Test HTC HD2
| Data:  2010-02-05 13:01:35 | Dział: Telefony
Strona 1 z 3

Do naszych rąk trafił niedawno telefon z bardzo dużym ekranem. HTC HD2, bo właśnie o nim mowa to jeden z najbardziej zaawansowanych telefonów tajwańskiej firmy z systemem Windows Mobile. Czy pod względem funkcjonalności, wyposażenia i ergonomii przewyższa on inne, dotykowe telefony dostępne na rynku? Zapraszam do testu.

Dane podstawowe
Telefon nie jest mały. Jego ekran ma przekątną ponad 4 cale a dokładnie 10.75 cm. Oznacza to, że jest większy od chyba wszystkichdostępnych na rynku dotykowych komórek takich jak iPhone, G1, czy też Omnia. Telefon, chociaż bardzo płaski (zaledwie 11 mm) , jest jednak dosyć ciężki - waży aż 157 gramów. Zmieszczenie go w kieszenie w koszuli czy spodniach może być pewnym problemem.

HTC HD2 - pulpit telefonu HTC HD2 - widok z przodu
HTC HD2 wyposażony został w wymienną, litowo-jonową baterię o pojemności 1230 mAh. Producent podaje że wystarczy ona na 390 (dla sieci 3G) lub 490 (2G) godzin pracy w trybie standby lub ok. 6 godzin rozmowy. Wydaje się to dużo, ale w praktyce musimy się liczyć, że już po paru dniach trzeba urządzenie podpinać do ładowarki. Duży ekran, szybki procesor powodują, że zapotrzebowanie na energię jest spore. A propos procesora – ten jest bardzo szybki – Qualcomm Snapdragon o szybkości 1 GHz daje temu urządzeniu niezłego kopa.

Podczas testu telefon działał przez 2 doby bez potrzeby ładowania. Przy czym wcale nie był bardzo intensywnie wykorzystywany. Przy wielu połączeniach danych, aktywnym WIFI i bluetooth już po jednym dniu przyjdzie podpinać go do ładowarki.

W nowym zestawie z telefonem dostajemy ładowarkę, kartę pamięci microSD o pojemności 2GB, zestaw słuchawkowy, płyty CD oraz instrukcję obsługi.

Funkcje i wyposażenie
Telefonem zawiaduje system operacyjny Windows Mobile w wersji 6.5. HTC poddał go jednak znacznym modyfikacjom, widocznym od strony interfejsu użytkownika. HTC Sense to specjalna nakładka na system mająca w zamierzeniu uprościć jego obsługę, ułatwić nawigację po urządzeniu przy pomocy palców a także zwiększyć atrakcyjność wizualną telefonu. Trzeba przyznać, że się udało. Sense jest moim zdaniem bardzo prosty w obsłudze. Funkcje są szybko dostępne i nie ma problemu z wieloma malutkimi przyciskami jak to często miało miejsce w systemach z WM. Można wręcz stwierdzić, że producent wstydliwie ukrył Windowsy w tym telefonie – ktoś kogo odstraszała skomplikowana obsługa systemu z Redmond, tutaj nawet może się nie zorientować, że telefonem zawiadują okienka Microsoftu.

HTC HD2 - pulpit telefonu HTC HD2 - menu główne

Transmisja danych
Współczesny smart fon to urządzenie pracujące często w trybie „always connected”. Jeśli tylko dysponujemy odpowiednim planem taryfowym, który oferuje sensowny pakiet danych, to telefon może pracować praktycznie cały czas w trybie online. Wtedy wszystkie wiadomości z portali społecznościowych, maile, wiadomości abonowanie w sieci spływają do nas na bieżąco. Aby zapewnić szereg opcji dostępu do sieci telefon powinien wspierać różne standardy transmisji danych. W przypadku HD2 do naszej dyspozycji jest WIFI w standardzie b/g, bluetooth 2.1 EDR oraz oczywiście HSDPA z szybkością siegająca 7.2 mbit/s. Wysyłanie danych następuje z prędkością sięgającą 2 megabitów na sekundę. Trzeba przyznać , że jest to w zupełności wystarczające. Co więcej, telefon możemy wykorzystać jako mobilny router dzielący połączenie HSDPA poprzez WIFI dla innych urządzeń obsługujących WLAN. Fajna sprawa, jeśli z dostępu do sieci zechce skorzystać kilka osób jednocześnie. Jeśli natomiast chcemy wykorzystać telefon w charakterze modemu do transmisji danych to do dyspozycji jest połączenie przez USB lub bluetooth. Zatrzymajmy się na chwilę jeszcze przy połączeniach bluetooth. W przypadku HTC wspierane są praktycznie wszystkie potrzebne profile: A2DP i AVRCP do podłączenia słuchawek stereo i sterowania odtwarzaniem, Object push, Obex a nawet HID do podłączenia dodatkowych urządzeń takich jak klawiatury.

HTC HD2 - ustawienia 

komunikacji

HD 2 oferuje szereg przydatnych programów do przeglądania wiadomości. Dzięki Push Mail Exchange Active Sync wiadomości trafiają do skrzynki pocztowej tak jak SMSy. Mobilny Outlook, który jest częścią pakietu Pocket Office dobrze sprawdza się w roli klienta poczty w telefonie. Usługa Windows Live pozwala na prowadzenie rozmów przez Internet z innymi użytkownika Windows Messengera. Do przeglądania stron służy jedna z dwóch dostępnych przeglądarek – Pocket Internet Explorer lub Opera Mobile. Ta ostatnia lepiej sprawdza się w codziennym korzystaniu z sieci. Strony internetowe wyświetlane są ładnie na dużym ekranie telefonu. Obsługa multitouch – np. przy skalowaniu stron dwoma palcami sprawdza się bardzo dobrze. Niemniej jednak, trzeba przyznać że Internet Explorer poczynił duże postępy i w przeciwieństwie do Opery – wspiera flasha. Jego obsługa nie sprawiała problemów i była dosyć intuicyjna. Mimo plusów, brak funkcji multitouch mocno dawał się we znaki. To co w Operze robimy szybko dwoma palcami w IE wymaga bardziej skomplikowanych i czasochłonnych ruchów.

HTC HD2 - 

przeglądarka Opera HTC HD2 - przeglądarka Opera HTC HD2 - Internet explorer HTC HD2 - klient poczty HTC HD2 - przeglądarka internetowa

Kamera i multimedia
Matryca HD2 posiada rozdzielczość 5 Mpix. Wyposażony został on w czujnik odległości pozwalający na automatyczne ustawianie ostrości. Obsługa kamery - trzeba przyznać - była bardzo prosta. Dotknięcia palca na pulpicie telefonu i już robimy fotki. Telefon ustawia wtedy ostrość w miejscu w którym dotknięty został ekran telefonu – podobne rozwiązanie znaleźć można też np. w testowanym przez nas kiedyś Sonyericssonie Xperia. Nieco gorzej jest w HD2 z jakością zdjęć. Jeśli uda się złapać ostrość to jest dobrze. Jeśli nie, to zdjęcia są rozmyte. Szczególnie zdjęcia w ruchu stwarzają problemy dla układu ogniskującego. Poza tym, zdjęcia sprawiają wrażenie pastelowych. Jeśli dodać do tego, że producent domyślnie je podrasowuje poprzez programowe zwiększenie nasycenia, kontrastu i ostrości to widać wyraźnie że cudów nie możemy się spodziewać. Oprogramowanie aparatu pozwala na dokonanie szeregu ustawień, które powinny polepszyć jakość zdjęć. Możemy ustawić czułość ISO – od 100 do 800 lub w trybie automatycznym. Możemy też włączyć i wyłączyć oświetlenie sceny przy pomocy diód LED a także ustawić efekty takie jak skala szarości, sepia bądź negatyw. Jeśli porównać oprogramowanie HD2 do telefonów LG bądź Sonyericsson to wiele funkcji jednak w nim brakuje. Nie ma wykrywania uśmiechu, dodatkowych efektów, ramek. Brak też funkcji geotagowania a telefon przecież wyposażony został w moduł GPS.

Przykładowe zdjęcia: Tutaj

Na swojej stronie producent oferuje patch do telefonu mający poprawić jakość zdjęć – jeśli ktoś go nie ma – to warto się zaopatrzyć.

Jeśli zechcemy nagrać filmy to HTC oferuje nam rozdzielczość sięgającą 640x480 pikseli w formacie MPEG4 lub H.263. Czas trwania filmu ograniczony jest wielkością dostępnej pamięci.

Przykładowy film nagrany telefonem można obejrzeć: Tutaj

Odtwarzanie filmów przebiega szybko i bez przycięć. Standardowo telefon odtwarza formaty WMV, AVI, MP4, 3GP, ASF, M4V. Jeśli zechcemy odtwarzać DIVX bądź DIVX to musimy zaopatrzyć się w dodatkowy software.

Odtwarzacz muzyczny telefonu jest również przyjazny w obsłudze. Oferuje on szereg różnych przydatnych funkcji do zarządzania naszym zbiorem plików muzycznych. Player jest także natychmiastowo dostępny z poziomu menu głównego telefonu. Integracja z komputerem PC pozwala z kolei na łatwe przenoszenie plików z komputera na telefon. HD2 posiada złącze 3.5 mm do podpięcia słuchawek. Pełnią one wtedy także funkcje anteny do radia FM. Radio posiada funkcje RDS co oznacza, że na ekranie telefonu wyświetlane będą informacje dodatkowe takie jak nazwa stacji lub tytuł aktualnie odtwarzane utworu. Obsługa radia była intuicyjna - szybko udało się zaprogramować dostępne stacje. Muzyki słuchać możemy także przez zintegrowany głośnik – może bez rewelacji, ale na akceptowalnym poziomie.

HTC HD2 - odtwarzacz muzyczny

Filmy, zdjęcia, muzykę zapisać możemy w pamięci urządzenia bądź na karcie microSD. Sam telefon ma w sumie 1 GB pamięci i sprzedawany jest w zestawie z kartą 2 GB. Łącznie mamy więc 3GB - to zdecydowanie mało jak na urządzenie kosztujące ponad 2 tys. złotych (luty 2010). Szybko okazuje się, że dostępne miejsce się wyczerpało i musimy dokupić nową kartę – ta na szczęście może być duża. Producent podaje, że do HD2 możemy włożyć karty o pojemności do 32 GB. To miłe, jednak np. karta 16 GB to wydatek kolejnych prawie 200 zł.

Serwisy społecznościowe w HD2 zostały potraktowane priorytetowo. W końcu, kto z nas nie słyszał o takich stronach jak facebook czy twitter ? W HTC dostęp do Facebooka odbywa się poprzez specjalną aplikację. Pozwala ona na łatwe dodawanie nowych wpisów wraz ze zdjęciami i filmami zrobionymi bezpośrednio przez telefon. Podobnie działa aplikacja Youtube – oprócz przeglądania filmów można w banalny sposób wgrać nowe nagrania do tego serwisu.

HTC HD2 - Youtube HTC HD2 - aplikacja Facebook

Zarządzanie kontaktami i czasem.
Książka telefoniczna pozwala na zapisanie praktycznie nieograniczonej liczby kontaktów. Do kontaktu przypisać można szereg różnych informaci: adresy domowe, miejsca pracy, różne numery telefonów, urodziny, rocznice, adresy mailowe, grupy i indywidualne dzwonki. Jest też możliwość połączenia kontaktu z profilem Facebook, co świadczy o całkiem dużej integracji HD2 z tym serwisem. Przeglądanie kontaktów zostało rozwiązane bardzo pomysłowo. Po prawej stronie ekran widać ułożony pionowo alfabet – przesuwanie palcem po literach wyświetla nam kontakty zaczynające się pożądanym znakiem. Dodatkowo, w dolnej części ekranu w pięciu zakładkach możemy przeglądać ulubione kontakty, grupy, powiadomienia oraz historię połączeń. W przypadku tej ostatniej jest mały problem. Nie da się szybko przefiltrować i wyświetlić np. tylko połączeń wykonanych. Aby to zrobić konieczne jest wejście do menu, wybranie filtrowania i wybór jednej z kilku opcji. Wydaje się, że da się to zrobić prościej.

HTC H2 -dialpad Wybór pozycji z książki telefonicznej

Do zarządzania spotkaniami, terminami służy aplikacja HTC Calendar. Dzięki dużemu ekranowi wybór pozycji jest bardzo prosty. W przypadku dodawania nowego wpisu możemy wpisać miejsce spotkania, typ spotkania (osobiste, służbowe), ustawić status (wolny, zajęty) a także wybrać z listy kontaktów uczestników spotkania.

HTC HD2 - kalendarz HD2 - kalendarz

Ekran główny telefonu (widoczny w trybie oczekiwania ) może wyświetlać szereg przydatnych informacji. Pozwala on na integrację z wieloma serwisami społecznościowymi – obecnie trudno znaleźć nowy, zaawansowany telefon bez aplikacji z dostępem do Facebooka czy Twittera. Po podaniu danych dostępowych najnowsze powiadomienia dla naszego konta wyświetlą się na ekranie telefonu. W HD2 znajdziemy także widget do wyświetlanie danych pogodowych czy zdjęć zrobionych telefonem. Oczywiście można zaprogramować i pobrać z sieci inne widgety.

System Windows Mobile jest systemem otwartym, co oznacza, że możemy kupić lub pobrać do niego za darmo szereg aplikacji. Ich rynkowa oferta jest naprawdę spora i z dużą dozą prawdopodobieństwa znajdziemy to czego szukamy. Dodam też, że telefon umożliwia zapis aplikacji Java.

Do nawigacji służy aplikacja Google Maps oraz aplikacja CoPilot Live8. Przed jej uruchomieniem konieczne jest jednak pobranie dodatkowych danych. Pełna wersja aplikacji CoPilot jest płatna i musimy się zadowolić wersją 15-dniową.

HTC HD2 - Google Maps

Dzięki aplikacji Jet Print w telefonie można skonfigurować drukarkę sieciową. Po podaniu adresu IP widoczna jest ona w telefonie i można bezpośrednio z urządzenia , przez WIFI drukować dokumenty. Telefon zawiera dosyć pokaźną bazę drukarek wielu producentów. Wprawdzie nie znalazł naszego biurowego Officejet Pro 8500, jednak wybranie innego, zbliżonego parametrami, modelu pomogło i strona testowa została wydrukowana. Oprócz drukarki sieciowej można dodać też drukarkę Bluetooth.

HD2 oferuje także szereg innych aplikacji przydantych w codziennym użytkowaniu. Znajdziemy w nim kalkulator, kompas (niestety niepołączony w żaden sposób z aplikacjami do mapy) a także sprytną aplikację WorldCard do skanowania danych z wizytówek

Kalibracja kompasu Aplikacja pogodowa HTCArtykuł pochodzi ze strony Telix.pl
http://www.telix.pl

Link do artykułu:
http://www.telix.pl/article.php?sid=32747