REKOMENDUJ | DO ULUBIONYCH | RSS | NEWSLETTER Nick: Hasło: ZAREJESTRUJ  
 
Autor: Kan2017-07-03 13:21 | Rynek | virtualo | rynek | e-book
Kan
Wykop Sledzik Google drukuj Poleć 0

Virtualo - 10 lat polskiego rynku ebooków, perspektywy obiecujące

Ponad 50 000 ebooków i 5700 audiobooków w ofercie. Współpraca z 800 wydawcami, cykliczny wzrost sprzedaży na poziomie nawet 100%. Pierwszy przekrojowy raport o polskim rynku ebooków, aktywny udział w rozwoju branży i edukacji e-czytelników. Firma Virtualo podsumowuje 10 lat istnienia na rynku i wkład w popularyzację cyfrowych książek.


Rewolucja w formatach e-książek

W pierwszym etapie rozwoju rynku książek elektronicznych w Polsce, ebooki były dostępne wyłącznie w formacie PDF. Od roku 2010 Virtualo zaczęło przygotowywać pierwsze pliki EPUB, a od listopada 2012 roku – MOBI. Z okazji Światowego Dnia Książki w kwietniu 2012 roku, firma wprowadziła sprzedaż ebooków w multiformacie. W 2012 roku jako główne zabezpieczenie treści elektronicznych został wprowadzony znak wodny identyfikujący osobę, która zakupiła plik. Finalnie w 2016 roku, Virtualo zdecydowało się na wprowadzenie do oferty wyłącznie tytułów zabezpieczanych watermarkiem, jednocześnie rezygnując z zabezpieczenia DRM Adobe, które było uciążliwe dla e-czytelników.

Badania dotyczące polskiego rynku ebooków

Firma Virtualo na przestrzeni 10 lat wraz z partnerami realizowała badania dotyczące polskiego rynku ebooków, aby lepiej poznać zmieniające się zwyczaje czytelników i ich potrzeby oraz potencjał branży. W 2014 roku pod patronatem merytorycznym Biblioteki Analiz, ukazał się raport na temat polskiego rynku ebooków zbierający i podsumowujący wszystkie najważniejsze dane z 4 lat dotyczące e-książek oraz e-czytelnictwa. Virtualo zrealizowało również badanie „Kim jest polski e-czytelnik” oraz pierwsze ogólnopolskie „Czytnikoliczenie” – niestandardową akcję przeprowadzoną z Burda Media i Allegro. W 2017 roku we współpracy z Instytutem Badawczym ARC rynek i Opinia, Virtualo przeprowadziło badanie mające na celu poznanie zwyczajów i preferencji polskich użytkowników książek elektronicznych, jak i książek tradycyjnych.

Własna księgarnia internetowa i usługa konwersji

Virtualo z założenia miało być dystrybutorem kontentu elektronicznego, jednak w 2008 roku firma zdecydowała się na uruchomienie własnej e-księgarni. Jednymi z pierwszych ebooków, które pojawiły się w ofercie było: „Uwikłanie” Zygmunta Miłoszewskiego i „Fałszywy trop” Henninga Mankella, a z audiobooków: „Sługa Boży” Jacka Piekary i „Kolor magii” Terry’ego Pratchetta.

Od 2010 roku firma wprowadziła usługę konwersji materiałów wydawniczych do wersji cyfrowych. Przez 10 lat Dział Konwersji przygotował 10 tys. ebooków.

Pierwszymi wydawcami, którzy zdecydowali się na wprowadzenie swoich tytułów w wersji elektronicznej do oferty Virtualo były: WAB i C.H.Beck. Aktualnie firma współpracuje z 800 wydawnictwami, prowadząc nie tylko działalność biznesową, ale również realizując edukacyjne projekty promujące nowoczesne czytelnictwo.

Audiobooki wzmacniają swoją pozycję

Pod koniec 2016 r. do Virtualo dołączyła Biblioteka Akustyczna, ceniony wydawca i dystrybutor audiobooków. Wykorzystanie wspólnego potencjału jest szansą dla obu marek na dynamiczny rozwój e-contentu i poszerzenie oraz uzupełnienie oferty dla Klientów. Bazując na doświadczeniach Virtualo z dziedziny ebooków i Biblioteki Akustycznej z dziedziny audiobooków, właściciel obu marek liczy na wzrost sprzedaży, ale również zgodnie z zapowiedzią pracuje nad dedykowaną aplikacją mobilną łączącą ebooki i audiobooki.

Dynamika rozwoju rynku i jego perspektywy

Książki cyfrowe stanowią aktualnie około 3% wartości polskiego rynku książki. To wciąż młodziutka branża, ale notująca rok do roku dwucyfrową dynamikę wzrostu przychodów.

Mamy coraz więcej książek elektronicznych w sieci dystrybucji. Obecnie w naszej ofercie znajduje się ponad 50 000 ebooków i 5700 audiobooków. Ceny ebooków są niższe niż książek drukowanych średnio o 20%. Rozwój nowych technologii, wygoda czytania oraz słuchania na urządzeniach mobilnych, a przede wszystkim coraz większa i bardziej atrakcyjna propozycja dla e-czytelników i słuchaczy powoduje, że ebooki i audiobooki rosną w siłę – komentuje Martyna Bednarczyk z Virtualo. Z okazji 10 urodzin marki Virtualo, przygotowaliśmy specjalną, jubileuszową ofertę oraz konkurs na Instagramie z nagrodami w postaci czytników – dodaje Martyna Bednarczyk.

Eksperci liczą, że w ciągu najbliższych lat ebooki będą stanowić nawet do 20% rynku książki w Polsce. Perspektywy dla rozwoju branży są pozytywne. Rosnąca dostępność tytułów ebooków i audiobooków, wygodne użytkowanie, atrakcyjne ceny – to ogromne zalety książek elektronicznych, które coraz częściej przemawiają za kupnem literatury w cyfrowej formie.

źródło: Virtualo

Kan


Oceń ten artykuł w skali od 1 do 5.
Tagi: | virtualo | rynek | e-book Wykop Sledzik Google drukuj Poleć 0
Komentarze: 0 | Napisz komentarz | Zobacz wszystkie komentarze na forum >>


Napisz komentarz
Nick
  


Pogrubienie    Kursywa    Podkreślenie    Adres email    Cytat    Link    Obrazek    Film Youtube - wklej pełny link   

Wpisz kod z obrazka. Zaloguj się, żeby dodawać komentarze bez ograniczeń.
Wysłać powiadomienie email przy nowych odpowiedziach?
Test Hykker myTab 10 - telefon i internet 3G w jednym, czyli tablet z Biedronki
W opinii ekspertów o tabletach pojawia się całe mnóstwo głosów, że tablety się kończą, rynek kurczy, a hybrydy 2 w 1 i duże smartfony zabierają im klientów. Wszystko to jest prawdą. Sporo użytkowników jednak zostanie przy tabletach – to typowi konsumenci treści internetowej. To, co wyróżnia Hykker myTab 10 na tle konkurencji, to dwa wejścia na kartę SIM. Oznacza to, że możemy wyposażyć go w Internet, a także w funkcję telefonu.
Samsung S5570 Galaxy Mini
703
LG GT540 Swift
440
Samsung Ch@t 335
393
SonyEricsson Xperia neo V
393
Samsung GT-S5620 Monte
362
Samsung GT-C3530
281
Samsung GALAXY Y GT-S5360
279
Samsung Star II (S5260)
247
Więcej telefonów


Ankieta
Co dla Was jest najważniejsze w smartfonie?

Moc obliczeniowa i specyfikacja
System operacyjny
Aparat i multimedia
Jakość wykonania
Czas pracy na baterii
Antena i jakość rozmów
Inne czynniki


WynikiAnkiety

Głosów 14

Newsy
Artykuły
Video
Rankingi
Pliki / Download
Redakcja
Archiwum
RSS
Regulamin
Kontakt
Telefony Taryfy
Rozrywka Systemy Rynek Tablety Inne
// dodatkowy kod na dole strony (intext)