REKOMENDUJ | DO ULUBIONYCH | RSS | NEWSLETTER Nick: Hasło: ZAREJESTRUJ  
 
Autor: Kan2009-08-07 16:35 | Taryfy | nokia | smartphone | wi-fi | gps | testy
Kan
 

Test Nokia N86 8MP

Dane podstawowe

Nokia N86 8MP
Nokia N86 8MP

Nokia N86 8MP to urządzenie, które dzięki szerokokątnemu obiektywowi marki Carl Zeiss Tessar oraz 8 megapikselowej matrycy może z zastąpić aparat cyfrowy. Za pomocą tego urządzenia możemy łączyć się z internetem (Wi-Fi i HSDPA) lub używać telefonu, jako urządzenia do nawigacji samochodowej, za pomocą wbudowanego odbiornika GPS. Miłośnicy multimedialnych funkcji znajdą w nim muzyczny odtwarzacz i radio FM, fotografowania aparat fotograficzny o rozdzielczości 8,0 MPix.

Nokia N86 8MP Promo Video

Funkcje i wyposażenie.

W opakowaniu przysłanym do testów oprócz telefonu i ładowarki sieciowej (Nokia ac-10) otrzymaliśmy także kabel USB do transmisji danych Nokia (CA-101), przewodowy zestaw słuchawkowy Nokia (AD-54+HS-83), dysk DVD pakietu Ovi 1.1 i instrukcję obsługi czyli standardowy zestaw. Wszystkie dane zapisywane są na karcie pamięci microSD (~16GB) lub pamięci masowej (około 8GB), wewnętrzna pamięć ROM 77.0/RAM 74.7.

Nokia N86 8MP - bateria
Nokia N86 8MP - bateria

Telefon ma wymiary 103,4x51,4x16,5-18,5 mm i waży 149 gramów, a to oznacza, że jest dosyć ciężki). W N86 8MP zastosowano litowo-jonową baterię BL-5K o pojemności 1200 mAh. Taka pojemność wystarczy na 5 dni użytkowania. Przy średnio wykorzystywanym urządzeniu: godzina rozmowy dziennie GSM/ HSDPA (do 3,6 Mb/s), a do tego łączenie się z Internetem przez Wi-Fi lub praca z multimediami potrafi znacznie skrócić ten czas. Dodać także należy, że w tym czasie dość intensywnie przeglądałem menu oraz zgromadzone materiały fotograficzne. Standardowo producent podaje bardzo optymistyczne i mało realne dane: czas rozmów (maksimum): GSM 6,9 h; WCDMA 4,5, czas gotowości (maksimum): GSM/WCDMA 363 h. W ostatecznym rozliczeniu na baterię nie można narzekać biorąc pod uwagę możliwości telefonu.

Nokia N86 8MP - Telix.pl
Nokia N86 8MP - Telix.pl

N86 została oparta na systemie operacyjnym Symbian OS ver. 9.3, S60 3rd Editio, feature pack 2 i działa naprawdę bardzo szybko. Telefon po włączeniu potrzebuje około 20 sekund (z kodem pin), aby być w pełni gotowy do pracy.

Nokia N86 8MP - o telefonie Nokia N86 8MP - łącza

Po włączeniu urządzenia po raz pierwszy otwiera się aplikacja Konfiguracja telefonu. Aplikacja Transfer służy do kopiowania zawartości, na przykład numerów telefonów, adresów, pozycji kalendarza czy zdjęć, z poprzedniego urządzenia Nokia. Jeśli urządzenie obsługuje synchronizację, można także synchronizować dane między urządzeniami. Aplikacji Mobile Search można używać w celu uzyskiwania dostępu do wyszukiwarek internetowych oraz do znajdowania lokalnych usług, witryn internetowych, zdjęć i zawartości mobilnej, a także łączenia się z nimi. Aplikacja pozwala także przeszukiwać zawartość urządzenia, na przykład pozycje kalendarza, wiadomości e-mail i inne wiadomości.

Nokia N86 8MP Nokia N86 8MP Nokia N86 8MP

Smartfon obsługuje czterozakresowy moduł GSM/GPRS/EDGE obsługujący szybką transmisję danych HSDPA (3.6Mb/s/384kb/s) oraz oferuje pełną komunikację bezprzewodową Wi-Fi (802.11b/g) i Bluetooth 2.0. Po włączeniu szybkiej technologii pakietowego pobierania danych HSDPA wzrasta prędkość pobierania danych oraz przeglądania stron internetowych za pośrednictwem sieci komórkowej. Wbudowana przeglądarka internetowa to znane i sprawdzone rozwiązanie, które pozwala w miarę komfortowo przeglądać zasoby WWW. W poruszaniu się po stronach internetowych zawierających duże ilości informacji pomaga Minimapa.

Nokia N86 8MP
Nokia N86 8MP

W sieci Play udało się osiągnąć następujące szybkości: Download 246 kbps / Upload 71 kbps. Urządzenie może także pełnić funkcję modemu. Wystarczy je połączyć z komputerem przez Bluetooth lub kabel USB do transmisji danych, aby wysłać i odbierać pocztę elektroniczną oraz łączyć się z Internetem. Korzystając z aplikacji Pliki Ovi, użytkownik może z urządzenia Nokia N86 8MP uzyskać dostęp do materiałów na swoim komputerze, gdy ten jest włączony i połączony z internetem. W tym celu musimy zainstalować aplikację Pliki Ovi.

W aplikacji Kontakty możemy zapisywać i aktualizować informacje kontaktowe, takie jak numery telefonów, adresy domowe i adresy e-mail kontaktów. Do karty kontaktu można dodać specjalny dźwięk dzwonka lub miniaturę zdjęcia. Można też tworzyć grupy kontaktów, które pozwalają wysyłać wiadomości SMS lub e-mail do wielu odbiorców jednocześnie. Dla kontaktu lub grupy można ustawić dzwonek. Dla kontaktu można ustawić także zdjęcie i tekst połączenia. Usługa połączeń internetowych (usługa sieciowa) umożliwia wykonywanie i odbieranie połączeń za pośrednictwem internetu. Połączenia internetowe można nawiązywać między komputerami, telefonami komórkowymi, a także między urządzeniami VoIP i tradycyjnymi telefonami stacjonarnymi. W czasie testu telefon oferował bardzo dobrą jakość w trybie głośnomówiącym, podczas rozmów głos był wyraźny i słyszalny nawet w dość głośnym środowisku ruchliwej ulicy.

Nokia N86 8MP - tył
Nokia N86 8MP - Kamera główna obiektyw Carl Zeiss Tessar

Nokia N86 8MP ma dwie kamery. Kamera główna - matryca CMOS, obiektyw Carl Zeiss Tessar o rozdzielczości (3264 x 2448) jest umieszczona z tyłu urządzenia i posiada dwudziestokrotne zbliżenie cyfrowe oraz podwójną lampę błyskową LED. Kamera pomocnicza znajduje się z przodu. Obie kamery umożliwiają robienie zdjęć i nagrywanie filmów wideo. Zdjęcia i pliki wideo są zapisywane w menu Zdjęcia. Uzyskane zdjęcia są w formacie JPEG. Pliki wideo są rejestrowane w formacie MPEG-4 lub 3GPP. Zdjęcia i pliki wideo można wysyłać w wiadomościach MMS, jako załączniki wiadomości e-mail albo innymi metodami, np. przez Bluetooth lub bezprzewodową sieć lokalną. Można je także wysłać do kompatybilnego albumu online.

Aby włączyć kamerę główną należy otworzyć osłonę obiektywu. Aby uaktywnić kamerę główną, gdy osłona obiektywu jest już otwarta, a kamera jest aktywna w tle, wystarcza nacisnąć i przytrzymać klawisz fotografowania. Aparat jest gotowy do rejestrowania zdjęć, po otwarciu osłony prawie natychmiast. Aby wybrać ostrość na obiekcie, naciskamy klawisz fotografowania do połowy (dotyczy tylko kamery głównej; ta opcja jest niedostępna w wypadku scen sportowych i ujęć w trybie poziomym. Na wyświetlaczu pojawia się zielony wskaźnik ostrości. Zdjęcia są dobrej jakości, a kolory mocno nasycone - aparat posiada dużą rozdzielczość matrycy (co zazwyczaj obarczone jest większym prawdopodobieństwem wyraźnego szumu) i prawdopodobnie także nie unikniemy tego rejestrując zdjęcia „tylko” telefonem. Można także zrobić zdjęcie bez autofokusa, ale ich jakość jest gorsza i najczęściej nieostra. Do szczegółów zarejestrowanego materiału można automatycznie dodawać informacje o lokalizacji. Dzięki temu można na przykład wyświetlić miejsce zrobienia zdjęcia. Informacje o lokalizacji są dostępne tylko w przypadku zdjęć zarejestrowanych za pomocą głównego aparatu. Warto pamiętać, że pozyskanie współrzędnych lokalizacji może zająć kilka minut.

Nokia N86 8MP
Nokia N86 8MP

Funkcje fotograficzne pozwolą nam zaskoczyć niejednego użytkownika cyfraków. Możemy wybrać tryby rejestracji: zdjęcia pojedyncze, zdjęcia seryjne, samowyzwalacz, wideo, panorama. Ustawienia scenerii: automatyczne, zdefiniowane przez użytkownika, zbliżenie, portret, krajobraz, sport, noc czy też Tryby równowagi bieli: automatyczna, słonecznie, zachmurzenie, światło żarówki, światło jarzeniowe. Zakres działania lampy błyskowej według producenta: do 3,5 m, naszym zdaniem aparat dość dobrze radzi sobie przy bardzo słabym oświetleniu do 1,5-2 metrów, Powyżej tej granicy praktycznie nie da się zrobić dobrego zdjęcia. Podczas robienia zdjęć na wizjerze są wyświetlane następujące informacje:

 • Wskaźnik trybu fotografowania
 • Aktywny pasek narzędzi (nie jest wyświetlany podczas robienia zdjęć).
 • Wskaźnik poziomu naładowania baterii.
 • Wskaźnik rozdzielczości zdjęcia.
 • Licznik zdjęć (pokazuje szacunkową liczbę zdjęć pozostałych do zrobienia przy bieżącym ustawieniu jakości i używanej pamięci)
 • Wskaźniki pamięci urządzenia, pamięci masowej i karty pamięci, które informują, gdzie będą zapisywane zdjęcia.
 • Wskaźnik sygnału GPS
 • Nokia N86 8MP - ustawienia aparatu Nokia N86 8MP - ustawienia aparatu Nokia N86 8MP - ustawienia aparatu Nokia N86 8MP - ustawienia aparatu

  Można zatem powiedzieć, że menu aparatu nie odbiega wyglądem i funkcjami względem innych symbianowych menu. Zwrócę tylko uwagę na, to jak producent ułatwił użytkownikowi wykonanie zdjęć panoramicznych. Na pasku narzędzi wybierz tryb panoramy. Aby zrobić pierwsze zdjęcie obrazu panoramicznego, naciskamy klawisz fotografowania. Następnie powoli obracamy urządzenie w lewo lub w prawo, zgodnie ze wskazaniem strzałek. Na wyświetlaczu jest widoczny podgląd panoramy, a aparat robi zdjęcia w czasie obracania. Zielona strzałka oznacza, że można powoli kontynuować obracanie. Czerwony wskaźnik informuje, że należy zatrzymać się aż do ponownego wyświetlenia zielonej strzałki. Na gotowość do zrobienia kolejnego zdjęcia składowego wskazuje przesunięcie czerwonego prostokąta na środek obszaru podglądu. Robienie zdjęcia panoramicznego jest zatrzymywane automatycznie po osiągnięciu maksymalnej szerokości zdjęcia. Prosto i łatwo, duże brawa dla producenta.

  Nokia N86 8MP
  Nokia N86 8MP - zdjęcia panoramiczne

  Zdjęcia podobnie jak pliki wideo wyglądają naprawdę świetnie. W trybie Wyjście TV nie można używać telewizora jako wizjera kamery.

  Zdjęcia w trybie automatycznym w przykładach: Tutaj

  Opisanie wszystkich funkcji i aplikacji, jakie oferuje telefon moim zdaniem nie ma sensu, tym bardziej, że w każdej chwili można doposażyć urządzenie z Symbianem w nowe aplikacje, których w Internecie jest całe mnóstwo. Dlatego też skupię się jedynie na wybranych pozycjach, które jak sądzę warte są wymienienia. Całość można zobaczyć w dodanym do testu wideo.

  Nokia N86 8MP - Muzyka
  Nokia N86 8MP - Muzyka

  Odtwarzacz muzyki umożliwia odtwarzanie plików w formatach AAC, AAC+, eAAC+, MP3 oraz WMA. Utwory można grupować w Playlisty i sortować według wykonawców, gatunku muzyki, kompozytorów i albumów. Za pomocą aplikacji RealPlayer można odtwarzać pliki wideo lub bezpośrednio odtwarzać strumieniowo pliki multimedialne bez ich wcześniejszego zapisywania w urządzeniu. Dzięki obsłudze standardu A2DP muzykę z telefonu można przesłać do stereofonicznych słuchawek Bluetooth. Do słuchania naszych zbiorów audio możemy także wykorzystać zestaw słuchawkowy. W urządzeniu producent zastosował złącze jack 3,5 mm. Jakość dźwięku zarówno w przypadku dołączonych słuchawek, jak i wbudowanego głośnika nie budzi zastrzeżeń.

  Nokia N86 8MP - radio FM Nokia N86 8MP

  Podczas spacerów bądź jazdy autobusem przyda się radio FM z obsługą RDS. Aby słuchać radia FM w urządzeniu musimy podłączyć do niego zestaw słuchawkowy. Odbiór radia możliwy jest też w drugą stronę – tzn telefon przy użyciu programu FM transmiter nadaje muzykę na falach FM co pozwala na jej odbiór np. w radiu samochodowym lub na domowym zestawie stereofonicznym. Według producenta zasięg nadajnika FM wynosi maksymalnie 2 metry. W czasie testu połączenie działało bardzo dobrze tylko, gdy telefon był umieszczony nie dalej jak 0,5 metra od odbiornika. Korzystając z aplikacji Nokia Radio internetowe (usługa sieciowa), można słuchać dostępnych w internecie stacji radiowych.

  Aplikacja Dyktafon umożliwia nagrywanie notatek głosowych o długości do 60 minut. Dyktafon nagrywa notatki głosowe i rozmowy telefoniczne.

  Wbudowany odbiornik nawigacji satelitarnej GPS działa dość poprawnie, aby jednak złapać pozycję musimy uzbroić się w cierpliwość. W otwartym terenie, przy dobrej pogodzie do odebrania sygnału z satelity telefon na początku potrzebował (około 3 - 4 minut). Wskaźnik GPS w prawym dolnym rogu wyświetlacza wskazuje dostępność i moc sygnału satelitarnego. Dane GPS umożliwiają wyświetlanie bieżącej lokalizacji, znajdowanie drogi do lokalizacji docelowej i śledzenie przebytej odległości.

  W aplikacji Mapy można sprawdzać na mapie swoją bieżącą lokalizację, przeglądać mapy różnych miast i krajów, wyszukiwać adresy i inne interesujące miejsca, planować trasy z jednej lokalizacji do innej, a także zapisywać lokalizacje i wysyłać je do kompatybilnych urządzeń. Można również zakupić licencje na usługi dodatkowe, takie jak przewodniki turystyczne, informacje drogowe lub usługę nawigacji z przewodnikiem głosowym. Mapy do aplikacji nie zastąpią nam profesjonalnej nawigacji satelitarnej, ale pozwolą znaleźć wiele interesujących nas miejsc.

  Za pomocą Menedżera aplikacji można przejrzeć listę pakietów oprogramowania zainstalowanych w urządzeniu. Można też wyświetlić szczegółowe informacje na temat zainstalowanych aplikacji, a także usuwać aplikacje i wprowadzać ustawienia instalacyjne.

  Narzędzia biurowe Nokia N86 8MP umożliwiają mobilne prowadzenie biznesu. Pakiet Quickoffice składa się z aplikacji Quickword do przeglądania dokumentów Microsoft Word, aplikacji Quicksheet do przeglądania arkuszy programu Microsoft Excel, aplikacji Quickpoint do prezentacji programu Microsoft PowerPoint oraz programu Quickmanager do kupowania oprogramowania. Pakiet Quickoffice umożliwia przeglądanie dokumentów pakietu Microsoft Office 2000, XP i 2003 (DOC, XLS, i PPT). Używając kreatora e-mail, możemy skonfigurować swoje biznesowe konto e-mail, takie jak Microsoft Outlook lub Microsoft Exchange, a także internetowe e-mail, takie jak Google e-mail. Skrzynka odbiorcza jest bardzo rozbudowana i obsługuje zarówno wiadomości SMS, MMS oraz e-mail. Dostęp do poszczególnych folderów jest prosty.

  Nokia N86 8MP - gry
  Nokia N86 8MP - gry

  Po trudach pracy możemy spędzić czas przy rozrywce jaką dają nam zaimplementowany w telefonie gry. Aplikacja N-Gage w urządzeniu daje dostęp do kolejnych gier, graczy oraz zawartości N-Gage. Można też pobierać gry i korzystać z niektórych funkcji za pomocą komputera, przechodząc na stronę www.ngage.com.
  Oceń ten artykuł w skali od 1 do 5.
  Aktualna ocena: 4.055 (głosy: 206)
  Tagi: | nokia | smartphone | wi-fi | gps | testy Wykop Sledzik Google drukuj Poleć 3
  Komentarze: 3 | Napisz komentarz | Zobacz wszystkie komentarze na forum >>

  AnonimMaks
  Niezarejestrowany
  Zgłoś naruszenie
  Wysłano: 2012.09.11 03:13 Odpowiedz
  Nokia super tel [youtube] [/youtube]
  Anonimxxx
  Niezarejestrowany
  Zgłoś naruszenie
  Wysłano: 2010.12.28 12:46 Odpowiedz
  telefon mam od roku,nie budzi zastrzezen jedynie co mozna powiedziec powiedzmy zlego to bateria,poza tym polecam telefon
  AnonimMagic
  Niezarejestrowany
  Zgłoś naruszenie
  Wysłano: 2009.12.27 14:40 Odpowiedz
  Autor artykułu pisze: "... ołączenia internetowe można nawiązywać między komputerami, telefonami komórkowymi, a także między urządzeniami VoIP i tradycyjnymi telefonami stacjonarnymi..." a ja jakoś nie mogę znaleźć aplikacji obsługującej Voip'a (takiej jak w nokii N95 lun E90) !!!

  Napisz komentarz
  Nick
    


  Pogrubienie    Kursywa    Podkreślenie    Adres email    Cytat    Link    Obrazek    Film Youtube - wklej pełny link   

  Wpisz kod z obrazka. Zaloguj się, żeby dodawać komentarze bez ograniczeń.
  Wysłać powiadomienie email przy nowych odpowiedziach?
  Test NavRoad UNI - UNIwersalny asystent kierowcy pod choinkę
  Gdyby pomyśleć o najlepszych prezentach dla kierowcy, koniecznie należałoby wymienić uniwersalnego asystenta kierowcy. Nawigacja, rejestrator, antyradar i kamera cofania bez kabli? Brzmi ciekawie. A co, jeśli dodamy, że to wszystko znajdziemy w jednym urządzeniu? - to idealny wybór dla kierowców. NavRoad UNI, bo o nim właśnie mowa, to pierwszy w Polsce asystent kierowcy.
  Samsung S5570 Galaxy Mini
  703
  LG GT540 Swift
  440
  Samsung Ch@t 335
  393
  SonyEricsson Xperia neo V
  393
  Samsung GT-S5620 Monte
  362
  Samsung GT-C3530
  281
  Samsung GALAXY Y GT-S5360
  279
  Samsung Star II (S5260)
  247
  Więcej telefonów


  Ankieta
  Co dla Was jest najważniejsze w smartfonie?

  Moc obliczeniowa i specyfikacja
  System operacyjny
  Aparat i multimedia
  Jakość wykonania
  Czas pracy na baterii
  Antena i jakość rozmów
  Inne czynniki


  WynikiAnkiety

  Głosów 199

  Newsy
  Artykuły
  Video
  Rankingi
  Pliki / Download
  Redakcja
  Archiwum
  RSS
  Regulamin
  Kontakt
  Telefony Taryfy
  Rozrywka Systemy Rynek Tablety Inne
  // dodatkowy kod na dole strony (intext)