REKOMENDUJ | DO ULUBIONYCH | RSS | NEWSLETTER Nick: Hasło: ZAREJESTRUJ  
 
Autor: Kan2017-09-26 06:44 | Rynek | uke | rynek | internet
Kan
Wykop Sledzik Google drukuj Poleć 2

UKE - oferty usług dostępu do internetu nie są przejrzyste

Prezes UKE zakończył analizę stanowisk przesłanych w konsultacjach społecznych. Łącznie podmioty zgłosiły uwagi dotyczące kilkudziesięciu zagadnień.

W konsultacjach swoje uwagi zgłosiły m.in. cztery największe izby gospodarcze zrzeszające przedsiębiorców telekomunikacyjnych, tj. Krajowa Izba Gospodarcza Elektroniki i Telekomunikacji, Krajowa Izba Komunikacji Ethernetowej, Polska Izba Komunikacji Elektronicznej, Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji, przedsiębiorcy telekomunikacyjni oraz potencjalni dostawcy certyfikowanego mechanizmu monitorowania internetu. Szczegółowe podsumowanie konsultacji zawierające odniesienie się do poszczególnych uwag znajduje się w załączniku.

Kolejnym krokiem będzie dopracowanie dokumentacji konkursowej z uwzględnieniem wyników konsultacji społecznych oraz uzgodnień międzynarodowych, a następnie uruchomienie konkursu na wybór podmiotu, który zapewni system pomiarowy do celów certyfikowanego mechanizmu monitorowania.

Czym jest certyfikowany mechanizm monitorowania internetu?

Pomimo obowiązywania uregulowań prawnych dotyczących jakości usług, sytuacja użytkowników wciąż nie jest zadowalająca. Analiza praktyk rynkowych wskazuje, że dostawcy realizują w tym zakresie obowiązki informacyjne w sposób niejednolity. Oferty usług dostępu do internetu nie są przejrzyste, a abonenci mają trudności z efektywnym porównaniem ofert różnych dostawców. Taka sytuacja negatywnie wpływa na możliwość dokonania świadomego wyboru usługi przez klienta, utrudnia również skuteczne dochodzenie roszczeń.

- Naszym celem jest wprowadzenie w Polsce certyfikowanego mechanizmu monitorowania internetu, którego wdrożenie przyczyni się do zwiększenia ochrony użytkowników i zapewnienia informacji o parametrach świadczonych im usług. Zwiększy się również konkurencja pomiędzy dostawcami w oparciu o jakość świadczonych usług - podkreśla UKE.

Współpraca międzynarodowa

UKE uczestniczy w pracach BEREC nad wprowadzeniem narzędzia mechanizmu monitorowania. Przejrzystość umów oraz zasady podawania informacji o wskaźnikach jakości usług łączności elektronicznej omawiane są w dyskusji o Europejskim Kodeksie Łączności Elektronicznej. W obu przypadkach celem jest maksymalne zharmonizowanie podejścia do QoS (Quality of Service). Zadaniem Prezesa UKE w ramach współpracy międzynarodowej, jest promowanie zasad zapewnienia jednolitej, skutecznej ochrony użytkowników usługi dostępu do internetu oraz poprawy jakości tych usług.

Załączniki do artykułu: Tutaj

źródło: UKE

Kan


Oceń ten artykuł w skali od 1 do 5.
Tagi: | uke | rynek | internet Wykop Sledzik Google drukuj Poleć 2
Komentarze: 2 | Napisz komentarz | Zobacz wszystkie komentarze na forum >>

Anonimgo
Niezarejestrowany
Zgłoś naruszenie
Wysłano: 2017.09.27 11:29 Odpowiedz
"Szczegółowe podsumowanie konsultacji zawierające odniesienie się do poszczególnych uwag znajduje się w załączniku." - nie widzę załącznika.
KanKan
Administrator


Posty: 3041
Zarejestrowany:
2008-04-01 19:27:29
Zgłoś naruszenie
Wysłano: 2017.09.27 11:39
Dodałem link. Andrzej

Napisz komentarz
Nick
  


Pogrubienie    Kursywa    Podkreślenie    Adres email    Cytat    Link    Obrazek    Film Youtube - wklej pełny link   

Wpisz kod z obrazka. Zaloguj się, żeby dodawać komentarze bez ograniczeń.
Wysłać powiadomienie email przy nowych odpowiedziach?


Ankieta
Czy w Polsce mamy roaming w UE według zasady RLAH (jak w kraju)?

Tak
Nie
Inne
A o co chodzi


WynikiAnkiety

Głosów 764

Newsy
Artykuły
Video
Rankingi
Pliki / Download
Redakcja
Archiwum
RSS
Regulamin
Kontakt
Telefony Taryfy
Rozrywka Systemy Rynek Tablety Inne
// dodatkowy kod na dole strony (intext)