Test Nokia C7
| Data:  2011-02-05 09:33:25 | Dział: Telefony
Strona 1 z 3

Dane podstawowe

Test Nokia C7
Test Nokia C7

Nokia wiąże z systemem Symbian^3 spore nadzieje. Nokia C7 to drugi smartfon z nowym systemem i kandydat na miano, jednego z najładniejszych telefonów roku. Według Canalys w IV kw. zeszłego roku liderem rynku został Android, którzy wyprzedził dotychczasowego lidera, czyli system Symbian. Czy Nokia model C7 "uratuje” Symbiana?, oto moje wrażenia..

Test Nokia C7 - Menu główne
Test Nokia C7 - Menu główne

Smartfon ten to propozycja fińskiego producenta dla tych, którzy poszukują nowoczesnego telefonu ze sprawdzonym systemem operacyjnym z możliwością instalowania dodatkowych aplikacji. Atutem telefonu w porównaniu do N8 jest bez wątpienia cena ok. 1400 zł.

W skrócie, Nokia C7 to tańsza wersja, w nieco zmienionym opakowaniu modelu Nokia N8, którego test na Telix.pl możecie przeczytać: Tutaj Za wyjątkiem 12Mpix aparatu oraz wyjścia HDMI, reszta specyfikacji jest niemalże identyczna, m.in wyświetlacz, wbudowana pamięć. Jeśli chodzi o design urządzenia jest to swego rodzaju połączenie telefonu rodem z Korei z typowym urządzeniem Nokii. Elegancka stylistyka łącząca w sobie stal nierdzewną i szkło - jest czymś nowym, co może się podobać.

Test Nokia C7 - Aplikacje
Test Nokia C7 - Aplikacje

Szczególnie zadowoleni z zakupu powinni być oczywiście użytkownicy poprzednich modeli telefonów Nokii, ponieważ w C7 znajdą sprawdzone rozwiązania opakowane w najnowszą technologię i dodatkowe przydatne funkcje. Wychodząc naprzeciw potrzebom użytkowników wprowadzono funkcję sterowania dotykowego (multitouch), co zapewnia możliwość intuicyjnego przesuwania okien i grafiki, powiększania zdjęć za pomocą dwóch palców (tzw. pinch zoom), a także zatwierdzania wyboru pojedynczym dotknięciem ekranu (dotychczas niezbędne były dwa kliknięcia). Ponadto system potrafi obecnie obsłużyć wiele pulpitów, które można niemal dowolnie personalizować, a do przełączania się pomiędzy nimi wystarczy zwykłe przesunięcie palcem po ekranie dotykowym. W trzeciej wersji Symbiana wprowadzono też menedżera widgetów, który zapewnia możliwość ich dodawania (np. ze sklepu Ovi) i obsługi; widgety można też organizować w dowolny sposób na wielu stronach. Na koniec zapewniono szybszy i łatwiejszy dostęp do coraz bardziej popularnych portali społecznościowych (Facebook, Twitter). Podczas testu system operacyjny Symbian ^3, gdy nie był obciążony żadnymi dodatkowymi aplikacjami (działającymi w tle), nie sprawiał większych problemów. Wystarczyło jednak uruchomić kilka programów i zaczynał reagować z opóźnieniem. Dało się to zauważyć zwłaszcza przy używaniu wirtualnych przycisków. Film prezentujący możliwości interfejsu nowego systemu Symbian^3.

Pełnodotykowy ekran AMOLED jest mocną stroną smartfona - to 3,5-calowy, pojemnościowy ekran o rozdzielczości 16:9 nHD (640 x 360 pikseli). Moim zdaniem idealnie nadaje się do przeglądania stron internetowych i korzystania z serwisów społecznościowych oraz oglądania zdjęć i nagrań 8-pikselowym aparatem. Paleta barw zaś wynosi 16 mln kolorów. Kolory są żywe, a informacje na wyświetlaczu są czytelne również w świetle słonecznym.

W pudełku oprócz urządzenia i ładowarki otrzymujemy kabel synchronizujący USB i zestaw słuchawkowy oraz instrukcję obsługi.

C7 działa w oparciu o procesor ARM 11 z zegarem 680 MHz i posiada 8GB pamięci wbudowanej, którą można rozszerzyć o kolejne 32GB, przy pomocy krat pamięci formatu microSD. Takie parametry pozwalają na komfortową i szybką pracę. Wymiary Nokia C7 to 117,3 x 56,8 x 10,5 mm, waga 130 gramów.

Test Nokia C7 - bateria, tylna pokrywa
Test Nokia C7 - bateria, tylna pokrywa

Telefon wyposażony jest w litowo-jonową baterię o pojemności 1200 mAh BL-5K. Taka pojemność według producenta wystarcza na jakieś 576 minut rozmów w sieci GSM i do 555 godzin w trybie standy. Z aktywnym modułem Wi-Fi/WLAN telefon spokojnie wytrzyma 4-5 dni standardowego używania. Moim zdaniem to naprawdę dobry wynik, jak na tak rozbudowane funkcje smartfona. Oczywiście włączony moduł GPS znacznie skraca ten czas.

Test Nokia C7 - Biuro
Test Nokia C7 - Biuro

Dostępne oprogramowanie C7 praktycznie nie różni się od tego, co otrzymujemy w innych urządzeniach wyposażonych w system Symbian od początku jego istnienia. Pomimo, że Nokia wprowadziła kilka nowych opcji, każdy fan fińskiego producenta od razu czuje się tu jak w domu. Jest nadal przejrzysty i prosty do nawigowania. Praktycznie mamy zainstalowane wszystkie potrzebne aplikacje biznesowe i multimedialne (odtwarzacz muzyczny, radio i nadajnik FM) oraz pełną przeglądarkę internetową (z obsługą Flash Playera 10.1 , RSS) i łatwą w obsłudze aplikację do poczty elektronicznej z obsługą załączników w postaci zdjęć, wideo, muzyki i dokumentów oraz plików .doc/ .docx, .xls/ .xlsx, .ppt/ .pptx, .pdf, .zip. Usługa Ovi Mail daje łatwy dostęp do poczty z popularnych usług e-mail. Pakiet Quickoffice składa się z następujących aplikacji:

  • Quickword do wyświetlania dokumentów programu Microsoft Word
  • Quicksheet do wyświetlania arkuszy programu Microsoft Excel
  • Quickpoint do wyświetlania prezentacji programu Microsoft PowerPoint

Test Nokia C7 - aplikacja Mapy Ovi
Test Nokia C7 - aplikacja Mapy Ovi

Dodatkowo w ustawieniach znajdziemy obsługę modułu do nawigacji satelitarnej GPS. Nawigacja współpracuje z aplikacjami Ovi Maps z bezpłatną nawigacją samochodową i pieszą. Wbudowany odbiornik do nawigacji szybko ustala pozycję – zarówno w samochodzie, jak i na zewnątrz. W aplikacji Mapy lokalizacja jest wyświetlana na podstawie danych GPS, A-GPS, sieci WLAN lub identyfikatora komórki.

Test Nokia C7 - Łączność
Test Nokia C7 - Łączność

W wyposażeniu modelu C7 znajdziemy ponadto akcelerometr, cyfrowy kompas, czujnik zbliżeniowy i oświetlenia zewnętrznego, łączność Wi-Fi 802.11b/g/n, obsługę protokołu TCP/IP, możliwość wykorzystania jako modemu, łączność HSDPA 10.2 Mb/s / HSUPA 2,0 Mb/s, Bluetooth 3.0, złącze micro-USB i 3,5-milimetrowe wyjście słuchawkowe.

Test Nokia C7 - tył: głośnik, obiektyw kamery, lampa błyskowa, mikrofon pomocniczy, otwór na pasek
Test Nokia C7 - tył: głośnik, obiektyw kamery, lampa błyskowa, mikrofon pomocniczy, otwór na pasek

Nokia C7 jest telefonem komórkowym z budowanym 8-megapikselowym aparatem z podwójną diodą LED, ale bez autofokusa.

Test Nokia C7 - menu aparatu
Test Nokia C7 - menu aparatu

Aparat oferuje duży zakres ustawień. Mamy tutaj m.in. oprogramowanie do rozpoznawania twarzy, zbliżenie cyfrowe, oznaczanie zdjęć i wideo danymi geograficznymi (geotagging) oraz ogniskową 4,3 mm i przysłonę f/2.8. Drugi aparat VGA na przedniej części obudowy umożliwi natomiast prowadzenie wideorozmów. Format plików zdjęć: JPEG/EXIF. Niestety brak AF sprawia, że trudno jest ustawić ostrość, co powoduje, że zdjęcia często wychodzą nieostre i źle przenoszą kontrasty.

Przykłady w trybie automatycznym: Tutaj

Aparat pozwola na kręcenie filmów w rozdzielczości 720p z prędkością 25 klatek na sekundę.

Przy użyciu programu Nokia Music Player można odtwarzać cyfrowe pliki audio i wideo zapisane w telefonie lub dostępne w sieci Web. Plików multimedialnych można słuchać poprzez głośnik znajdujący się z tyłu telefonu lub przy użyciu słuchawek stereo. Obsługiwane są następujące formaty plików: MPEG4, H263, H263 BL, WMV, JPEG, PNG, BMP, GIF, MP3, AAC/AAC+eAAC+, WAV oraz AMR-NB/AMR-WB. Odtwarzacz muzyczny automatycznie tworzy listę odtwarzania zawierającą utwory: najczęściej odtwarzane, ostatnio odtwarzane i ostatnio dodane. Głośnik C7 sprawuje się całkiem rewelacyjnie. Dźwięk jest czysty i dość głośny. Aby posłuchać radia, należy podłączyć do urządzenia kompatybilny zestaw słuchawkowy. Zestaw słuchawkowy pełni funkcję anteny. Nadajnik FM umożliwia odtwarzanie utworów przechowywanych w urządzeniu za pośrednictwem dowolnego kompatybilnego odbiornika FM, takiego jak radio samochodowe lub domowy sprzęt stereo. Zasięg nadajnika FM wynosi około 2 metrów.

Test Nokia C7 - radio FM
Test Nokia C7 - radio FM

Z dostępnych aplikacji warto wymienić Notatnik, dostępny także z poziomu połączenia w czasie rozmowy oraz Dyktafon. Przy użyciu aplikacji komputerowej Nokia Ovi Suite można zarządzać zawartością w urządzeniu i synchronizować ją z komputerem. Można także aktualizować oprogramowanie urządzenia do najnowszej wersji i pobierać mapy. Ovi Sklep umożliwia pobieranie do urządzenia gier mobilnych, aplikacji, wideo, zdjęć i dźwięków dzwonka.Artykuł pochodzi ze strony Telix.pl
http://www.telix.pl

Link do artykułu:
http://www.telix.pl/article.php?sid=39286