena w ładowarce samochodowej), wbudowany przekaźnik FM, złącze słuchawek 3,5-milimetra, złącze do zewnętrznej anteny GPS. Nokia 500 posiada duży dotykowy wyświetlacz 4,3 cala (16:9) o rozdzielczości 480×272 pikseli, 65 536 kolorów. W urządzeniu wbudowany jest procesor Samsung CPU S3C2440A, 400 MHz. Wymiary urządzenia to 122 x 87 x 22,5mm.

Nokia 500

Nokia 500

Nokia 500

Funkcje i wyposażenie

Producent pisze na swojej stronie, że można korzystać z nawigacji nawet 2 godziny przy maksymalnym zużywaniu energii. Muszę się z tym nie zgodzić. Bez ładowania nawigacja działała mi o wiele dłużej. Czasem udało mi się osiągnąć wynik nawet dwa razy dłuższy. Co ciekawe nawet przy prawie całkowitej rozładowanej baterii można jeszcze kilkanaście minut korzystać z nawigacji. Jak wiadomo jeżdżąc rowerem nie mam możliwości podłączenia Nokii do ładowarki więc wynik 4 godzin uznam za zadowalający. Jeżeli chodzi o ekran i samą nawigacje to możemy wybierać między trybem nocnym lub dziennym. Widok mam pokazywać 2D albo 3D. Na ekranie mamy też informacje o następnym manewrze, aktualnej szybkości, szacowanym czasie dotarcia na miejsce i odległości do celu. Mamy też możliwość wyszukania celu podróży wg adresu, kontaktów (możliwość pobrania spisu telefonów z kompatybilnego telefonu komórkowego), interesujących miejsc (POI), ostatnio odwiedzonych miejsc (historia), Adresu domowego, (który wcześniej ustalamy sami), Adresu pracy, (który również wcześniej ustalamy sami). Jak wiadomo producenci nie nastawiają się tylko na samą nawigacje. Aby uprzyjemnić podróż dodają różne funkcje multimedialne. W Nokii 500 mamy: odtwarzacz muzyczny (pliki w formatach MP3, WMA, AAC, eAAC+), odtwarzacz plików wideo (pliki w formatach MPEG4, 3GP, WMV), przeglądarkę zdjęd (pliki w formatach JPEG, BMP, GIF i PNG).

Nokia 500

Nokia 500

Nokia 500

Funkcje telefonu

Urządzenie posiada wewnętrzny procesor DSP w celu redukcji szumów i eliminacji echa. Obsługuje wybieranie głosowe. Można głosowo wybrać numer za pomocą kompatybilnego telefonu komórkowego.

Nokia 500

Zawartość zestawu W testowanym zestawie znajdowało się: osobiste urządzenie nawigacyjne PD-14, uchwyt samochodowy Nokia CR-91, uniwersalny uchwyt HH-12, karta pamięci z aplikacją nawigacyjną – SD o pojemności 4GB, kabel USB do transmisji danych DKE-2, ładowarka samochodowa DC-1001 (złącze USB), czytnik kart pamięci DD-10, futerał, pakiet z licencją nawigacyjną AutoMapa oraz instrukcja obsługi.

Obsługa i ergonomia

Nokia 500

Nokia 500

Nokia 500

W celu sprawdzenia działania nawigacji postanowiłem zrobić 2 testy. Pierwszy test polegał na swobodnym jeżdżeniu po małych osiedlowych uliczkach, aby sprawdzić dokładność mapy. Drugi to już typowa nawigacja głosowa do określonych miejsc. Testowałem ją jednak nie w samochodzie, ale na rowerze. Samochód nie wjedzie w bardzo małe uliczki a rower tak. Test został przeprowadzony w Warszawie i okolicach.

Jeżeli chodzi o pierwszy test to wyszedł on naprawdę rewelacyjnie. Gdzie bym nie wjechał to nawigacja pokazywała moje położenie na mapie. Nawet małe uliczki gdzieś między blokami składające się z kilku domów też były odwzorowane. Każdy powie. Warszawa. Nie mogło być inaczej. Jednak byłem też w małych miejscowościach pod Warszawą i tam sytuacja przedstawiała się podobnie. Powiem więcej. W lesie była polna droga, która wydawała się na świeżą wydeptaną. Na mapie też ona się znajdowała.

Drugi test to już nawigacja głosowa. Samo ustawienie miejsca docelowego trwało szybko i bezproblemowo. Komentarze głosowe wypowiadane są odpowiednio wcześniej i są głośne i wyraźne. Nie zdarzyło mi się przejechać skrzyżowania czy ominąć jakiś inny skręt. Zawsze przynajmniej ze dwa razy byłem informowany o zbliżającym się manewrze. Nokia 500 ma bardzo ciekawą funkcję. Gdy zbliżamy się do jakiegoś manewru to mapa przechodzi w tryb maksymalnego zbliżenia. Przydaje się to, kiedy dojeżdżamy do bardzo skomplikowanego skrzyżowania. Wtedy takie skrzyżowanie mamy przeważnie na całym ekranie i wybranie właściwego kierunku nie stanowi problemu.

Na co dzień korzystam z różnych producentów dostarczających nawigacje do telefonów pod Symbianem. Mam nadzieje, że kiedyś i Automapa będzie dostępna do mojego telefonu. Nie ukrywam, że w porównaniu z innymi urządzeniami z tym pracowało mi się najprzyjemniej.

Neo