REKOMENDUJ | DO ULUBIONYCH | RSS | NEWSLETTER Nick: Hasło: ZAREJESTRUJ  
 
Autor: Kan2017-07-12 11:49 | Rynek | exatel | 5g | testy
Kan
Wykop Sledzik Google drukuj Poleć 6

Testy 5G, rewolucja mobilna w Polsce zaczyna się dziś

Exatel powiadomił o pierwszym na świecie udanym teście technologii RAPID 5G w przestrzeni publicznej. 12 lipca na terenie warszawskiego centrum handlowego Blue City na żywo przeprowadzono transmisję danych z wykorzystaniem przełomowej architektury RAPID, która jest jedną z implementacji technologii 5G, nowej generacji łączności bezprzewodowej.


Czym różni się 4G od 5G 5G, gdy już stanie się funkcjonującym standardem, będzie wielokrotnie szybsze od 4G, czyli aktualnie najnowocześniejszego systemu transmisji danych bezprzewodowych. Dodatkowo zaoferuje większą pojemność (liczbę użytkowników mogących korzystać z sieci jednocześnie), komunikację urządzenie–urządzenie i wiele innych usług dodanych. Z wdrożeniem 5G wiążą się olbrzymie oczekiwania, m.in. rozwój autonomicznych fabryk, autonomicznych pojazdów czy inteligentnych miast.


Czym jest RAPID 5G RAPID to prototyp implementacji technologii 5G. Umożliwia przesyłanie danych z dużą prędkością, do 10 Gbit/s i z bardzo małymi opóźnieniami (low latency) do wielu urządzeń znajdujących się na małej przestrzeni. Jest to zatem idealne rozwiązanie dla miejsc publicznych. W Warszawie na takie miejsce wybrano centrum handlowe Blue City, w Japonii w laboratorium zamienił się stadion piłkarski w Osace.


Po co był ten test i jak wyglądał

To tak zwany field test. Polegał na transmisji wideo o bardzo wysokiej rozdzielczości – 4K i 8K przez zainstalowane w obiekcie moduły antenowe 5G. Wideo było odbierane na ruchomym terminalu oraz komputerze z goglami VR. Istotą testu było sprawdzenie współdziałania wszystkich elementów infrastruktury sieciowej, ze szczególnym uwzględnieniem etapu konwersji sygnału radiowego na przesyłany światłowodem do i z sieci szkieletowej. Jest to etap krytyczny dla płynności transmisji danych i działania 5G.


Michał Szczęsny, dyrektor Biura Architektury i Planowania Sieci: Jesteśmy dumni, że testy tej przełomowej technologii przebiegły pozytywnie. Razem z naszymi partnerami osiągnęliśmy wielki sukces i przybliżyliśmy 5G do etapu wdrożenia. Oceniam, że już w 2020 roku będziemy mogli korzystać z pierwszych gotowych rozwiązań. My – jako operator sieci światłowodowej – mamy świadomość, że to na sprawnie działającym zapleczu, podkładowej sieci szkieletowej, spoczywa ciężar zapewnienia sprawnej telekomunikacji w przyszłości.


Matthias Steeg, naukowiec z Uniwersytetu Duisburg-Essen: Zgromadzenie i uruchomienie wszystkich nowych technologii, bycie przy tym, jak z pomysłów zamieniają się w dojrzałe rozwiązania, było ogromnym doświadczeniem. Dla naukowca jest to świetna okazja do przetestowania nowych rozwiniętych technologii w rzeczywistych warunkach z ekspertami w tej dziedzinie. Warszawskie centrum handlowe jest ostatnim etapem projektu RAPID i chcę podziękować naszym polskim partnerom z Exatel za to, że umożliwili jego realizację.


Nikodem Bończa Tomaszewski, prezes Exatela: Testy Rapid 5G pokazały, że polskie firmy z powodzeniem mogą uczestniczyć w globalnym rozwoju technologii. Nie chcemy tylko absorbować gotowych rozwiązań z zagranicy, lecz aktywnie je współtworzyć w ramach naszego działu R&D. Ten projekt to przykład udanej współpracy biznesu i świata nauki w tworzeniu technologii jutra. Dziś trudno sobie wyobrazić lepszą promocję Polski i potencjału naszych ekspertów niż aktywny udział w budowie rozwiązań jutra. Tego typu działania będziemy nadal realizować zarówno na poziomie krajowym, jak i międzynarodowym.


Warto wiedzieć, że jedna komórka w centrum handlowym pokrywa powierzchnię ok, 26 metrów, więc w CH Blue City będzie trzeba ich kilkadziesiąt.

źródło: Exatel

Kan


Oceń ten artykuł w skali od 1 do 5.
Aktualna ocena: 5 (głosy: 3)
Tagi: | exatel | 5g | testy Wykop Sledzik Google drukuj Poleć 6
Komentarze: 6 | Napisz komentarz | Zobacz wszystkie komentarze na forum >>

Anonimgosc
Niezarejestrowany
Zgłoś naruszenie
Wysłano: 2017.07.12 19:19 Odpowiedz
mnie to cieszy, zawsze jakaś alternatywa dla tych co nie mogą śmigać na światłowodzie fajnie że to tak szybko idzie do przodu, np w porównaniu z przybywaniem nowych dróg :E
AnonimDomi
Niezarejestrowany
Zgłoś naruszenie
Wysłano: 2017.07.12 17:38 Odpowiedz
Czyli jak się chce to można
AnonimBen
Niezarejestrowany
Zgłoś naruszenie
Wysłano: 2017.07.12 15:30 Odpowiedz
Pięknie, ale to tylko Warszawa i do tego jedno miejsce, a gdzie reszta Polski.
AnonimAlladyn2017
Niezarejestrowany
Zgłoś naruszenie
Wysłano: 2017.07.12 15:17 Odpowiedz
"Warto wiedzieć, że jedna komórka w centrum handlowym pokrywa powierzchnię ok, 26 metrów, więc w CH Blue City będzie trzeba ich kilkadziesiąt." = droga infrastuktura. Operatorzy wybiorą inny standard
AnonimSet
Niezarejestrowany
Zgłoś naruszenie
Wysłano: 2017.07.12 12:46 Odpowiedz
Można rzec Polak górą.
Anonimgosc
Niezarejestrowany
Zgłoś naruszenie
Wysłano: 2017.07.12 19:01
Tak, jak wiadomo to Polak stworzył standard 5G.

Napisz komentarz
Nick
  


Pogrubienie    Kursywa    Podkreślenie    Adres email    Cytat    Link    Obrazek    Film Youtube - wklej pełny link   

Wpisz kod z obrazka. Zaloguj się, żeby dodawać komentarze bez ograniczeń.
Wysłać powiadomienie email przy nowych odpowiedziach?


Ankieta
Co dla Was jest najważniejsze w smartfonie?

Moc obliczeniowa i specyfikacja
System operacyjny
Aparat i multimedia
Jakość wykonania
Czas pracy na baterii
Antena i jakość rozmów
Inne czynniki


WynikiAnkiety

Głosów 201

Newsy
Artykuły
Video
Rankingi
Pliki / Download
Redakcja
Archiwum
RSS
Regulamin
Kontakt
Telefony Taryfy
Rozrywka Systemy Rynek Tablety Inne
// dodatkowy kod na dole strony (intext)