Test HTC Touch HD
| Data:  2009-02-07 08:47:46 | Dział: Inne
Strona 1 z 3

Dane podstawowe

HTC Touch HD to tegoroczny laureat w plebiscycie na najbardziej męski produkt 2008 r. organizowany przez kanał TVN Turbo. Smartfon wygrał w kategorii Gadżet i Elektronika. Telefon stanowi propozycję dla użytkowników potrzebujących zaawansowanego telefonu oraz przenośnego urządzenia multimedialnego.

HTC Touch HD

Przenośny mini komputer poza korzyściami wynikającymi z zastosowania systemu Windows Mobile 6.1 pozwala m.in. na korzystanie z ekranu dotykowego, dostępu do mobilnego Internetu w technologii HSDPA, łącza Wi-Fi/WLAN, nawigacji satelitarnej i 5-megapikselowej kamery. Dodatkowo HTC Touch HD został wyposażony w G-sensor - akceleromoetr, radio FM, Interfejs TouchFLO 3D idealnie reagujący na dotyk, a także czytnik kart pamięci microSD.

W pudełku dostajemy oprócz urządzenia i ładowarki, zapasowy rysik, przewodowy zestaw słuchawkowy wraz z gąbkami i klamerką, kabel synchronizujący miniUSB, pokrowiec wykonany z podwójnej warstwy materiału zamszowego oraz płyty CD z instrukcją obsługi oraz oprogramowaniem do synchronizacji danych z PC. Całość zapakowana w eleganckim pudełku domykanym na magnes.

HTC Touch HD

Telefon wyposażony jest w litowo-jonową baterię o pojemności 1350 mAh. Tak duża pojemność wystarcza na jakieś 2,5 godziny rozmów w sieci GSM/EDGE i tyle samo czasu działania z systemem nawigacji satelitarnej GPS. W bardzo optymistycznym wariancie bateria wytrzyma do trzech dni w trybie standy z aktywnym modułem Wi-Fi. W celu oszczędzenia energii warto załączyć automatyczne dobieranie jasności w zależności od panujących warunków zewnętrznych. Ogólnie mówiąc z czasu działania urządzenia można być zadowolonym zważywszy na to, co oferuje nam w zamian.

HTC Touch HD

Usługa HSDPA umożliwia przeglądanie zasobów Internetu i pobieranie plików z prędkością nawet do 7,2 Mbps. Standardowo do przeglądania stron WWW w systemie zainstalowana została Opera Mobile. Do zmiany orientacji strony z pionowej na poziomą wykorzystywany jest szybko reagujący czujnik ruchu. Nowością w Touch HD jest suwak powiększenia umieszczony w lewym dolnym rogu ekranu w Operze.

HTC Touch HD

Aplikacja YouTube zapewni nam możliwość oglądania filmów wideo z serwisu o tej tematyce. Account Manager umożliwia powiązać nasze konto na YouTube. Daje to nam możliwość szybszego wysyłania na serwis nakręconego aparatem filmu już za pomocą 2 kliknięć.

HTC Touch HD

Połączenia można wykonywać bezpośrednio z modułu Kontakty, Historia połączeń oraz Szybkie wybieranie numerów. Touch HD umożliwia ponadto wykorzystanie komend głosowych (Voice Sped Dial) do nawiązania połączenia bez użycia rąk, np. w czasie prowadzenia samochodu. Podczas rozmowy ekran zostaje automatycznie zablokowany, zabezpiecza to nas przed przypadkowym wciśnięciem jakiejś funkcji. Wbudowany w telefon głośnik zapewnia dobrą jakość rozmów. Na zasięg telefonu też nie można narzekać.

HTC Touch HD

Wbudowany 5-megapikselowy aparat z funkcją AF, ale bez lampy błyskowej umożliwia wykonywanie zdjęć i nagrywanie filmów z dźwiękiem. System automatycznego nastawiania ostrości - krzyżyk ostrości - ustawiamy palcem wybierając obszar, na którym uaktywniany będzie AutoFocus. Warto jednak pamiętać, że w słoneczne dni na niewiele widać. Zdjęcia robimy wciskając obrazek przypominający przesłonę cyfrowego aparatu. Orientacja zrobionych zdjęć jest ustalana na podstawie czujnika ruchu.

HTC Touch HD

Jakość zdjęć i filmów jednak odbiega standardem od innych urządzeń wyposażonych w aparat o takiej rozdzielczości. W funkcje fotograficzne wchodzi się bardzo prosto, wystarczy tylko kliknąć na ikonkę aparatu, na ekranie TouchFLO 3D. Można także skonfigurować aparat w celu dopasowania do warunków otoczenia, ustawienia rozmiaru zdjęć, wyboru powiększenia, regulacji jasności obrazu, zastosowania efektów i modyfikacji innych ustawień. Reakcja od naciśnięcia przycisku aktywacji aparatu to około 3 sekundy. Kolejne zdjęcia możemy wykonywać prawie natychmiast.

HTC Touch HD

„Tryb Aparat” umożliwia wykonywanie zdjęć i zapisywanie ich na karcie microSD urządzenia. Materiały komfortowo przejrzymy w dedykowanym albumie za pomocą miniaturek. Po kliknięciu na miniaturkę wyświetla nam się obraz z dopasowaniem do rozdzielczości ekranu. Kreśląc kółko na akranie w prawo powiększymy zdjęcie, w lewo pomniejszymy.

Przykłady zdjęć w trybie automatycznym: Tutaj

„Tryb Video” umożliwia nagrywanie filmów z dźwiękiem. O ile parametry aparatu mogą zadowalać, to już maksymalna rozdzielczość nagrań wideo 30kl/s (CIF 352x240 px) daje lekki niedosyt.

Dla umilenia wolnych chwil smartphone wyposażono w Windows Media Player. Bezpośredni dostęp do plików muzycznych jest możliwy za pomocą dedykowanej karty interfejsu TouchFLO 3D. W odtwarzaczu poza standardowymi funkcjami znanymi z PC, wbudowano obsługę biblioteki umożliwiającą szybkie przeglądanie obsługiwanych zasobów zgromadzonych w pamięci telefonu. Audio Booster pozwala na ustawienie jednego z kilkunastu schematów dźwiękowych, a także na dostrojenie tonów i efektu dźwięku przestrzennego, tak więc każdy znajdzie coś dla siebie. Uzupełnieniem odtwarzacza jest aplikacja MP3 Trimmer do edytowania plików dźwiękowych i stworzenia własnego dzwonka. Odtwarzany dźwięk jest wystarczająco głośny i czysty. Praktycznie nie ma potrzeby korzystać z dostarczanego zestawu słuchawkowego. Tym bardziej, że słuchawki dołączone w zestawie są średniej jakości i nie posiadają pilota do przełączania utworów. Na plus zasługuje jeszcze wejście słuchawkowe jack 3,5 mm.

HTC Touch HD

Telefon zawiera radio FM z funkcją RDS (ang. Radio Data System). Można zapisać ustawienia maksymalnie 20 ulubionych stacji. Podczas słuchania radia można przełączyć się do innej aplikacji - radio będzie działało w tle. Zestaw słuchawkowy pełni funkcję anteny i musi być podłączony przed uruchomieniem radia.

Oglądanie na ekranie Touch HD filmów to czysta przyjemność. Ja nie zauważyłem przycinania filmów, a odtwarzacz do przewijanych fragmentów nagrań przechodzi płynnie.

Urządzenie z powodzeniem może zastąpić laptop w codziennej pracy. Nie różni się w tym zakresie od innych urządzeń z mobilnymi okienkami. Wbudowane do systemu MS Mobile 6.1 aplikacje biurowe Mobile Office z OneNote, pozwalają na pełną edycję dokumentów tj. Word, Excel, czy Powerpoint bezpośrednio na urządzeniu mobilnym bez konieczności ich konwersji. Do funkcji biurowych, jakie znajdziemy w telefonie zaliczyć możemy rozbudowany kalendarz, zadania, kalkulator oraz notatki głosowe, czyli po prostu dyktafon. Znajdziemy tu, także czytnik RSS oraz skaner wizytówek WorldCard Mobile i Jetcet Print 5. Pprogram pozwala na drukowanie plików z urządzenia na prawie każdą drukarkę, która ma USB albo Bluetooth.

Touch HD posiada zintegrowany moduł GPS SiRF Star III do nawigacji satelitarnej. Korzystając z odbiornika GPS, urządzenie może wyświetlić na mapie dokładne położenie użytkownika. Urządzenie może być wyposażone we wbudowany odbiornik GPS wspomagany przez A-GPS lub odbiornik w formie dodatku, który dostarcza programom w urządzeniu informacje o położeniu. Smartphone posiada system nawigacji QuickGPS wspierający urządzenia pozycjonujące GPS, która pozwala na pobieranie danych GPS z ważnymi informacjami o statusie satelity, bieżącej dacie i czasie w celu określenia pozycji satelity. Pobieranie przed połączeniem może skrócić orientacyjny czas wyszukiwania satelity. Wbudowany odbiornik GPS podczas testów z zimnego startu łapał sygnał w ciągu kilkudziesięciu sekund. Podczas złej pogody czas ten wydłużał się najwyżej do dwóch minut. W połączeniu z dużym wyświetlaczem o przekątnej 3.8 cala (480x800 WVGA), pozwala on na wygodne korzystanie z map nawigacyjnych. Standardowo brak jest zainstalowanej aplikacji nawigacyjnej. Do testów producent dostarcza użądzenie z wraz z kartą 8 GB i Automapę, z mapami całej Europy. Firma HTC poinformowała o otrzymaniu certyfikatu producenta AutoMapy (programu do nawigacji) dla swoich najnowszych telefonów z wbudowanym odbiornikiem GPS.

HTC Touch HD

W wolnych chwilach można zagrać w jedną z gier zainstalowanych fabrycznie w telefonie. Standardowo są to kulki i karty. HTC do swoich najnowszych produktów dodaję także grę Teeter. Jest to gra, który pokazuje, że dane urządzenie posiada działający akcelerometr. Piłką sterujemy za pomocą czujnika ruchu, próbując się dostać do zielonej dziury, napotykając przy tym na coraz trudniejsze przeszkody. I tu uwaga - gra uzależnia:).Artykuł pochodzi ze strony Telix.pl
http://www.telix.pl

Link do artykułu:
http://www.telix.pl/article.php?sid=26638