REKOMENDUJ | DO ULUBIONYCH | RSS | NEWSLETTER Nick: Hasło: ZAREJESTRUJ  
 
Autor: Kan2017-08-11 10:48 | Taryfy | poradnik | selfie | eset
Kan
Wykop Sledzik Google drukuj Poleć 0

Twoje dziecko robi selfie? Naucz je jak robić to bezpiecznie

Myślisz, że selfie to coś nowego? Mylisz się! Leonardo da Vinci, Rembrandt i Vincent van Gogh to tylko kilku ze znanych malarzy, którzy setki lat temu wykonali selfie, tyle że w postaci autoportretów. Teraz selfie robią wszyscy. Jeśli Twoje dziecko korzysta ze smartfona i zaczyna robić selfie, warto udzielić mu kilku wskazówek, które pozwolą mu zachować przy tym odpowiedni poziom prywatności.

Manta Easy Selfie

Współczesne dzieci, a także ich rodzice, publikują selfie w sieciach społecznościowych. Często robią to bez zastanowienia. A przecież wystarczy jedno kliknięcie, by znajomi (lub nieznajomi) mogli zobaczyć nas „na żywo”. W rezultacie wiele udostępnionych zdjęć nieumyślnie ujawnia poufne informacje, takie jak: aktualne miejsce pobytu, cenne przedmioty w tle, a czasami także to co mamy na sobie czy nasz faktyczny stan zdrowia. Niedawno głośno było o przypadku pracownika, który podczas zwolenienia lekarskiego wyjechał na wakacje do Egiptu. Jego dokładną lokalizację zdradził profil na Facebooku.

O ile nad konsekwencjami opublikowania takich zdjęć zwykle zastanawiają się dorośli (choć nie jest to regułą), to w wypadku dzieci o takiej analizie nie może być mowy. W efekcie dziecko, które przypadkowo ujawni swoją aktualną lokalizację, może narazić się na niebezpieczeństwo, jeśli nie będzie pod opieką dorosłego. Dodatkowo pociecha publikująca swoje selfie w niekorzystnej sytuacji może stać się pośmiewiskiem nie tylko wśród swoich bliskich rówieśników, ale na całym świecie.

Kamil Sadkowski, analityk zagrożeń z firmy ESET radzi, co mogą zrobić rodzice, aby uchronić swoje dzieci przed wpadnięciem w „selfie-pułapki”:

  1. Rodzice przede wszystkim muszą stać się dobrymi wzorami dla swoich dzieci. Dlatego sami powinni zwracać uwagę na to, co publikują w sieci. Młodsze dzieci często naśladują swoich rodziców, dzięki temu od wczesnych lat mogą się nauczyć bezpiecznego umieszczania zdjęć w Internecie. Jeśli zdarza ci się publikować półnagie zdjęcia w sieci, a na dodatek jesteś rodzicem malucha, zastanów się czy twoje dziecko nie pójdzie kiedyś w twoje ślady.

  2. Coraz większą popularnością cieszą się zdjęcia wykonywane w niebezpiecznej sytuacji, np. na skraju przepaści czy dachu budynku, co może mieć swoje śmiertelne konsekwencje. Według wyliczeń portalu Priceonomics najmłodsza ofiara selfie opisana przez media w latach 2014-2015 miała 14 lat, najstarsza – zaledwie 32 lata. Najczęstszymi przyczynami śmierci podczas wykonywania selfie są: upadek z wysokości, utonięcie I potrącenie przez pociąg. Dlatego ważne jest, aby rodzic wyjaśnił dziecku, że żadne zdjęcie nie jest warte takiego ryzyka. Dzieci zawsze powinny mieć świadomość otoczenia podczas robienia zdjęć – wystarczy rozejrzeć się wokół.

  3. Rodzice powinni uczyć dzieci, że cokolwiek raz opublikowane w Internecie, pozostaje tam na zawsze. Niestety sieć nie oferuje możliwości usunięcia raz opublikowanego materiału, dlatego przed wrzuceniem zdjęcia na Facebooka czy Instagram, warto zastanowić się dwa razy.

  4. Jeśli dziecko dopiero zaczyna korzystać z mediów społecznościowych – naucz je tego! Pomóż skonfigurować ustawienia prywatności i pokaż, jak sprawdzić, czy zdjęcie które chce umieścić w social media, nie okaże się szkodliwe dla jego wizerunku, prywatności lub bezpieczeństwa jego samego lub jego bliskich.

  5. Według badania przeprowadzonego przez serwis Twoje dziecko w sieci, 66 procent rodziców kontroluje, w jaki sposób ich dziecko korzysta ze smartfona czy laptopa podłączonego do Internetu. Większość rodziców rozmawia na ten temat z dzieckiem (78 procent), a co piąty rodzic korzysta z aplikacji do kontroli rodzicielskiej. To najlepsze połączenie ochrony dziecka przed niebezpieczeństwami wirtualnego świata. Rozmowa pomoże dziecku uniknąć kłopotów, a aplikacja pozwala na monitorowanie aktywności dziecka podczas korzystania z Internetu.

  6. Ostatnia zasada jest prosta do wdrożenia przez dzieci i brzmi: „Jeśli nie chcesz, aby twoja mama zobaczyła to zdjęcie, to oznacza, że nie powinieneś go publikować".

źródło: ESET

Kan


Oceń ten artykuł w skali od 1 do 5.
Tagi: | poradnik | selfie | eset Wykop Sledzik Google drukuj Poleć 0
Komentarze: 0 | Napisz komentarz | Zobacz wszystkie komentarze na forum >>


Napisz komentarz
Nick
  


Pogrubienie    Kursywa    Podkreślenie    Adres email    Cytat    Link    Obrazek    Film Youtube - wklej pełny link   

Wpisz kod z obrazka. Zaloguj się, żeby dodawać komentarze bez ograniczeń.
Wysłać powiadomienie email przy nowych odpowiedziach?
Test NavRoad UNI - UNIwersalny asystent kierowcy pod choinkę
Gdyby pomyśleć o najlepszych prezentach dla kierowcy, koniecznie należałoby wymienić uniwersalnego asystenta kierowcy. Nawigacja, rejestrator, antyradar i kamera cofania bez kabli? Brzmi ciekawie. A co, jeśli dodamy, że to wszystko znajdziemy w jednym urządzeniu? - to idealny wybór dla kierowców. NavRoad UNI, bo o nim właśnie mowa, to pierwszy w Polsce asystent kierowcy.
Samsung S5570 Galaxy Mini
703
LG GT540 Swift
440
Samsung Ch@t 335
393
SonyEricsson Xperia neo V
393
Samsung GT-S5620 Monte
362
Samsung GT-C3530
281
Samsung GALAXY Y GT-S5360
279
Samsung Star II (S5260)
247
Więcej telefonów


Ankieta
Co dla Was jest najważniejsze w smartfonie?

Moc obliczeniowa i specyfikacja
System operacyjny
Aparat i multimedia
Jakość wykonania
Czas pracy na baterii
Antena i jakość rozmów
Inne czynniki


WynikiAnkiety

Głosów 194

Newsy
Artykuły
Video
Rankingi
Pliki / Download
Redakcja
Archiwum
RSS
Regulamin
Kontakt
Telefony Taryfy
Rozrywka Systemy Rynek Tablety Inne
// dodatkowy kod na dole strony (intext)