REKOMENDUJ | DO ULUBIONYCH | RSS | NEWSLETTER Nick: Hasło: ZAREJESTRUJ  
 
Autor: Kan2017-10-12 09:40 | PDA & Navi | alert | internet | cyberatak
Kan
Wykop Sledzik Google drukuj Poleć 0

Zmasowany cyberatak sparaliżował stronę popularnej loterii

12 października obchodzimy Dzień Bezpiecznego Komputera. Warto przypomnieć, że bezpieczny komputer, to nie tylko taki, który jest zabezpieczony hasłem lub programem antywirusowym. To także komputer, który nie jest wykorzystywany przez cyberprzestępców do realizowania ataków na inne firmy. Taka sytuacja miała ostatnio miejsce w Wielkiej Brytanii.


Na kilka godzin miliony Brytyjczyków straciło szansę zakupu losów, a co za tym idzie także szansy na zrealizowanie marzeń o potencjalnej wygranej w tamtejszej loterii. Powód? Zmasowany atak cyberprzestępczy na stronę internetową Brytyjskiej Loterii Narodowej, w wyniku którego witryna oraz aplikacja mobilna, umożliwiające m.in. kupowanie losów, przestały działać. Eksperci z firmy ESET podkreślają, że atak został zrealizowany za pośrednictwem komputerów nieświadomych niczego internautów.

Ostatnia sobota września okazała się pechowa dla milionów brytyjskich graczy Loterii Narodowej (odpowiednik rodzimego Lotto). Zwyczajowo, na ostatnią chwilę, mieszkańcy Wielkiej Brytanii dokonują zakupu kuponów, by sprawdzić później czy zostali milionerami. Marzenia o zbiciu fortuny pokrzyżowali ostatnio hakerzy, którzy zablokowali stronę brytyjskiej loterii, na której można było kupić los. Wszystko za sprawą ataku typu DDoS (ang. Distributed Denial-of-Service), w wyniku którego serwis www.national-lottery.co.uk oraz dedykowana jej aplikacja mobilna na kilka godzin przestały działać. Zostały one bowiem sparaliżowane przez olbrzymią liczbę prób zakupu losów, generowanych przez setki tysięcy komputerów nieświadomych niczego internautów. Taka grupa komputerów, realizujących polecenia cyberprzestępców jest fachowo nazywana botnetem. Motywy blokady strony Brytyjskiej Loterii Narodowej, nie są znane. Nie jest też wiadome, kto był odpowiedzialny za wspomniany paraliż. Analitycy zagrożeń z firmy ESET nie wykluczają jednak, że za atakiem mogła stać grupa, która w poprzednim miesiącu wysyłała właścicielowi brytyjskiej loterii ostrzeżenie, stawiając przy tym ultimatum - wpłacenia okupu w postaci określonej liczby Bitcoinów, które powstrzyma atak.

Jak nie paść ofiarą cyberprzestępców i nie dołączyć do sieci botnet? Eksperci z firmy ESET radzą zachować zdrowy rozsądek i ostrożność, nie pobierać pirackich wersji oprogramowania, aktualizować system operacyjny i kluczowe - stosować skuteczne zabezpieczenie antywirusowe z firewallem. Warto instalując takie oprogramowanie zwrócić uwagę, czy posiada ono specjalny moduł ochrony przed sieciami botnet. Tym, którzy mają obawy, że ich komputer może należeć do botnetu, eksperci radzą przeskanowanie komputera, np. za pomocą bezpłatnego skanera online, jaki większość producentów antywirusów udostępnia na swoich stronach internetowych.

źródło: ESET

Kan


Oceń ten artykuł w skali od 1 do 5.
Tagi: | alert | internet | cyberatak Wykop Sledzik Google drukuj Poleć 0
Komentarze: 0 | Napisz komentarz | Zobacz wszystkie komentarze na forum >>


Napisz komentarz
Nick
  


Pogrubienie    Kursywa    Podkreślenie    Adres email    Cytat    Link    Obrazek    Film Youtube - wklej pełny link   

Wpisz kod z obrazka. Zaloguj się, żeby dodawać komentarze bez ograniczeń.
Wysłać powiadomienie email przy nowych odpowiedziach?
Test NavRoad UNI - UNIwersalny asystent kierowcy pod choinkę
Gdyby pomyśleć o najlepszych prezentach dla kierowcy, koniecznie należałoby wymienić uniwersalnego asystenta kierowcy. Nawigacja, rejestrator, antyradar i kamera cofania bez kabli? Brzmi ciekawie. A co, jeśli dodamy, że to wszystko znajdziemy w jednym urządzeniu? - to idealny wybór dla kierowców. NavRoad UNI, bo o nim właśnie mowa, to pierwszy w Polsce asystent kierowcy.
Samsung S5570 Galaxy Mini
703
LG GT540 Swift
440
Samsung Ch@t 335
393
SonyEricsson Xperia neo V
393
Samsung GT-S5620 Monte
362
Samsung GT-C3530
281
Samsung GALAXY Y GT-S5360
279
Samsung Star II (S5260)
247
Więcej telefonów


Ankieta
Co dla Was jest najważniejsze w smartfonie?

Moc obliczeniowa i specyfikacja
System operacyjny
Aparat i multimedia
Jakość wykonania
Czas pracy na baterii
Antena i jakość rozmów
Inne czynniki


WynikiAnkiety

Głosów 189

Newsy
Artykuły
Video
Rankingi
Pliki / Download
Redakcja
Archiwum
RSS
Regulamin
Kontakt
Telefony Taryfy
Rozrywka Systemy Rynek Tablety Inne
// dodatkowy kod na dole strony (intext)