REKOMENDUJ | DO ULUBIONYCH | RSS | NEWSLETTER Nick: Hasło: ZAREJESTRUJ  
 
Autor: Kan2014-07-10 14:31 | Rynek | Komisja | Europejska | internet | rynek | finanse
Kan
Wykop Sledzik Google drukuj Poleć 0

Unia oferuje 453 mld euro na rzecz rozwoju łączności szerokopasmowej

W dniu dzisiejszym Komisja Europejska rozpoczyna realizację inicjatywy „Łączność w społecznościach” („Connected Communities”), w której ramach prowadzone będą różnorodne działania mające na celu zapewnienie zainteresowanym stronom w dużych i mniejszych miastach, lokalnym partnerstwom na rzecz łączności szerokopasmowej oraz operatorom niezbędnych informacji i usług doradztwa, które umożliwią im uzyskanie dostępu do finansowania i opracowanie dostosowanych do potrzeb danej społeczności modeli biznesowych służących udostępnieniu tej społeczności szybkich łączy szerokopasmowych.

Wszystkie podmioty działające na szczeblu lokalnym, regionalnym i krajowym mogą zgłaszać Komisji Europejskiej swoje pomysły i plany dotyczące projektów mających na celu udostępnienie łączy szerokopasmowych. Wnioski muszą zostać złożone przed 15 października 2014 r. Najlepsze pomysły otrzymają od Komisji „znak aprobaty”, a ich autorzy uzyskają dostęp do konkretnych form wsparcia. Aktualne przykłady najlepszych praktyk obejmują między innymi:

  rozpoczęty w 2010 r. projekt Reggefiber w Niderlandach, który znacząco przyczynił się do budowy bardzo szybkich światłowodów doprowadzanych do domów, realizowany dzięki funduszom z EBI i sześciu banków komercyjnych; oraz

  projekt finansowany dzięki podpisaniu w 2012 r. przez firmę Iliad we Francji i EBI umowy o przeznaczeniu funduszy w wysokości 200 mln euro na wdrożenie we Francji sieci nowej generacji, przy czym 65% środków przewidziano na rozbudowę sieci światłowodów doprowadzanych do domów.

@NeelieKroesEU, wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej, stwierdziła: „Jeśli jesteście przedstawicielami władz lokalnych, regionu lub zaangażowanymi działaczami na rzecz łączy szerokopasmowych — jesteśmy do waszej dyspozycji! Chcemy pomóc wam w uzyskaniu praktycznego i finansowego wsparcia, abyście mogli urzeczywistnić swoją wizję dla dobra waszej społeczności”. Oferowane są następujące formy wsparcia:

  Indywidualna ewaluacja: dokonanie wstępnej oceny planu rozwoju lokalnej sieci łączy szerokopasmowych w celu określenia możliwych form wsparcia.

  Pomoc techniczna ze strony Banku Światowego: Bank Światowy współpracuje z ekspertami z Komisji Europejskiej, którzy będą pomagać w opracowywaniu modeli biznesowych i udzielać wskazówek dotyczących sposobów osiągnięcia przez dany projekt odpowiedniej skali kwalifikującej do ubiegania się o finansowanie ze środków prywatnych lub publicznych.

  Europejski Bank Inwestycyjny: w ramach instrumentu „Łącząc Europę” Komisja udostępniła EBI kapitał stanowiący zalążek funduszy przeznaczonych na zapewnienie finansowania dostosowanego do potrzeb projektów w zakresie łączności szerokopasmowej, dodatkowo uwiarygodnionych ratingiem kredytowym AAA tego banku.

  Europejskie fundusze strukturalne i inwestycyjne: od chwili obecnej do roku 2020 UE udostępni wszystkim regionom środki w wysokości 453 mld euro. Po raz pierwszy dostęp do technologii informacyjno-komunikacyjnych i jakość ich wykorzystania (w tym inwestycje w sieci szerokopasmowe) traktowane są priorytetowo przy przyznawaniu dotacji w ramach tych funduszy.

  Pomoc państwa: W celu ułatwienia przyznawania pomocy państwa w przypadku projektów dotyczących sieci szerokopasmowych Komisja określiła szczególne zasady w tym zakresie, dbając przy tym, by nie prowadziły one do zakłócenia konkurencji. Dzięki temu w ostatnich latach odnotowano znaczny wzrost kwot przyznawanych przez państwa członkowskie jako pomoc państwa. Dostępny jest już również podręcznik zawierający informacje pomocne w staraniach o otrzymanie pomocy państwa.

Dlaczego inicjatywa „Łączność w społecznościach” jest nam potrzebna?

W agendzie cyfrowej określono następujące cele: do roku 2020: 100% gospodarstw domowych w Unii podłączonych do internetu za pomocą łącz szerokopasmowych o prędkości 30 Mb/s oraz 50% gospodarstw domowych posiadających abonament na połączenie o prędkości 100 Mb/s lub większej.

Inwestycje w sieci szerokopasmowe są wciąż niewystarczające, a z aktualnych danych wynika, że 64% gospodarstw domowych w Unii ma dostęp do łączy o prędkości 30 Mb/s, a tylko 3% dysponuje połączeniem o prędkości 100 Mb/s.

Rozbudowa sieci szybkich łączy szerokopasmowych następuje powoli, w szczególności w obszarach mieszanych, wiejskich, a także słabiej rozwiniętych gospodarczo. Tylko 18% wiejskich gospodarstw domowych w Europie posiada dostęp do szybkiego internetu szerokopasmowego.

źródło: Komisja Europejska

Kan


Oceń ten artykuł w skali od 1 do 5.
Aktualna ocena: 4.5 (głosy: 2)
Tagi: | Komisja | Europejska | internet | rynek | finanse Wykop Sledzik Google drukuj Poleć 0
Komentarze: 0 | Napisz komentarz | Zobacz wszystkie komentarze na forum >>


Napisz komentarz
Nick
  


Pogrubienie    Kursywa    Podkreślenie    Adres email    Cytat    Link    Obrazek    Film Youtube - wklej pełny link   

Wpisz kod z obrazka. Zaloguj się, żeby dodawać komentarze bez ograniczeń.
Wysłać powiadomienie email przy nowych odpowiedziach?
Test NavRoad UNI - UNIwersalny asystent kierowcy pod choinkę
Gdyby pomyśleć o najlepszych prezentach dla kierowcy, koniecznie należałoby wymienić uniwersalnego asystenta kierowcy. Nawigacja, rejestrator, antyradar i kamera cofania bez kabli? Brzmi ciekawie. A co, jeśli dodamy, że to wszystko znajdziemy w jednym urządzeniu? - to idealny wybór dla kierowców. NavRoad UNI, bo o nim właśnie mowa, to pierwszy w Polsce asystent kierowcy.
Samsung S5570 Galaxy Mini
703
LG GT540 Swift
440
Samsung Ch@t 335
393
SonyEricsson Xperia neo V
393
Samsung GT-S5620 Monte
362
Samsung GT-C3530
281
Samsung GALAXY Y GT-S5360
279
Samsung Star II (S5260)
247
Więcej telefonów


Ankieta
Co dla Was jest najważniejsze w smartfonie?

Moc obliczeniowa i specyfikacja
System operacyjny
Aparat i multimedia
Jakość wykonania
Czas pracy na baterii
Antena i jakość rozmów
Inne czynniki


WynikiAnkiety

Głosów 196

Newsy
Artykuły
Video
Rankingi
Pliki / Download
Redakcja
Archiwum
RSS
Regulamin
Kontakt
Telefony Taryfy
Rozrywka Systemy Rynek Tablety Inne
// dodatkowy kod na dole strony (intext)