Polska Premiera Nokia E7 Communicator
| Data:  2011-02-24 08:32:24 | Dział: Telefony
Strona z


W dniu wczorajszym firma Nokia oficjalnie zaprezentowała na polskim rynku model Nokia E7. Przedstawiamy relację z premiery najważniejszego urządzenia biznesowego Nokia w tym roku.


Spotkanie na, którym zaprezentowano model Nokia E7 Communicator poprowadzili Marcin Prokop oraz Alicja Rdzanek, Product Manager Nokia Poland. Na scenie pojawił się również Piotr Bubak dyrektor marketingu Nokia Poland. Pan Marcin,redaktor naczelny magazynu Stuff miał możliwość testowania urządzenia przez okres okołu dwóch tygodni.

Telefon Nokia E7 został zaprezentowany jako model , który wyznacza nowe standardy w codziennym użytkowaniu, dostarczając wszelkiego rodzaju biznesowych aplikacji. Telefon ma być próbą sprostania wymogom klienta biznesowego.


Jak sama nazwa wskazuje, produkt nawiązuje do słynnej serii urządzeń Nokia dla biznesmenów- Communicator. Tym samym próbuje on przywrócić wspomnianą serię telefonów do łask tych, którym telefon służy przede wszystkim do pracy.

Jak słusznie zauważył Marcin Prokop model Nokia E7 zachowuje pewne funkcje, które przysporzyły popularności poprzednim komunikatorom. W tym najważniejszą kwestię- fizyczną klawiaturę QWERTY. Dzięki czemu urządzenie może zostać nazwane mobilnym biurem w Twoich rękach. W przypadku kolejnej generacji telefonu Nokia zdecydowała się iść śladem ogólnoświatowego trendu i przedstawić model z serii Communicator z dotykowym ekranem.

Wspomniano również o emocjach jakie budzi design telefonu (moje spostrzeżenia nieco dalej). Choć przyznać trzeba, że design urządzenia, w tym anodyzowane aluminium odporne na zarysowania powoduje, że model może zostać nazwany pięknym.


Co z wyświetlaczem zastosowanym w modelu Nokia E7? W tym przypadku fiński producent postanowił skorzystać z nowej technologii- Clear Black Display (w skrócie CBD). W rzeczywistości jest to ekran stworzony w technologii OLED, dzięki czemu możemy mówić o sporej oszczędności energii. Zapewnia on, według Nokii świetną jakość obrazu. Dodatkowo, specjalna powłoka pozwala na korzystanie z telefonu w pełnym słońcu. Pani Alicja wspomniała również o kolorach- "Czerń, jest naprawdę czarna, a nie szara". Gdzieś już to słyszeliśmy :)

Nie zabrakło informacji na temat wbudowanego złącza HDMI. W tym przypadku Nokia E7 tak jak Nokia N8 radzi sobie świetnie. Użytkownik ma możliwość zarówno podłączenia telewizora w wysokiej rozdzielczości, jak i np. prezentacji slajdów na ekranie monitora, czy też projektora.

Nokia E7 Communicator to telefon stworzony z myślą o kliencie biznesowym. Pan Marcin wspomniał, że nowy model spełnia idealnie założenie "Moje biuro jest tam gdzie ja". Biorąc pod uwagę, wbudowany aplikacje biznesowe w tym pakiet Quick Office, czy też możliwość obsługi poczty korporacyjne za pomocą Mail for Exchange, a w przyszłości IBM Lotus Notes Traveller (dokładniej za pół roku) możemy powiedzieć, że wypowiedziane słowa nie są tylko chwytem marketingowym.

Warto podkreślić, że polska wersja Nokia E7 odróżnia się od innych modeli na całym świecie, dzięki preinstalowanej aplikacji World Traveller + z dodatkowym pluginem Ipass (dodatkowy plugin odpowiadający za możliwość podłączenia się do wielu hotspotów za darmo). World Traveller pozwala na planowanie podróży, w tym sprawdzanie informacji na temat lotów. Aplikacja ma działać podobnie jak słynny TripAdvisor. Dodajmy do tego aplikacje takie jak: Onet.pl, Pudelek.pl, Audioteka.pl (serwis oferujący audiobooki), czy też SkiiInfo (aplikacja pozwalająca na znalezienie kurortu narciarskiego, w tym sprawdzenie warunków pogodowych) oraz Wyborcza.pl.

Osobiście do gustu przypadła mi ta ostatnia, która pozwala na przeglądanie wiadomości z serwisu Wyborcza.pl w trybie podobnym do Cover Flow z programu iTunes. Innymi słowy na ekranie głównym pojawia się fotografia oraz tytuł artykułu, który po kliknięciu przekierowuje nas do rozwinięcia wiadomośći.

Marcin Prokop pochwalił również łatwą konfigurację skrzynek pocztowych w nowym modelu Nokia, w tym tych korporacyjnych. Wszystko zgodnie z filozofią- jedno kliknięcie, aby skonfigurować skrzynkę (nie potrzeba wpisywać adresów serwerów przychodzących, itd. - tutaj mała uwaga, a czy przypadkowo Panie Marcinie, każdy smartfon nie posiada wspomnianej funkcji? :) ). Nie spotkałem się ostatnio z systemem, który nie konfigurowałby automatycznie skrzynki pocztowej po wpisaniu adresu oraz hasła. Mowa w tym przypadku oczywiście o najbardziej popularnych serwisach pocztowych. Jako pozytyw zaliczyłbym tutaj możliwość wyciągnięcia dowolnej liczby skrzynek pocztowych jako widżet na jednym z trzech dostępnych ekranów głównych.

Nokia E7 to również profesjonalna nawigacja krok po kroku- Ovi Mapy. Odkąd aplikacja stała się darmowa Nokia decyduje się na jej instalację w każdym telefonie GPS, co bez wątpienia jest informacją bardzo istotną. Ovi Mapy pozwalają obecnie na nawigację w 80 krajach, w tym w Polsce. Ovi Mapy to również mapy z 180 krajów.

Czy Nokia E7 jest tylko urządzeniem biznesowym? Odpowiedź nie dla każdego może być oczywista. Miło, że Pan Marcin przedstawił niektóre z rozwiązań rozrywkowych, w tym wspomniał o świetnej grze- Angry Birds (notabene dostępnej na każdej platformie mobilnej). Dzięki 16GB pamięci wewnętrznej urządzenie może zastąpić nam odtwarzacz muzyczny. Ovi Sklep zamienia Nokię E7 w prawdziwe centrum multimedialne, mnóstwo dostępnych aplikacji pozwoli zawsze znaleźć coś dla siebie. Jak na telefon w XXI wieku przystało pojawiła się aplikacja Facebook oraz integracja z najpopularniejszym serwisem społecznościowym na świecie.

Nokia E7 dostępna jest w przedsprzedaży już dzisiaj. Sprzedaż online przez sklep Nokii rozpocznie się z dniem 11 marca. Sugerowana cena detaliczna to 2399 złotych. Urządzenie powinno pojawić się na półkach sklepowych w okolicach kwietnia. Ta sama sytuacja tyczy się oferty polskich operatorów. Wiemy, że telefon pojawi się w sprzedaży w ofercie trzech z czterech rodzimych operatorów.


Nie sposób zauważyć, że nowy model został przedstawiony w samych superlatywach. Choć wspomniano o baterii, która wymaga codziennego ładowania. Nic dziwnego, pojawiliśmy się przecież na spotkaniu prasowym firmy Nokia. Czy rzeczywiście Nokia E7 Communicator nie posiada żadnych wad? Odpowiedź znajdziecie wkrótce w serwisie Telix.pl wraz z pojawieniem się recenzji Nokia E7.


Miałem okazję pobawić się przez moment wspomnianym modelem i trzeba przyznać, że design urządzenia jest niemalże perfekcyjny. Choć złośliwi powiedzą, że jest to model identyczny jak Nokia N8, w którym dodano rozsuwaną klawiaturę QWERTY. Po części się z tym zgodzę, jednak warto zwrócić uwagę na nietypowy mechanizm rozsuwający, który powoduje, że ekran telefonu pozostaje pod pewnym katem po jego rozsunięciu (podobne rozwiązanie pojawiło się w modelu Nokia N97 Mini). Przypadła mi również do gustu fizyczna klawiatura QWERTY, która na pierwszy rzut oka była niezwykle wygodna.


Nie skupiałem się na interfejsie telefonu. Ze względu na to, że to wciąż ten sam Symbian^3. Moje opinie odnośnie użytkowania tego systemu znajdziecie w recenzji modelu Nokia N8.


Moje dokładne pierwsze wrażenia z użytkowania Nokia E7 już wkrótce.


Na spotkaniu prasowym zadałem również pytanie Panu Piotrowi Bubakowi odnośnie nowej współpracy firmy Nokia z Microsoft dotyczące dalszego wsparcia platformy Symbian. Dowiedzieliśmy się, że Symbian będzie nadal funkcjonował przez kilka kolejnych lat. Obecnie sprzedanych jest 200 mln urządzeń, a Nokia planuje jeszcze sprzedaż w wysokości 150 mln sztuk. Wsparcie techniczne będzie nadal kontynuowane, Nokia planuje również update, usprawnienia obecnej wersji Symbian. Podsumowując Nokia chce nadal wspierać Symbian i nie ma zamiaru wycofywać się z tej decyzji.


Tutaj jedna istotna informacja. Jak udało się nam dowiedzieć aktualizacja dla Symbiana przewidziana jest jeszcze w tym roku. Ma ona przynieść sporo usprawnień systemu, w tym np. dotykową klawiaturę wertykalną.


Na koniec chciałbym serdecznie podziękować Pani Małgorzacie Kuzi za profesjonalizm :).


Polecam wideo:


Opracował dla Telix.pl:

Kamil Bąkowski

Obserwuj mnie w serwisie Twitter, Blip
Artykuł pochodzi ze strony Telix.pl
http://www.telix.pl

Link do artykułu:
http://www.telix.pl/article.php?sid=39680