Są pracownicy, którzy korzystają z mobilnego Internetu nie tylko poza biurem. Niektóre firmy korzystają też z mobilnego Internetu stacjonarnie, tzn. sieć firmowa działa w oparciu o połączenie bezprzewodowe z operatorem komórkowym. Takie rozwiązanie może być zastosowane jako jedyne łącze z Internetem lub wyjście awaryjne, gdy padnie nam łącze stacjonarne. W obu przypadkach do podzielenia mobilnego Internetu wykorzystać można routery bezprzewodowe. Znajdziemy je w ofercie wielu operatorów. W teście przyjrzymy się urządzeniom oferowanym w ramach oferty iPlusa, dostarczonych nam przez operatora Polkomtel.

Novatel MIFI i iPlus Huawei B260a
Novatel MIFI i iPlus Huawei B260a

MIFI 2352

Pierwszym urządzeniem, któremu się bliżej przyjrzymy jest przenośny router firmy Novatel. iPlus MIFI to urządzenie oznaczone symbolem MiFi 2352. Jest to router mobilny, wyposażony w litowo-jonową baterię, która starcza na ok. 3-4 godziny ciągłej transmisji. Urządzenia tego typu przydają się nam zwykle wtedy, gdy chcemy podzielić łącze internetowe w sieci komórkowej przez WIFI na kilka komputerów. Jednak nie tylko – MIFI docenią tez osoby, które chcą szybko podłączyć się do sieci i nie lubią żadnych wystających z laptopa elementów. Dodatkową zaletą jest też to, że MIFI ma własne źródło zasilania więc nie drenuje baterii laptopa.

iPlus MIFI - Strona główna
iPlus MIFI – Strona główna

Dzięki MiFi dowolny laptop, iPad lub każde inne urządzenie posiadające złącze WIFI może łączyć się z Internetem także poprzez sieć komórkową z prędkościami do 7.2 Mbit/s przy pobieraniu danych i 5.76 przy wysyłaniu. W trakcie testów wyciągaliśmy z niego do 6 Mbit/s. Urządzenie wyposażone zostało w slot na karty microSD o pojemności do 16GB. Dane z karty mogą zostać udostępnione na stronie domowej routera i współdzielone między użytkownikami sieci. Możemy też z komputera wgrywać nowe pliki na router. Nie jest to wprawdzie rasowy NAS, ale proste dzielenie plików da się przy pomocy tej funkcji zrobić.

iPlus MIFI - Przekierowania portów
iPlus MIFI – Przekierowania portów

Żeby połączyć się z siecią trzeba najpierw podać na stronie routera www.mifi kod PIN – nastąpi wtedy logowanie do sieci operatora. MiFi udostepnia sieć dla maksymalnie 5 komputerów w promieniu do 10 metrów. Po zalogowaniu się na stronę routera uzyskujemy dostęp do dalszych ustawień takich jak zabezpieczenia sieci WIFI, filtr adresów MAC, przekierowania portów (ograniczone jednak tylko do wybranych aplikacji) a także informacje czy aktualnie korzystamy z sieci operatora czy połączenia w roamingu. Możliwe jest również tworzenie własnych profili niektórych ustawień, dzięki czemu dostosujemy router do naszych preferencji i warunków zewnętrznych. Na stronie głównej znajdziemy natomiast informacje o stanie baterii, sile sygnału oraz liczniki transmisji danych.

iPlus MIFI - Ustawienia połączeń iPlus MIFI - Stan połączenia z Internetem iPlus MIFI - Profile Wi-fi iPlus MIFI - Profile Wi-Fi iPlus MIFI - Udostępnianie plików iPlus MIFI - Zarządzanie energią

MiFi przyda się zarówno w domu jak i w podróży. W domu posłuży nam jako podpięty na stałe do zasialania router HSDPA udostępniający Internet wokół siebie. W podróży pozwoli na komfortowe korzystanie z Internetu bez wyładowywania baterii w laptopie.

Huawei B260A

Do nieco innych zastosowań nadaje się drugi testowany router – Huawei B260. Jest to już urządzenie stacjonarne bez dodatkowej baterii. Pozwala na korzystania z Internetu poprzez WIFI (do 32 komputerów) lub podpięcie się przez jeden port Ethernet RJ45. Jego zasięg jest znacznie większy niż w przypadku MIFI. Dzięki łączu przewodowemu do sieci możemy podłączyć także komputer stacjonarny, który zwykle nie posiada karty WIFI.

iPlus Huawei B260a
iPlus Huawei B260a

Router zasilany jest poprzez ładowarkę ze złączem USB – wymagana moc – 10 W – nie pozwala na podpięcie urządzenia bezpośrednio do złącza USB w komputerze i korzystanie z niego bez zasilacza. W przeciwieństwie do testowanego kiedyś routera D100 od Huaweia, model B260A sam się uruchamia w przypadku przerwy w zasilaniu. Warto pamiętać o tej funkcji, bowiem jeśli router stawiamy w miejscu oddalonym od stanowiska pracy, lecz zapewniającym lepszy sygnał, to odpada konieczność ręcznego włączania urządzenia w przypadku przerwy np. w dostawie prądu.

Huawei B260A - Advanced Settings
Huawei B260A – Advanced Settings

Huawei pozwala na łączenie się z siecią operatora przez HSDPA z prędkością do 7.2 Mbit/s (pobieranie) i 5.76 Mbit/s (wysyłanie). Testy i porównanie szybkości za chwilę.

Pracę z urządzeniem rozpoczynamy od włożenia karty SIM. Slot na nią znajduje się pod klapką z boku obudowy. W pierwszej kolejności należy podać kod PIN i nastąpi logowanie do sieci operatora. Wszelkie ustawienia routera dostępne są poprzez panel WWW. Po zalogowaniu się jako admin z domyślnym hasłem – także admin- możemy zmieniać ustawienia sieci WIFI, ustawienia połączenia mobilnego z siecią operatora, wysyłać SMSy i konfigurować zabezpieczenia. Sama konfiguracja nie stwarza problemów, bo sam router nie jest też zbytnio skomplikowany. Można skorzystać z funkcji szybkiej konfiguracji, która krok po kroku pozwoli nam na ustawienie podstawowych opcji. Można też skorzystać z bardziej zaawansowanych funkcji. Szybko dostałem się do ustawień WIFI i z dostępnych opcji szyfrowania WPA-PSK, WPA2-PSK, WEP wybrałem tę, której używam zwykle w laptopie. Z kolei w ustawieniach zabezpieczeń możemy włączyć firewall, filtrowanie adresów MAC, filtrowanie adresów IP oraz skonfigurować przekierowania portów – przydatne np. jeśli korzystamy ze zdalnego pulpitu Windows. Do połączenia z Internetem stworzyć można kilka profili dla kart paru kart SIM i dla różnych operatorów.

Huawei B260A - Firewall Switch
Huawei B260A – Firewall Switch

Nominalne prędkości obu routerów są identyczne. Podczas testów routera wykazywały pewne różnice, chociaż niewielkie. Sprawdziliśmy w paru próbach i o różnych porach pobieranie plików i pingi. Dodatkowo skorzystaliśmy też ze speedtestu, który jednak zachowywał się dosyć dziwnie, bowiem pingi do do serwerów speedtest były 5-krotnie większe niż do serwera telix.pl, który jest o kilkaset km dalej niż warszawski serwer speedtestu. W dodatku rozbieżności w mierzeniu prędkości dosyć spore dla różnych pomiarów. Tak więc nie publikujemy tych wyników. Dodatkowo porównujemy uzyskane przez routery transfery z tymi jakie osiąga modem USB Huawei E1820.

Huawei B260A - Advanced SettingsHuawei B260A - Mobile Network Settings Huawei B260A - Security Settings Huawei B260A - SMS Huawei B260A - redagowanie wiadomości SMS Huawei B260A - Status

Urządzenie/test

Ping
WWW.telix.pl

Pobieranie
pliku 2MB

Wysyłanie
pliku 2MB

MIFI

93ms

8
sek

23
sek

Huawei
B260A

107ms

13
sek

35
sek

Huawei
E1820

104ms

9
sek

24
sek

Podsumowanie

Novatel MIFI i Huawei B260a to dobre rozwiązania do dzielenie mobilnego Internetu dla kilku komputerów. Każde z urządzeń ma swoje zalety. Mifi wyposażony jest w baterię, więc nie pobiera prądu z laptopa tak jak zwykły modem USB i możemy go zabrać ze sobą. Dodatkową zaletą jest możliwość współdzielenia plików na karcie microSD. Podczas testów MIFI osiągał największe średnie prędkości transferu danych.
Z kolei Huawei to urządzenie do zastosowań typowo stacjonarnych. Ma port RJ45, więc można do niego podpiąć np. sieciową drukarkę lub stacjonarny komputer. B260A posiada więcej opcji konfiguracyjnych i oferuje większy zasięg sieci WIFI niż mały i przenośny MIFI. W teście oba urządzenia pracowały stabilnie a ich konfiguracja nie sprawiła problemów.

Marcin Horecki