Phoenix-RTOS - system operacyjny dla Internetu Rzeczy
| Data:  2017-09-26 18:18:27 | Dział: Systemy
Strona z

Podczas targów European Utility Week, firma Phoenix Systems zaprezentuje nową wersję systemu operacyjnego czasu rzeczywistego Phoenix-RTOS, dostosowaną do najnowszych mikrokontrolerów, używanych do budowy urządzeń Internetu Rzeczy. Te mikrokontrolery, zrealizowane w technologii 40nm oferują olbrzymią moc obliczeniową przy bardzo niskim poborze energii. Jednak wykorzystanie ich potencjału wymaga, podobnie jak w przypadku komputerów i urządzeń mobilnych, użycia systemu operacyjnego. Phoenix-RTOS to jedyny system operacyjny do takich zastosowań, zapewniający zaawansowane środowisko dla działania aplikacji i dzięki temu pozwalający na znaczne skrócenie czasu projektowania i wdrażania nowych urządzeń.


Według danych Juniper Research, liczba podłączonych do sieci urządzeń́ w ramach Internetu Rzeczy w ciągu najbliższych 5 lat osiągnie poziom 46 miliardów. Otwiera to nowe możliwości biznesowe, zarówno dla producentów sprzętu, jak i oprogramowania. Istotą budowy nowych urządzeń będzie przeniesienie funkcjonalności realizowanych dotychczas za pomocą sprzętu do oprogramowania. Nowoczesne i tanie mikrokontrolery o dużej mocy obliczeniowej wprowadzane właśnie na rynek oraz system operacyjny Phoenix-RTOS stanowią odpowiedź na nowe podejście do projektowania urządzeń.

Prace nad systemem operacyjnym Phoenix-RTOS zapoczątkowano w roku 1999 na Politechnice Warszawskiej, a w roku 2011 rozpoczęto jego komercjalizację. Wersja druga systemu została szeroko rozpowszechniona na rynku. System wykorzystywany jest obecnie w inteligentnych licznikach energii i koncentratorach danych, m.in. używanych w sieci Energa-Operator, jednego z największych dystrybutorów energii w Polsce oraz w inteligentnych gazomierzach. Nową, trzecią wersję systemu Phoenix-RTOS będzie można zobaczyć na odbywających się w Amsterdamie targach European Utility Week już 3 października.

System Phoenix-RTOS pozwala producentom na szybkie tworzenie i prototypowanie nowych, zaawansowanych urządzeń Internetu Rzeczy, ułatwiając znacząco proces ich wprowadzania na rynek. Dziś w wielu branżach to właśnie czas wdrażania nowych produktów oraz „zwinność” projektowa decydują o powodzeniu firmy na rynku" – mówi Paweł Pisarczyk, prezes zarządu Phoenix Systems. "Nowoczesna energetyka jest pierwszym sektorem, który docenił zalety systemu Phoenix-RTOS, ale należy pamiętać, że jego architektura pozwala na tworzenie także innych urządzeń Internetu Rzeczy” – dodaje Pisarczyk.

Obecnie trwają̨ prace nad przygotowaniem systemu Phoenix-RTOS do zastosowań lotniczych (m. in. w dronach), co wiąże się z przejściem rygorystycznych procesów certyfikacyjnych. Więcej informacji o systemie operacyjnym Phoenix-RTOS można znaleźć na stronie www.phoenix-rtos.com.

źródło: Phoenix

KanArtykuł pochodzi ze strony Telix.pl
http://www.telix.pl

Link do artykułu:
http://www.telix.pl/article.php?sid=81750