REKOMENDUJ | DO ULUBIONYCH | RSS | NEWSLETTER Nick: Hasło: ZAREJESTRUJ  
 
Autor: Kan2017-06-21 05:35 | PDA & Navi | genomtec | medycyna | zdrowie
Kan
Wykop Sledzik Google drukuj Poleć 0

Wirus czy bakteria? Polski Genomtec zdiagnozuje od ręki, czy potrzebny jest antybiotyk

Polska spółka chce znieść bariery dostępu do supernowoczesnej diagnostyki. Opracowuje mobilne urządzenie bazujące na mikroprzepływowej technologii lab-on-chip, które umożliwi personelowi medycznemu, w tym lekarzom pierwszego kontaktu i pediatrom, szybkie i tanie wykrywanie często występujących chorób zakaźnych, m.in. gronkowca złocistego czy chorób przenoszonych drogą płciową. Dzięki bardzo wysokiej czułości pomoże np. wykryć obecność wirusa HCV (żółtaczka typu C) już po kilkudziesięciu godzinach po infekcji, czyli wcześniej niż w przypadku dziś wykorzystywanych metod.


Naukowcy i laboratoria na co dzień mają dostęp do najnowszej diagnostyki molekularnej. To technika diagnostyczna służąca do określenia, wykrywania i analizy krótkich fragmentów kwasów nukleinowych (DNA lub RNA) pochodzących z próbek pacjentów, po to, aby wykryć patogeny biologiczne, czyli m.in. wirusy, bakterie czy grzyby. Takie możliwości techniczne mają jednak zwykle tylko profesjonalne laboratoria, co utrudnia lekarzom pierwszego kontaktu dostęp do szybkiej, bezbłędnej i taniej identyfikacji wielu chorób.

Polscy naukowcy – genetycy, konstruktorzy i biolodzy z firmy Genomtec – znaleźli sposób na to, aby możliwości diagnostyczne profesjonalnych laboratoriów stały się na co dzień dostępne dla tysięcy lekarzy i personelu medycznego, szczególnie w krajach rozwijających się. Wszystko po to, aby specjaliści mogli rozpoznawać niebezpieczne wirusy szybciej, taniej i na miejscu.

Efektem prac badawczych polskich naukowców stało się urządzenie Genomtec ID, czyli przenośne laboratorium, które zmieści się w kieszeni. Łączy mobilność, łatwość obsługi i szybkość analizy z profesjonalnym namnażaniem i rozpoznawaniem specyficznych fragmentów DNA i RNA. Badanie może być przeprowadzone przez osobę bez jakiegokolwiek doświadczenia diagnostycznego.

Genomtec
Genomtec ID

- Chcemy umożliwiać specjalistom szybsze, lepsze decyzje, gdy w grę wchodzi zdrowie i życie. W dowolnym miejscu i czasie. Przed nami wiele pracy, widać już jednak, że mamy duże szanse na przełom – tłumaczy prof. dr hab. n. med. Tadeusz Dobosz, który kieruje działem B+R. To wybitny polski naukowiec z prawie 50-letnim stażem naukowym, znany specjalista z zakresu genetyki.

Celem zespołu Genomtec jest na pierwszym etapie umożliwienie wstępnego wykrywania często występujących na świecie chorób zakaźnych, m.in: gronkowca złocistego opornego na metycylinę (MRSA), zapalenia wątroby typu C (HCV), Chlamydia trachomatis (CT) oraz dwoinki rzeżączki (Neisseria gonorrhoeae) (NG). Urządzenie będzie też z blisko 100% skutecznością wykrywać każdy zdefiniowany wcześniej wirus, co wesprze np. lekarzy pierwszego kontaktu czy pediatrów, którzy każdego dnia diagnozują najmłodszych pacjentów. Informacja, czy mamy do czynienia z infekcją bakteryjną, czy wirusową, jest ogromną pomocą przy farmakoterapii. Może oznaczać zasadniczy postęp w walce z antybiotykoopornością.

- Wykorzystujemy autorską metodę opartą na namnażaniu i materiału genetycznego, zarówno RNA, jak i DNA. Dzięki niej jesteśmy w stanie identyfikować bakterie z dokładnością dochodzącą nawet do 100 proc. Od pobrania próbki do wyniku potrzeba zaledwie 20-40 minut, to nawet kilkukrotnie szybciej niż w przypadku drogich urządzeń laboratoryjnych, wykorzystujących technikę PCR – wyjaśnia Miron Tokarski, założyciel i główny technolog Genomtec, doktorant z dziedziny biologii molekularnej.

Zespół Genomtec rozpoczął prace nad urządzeniem, które będzie wielokrotnie tańsze niż te wykonane innymi metodami. Genomtec ID będzie wielkości telefonu i wymaga wykorzystania jedynie specjalnej karty. Działa automatycznie, wystarczy nanieść kroplę materiału biologicznego na kartę reakcyjną i wsunąć kartę do urządzenia. Wynik badania pojawi się na ekranie, może zostać również przesłany na adres e-mail. Autorska metoda detekcji oraz urządzenie chronione są międzynarodowymi zgłoszeniami patentowymi.

Z metody i urządzenia będzie mógł korzystać personel medyczny stosujący lub wykorzystujący na co dzień wyniki badań mikrobiologicznych.

- Naszą ambicją jest, by personel medyczny bez kwalifikacji diagnostycznej mógł mieć w torbie lub na biurku urządzenie Genomtec ID – podkreśla Miron Tokarski.

Rozwiązanie Genomtec wpisuje się w niezaspokojone potrzeby branży diagnostyki point-of-care (POC), prywatnej służby zdrowia i weterynarii. Globalny rynek urządzeń do diagnostyki molekularnej będzie do 2020 roku rosnąć średnio o 7.7% rocznie, osiągając wartość 2.8 mld dolarów. Rynek odczynników – ponad 10% rocznie, dzięki czemu przekroczy wartość 6 mld dolarów (Raport „Molecular Diagnostics Market, forecast to 2020”). Diagnostyka molekularna będzie najszybciej rosnącym segmentem wielkiego rynku in-vitro, który według prognoz w 2020 roku będzie wart 75 mld USD w 2020 roku.

Obecnie trwają prace nad przenośnym prototypem Genomtec ID.

źródło: Genomtec

Kan


Oceń ten artykuł w skali od 1 do 5.
Tagi: | genomtec | medycyna | zdrowie Wykop Sledzik Google drukuj Poleć 0
Komentarze: 0 | Napisz komentarz | Zobacz wszystkie komentarze na forum >>


Napisz komentarz
Nick
  


Pogrubienie    Kursywa    Podkreślenie    Adres email    Cytat    Link    Obrazek    Film Youtube - wklej pełny link   

Wpisz kod z obrazka. Zaloguj się, żeby dodawać komentarze bez ograniczeń.
Wysłać powiadomienie email przy nowych odpowiedziach?
Test Hykker myTab 10 - telefon i internet 3G w jednym, czyli tablet z Biedronki
W opinii ekspertów o tabletach pojawia się całe mnóstwo głosów, że tablety się kończą, rynek kurczy, a hybrydy 2 w 1 i duże smartfony zabierają im klientów. Wszystko to jest prawdą. Sporo użytkowników jednak zostanie przy tabletach – to typowi konsumenci treści internetowej. To, co wyróżnia Hykker myTab 10 na tle konkurencji, to dwa wejścia na kartę SIM. Oznacza to, że możemy wyposażyć go w Internet, a także w funkcję telefonu.
Samsung S5570 Galaxy Mini
703
LG GT540 Swift
440
Samsung Ch@t 335
393
SonyEricsson Xperia neo V
393
Samsung GT-S5620 Monte
362
Samsung GT-C3530
281
Samsung GALAXY Y GT-S5360
279
Samsung Star II (S5260)
247
Więcej telefonów


Ankieta
Co dla Was jest najważniejsze w smartfonie?

Moc obliczeniowa i specyfikacja
System operacyjny
Aparat i multimedia
Jakość wykonania
Czas pracy na baterii
Antena i jakość rozmów
Inne czynniki


WynikiAnkiety

Głosów 9

Newsy
Artykuły
Video
Rankingi
Pliki / Download
Redakcja
Archiwum
RSS
Regulamin
Kontakt
Telefony Taryfy
Rozrywka Systemy Rynek Tablety Inne
// dodatkowy kod na dole strony (intext)