REKOMENDUJ | DO ULUBIONYCH | RSS | NEWSLETTER Nick: Hasło: ZAREJESTRUJ  
 
Autor: Kan2017-05-26 07:07 | Rynek | e-sklep | e-handel | prawo | wywiad | wideo
Kan
Wykop Sledzik Google drukuj Poleć 0

Zakup towaru w e-sklepie - co warto wiedzieć

Tylko w ubiegłym roku do rejestru klauzul niedozwolonych dodano prawie 400 klauzul dotyczących handlu elektronicznego i sprzedaży konsumenckiej. Niestety błędne zapisy w regulaminach polskich sklepów internetowych są na porządku dziennym. Czego najczęściej próbują nam zabronić sprzedawcy i co robić w przypadku zetknięcia się z nielegalnym zapisem?

Stosowanie niedozwolonych klauzul najczęściej nie wynika wcale ze złej woli sprzedającego, lecz z niewiedzy. Skąd sprzedawca może wiedzieć, czy w jego regulaminie nie ma żadnych uchybień? Ustalenie tego nie jest łatwe. Na pewno trzeba poznać obowiązujące prawo i nauczyć się je interpretować. W tym celu warto wchodzić na stronę internetową Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK-u), a także zaznajamiać się z wyrokami sądów.

Które niedozwolone klauzule są w regulaminach polskich sklepów online najpowszechniejsze? „Przedsiębiorcy najczęściej limitują prawo do odstąpienia od umowy. Informują konsumentów, że nie mogą zwrócić towaru, jeżeli nie jest on oryginalnie zapakowany, jest zniszczony lub był używany. Oczywiście jest to klauzula niedozwolona. Drugi błąd najczęściej występujący w regulaminach sklepów internetowych to informowanie o tym, że przedsiębiorca nie bierze odpowiedzialności za opóźnienia w dostawie” – mówi w wywiadzie dla agencji informacyjnej infoWire.pl Anna Rak, country manager Trusted Shops w Polsce.

Sklepowi internetowemu, który stosuje w swoim regulaminie niedozwolone klauzule, grozi kara finansowa. Może ona wynieść do 10% przychodu osiągniętego w roku obrotowym poprzedzającym rok nałożenia kary. Oprócz tego mogą zostać nałożone dodatkowe sankcje, np. obowiązek publikacji oświadczenia na stronie głównej sklepu czy skontaktowania się z pokrzywdzonymi konsumentami.

Co powinna zrobić osoba, która została poszkodowana w wyniku zastosowania przez sklep internetowy niedozwolonej klauzuli lub po prostu trafiła na nią w jego regulaminie? Na początku najlepiej skontaktować się z przedsiębiorcą – być może zamieszczenie nielegalnego zapisu było niezamierzone. Jeśli to nic nie da, warto zwrócić się do miejskiego bądź powiatowego rzecznika praw konsumenta, Federacji Konsumentów, Stowarzyszenia Konsumentów Polskich albo UOKiK-u.

infoWire.pl

Kan


Oceń ten artykuł w skali od 1 do 5.
Tagi: | e-sklep | e-handel | prawo | wywiad | wideo Wykop Sledzik Google drukuj Poleć 0
Komentarze: 0 | Napisz komentarz | Zobacz wszystkie komentarze na forum >>


Napisz komentarz
Nick
  


Pogrubienie    Kursywa    Podkreślenie    Adres email    Cytat    Link    Obrazek    Film Youtube - wklej pełny link   

Wpisz kod z obrazka. Zaloguj się, żeby dodawać komentarze bez ograniczeń.
Wysłać powiadomienie email przy nowych odpowiedziach?
Test Hykker myTab 10 - telefon i internet 3G w jednym, czyli tablet z Biedronki
W opinii ekspertów o tabletach pojawia się całe mnóstwo głosów, że tablety się kończą, rynek kurczy, a hybrydy 2 w 1 i duże smartfony zabierają im klientów. Wszystko to jest prawdą. Sporo użytkowników jednak zostanie przy tabletach – to typowi konsumenci treści internetowej. To, co wyróżnia Hykker myTab 10 na tle konkurencji, to dwa wejścia na kartę SIM. Oznacza to, że możemy wyposażyć go w Internet, a także w funkcję telefonu.
Samsung S5570 Galaxy Mini
703
LG GT540 Swift
440
Samsung Ch@t 335
393
SonyEricsson Xperia neo V
393
Samsung GT-S5620 Monte
362
Samsung GT-C3530
281
Samsung GALAXY Y GT-S5360
279
Samsung Star II (S5260)
247
Więcej telefonów


Ankieta
HMD Global - Twoim zdaniem kontynuuje tradycje marki Nokia?

Tak
Tak, ale tylko trochę
Nie
Nie znam telefonów tej firmy


WynikiAnkiety

Głosów 51

Newsy
Artykuły
Video
Rankingi
Pliki / Download
Redakcja
Archiwum
RSS
Regulamin
Kontakt
Telefony Taryfy
Rozrywka Systemy Rynek Tablety Inne
// dodatkowy kod na dole strony (intext)