REKOMENDUJ | DO ULUBIONYCH | RSS | NEWSLETTER Nick: Hasło: ZAREJESTRUJ  
 
Autor: maar2002-12-02 16:13 | Taryfy |
maar
 

Test SonyEricsson GC75

Modemowe karty GSM są raczej rzadko wykorzystywanym akcesorium komputerowym. Barierą dla wzrostu ich popularności jest z jednej strony stosunkowo wysoka cena (nie zdarzyło się chyba, żeby jakiś operator dotował kartę GSM), z drugiej stronyto, że z Internetem można się połączyć również przy pomocy zwykłego telefonu GSM. O ile jeszcze kilka lat temu wbudowany modem hardwareowy był rzadkością, o tyle teraz prawie wszystkie nowe telefony umożliwiają szybkie przesyłanie danych przy użyciu protokołów GPRS i HSCSD.

Mimo tego nadal znajdują klienci, którzy potrzebują właśnie karty PC do komputera. Są to głównie pracownicy firm, którzy do pracy w „mobilnym biurze” potrzebują stałego, szybkiego i, co w tym przypadku chyba najważniejsze, wygodnego dostępu do Internetu. Dodatkowym atutem komputerowych modemów GSM jest to, że nie pozwalają one na prowadzenie rozmów. Rozgadany pracownik nie może więc narazić pracodawcy na duże koszty – to jednak nie musi być prawda. Jeżeli weźmiemy pod uwagę koszty transmisji danych u polskich operatorów, to wydzwonienie wysokiego rachunku nie stworzy większych trudności. Zwłaszcza gdy będziemy się posługiwać tak szybką kartą jak SonyEricsson GC75.

Dane podstawowe
SonyEricsson GC75 to 16-bitowa karta PC do laptopa z wbudowanym modułem GSM. Urządzenie waży zaledwie 35 gramów. GC75 nie posiada własnych baterii – prąd czerpany jest z akumulatora komputera. Moc nadawania karty jest zmienna i zależy od pasma GSM, w którym urządzenie pracuje. W sieci GSM 900 sygnał ma moc 2W, w sieciach DCS 1800 moc spada do 1W. W nowym zestawie oprócz karty z antenką znaleźć można także plastikowe pudełeczko chroniące przed uszkodzeniami i zabrudzeniem oraz płytę CD z oprogramowaniem.

Funkcje i wyposażenie.
GC75 nie pozwala na prowadzenie rozmów. Nie można do niej podpiąć zestawu słuchawkowego, nie da się też skorzystać z wbudowanych w komputer głośników i mikrofonu. Za to jeśli chodzi o funkcję komunikacyjne to nowy produkt SonyEricssona oferuje naprawdę wiele. Trójsystemowa (900/1800/1900 MHz) karta może być wykorzystywana w europejskich i niektórych amerykańskich sieciach komórkowych. Użytkownik ma do wyboru trzy sposoby transmisji danych. Najwolniejszy – CSD – wykorzystywany jest w starszych sieciach. Zdecydowanie szybsze transfery dostępne są w przypadku korzystania z pakietowej transmisji danych GPRS (maks. 53.6 kbit/s downlink i 13.4 kbit/s uplink), oraz HSCSD (57.6 kbit/s downlink 28.8 kbit/s uplink) Dostarczone na płycie CD oprogramowanie oferuje posiada funkcji. Dzięki aplikacji Dialup Networking Wizard można skonfigurować połączenie z Internetem. W programie Phone Settings można natomiast dokonać zmian w konfiguracji karty. Użytkownik może ustawić miernik kosztów połączenia, opcję przekierowania rozmów, zabezpieczenia karty SIM i modemu, numer centrum SMS a także dokonać wyboru sieci GSM w roamingu. Z kolei aplikacja Phone Book and Text Manager umożliwia wygodną edycję na ekranie komputera numerów z książki telefonicznej, a także redagowanie i wysyłanie wiadomości SMS.

Obsługa i ergonomia
W przypadku karty PC do komputera wygoda obsługi zależy w głównej mierze od dostarczonego oprogramowania. Zabrawszy się do instalacji GC75 w komputerze należy pamiętać, że przed włożeniem karty do komputera trzeba zainstalować oprogramowanie. W przeciwnym wypadku karta nie będzie działać.
Po włożeniu karty do slotu pojawia się monit o podanie numeru PIN karty SIM. Chwilę później oprogramowanie pyta użytkownika, czy aktywować nadajnik karty. Jest to przydatne szczególnie wtedy, gdy użytkownik chce mieć dostęp do informacji zapisanych na karcie, ale z różnych powodów (np. znajduje się na pokładzie samolotu), nie chce zalogować się do sieci GSM. Dostarczone na płycie oprogramowanie (brak polskiej wersji) jest proste w obsłudze i przypomina to, które sprzedawane jest w komplecie z niektórymi telefonami Ericsson i SonyEricsson. Funkcje są dobrze opisane a system pomocy pozwala na szybkie rozwianie wątpliwości użytkownika. Niestety mnogość dostępnych opcji nie ułatwia konfiguracji urządzenia. Operatorzy podają tylko podstawowe parametry połączenia i w rezultacie użytkownik niezorientowany w szczegółach technicznych, szybko może się pogubić. Dopiero po kilku próbach oraz po telefonie do BOK-u operatora (tak na marginesie to Plus GSM podaje na jednej ze swoich stron nieprawidłowe parametry połączenia) udało mi się skonfigurować połączenia tak, żeby wszystko poprawnie działało.

Podsumowanie

Karta GC75 firmy SonyEricsson to dobre rozwiązanie dla osób intensywnie korzystających z transmisji danych. Niestety, cena GC75 – ponad 2000 zł - sprawia, że urządzenie to przeznaczone jest dla osób z zasobniejszymi portfelami.


Oceń ten artykuł w skali od 1 do 5.
Aktualna ocena: 3.415 (głosy: 11)
Tagi: | Wykop Sledzik Google drukuj Poleć 5
Komentarze: 5 | Napisz komentarz | Zobacz wszystkie komentarze na forum >>

AnonimAdam
Niezarejestrowany
Zgłoś naruszenie
Wysłano: 2006.02.25 09:35 Odpowiedz
Mam GC75 od 7 miesięcy (kupiony w IDEI jeszcze). Nie jest rewelacyjny. Straszny ślimak i do tego czasem fiksuje przy bankowości internetowej. Próbowałem aktualizować oprogramowanie przez internet ale ślad po stronie www.sonyericsson.com zaginął. :-(
Anonimdamo
Niezarejestrowany
Zgłoś naruszenie
Wysłano: 2005.12.26 17:05 Odpowiedz
Podzielę się z Wami moimi obserwacjami dotyczącymi GC75e. Mam ten modemik z kartą w Orange od około 2,5 miesiąca - nie mając innych alternatyw byłem zmuszony wykupić 2 letnią aktywację wraz z modemem za 270 zł który po tygodniu spadł do 120 a obecnie chyba ok 60 (w Orange oczywiście). TU BYŁA WIELKA WTOPA Używam go w kompie stacjonarnym więc wymagana była przejściówka z PCMCIA na PCIv (105 zł w Komputroniku - ale mieli od ręki) A teraz krótki opis jak się sprawuje modem: 1) instalacja na 98SE bez szans nie udało się zainstalować modemu 2) na WINXP SP2 poszło bez problemów instalacja podłączenie i zestawiło połączenie. Nie mam z nim żadnych połączeń, nie zrywa nie wiesza kompa - jest ok. Co do prędkości to hit to nie jest połączenie ustanowione na 53 kbps max ciągnie od 20 do 40kbps - jak dla mnie żadnych różnic pomiędzy modemem a GC75 a rachunki o ponad 100% niższe szkoda tylko że umowa na dwa lata ( Pozdrawiam
AnonimKorolev
Niezarejestrowany
Zgłoś naruszenie
Wysłano: 2005.09.19 12:10 Odpowiedz
Troshke przeterminowany ten opis - wiekszosc opow sprzedaje ta karte
AnonimMichal
Niezarejestrowany
Zgłoś naruszenie
Wysłano: 2005.06.19 14:17 Odpowiedz
witam, Mam tą kartę. Nie kupujcie jej. Antena ma milimetrową szpilke którą przy podłaczaniu wręcz terzeba złamać. Odpowiedź serwisu brzmi: uszkodzenie z winy użytkownika naprawa niemożliwa proszę kupić nastepne urządzenie za 2000pln.
Anonimnie dla mnie
Niezarejestrowany
Zgłoś naruszenie
Wysłano: 2005.06.11 18:58 Odpowiedz
useless / juzles

Napisz komentarz
Nick
  


Pogrubienie    Kursywa    Podkreślenie    Adres email    Cytat    Link    Obrazek    Film Youtube - wklej pełny link   

Wpisz kod z obrazka. Zaloguj się, żeby dodawać komentarze bez ograniczeń.
Wysłać powiadomienie email przy nowych odpowiedziach?
Test Hykker myTab 10 - telefon i internet 3G w jednym, czyli tablet z Biedronki
W opinii ekspertów o tabletach pojawia się całe mnóstwo głosów, że tablety się kończą, rynek kurczy, a hybrydy 2 w 1 i duże smartfony zabierają im klientów. Wszystko to jest prawdą. Sporo użytkowników jednak zostanie przy tabletach – to typowi konsumenci treści internetowej. To, co wyróżnia Hykker myTab 10 na tle konkurencji, to dwa wejścia na kartę SIM. Oznacza to, że możemy wyposażyć go w Internet, a także w funkcję telefonu.
Samsung S5570 Galaxy Mini
703
LG GT540 Swift
440
Samsung Ch@t 335
393
SonyEricsson Xperia neo V
393
Samsung GT-S5620 Monte
362
Samsung GT-C3530
281
Samsung GALAXY Y GT-S5360
279
Samsung Star II (S5260)
247
Więcej telefonów


Ankieta
Co dla Was jest najważniejsze w smartfonie?

Moc obliczeniowa i specyfikacja
System operacyjny
Aparat i multimedia
Jakość wykonania
Czas pracy na baterii
Antena i jakość rozmów
Inne czynniki


WynikiAnkiety

Głosów 9

Newsy
Artykuły
Video
Rankingi
Pliki / Download
Redakcja
Archiwum
RSS
Regulamin
Kontakt
Telefony Taryfy
Rozrywka Systemy Rynek Tablety Inne
// dodatkowy kod na dole strony (intext)