REKOMENDUJ | DO ULUBIONYCH | RSS | NEWSLETTER Nick: Hasło: ZAREJESTRUJ  
 
Autor: Kan2017-02-27 18:23 | Telefony | orange | wi-fi | calling | nju
Kan
Wykop Sledzik Google drukuj Poleć 11

WiFi Calling w Orange i nju mobile - co warto widzieć o usłudze

WiFi Calling, czyli przekazywanie połączeń głosowych poprzez Wi-Fi, to ciekawa sprawa, zarówno od strony technicznej, jak i użytkowej. Warto dodać, że VoWiFi to nazwa technologii, a WiFi Calling to nazwa usługi. Jeżeli macie Samsunga S7 lub S7 edge z oprogramowaniem Orange, na Wasz telefon powinna już przyjść informacja o aktualizacji. Dzięki niej będziecie mogli korzystać z usługi WiFi Calling.

Dzięki niej możecie zadzwonić do kogoś, kto jest poza zasięgiem sieci mobilnej, a do internetu jest podłączony właśnie przez Wi-Fi. Rozmowy można wykonywać także w drugą stronę – z telefonu podłączonego do Wi-Fi na telefon podłączony do sieci mobilnej. A także, co oczywiste, między dwoma telefonami podpiętymi do Wi-Fi. Jak pewnie wiecie, Wi-Fi jest teraz praktycznie wszędzie – w hotelach, na dworcach, czasem nawet w komunikacji miejskiej, a w moim rodzinnym Opolu – dzięki współpracy miasta z Orange – także w dawnych budkach telefonicznych. Jest też w miejscach, gdzie o zasięg czasem trudno, na przykład w górskich schroniskach lub… w nowoczesnych szklano-betonowo-stalowych biurowcach.

Co dość ważne, z Wi-Fi można przecież korzystać także za granicą.

I tu dochodzimy do jednego z ciekawszych zastosowań usługi – będąc podłączonym do Wi-Fi możecie z praktycznie każdego zakątka świata zadzwonić do Polski. I to w cenie połączenia krajowego! Oczywiście WiFi Calling nie zastępuje roamingu – nie ma jego mobilności, ale jest to dość ciekawa alternatywa.

Trzeba jednak pamiętać, że jeżeli wyjdziecie z zasięgu Wi-Fi, będąc równocześnie poza zasięgiem sieci Orange Polska, połączenie zostanie zerwane – ma to znaczenie szczególnie za granicami naszego kraju. Druga sprawa na którą trzeba uważać, to dzwonienie na numery zagraniczne w czasie korzystania z VoWiFi – wtedy zostanie to rozliczone jak połączenie z Polski na ten numer. Jeżeli w Polsce będziecie korzystać z WiFi Calling i wyjdziecie rozmawiając z jego zasięgu opcje są dwie – jeżeli będziecie w zasięgu 4G rozmowa przełączy się na VoLTE, jeżeli nie – zostanie zerwana. Na całe szczęście przeważająca większość z Was znajduje się w zasięgu 4G Orange Polska, więc nie trzeba się stresować. Opłaty za połączenia przez WiFi Calling są takie same jak za inne połączenia krajowe – jeżeli macie w pakietach darmowe minuty, działają one jak do tej pory. Z usługi możecie korzystać także w ofertach prepaid Orange Polska i nju mobile, choć na razie tylko w Polsce.

Jeszcze kilka słów o aktywacji usługi. Gdy zainstalujecie już oprogramowanie, o którym pisałem na początku tekstu, musicie wejść w ustawienia telefonu, gdzie znajdziecie (domyślnie wyłączony) włącznik usługi. Trzeba go włączyć. Nie trzeba robić nic więcej – w przyszłości, jeżeli będziecie chcieli skorzystać z WiFi Calling, wystarczy być w zasięgu Wi-Fi, wybrać numer i nacisnąć zieloną słuchawkę.


WiFi Calling – jak to działa?

Dla mnie najbardziej pasjonującym tematem związanym z WiFi Calling była odpowiedź na pytanie: „Jak sieć znajduje urządzenie?” Jeżeli czytaliście moje wcześniejsze teksty – szczególnie ten o zestawianiu połączeń w sieciach 2G i 3G i ten w którym pisałem o HLR wiecie pewnie, że udział w łączeniu rozmów miała stacja bazowa (lub w przypadku 4G – eNodeB), kolejne elementy sieci dostępowej i szkieletowej, wspomniany HLR, a ostatecznie także stacja bazowa, która obsługuje osobę do której dzwonimy. Jeszcze przy łączeniu rozmów przez VoLTE potrafiłem to sobie wyobrazić… ale jak znaleźć telefon podłączony do WiFi?

Wbrew pozorom sytuacja jest analogiczna do tej, która miała miejsce w przypadku VoLTE. Dlatego polecam lekturę tekstu tym rozwiązaniu (link dwie linijki wyżej) przed dalszą lekturą. Bo okazuje się, że podstawą do wdrożenia VoWiFi jest właśnie VoLTE. Różnica opiera się na sieci dostępowej, poprzez którą przebiega rozmowa – w VoLTE – poprzez sieć mobilną, w przypadku VoWiFi – poprzez sieć Interent. Z tego wynikają dalsze komplikacje – ale o tym nieco niżej.

W momencie, gdy Wasz telefon podłącza się do WiFi i macie aktywną usługę WiFi Calling otrzymujecie specjalny adres IP z puli przeznaczonej (uwaga!) dla VoLTE. Zestawiamy dla Was także specjalny bezpieczny tunel IP-SEC, który zabezpiecza rozmowy realizowane przez VoWiFi przed podsłuchem. Funkcjonuje on tak długo, jak długo będziecie korzystać z WiFi Calling. Dzięki adresowi IP możemy znaleźć Wasz telefon, nawet wtedy, gdy znajduje się na drugim końcu świata. Nie jest w tym celu potrzeba tradycyjna ścieżka z udziałem stacji bazowych.


Teraz czas na kolejny element – handover. To funkcja, która sprawia, że gdy wyjdziecie poza zasięg Wi-Fi Wasz telefon płynnie złapie sieć 4G Orange Polska (jeżeli jesteście w zasięgu). Właśnie w tym celu został Wam nadany adres IP z puli dla VoLTE. Gdy sygnał Wi-Fi staje się zbyt słaby nasze urządzenie podejmuje decyzję, że zaczyna wysyłać pakiety danych z zakodowanym głosem poprzez sieć 4G LTE, czyli odpala VoLTE. W czasie rozmowy nie zauważycie żadnej różnicy, zmieni się jedynie ikonka wyświetlana na Waszym telefonie. Co bardzo ważne, działa to także w drugą stronę – jeżeli wchodzicie w obszar działającego Wi-Fi rozmawiając poprzez VoLTE i macie włączoną funkcje WiFi Calling Wasz telefon zacznie przesyłać pakiety głosowe przez Wi-Fi. Jednak nie działa to w przypadku 2G i 3G – tutaj technologia przesyłania sygnału jest zupełnie inna.

Jak się pewnie domyślacie Wi-Fi nie zawsze jest bezpieczne – szczególnie w miejscach, gdzie przewija się wiele osób. By dowiedzieć się czemu, wystarczy zajrzeć do tekstu Michała Rosiaka o bankomacie połączonym z siecią przez WiFi. Dlatego kluczową funkcjonalnością, poza handoverem, które musieliśmy przetestować i wdrożyć było zapewnienie bezpieczeństwa łącza przy wysokiej wydajności całego systemu. W Orange wdrożyliśmy w tym celu dwie funkcjonalności. Pierwsza – ePDG, czyli evolved Packet Data Gateway odpowiada za zestawienie i utrzymanie tunelu IP-SEC ze wszystkimi aktywnymi użytkownikami WiFi Calling. Druga to platforma AAA (Authentication Authorization Accounting), dzięki której każdy klient próbujący zestawić tunel IP-SEC do sieci rdzeniowej podawany jest procedurze autentykacji takiej samej jak dla VoLTE. Oznacza to, że z WiFi Calling mogą korzystać wyłącznie urządzenia posiadające kartę SIM. Jest to „cena” za bezpieczeństwo transmisji danych.

Z WiFi Calling możecie korzystać w trybie samolotowym, jeżeli jesteście podłączeni do WiFi. Niestety, jeżeli wyjdziecie z jego zasięgu połączenie natychmiast zostanie zerwane, nawet jeżeli jesteście w zasięgu 4G Orange Polska. Są urządzenia, które mogą mieć funkcję WiFi Calling bez VoLTE, jednak skupiamy się na tych, które mają obydwie funkcjonalności – by zapewnić wygodę i mobilność. I jeszcze jedna sprawa – WiFi calling nie ma wsparcia dla usług lokalizacji telefonu w sieci, więc wyklucza się ona z usługami opartymi o tę funkcjonalność. Z WiFi Calling możecie skorzystać na Wi-Fi podpiętym do dowolnej sieci, możecie także stworzyć hotspot z jednego urządzenia, by zadzwonić z drugiego.

źródło: Orange

Kan


Oceń ten artykuł w skali od 1 do 5.
Aktualna ocena: 4.25 (głosy: 4)
Tagi: | orange | wi-fi | calling | nju Wykop Sledzik Google drukuj Poleć 11
Komentarze: 11 | Napisz komentarz | Zobacz wszystkie komentarze na forum >>

AnonimSzatanik
Niezarejestrowany
Zgłoś naruszenie
Wysłano: 2017.11.02 00:16 Odpowiedz
Szkoda ze nikt. Zaden serwis nie informuje. Ze w nju mobile dziala wici calung TYLKO na telefonach brandowanych marką Orange !! Matoly .. nie zamierzam rezygnowac z czystego oprogramowania XEO producenta -Samsung S7. Co do wczesniejszej wypowiedzi w 2017r nie ma wszedzie zasiegu. Moze na zewnatrz ale w parterowych budynkach . Na halach produkcumyjnych nadal sa duze problemy.
Anonimbogdanpl1
Niezarejestrowany
Zgłoś naruszenie
Wysłano: 2017.03.28 14:23 Odpowiedz
Ja się pytam po co? W 2017roku gdzie zasięg jest prawie wszędzie a tam gdzie go nie ma (restauracje pod ziemią, kopalnie, groty w górach) to nawet lepiej że nic nie dzwoni? Z włączonym WIFI calling telefon będzie zżerał więcej baterii a użytkownik będzie zachęcany do łączenia się telefonem z publicznymi access pointami które nie są bezpieczne. Poza tym operator nie panuje nad jakością połączenia bo to zależy od dostawcy Internetu po Wifi. Moim zdaniem to amatorska usługa na dodatek skierowana do jakiejś niszy.
Anonimthx
Niezarejestrowany
Zgłoś naruszenie
Wysłano: 2017.02.28 14:39 Odpowiedz
Kiedy Xperia Z5?
AnonimLeStat
Niezarejestrowany
Zgłoś naruszenie
Wysłano: 2017.02.28 08:56 Odpowiedz
W Play też jest już dosyć dawno, zatem w Orange to tylko małpowanie liderów rynku i nic więcej oni nie wnoszą, dodam, że mocno zapóźnione w porwaniu z Plusem i Playem.
AnonimJaro
Niezarejestrowany
Zgłoś naruszenie
Wysłano: 2017.02.28 09:49
Co jest w Playu? Handover do LTE? VoLTE? Wysyłanie MMSów po VoWiFi? Nie rozśmieszaj, pseudo WiFi Calling w play to żenada a nie sprawnie działająca usługa...
AnonimBielik
Niezarejestrowany
Zgłoś naruszenie
Wysłano: 2017.02.28 08:31 Odpowiedz
Lekkie opóźnienie w Orange, bo np. Plus ma tą usługę już od ponad roku i szczególnie dobrze spisuje się za granicą, co miałem okazję sprawdzić.
Anonimxxx
Niezarejestrowany
Zgłoś naruszenie
Wysłano: 2017.02.27 22:57 Odpowiedz
zrobić jak w Plusie, tam pobieram specjalną aplikacje na telefon android 4,4+ i śmiga ,aż miło....
Anonimadamik
Niezarejestrowany
Zgłoś naruszenie
Wysłano: 2017.02.27 22:22 Odpowiedz
troche malo tych telefonow do wyboru
AnonimJuki
Niezarejestrowany
Zgłoś naruszenie
Wysłano: 2017.02.27 22:49
A do tego z najwyższej półki.
AnonimFu
Niezarejestrowany
Zgłoś naruszenie
Wysłano: 2017.02.27 20:23 Odpowiedz
A co warto widzieć?
AnonimVera
Niezarejestrowany
Zgłoś naruszenie
Wysłano: 2017.02.27 19:42 Odpowiedz
GalaxyS7 i nju, ok ale kiedy inne modele?

Napisz komentarz
Nick
  


Pogrubienie    Kursywa    Podkreślenie    Adres email    Cytat    Link    Obrazek    Film Youtube - wklej pełny link   

Wpisz kod z obrazka. Zaloguj się, żeby dodawać komentarze bez ograniczeń.
Wysłać powiadomienie email przy nowych odpowiedziach?
Test Hykker myTab 10 - telefon i internet 3G w jednym, czyli tablet z Biedronki
W opinii ekspertów o tabletach pojawia się całe mnóstwo głosów, że tablety się kończą, rynek kurczy, a hybrydy 2 w 1 i duże smartfony zabierają im klientów. Wszystko to jest prawdą. Sporo użytkowników jednak zostanie przy tabletach – to typowi konsumenci treści internetowej. To, co wyróżnia Hykker myTab 10 na tle konkurencji, to dwa wejścia na kartę SIM. Oznacza to, że możemy wyposażyć go w Internet, a także w funkcję telefonu.
Samsung S5570 Galaxy Mini
703
LG GT540 Swift
440
Samsung Ch@t 335
393
SonyEricsson Xperia neo V
393
Samsung GT-S5620 Monte
362
Samsung GT-C3530
281
Samsung GALAXY Y GT-S5360
279
Samsung Star II (S5260)
247
Więcej telefonów


Ankieta
Co dla Was jest najważniejsze w smartfonie?

Moc obliczeniowa i specyfikacja
System operacyjny
Aparat i multimedia
Jakość wykonania
Czas pracy na baterii
Antena i jakość rozmów
Inne czynniki


WynikiAnkiety

Głosów 20

Newsy
Artykuły
Video
Rankingi
Pliki / Download
Redakcja
Archiwum
RSS
Regulamin
Kontakt
Telefony Taryfy
Rozrywka Systemy Rynek Tablety Inne
// dodatkowy kod na dole strony (intext)