REKOMENDUJ | DO ULUBIONYCH | RSS | NEWSLETTER Nick: Hasło: ZAREJESTRUJ  
 
Autor: maar2002-08-27 13:21 | Taryfy |
maar
 

Uruchamianie aplikacji Java - część testu telefonu Nokia 6310i

Java
Spośród nowych funkcji modelu 6310i zdecydowanie najbardziej interesująca jest możliwość uruchamiania aplikacji Java. Dlatego zacznę od opisu tej właśnie funkcji.
Java 2 Micro Edition (J2ME) to standard umożliwiający uruchamianie w telefonie aplikacji napisanych w języku Java. W przypadku telefonów komórkowych chodzi o odmianę tego języka zwaną MIDP (Mobile Device Information Profile). Programy MIDP cechują się mniejszą liczbą instrukcji oraz zdecydowanie mniejszymi wymaganiami jeśli chodzi o moc obliczeniową oraz wielkość pamięci operacyjnej. W większości przypadków do uruchomienia programu (midletu) wystarczy kilkadziesiąt kilobajtów. Pierwszym telefonem z obsługą języka Java, który dostępny był w Polsce, był Siemens SL45i. W tej chwili wybór jest trochę większy. W ofercie operatorów już znajdują się takie aparaty jak Siemens MT50 czy Nokia 9210; w najbliższym czasie pojawi się wiele nowych telefonów m.in. Nokia 3410, Motorola v60i, v66i oraz testowana 6310i.

Nokia 6310i posiada 141 kB wolnej pamięci na programy Java. Taka wielkość pozwala na wgranie do telefonu od kilku do kilkunastu midletów. Niestety wgranie nowych aplikacji nie jest takie bezproblemowe jak by się zdawało. Dostarczone na płycie oprogramowanie Nokia PC Suite oznaczone jest numerem 4.4. Po jego zainstalowaniu próżno jednak szukać jakiejkolwiek informacji na temat Javy. Dopiero na stronie firmowej Nokii można przeczytać, że program do instalowania midletów Java (Nokia Application Installer) dostępny jest począwszy od wersji 4.81. Wszystko byłoby pięknie-ładnie, gdyby nie rozmiar pliku – 26MB na łączu modemowym może doprowadzić niektórych użytkowników do rozpaczy. Po zainstalowaniu PC Suite 4.81 wszystko działało już bez problemów. Z poziomu instalatora aplikacji możemy wybrać plik programu, który chcemy wgrać do telefonu. Należy jednak pamiętać, żeby przy pobieraniu midletów z sieci zapisać pliki z rozszerzeniem .jar i .jad. Pierwszy plik to sam program, drugi plik - .jad zawiera informacje potrzebne do instalacji. Większość pobranych z sieci midletów działała poprawnie. W telefonie udało się uruchomić m.in. kilka gier, program do wysyłania faksów oraz wygaszacze ekranu. Niestety nie wszystkie midlety były kompatybilne z Nokią. Niektóre programy napisane dla telefonów Siemens w ogóle się nie uruchamiały, podobne problemy pojawiły się również w przypadku kilku innych, poprawnie napisanych aplikacji. Problem ten wynika prawdopodobnie z różnic w implementacji standardu Java. Niektóre programy, które nie działały w Nokii, działały poprawnie na emulotarach Java na PC. Ponieważ na rynku nie ma jeszcze wiele telefonów z Javą, wielu programistów, pisząc aplikacje, sprawdza je właśnie na emulatorach PC. Zakładają oni, że jeśli coś działa na emulatorze J2ME firmy Sun, to powinno też działać w telefonach. Tu niestety się mylą.

Mimo problemów z uruchamianiem niektórych midletów można stwierdzić, że obsługa Javy to jedna z bardziej interesujących funkcji dostępnych w telefonach komórkowych. Stale rosnąca liczba programów pozwala na łatwe zwiększanie funkcjonalności aparatu. W pamięci Nokii 6310i zapisać można m.in. dodatkowe gry, programy do zarządzania pocztą elektroniczną, a także programy do zdalnego administrowania komputerem. Niestety niektóre z nich dostępne są tylko za opłatą.Oceń ten artykuł w skali od 1 do 5.
Aktualna ocena: 4.8 (głosy: 178)
Tagi: | Wykop Sledzik Google drukuj Poleć 5
Komentarze: 5 | Napisz komentarz | Zobacz wszystkie komentarze na forum >>

Anonimkaszana
Niezarejestrowany
Zgłoś naruszenie
Wysłano: 2011.12.16 20:50 Odpowiedz
Świetna stronka. Tego właśnie szukałem
AnonimPaula
Niezarejestrowany
Zgłoś naruszenie
Wysłano: 2006.03.24 19:28 Odpowiedz
skąd mogę ściągnąć program "OXYGEN 2" ???? proszę pomóżcie....
piciorpicior
Zarejestrowany użytkownik


Posty: 1
Zarejestrowany:
2005-12-05 01:56:13
Zgłoś naruszenie
Wysłano: 2005.12.09 17:25 Odpowiedz
super strona i jeszcze lepszy download. tu nie ma żadnej ściemy wystawcie płatne banerki to naklikam
Anonimrowniez
Niezarejestrowany
Zgłoś naruszenie
Wysłano: 2005.09.10 04:50 Odpowiedz
ja tez sie dowiedzialem.dziekuje. n.b kiepskie screeny tylko
AnonimSnake
Niezarejestrowany
Zgłoś naruszenie
Wysłano: 2005.03.22 01:15 Odpowiedz
Bardzo dobry tekst. Dziękuję, dowiedziałem się kilku bardzo ciekawych oraz przydatnych rzeczy z niego.

Napisz komentarz
Nick
  


Pogrubienie    Kursywa    Podkreślenie    Adres email    Cytat    Link    Obrazek    Film Youtube - wklej pełny link   

Wpisz kod z obrazka. Zaloguj się, żeby dodawać komentarze bez ograniczeń.
Wysłać powiadomienie email przy nowych odpowiedziach?
Test Hykker myTab 10 - telefon i internet 3G w jednym, czyli tablet z Biedronki
W opinii ekspertów o tabletach pojawia się całe mnóstwo głosów, że tablety się kończą, rynek kurczy, a hybrydy 2 w 1 i duże smartfony zabierają im klientów. Wszystko to jest prawdą. Sporo użytkowników jednak zostanie przy tabletach – to typowi konsumenci treści internetowej. To, co wyróżnia Hykker myTab 10 na tle konkurencji, to dwa wejścia na kartę SIM. Oznacza to, że możemy wyposażyć go w Internet, a także w funkcję telefonu.
Samsung S5570 Galaxy Mini
703
LG GT540 Swift
440
Samsung Ch@t 335
393
SonyEricsson Xperia neo V
393
Samsung GT-S5620 Monte
362
Samsung GT-C3530
281
Samsung GALAXY Y GT-S5360
279
Samsung Star II (S5260)
247
Więcej telefonów


Ankieta
HMD Global - Twoim zdaniem kontynuuje tradycje marki Nokia?

Tak
Tak, ale tylko trochę
Nie
Nie znam telefonów tej firmy


WynikiAnkiety

Głosów 51

Newsy
Artykuły
Video
Rankingi
Pliki / Download
Redakcja
Archiwum
RSS
Regulamin
Kontakt
Telefony Taryfy
Rozrywka Systemy Rynek Tablety Inne
// dodatkowy kod na dole strony (intext)