REKOMENDUJ | DO ULUBIONYCH | RSS | NEWSLETTER Nick: Hasło: ZAREJESTRUJ  
 
Autor: Kan2010-08-24 13:38 | KnowHow | kaspersky | internet | gps
Kan
Wykop Sledzik Google drukuj Poleć 0

Usługi lokalizacyjne, a nasze bezpieczeństwo

Kaspersky Lab ostrzega, że usługi lokalizacyjne, pozwalające użytkownikom informować innych, gdzie się aktualnie znajdują, stają się bardzo popularne na portalach społecznościowych, co może znacząco zwiększyć zagrożenie dla bezpieczeństwa.

Użytkownicy aplikacji iPhone Twitter już od dawna mogą umieszczać swoje współrzędne GPS online, podobną usługę oferuje użytkownikom Google Places. Problem polega na tym – ostrzega Stefan Tanase, starszy analityk ds. bezpieczeństwa w globalnym zespole ds. badań i analiz (GReAT) firmy Kaspersky Lab – że wiele osób nie dostrzega konsekwencji udostępniania w Sieci ogromnej ilości danych osobowych w ramach korzystania z portali społecznościowych.

Portale społecznościowe nieustannie dodają nowe aplikacje do swoich platform – w większości są to usługi lokalizacyjne (ang. location-based services). Facebook wprowadził tę usługę dopiero w zeszłym tygodniu. "Według szacunków, ponad jedna czwarta osób zarejestrowanych na Facebooku uzyskuje dostęp do tego portalu za pośrednictwem urządzeń mobilnych, dlatego są oni idealnymi kandydatami na użytkowników usług lokalizacyjnych. Bez wątpienia korzystanie z tych usług podczas interakcji z przyjaciółmi przynosi wiele korzyści; ma to jednak poważny wpływ na bezpieczeństwo, ponieważ inni ludzie mogą śledzić nasze ruchy” – dodaje Tanase.

Naturalnie, pytanie brzmi: w jaki sposób śledzenie czyichś ruchów może wpłynąć na jego bezpieczeństwo online? Technologia lokalizacyjna pozwala portalom społecznościowym oferować popularne usługi, jednak możliwość "nadużycia” tej technologii potencjalnie przeważa jej korzyści. Znane są przypadki włamań do domów dokonanych przez złodziei, którzy o tym, że ich właściciele przebywają wakacjach, dowiedzieli się właśnie z portali społecznościowych.

"Przestępcy zwykle polują na dane osobowe użytkowników, aby wykorzystać je do kradzieży tożsamości. Usługi lokalizacyjne dostarczają im dodatkowe informacje, pozwalające na dalsze odtworzenie tożsamości” – dodaje Tanase. "Wcześniej przestępcy zdobywali informacje personalne głównie przy użyciu socjotechniki, jednak wraz z rozpowszechnieniem się portali społecznościowych cyberprzestępcy mogą korzystać z publicznie dostępnych informacji w Internecie – co daje im przewagę. Mimo obaw o kwestie bezpieczeństwa, sądzę, że pojawi się coraz więcej takich usług”.

Tanase ma prostą, ale istotną radę: "Nie podawajcie swojej lokalizacji online, jeżeli nie chcecie, aby inni wiedzieli, gdzie przebywacie, i uważajcie, z kim się kontaktujecie na portalach społecznościowych. Pamiętajcie, że dane, które udostępniacie na portalach społecznościowych, mogą pewnego dnia stać się publiczne. Dlatego wszystkie treści, które publikujecie, uważajcie za potencjalnie publiczne i mogące stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa”.

źródło: Kaspersky Lab Polska

Kan


Oceń ten artykuł w skali od 1 do 5.
Aktualna ocena: 3 (głosy: 1)
Tagi: | kaspersky | internet | gps Wykop Sledzik Google drukuj Poleć 0
Komentarze: 0 | Napisz komentarz | Zobacz wszystkie komentarze na forum >>


Napisz komentarz
Nick
  


Pogrubienie    Kursywa    Podkreślenie    Adres email    Cytat    Link    Obrazek    Film Youtube - wklej pełny link   

Wpisz kod z obrazka. Zaloguj się, żeby dodawać komentarze bez ograniczeń.
Wysłać powiadomienie email przy nowych odpowiedziach?
Test Sony Xperia E4 - do pracy i zabawy
Sony Xperia E4 to najmłodszy członek rodziny w gamie urządzeń budżetowych. Znajdziemy tutaj aparat fotograficzny 5MP i 2MP oraz dodatki systemowe znane z innych modeli np tryb STAMINA oraz nowość – tryb Ultra STAMINA pozwalający na pracę urządzenia ponad tydzień na jednym ładowaniu. Jak najnowsze dzieło sprawuje się w praktyce? Zapraszam do recenzji.
REKLAMA
Plantronics - słuchawki Bluetooth
Samsung S5570 Galaxy Mini
701
LG GT540 Swift
440
Samsung Ch@t 335
393
SonyEricsson Xperia neo V
391
Samsung GT-S5620 Monte
360
Samsung GT-C3530
280
Samsung GALAXY Y GT-S5360
275
Samsung Star II (S5260)
245
Więcej telefonów

Ankieta
Czy marka telefonu jest dla Ciebie ważna?

Tak
Raczej Tak
Raczej nie
Nie
Trudno powiedzieć


WynikiAnkiety

Głosów 509
TAGI


Newsy
Artykuły
Video
Rankingi
Pliki / Download
Redakcja
Archiwum
RSS
Regulamin
Kontakt
Telefony Taryfy
Rozrywka Systemy Rynek Tablety Inne
// dodatkowy kod na dole strony (intext)