REKOMENDUJ | DO ULUBIONYCH | RSS | NEWSLETTER Nick: Hasło: ZAREJESTRUJ  
 
Autor: Kan2014-06-04 07:17 | Rynek | rynek | komentarz | opinie
Kan
Wykop Sledzik Google drukuj Poleć 0

W jakim kierunku rozwija się rynek systemów ERP?

Pierwsze rozwiązania ERP, jakie znamy obecnie, pojawiły się w latach dziewięćdziesiątych, w formie systemów modułowych łączących w sobie różnego rodzaju aplikacje zarządzające poszczególnymi działami w firmie lub różnymi zakładami w ramach tego samego przedsiębiorstwa.

Pierwsze rozwiązania ERP, jakie znamy obecnie, pojawiły się w latach dziewięćdziesiątych, w formie systemów modułowych łączących w sobie różnego rodzaju aplikacje zarządzające poszczególnymi działami w firmie lub różnymi zakładami w ramach tego samego przedsiębiorstwa. Zastąpiły systemy, które mogły jedynie wspomagać zarządzanie niewielkimi obszarami działalności przedsiębiorstw (np. samą produkcją albo samą logistyką) i w odróżnieniu do nich łączyły w sobie możliwość zbierania danych, ich wymiany, analizy, a także szereg funkcjonalności znacznie usprawniających zarządzanie wielorakimi aktywnościami przedsiębiorstwa – od kontaktów między oddziałami, wymianą informacji, poprzez kontakty z klientami i kontrahentami aż po zarządzanie transportem, sprzedażą, wysyłką, fakturowaniem, marketingiem itp.

Szybki postęp technologiczny oraz usprawnianie rozwiązań sieciowych sprawiły, że mówimy obecnie o tzw. ERP II lub systemach ERP drugiej generacji. Pojawienie się internetowych kanałów wymiany informacji, danych, a także zasobów wirtualnych sprawiło, że ERP II jest dzisiaj nieodłącznym atrybutem w nowoczesnych przedsiębiorstwach, które coraz więcej czynności wcześniej realizowanych poza sieciowo, obecnie realizują w rzeczywistości wirtualnej. Systemy ERP nowej generacji umożliwiają nie tylko wymianę danych między partnerami, ale także dokonywanie całych, niekiedy skomplikowanych transakcji, wymianę dokumentów czy nawet realizowanie całych projektów w infrastrukturze wirtualnej. Nowoczesne systemy ERP sprawiają, że zarządzanie przedsiębiorstwem staje się coraz bardziej fizycznie niezależne od miejsca siedziby czy biura. Osoba zarządzająca może wykonywać czynności z każdego miejsca na Ziemi. Jest to jeden z głównych kierunków w jakim podąża rynek systemów ERP. Mobilny dostęp do systemu znacznie przyśpiesza i poprawia efektywność pracy wielu działów, pozwala na szybsze reagowanie na potrzeby klientów i kontrahentów oraz zapewnia stały dostęp do wyników przedsiębiorstwa.

Jakie nowe funkcje będą w najbliższym czasie niezbędne?

Nowe funkcjonalności, które wprowadzane są do rozwiązań klasy ERP, są zawsze odpowiedzią na zapotrzebowania ze strony klientów.

Trendem, od którego nie ma odwrotu jest oczywiście wprowadzanie funkcjonalności mobilnych, tak aby zarządzanie przedsiębiorstwem było jeszcze mniej zależne od standardowego biurka z komputerem i linią telefoniczną.. Pozwala to na szybsze reagowanie na zmieniające się otoczenia biznesowe czy dokonywanie bieżących zmian w strategii firm lub też podejmowanie działań w sytuacjach kryzysowych. Wielu ekspertów jest zdania, że funkcjonalności mobilne są znacznie bardziej efektywne niż tradycyjna praca przy biurku.

W chwili obecnej od systemów ERP oczekuje się znacznie więcej niż wsparcia w księgowości i kadrach. Rynek wymaga rozwiązań, które pozwolą na zarządzanie wszelkimi aspektami przedsiębiorstwa, poczynając od Księgowości, Zarządzania Personelem i monitorowaniem jego ścieżki rozwoju, pełnej inwentaryzacji majątku firmy, ewidencjonowania sprzedaży, zarzadzania serwisem po elektroniczny obieg dokumentów. Indywidualne wymagania i potrzeby mają przedsiębiorstwa z branży produkcyjnej gdzie szczególnie ważne jest skrupulatne rozliczanie zlecenia produkcyjnego, kontrola jakości produktu, obsługa kodów RFiD, które pozwalają szczegółowo kontrolować realizowane procesy na hali produkcyjnej. Istotnym usprawnieniem dla dużych firm handlowych jak również produkcyjnych jest system WMS – czyli magazynowy system informatyczny. Nasz system SIMPLE.WMS to system usprawniający wszystkie procesy, które zachodzą w magazynach. Ma on duże znaczenie przede wszystkim w firmach obsługujących w swoich magazynach codziennie dużą liczbę zróżnicowanych towarów, pochodzących od wielu nadawców i kierowanych do wielu odbiorców.

Zauważyliśmy ożywienie w branży budowlanej. Szczególnie w budownictwie przemysłowym, gdzie co raz częściej klienci sięgają po rozwiązania informatyczne wspierające procesy zarządzania projektami budowlanymi, zapewniającymi precyzyjne rozliczanie kosztów i kontrolowanie marży na projekcie. Tu również istotna jest mobilność…

Rafał Wnorowski – Wiceprezes Zarządu SIMPLE S.A


Oceń ten artykuł w skali od 1 do 5.
Tagi: | rynek | komentarz | opinie Wykop Sledzik Google drukuj Poleć 0
Komentarze: 0 | Napisz komentarz | Zobacz wszystkie komentarze na forum >>


Napisz komentarz
Nick
  


Pogrubienie    Kursywa    Podkreślenie    Adres email    Cytat    Link    Obrazek    Film Youtube - wklej pełny link   

Wpisz kod z obrazka. Zaloguj się, żeby dodawać komentarze bez ograniczeń.
Wysłać powiadomienie email przy nowych odpowiedziach?
Test Hykker myTab 10 - telefon i internet 3G w jednym, czyli tablet z Biedronki
W opinii ekspertów o tabletach pojawia się całe mnóstwo głosów, że tablety się kończą, rynek kurczy, a hybrydy 2 w 1 i duże smartfony zabierają im klientów. Wszystko to jest prawdą. Sporo użytkowników jednak zostanie przy tabletach – to typowi konsumenci treści internetowej. To, co wyróżnia Hykker myTab 10 na tle konkurencji, to dwa wejścia na kartę SIM. Oznacza to, że możemy wyposażyć go w Internet, a także w funkcję telefonu.
Samsung S5570 Galaxy Mini
703
LG GT540 Swift
440
Samsung Ch@t 335
393
SonyEricsson Xperia neo V
393
Samsung GT-S5620 Monte
362
Samsung GT-C3530
281
Samsung GALAXY Y GT-S5360
279
Samsung Star II (S5260)
247
Więcej telefonów


Ankieta
Co dla Was jest najważniejsze w smartfonie?

Moc obliczeniowa i specyfikacja
System operacyjny
Aparat i multimedia
Jakość wykonania
Czas pracy na baterii
Antena i jakość rozmów
Inne czynniki


WynikiAnkiety

Głosów 3

Newsy
Artykuły
Video
Rankingi
Pliki / Download
Redakcja
Archiwum
RSS
Regulamin
Kontakt
Telefony Taryfy
Rozrywka Systemy Rynek Tablety Inne
// dodatkowy kod na dole strony (intext)