Test Czytelnika Nokia 5800 XpressMusic
| Data:  2009-01-28 14:05:47 | Dział: Telefony
Strona 1 z 3

Nokia 5800 - na tę chwilę najnowszy telefon tego producenta z dotykowym ekranem (nie licząc N97, który jeszcze nie miał swojej premiery) wraz z najnowszą wersją systemu Symbian (9.4, S60 5th ed.). Do rąk naszego Czytelnika trafiła kilka dni temu (wersja RED). -Nie będę tutaj opisywać wszystkich szczegółów technicznych dotyczących działania tego modelu, ale postaram się przybliżyć najciekawsze jego funkcje. Jak sprawuje się najnowsze dziecko spod znaku XpressMusic, dowiecie się mam nadzieję z poniższej recenzji, czytamy we wprowadzeniu do testu.

Nokia 5800 XpressMusic

Dane podstawowe

System chodzi dosyć sprawnie i choć bardzo rzadko to zdarzają się nieoczekiwane zachowania menu. Ale należy pamiętać też o tym, że ta wersja Symbiana jest dosyć świeża, a aplikacje nie do końca jeszcze dopracowane. W nowych wersjach firmware'u problemy te zapewne zostaną zniwelowane. Dosyć sprawną pracę urządzenia zapewnia 128 MB ramu i procesor ARM 11 369MHz.

Nokia 5800 XpressMusic

Nokia 5800 XpressMusic

Nokia 5800 XpressMusic

Pracę systemu wspomagają dodatkowe czujniki. Wśród nich akcelerometr, który automatycznie obraca ekran, wycisza alarm, gdy skierujemy ekran do dołu, czy też umożliwia sterowanie grami, czujnik regulujący podświetlenie ekranu oraz czujnik zbliżeniowy, który wyłącza ekran gdy przyłożymy do niego ucho podczas rozmowy. Nieodebrane połączenia lub nieprzeczytane wiadomości mogą być również sygnalizowane okresowym rozświetlaniem się klawisza menu. W górnej części nad wyświetlaczem, znajdziemy również dodatkową kamerkę do wideo-rozmów.

Nokia 5800 XpressMusic

MUZYKA, WIDEO I TV

Nokia 5800 z serii XpressMusic nie mogła się też obejść bez dobrego systemu dźwięku. Wyposażona jest ona w głośniki stereo, umieszczone na lewej stronie obudowy, które zapewniają dobrą jakość dźwięku. Jest on jeszcze lepszy, gdy podłączymy do telefonu swoje własne słuchawki albo nawet zewnętrzne głośniki. Jak na tego typu sprzęt telefon gra całkiem nieźle. Jednak nie ma co się łudzić, że korektor dźwięku w sposób znaczący go nam poprawi, a bas wprawi podłogę w drżenie. Jednak cały czas producenci walczą o to, żeby ich telefony były jeszcze bardziej muzyczne.

Nokia 5800 XpressMusic

Nokia może się pochwalić obsługą wielu formatów plików muzycznych, a wśród nich: AAC, AAC+, eAAC, eAAC+, MP3 (VBR), MP4, M4A, WMA, Mobile XMF, SP-MIDI, AMR (NB-AMR), MIDI Tones (poly 64), RealAudio 7,8,10, True tones (WB-AMR), WAV. Nie mogło zabrnąć tu również radia.

Nieźle radzi też sobie z odtwarzanie wideo, a obsługuje: MPEG4-SP 30 kl./s VGA, MPEG4-AVC 30 kl./s QVGA, WMV9 30 kl./s QVGA, MPEG4-SP 30 kl./s nHD.

Telefon umożliwia również strumieniowe transmisje wideo w formatach 3GPP i CIF. Posiada również cyfrowy mikrofon stereo.

Nokia 5800 XpressMusic

3,5 mm złącze jest jednocześnie wyjściem telewizyjnym (audio i wideo). Tak więc oglądać zdjęcia czy filmy, można również na ekranie telewizora. Desperaci mogą przeglądać strony internetowe na TV, gdy skorzystanie z komputera jest niemożliwe.

Nokia 5800 XpressMusic

ŁĄCZNOŚĆ

Nowy model wykorzystuje większość popularnych metod łączenia z siecią czy też z innymi urządzeniami. Oprócz opisywanych już wyżej metod oraz standardu jakim staje się dla modeli Nokii, złącze USB, oferuje ona również szereg bezprzewodowych technologii, a w nim: Bluetooth: A2DP & AVRCP, WLAN IEEE 802.11 b/g, WCDMA 2100/900, HSDPA kategorii 6, GPRS/EDGE klasa B, HSCSD, CSD oraz obsługę protokołu TCP/IP.

Nokia 5800 XpressMusic

Przeglądanie stron internetowych dodatkowo z dużym, panoramicznym ekranem nie sprawia trudności i daje możliwości pełnego wykorzystania tych technologii.

Nokia 5800 XpressMusic

Łączność satelitarną zapewnia nam wbudowany odbiornik GPS z funkcją Assisted-GPS. Przy wykorzystaniu fabrycznej aplikacji Nokia Maps, świetnie sprawdza się dotykowy ekran umożliwiający przesuwanie mapy bezpośrednio palcem, a dodatkowo jest on dzięki swej wielkości wyraźny i czytelny. Wbudowany GPS działa dobrze, ale trzeba mu też zapewnić odpowiednie warunki do pracy. Jednak udaje mu się nawet złapać sygnał w budynkach.

APARAT/KAMERA

Nokia 5800 XpressMusic

Aparat (3,2 MPx/AF) został umieszczony z tyłu obudowy. Obiektyw nie posiada żadnego zabezpieczenia przed zarysowaniem, poza szybką obudowy. Otrzymał za to lampę błyskową na którą składają się dwie diody LED. Krótko mówiąc to przeciętniak wśród aparatów komórkowych i nawet słynna optyka Carl Zeiss go nie ratuje. W naturalnym słońcu nie jest jeszcze najgorzej, ale w ciemnych pomieszczeniach jest już tylko kiepsko. Jest to tylko po prostu pstrykacz komórkowy.

Przykładowe zdjęcie: Tutaj

oraz Album: Tutaj

Nieco lepiej sprawa wygląda z nagrywaniem wideo. Nokia może się pochwalić możliwością przechwytywania obrazu z rozdzielczością 640 x 480 pikseli do 30 kl./s w formatach MP4 i 3GPP, również z lampą. Przednia kamerka obsługuje jedynie rozmowy wideo.Artykuł pochodzi ze strony Telix.pl
http://www.telix.pl

Link do artykułu:
http://www.telix.pl/article.php?sid=26466