REKOMENDUJ | DO ULUBIONYCH | RSS | NEWSLETTER Nick: Hasło: ZAREJESTRUJ  
 
Autor: Kan2017-10-25 07:01 | Rynek | virtualo | raport | e-book
Kan
Wykop Sledzik Google drukuj Poleć 0

Zwyczaje czytelnicze współczesnych Polaków

Zbliżające się Targi Książki w Krakowie to okazja, aby sprawdzić jak wygląda aktualnie czytelnictwo Polaków. Czy chętniej sięgamy po książki papierowe czy cyfrowe? Co czytamy – jeśli znajdujemy czas na lekturę? Jak są zwyczaje polskich czytelników sprawdził Instytut Badawczy ARC rynek i Opinia.


O zwyczaje czytelnicze na zlecenie Virtualo, czołowego dystrybutora treści cyfrowych w Polsce, zapytano ponad 1000 Polaków. Celem badania było zweryfikowanie różnych stylów czytania i sprawdzenie co nas motywuje, a co zniechęca do czytania zarówno wydań papierowych, jak również ich wersji elektronicznych.

Respondentami były wyłącznie osoby, które w ciągu ostatnich 12 miesięcy przeczytały co najmniej 3 książki w dowolnej formie: drukowanej, ebooka lub audiobooka. Oprócz standardowych pytań o wiek, płeć, okoliczności czytania, preferowane formaty i najchętniej wybierane gatunki literackie – respondentów, wśród których byli tradycyjni czytelnicy zapytano o główne obiekcje związane z użytkowaniem książek elektronicznych.

Tradycyjnym w ebookach brakuje zapachu papieru i szelestu kartek

Jak pokazało badanie to nie cena, lecz przywiązanie do książki tradycyjnej jest główną barierą w korzystaniu z ebooków. Według respondentów, w grupie nieużytkowników ebooków, dwie istotne cechy, których brakuje e-książkom to dotyk papieru (59% wskazań) oraz zapach książki (50% wskazań).

Odpowiedzi dotyczące obiekcji związanych z korzystaniem z ebooków zaskoczyły nas. Myśleliśmy, iż respondenci będą wskazywać przede wszystkim na cenę e-książki, gdyż według niektórych opinii czytelników ebooki są za drogie, a wiele osób nie zdaje sobie sprawy jak wygląda proces przygotowania ebooka zanim pojawi się on w sprzedaży. – zaznacza Martyna Bednarczyk z Virtualo.

W odróżnieniu od tradycyjnych czytelników, pasjonaci książek w wersji cyfrowych wskazali z kolei jako największą zaletę ebooków – brak konieczności noszenia ciężkich książek (43% wskazań).

Elektroniczni nie porzucają papierowych książek

Wyniki badania zrealizowanego przez Instytut ARC Rynek i Opinia pokazały, że w Polsce aktywnie rośnie grupa czytelników chętnie korzystających z nowoczesnych form czytania. Nie oznacza to jednak, że „elektroniczni” porzucają całkowicie tradycyjne czytelnictwo. Korzystanie z różnych form książek zależy od sytuacji. Ebooki mają przewagę nad książkami w formie drukowanej w sytuacjach przemieszczania się (np.: w środkach komunikacji miejskiej lub podczas dłuższych podróży). Po książki tradycyjne respondenci sięgają najczęściej w sytuacjach bardziej intymnych (w domowym zaciszu czy na łonie natury).

Elektroniczni chętnie rekomendują nowoczesną formę czytania

Użytkownicy cyfrowych książek, jak pokazało badanie potrafią skutecznie promować nowoczesną formę czytania wśród znajomych i rodziny. Aż 36% obecnych użytkowników ebooków wskazało, iż impulsem do spróbowania czytania w tej formie była namowa znajomych. To pokazuje jak ważną rolę odgrywa wpływ otoczenia i rekomendacja w popularyzacji nowych form czytelnictwa.

Elektroniczni to młodsi i bardziej mobilni czytelnicy

Użytkownicy nowoczesnej formy czytania według badania Virtualo, to głównie ludzie młodzi w wieku 15-24 lat (32%) oraz 25-34 lat (34%), mieszkańcy dużych miast, którzy kilka razy w miesiącu robią zakupy przez Internet. Dla nich korzystanie z elektronicznych książek oznacza możliwość lektury w każdej wolnej chwili, co ma istotne znaczenie dla przedstawicieli coraz bardziej mobilnego pokolenia Polaków. Dodatkowo, aż 28% z nich jak wyniki z deklaracji respondentów badania, to fani nowinek technologicznych.

Zarówno elektroniczni jak tradycyjni najchętniej sięgają po sensację, kryminał i fantastykę

Tradycyjnych i elektronicznych czytelników różni przede wszystkim sposób użytkowania książek i okoliczności czytania, ale łączy zamiłowanie do tych samych gatunków literackich czyli: kryminału i sensacji, fantastyki, jak również horrorów i thrillerów. Zarówno użytkownicy wersji cyfrowych, jak i drukowanych najczęściej kupują książki dla siebie, a następnie dla partnera, partnerki i dzieci.

Mimo różnic w postrzeganiu książek przez tradycyjnych i elektronicznych czytelników okazuje się, że najważniejszym czynnikiem nie jest format książki, lecz jej treść co potwierdza, że książki drukowane i elektroniczne mogą współistnieć. Mimo rosnącej popularności ebooków, książki papierowe wciąż jeszcze dominują. Od kiedy jednak ebooki pojawiły się na rynku, wprowadziły niemałą rewolucję w zwyczajach czytelniczych Polaków.

Zwyczaje czytelnicze Polek w dobie cyfrowych technologii

Książki elektronicznej cieszą się coraz większą sympatią Polaków. Ponad 60% respondentów naszego badania potwierdziło, iż czytanie książek elektronicznych jest obecnie bardzo modne. Ceny ebooków są niższe niż książek drukowanych średnio o 20%, a do korzystania z cyfrowych książek skłania czytelników przede wszystkim wygoda w korzystaniu i mobilność lektury – komentuje Martyna Bednarczyk z Virtualo.

*Badanie „Zwyczaje Polaków związane z użytkowaniem ebooków i audiobooków”, zostało zrealizowane metodą CAWI na próbie 1107 respondentów na zlecenie Virtualo przez Instytut Badawczy ARC Rynek i Opinia.

źródło:

Kan


Oceń ten artykuł w skali od 1 do 5.
Tagi: | virtualo | raport | e-book Wykop Sledzik Google drukuj Poleć 0
Komentarze: 0 | Napisz komentarz | Zobacz wszystkie komentarze na forum >>


Napisz komentarz
Nick
  


Pogrubienie    Kursywa    Podkreślenie    Adres email    Cytat    Link    Obrazek    Film Youtube - wklej pełny link   

Wpisz kod z obrazka. Zaloguj się, żeby dodawać komentarze bez ograniczeń.
Wysłać powiadomienie email przy nowych odpowiedziach?


Ankieta
mObywatel - z jakim prawdopodobieństwem zainstalujecie aplikację

100 %
75 %
50 %
25 %
0 %
A co to jest?


WynikiAnkiety

Głosów 251

Newsy
Artykuły
Video
Rankingi
Pliki / Download
Redakcja
Archiwum
RSS
Regulamin
Kontakt
Telefony Taryfy
Rozrywka Systemy Rynek Tablety Inne
// dodatkowy kod na dole strony (intext)