REKOMENDUJ | DO ULUBIONYCH | RSS | NEWSLETTER Nick: Hasło: ZAREJESTRUJ  
 
Autor: Kan2008-08-31 08:54 | Taryfy | testy | htc | wi-fi | gps | hsdpa
Kan
 

Test MDA IV (HTC Diamond)

Funkcje i wyposażenie

HTC Diamond to jedna z najnowszych urządzń z Windows Mobile 6.1. Egzemplarz który dostałem był z simlockiem Ery dlatego też obudowa różni się od tej która sprzedawana jest na wolnym rynku. W Erze HTC Diamond znany jest jako MDA IV. Jednak funkcje ma te same.

W opakowaniu które dostałem do testów oprócz telefonu i ładowarki był również kabel USB, słuchawki, płyta z oprogramowaniem, dwa rysiki i futerał na telefon. Po uruchomieniu moim oczom ukazał się TouchFlo 3D.

HTC w każdym tworzonym przez siebie telefonie stara się uprościć poruszanie się po menu. Jednak dopiero w tym modelu wprowadził dużą innowację jaką jest TouchFlo 3D. Jest to nakładka na standardowy wygląd Windows Mobile która jednak bardzo ułatwia i przyspiesza korzystanie z telefonu. Na dole ekranu mamy pasek dziesięciu ikon. Możemy szybko przełączać między: trybem gotowości, kontaktami, wiadomościami, e-mailami, zdjęciami i wideo, muzyką, internetem, pogodą, ustawieniami oraz programami.

Tryb gotowości TouchFlo 3D

Pierwsze zdjęcie pokazuje normalny widok trybu gotowości a drugie TouchFlo 3D . Jak widać różnica jest ogromna. Ok. zajmijmy się poszczególnymi trybami.

Kontakty

Jeżeli mamy bardzo dużo znajomych i każdy nasz znajomy posiada kilka numerów, oraz do każdego z nich chcemy dodać jakąś notatkę, informację o jego emailu, to ten telefon jest idealny. Nie jesteśmy praktycznie w nim w żaden sposób ograniczeni. Do każdego kontaktu możemy dopisywać niezliczoną ilość informacji. W trybie TouchFlo 3D mamy możliwość wybrania osób z którymi najczęściej się komunikujemy. Możemy dołączyć również zdjęcie.

kontakty kontakty - TouchFlo 3D

Na pierwszym zdjęciu widzimy standardowy wygląd kontaktów a na drugim w trybie TouchFlo 3D z wybranymi kontaktami.

Wiadomości

Mimo dotykowego ekranu wiadomości pisze się bardzo prosto. Rzadko zdarza się, że pomylimy litery i przez przypadek naciśniemy jedną obok. W zestawie mamy rysik który bardzo ułatwia pisanie.

HTC Diamond

Na zdjęciu widzimy pełną klawiaturę z opcją trwałego wciśnięcia CapsLock lub klawiatury numerycznej. Wszystko wygląda praktycznie jak na normalnej klawiaturze komputerowej. E-mail

W tej zakładce mamy możliwość odbierania i pisania emaili. Na ekranie widzimy otwartą kopertę a w niej listy na którym można zobaczyć nadawcę, tytuł i część wiadomości. Naciśnięcie na wybranym emailu spowoduje jego otwarcie.

Zdjęcia i wideo

Tutaj możemy przeglądać galerię naszych zdjęć zrobionych aparatem fotograficznym.

galeria galeria

Na pierwszym zdjęciu widzimy galerię naszych zdjęć które możemy powiększyć na cały ekran a na drugim widzimy pojedyncze fotki. To wszystko widzimy w trybie TouchFlo 3D. Mamy też możliwość obejrzenia filmów w zainstalowanym Windows Media Player 10.

Media Player media

Nie ma tu żadnych problemów z odtworzeniem muzyki czy nawet dłuższego filmu. Możemy tak samo jak na komputerze stacjonarnym tworzyć listy odtwarzania czy posegregować muzykę wg wykonawców lub rodzaju.

Media Player Media Player

Internet

Zakładka ta umożliwia nam korzystanie Internetu. Telefon ma wbudowaną przeglądarkę Opera 9.5 jednak dużo osób narzeka na nią i instaluje Operę Mini ze względu na szybkość i większą kompresję wyświetlanych stron. Opera 9.5 potrafi dostosować stronę do wielkości ekranu. Strony są czytelne i wyglądem praktycznie nie różnią się od normalnej przeglądarki.

HTC Diamond

Pogoda

Trochę dziwi, że HTC dało pogodę jako oddzielną zakładkę. Jednak tu też zostało to bardzo ładnie przedstawione graficznie. W zależności jaka jest pogoda to taki mamy efekt graficzny Pogodę można aktualizować przez internet. Informacje o pogodzie dostarcza AccuWeather.

Ustawienia

W tej zakładce możemy dokonać różnych ustawień w systemie. Zdjęcia przedstawiają normalny tryb a nie TouchFlo 3D. Jak widać możemy zmienić tu praktycznie wszystko. Od dźwięków, informacji o właścicielu po ustawienia regionalne, certyfikaty i połączeniach z siecią.

ustawienia ustawienia

HTC Diamond

Programy

W tej ostatniej zakładce możemy ustawić skróty do 18 najczęściej uruchamianych programów. Jest to bardzo użyteczne ponieważ nie musimy szukać aplikacji gdzieś wewnątrz. A jest ich naprawdę sporo.

programy programy

Jak widzicie producent umieścił w tym modelu mobilną wersję Office.

- Word mobile

W Wordzie możemy praktycznie dowolnie manipulować czcionkami. Na załączonym zdjęciu dobrze to widać. Duża rozdzielczośd ekranu sprawia, że pisanie i widok strony jest bardzo czytelny. Jeżeli potrzebujemy napisać coś w Wordzie a nie jesteśmy przy komputerze to spokojnie wystarczy nam Word Mobile. Jest to bardzo przydatne ponieważ gotowy plik od razu możemy wysłać mailem. Program obsługuje też duże pliki po kilkaset stron.

programy programy

- Excel Mobile

W Excelu tak samo jak w Wordzie możemy praktycznie zrobić wszystko jak na tym samym programie w komputerze stacjonarnym. Obliczenia czy wykresy robi się tu szybko i bardzo łatwo. Oczywiście gotowy plik tak samo możemy od razu wysłać mailem.

HTC Diamond

Oprócz tych dwóch programów mamy jeszcze Microsoft Office Power Point Mobile i Microsoft OneNote Mobile.

Inne

Navigo Navigo

W takim modelu nie mogło zabraknąć oczywiście GPS’a. Powiesz szczerze, że bardo szybko łapał nadajniki. W telefonie jest aplikacja TomTom (na screenach przykłady z Navigo) jednak mapy należy sobie dokupić. Ciekawostką jest aplikacja która pomaga w jeszcze lepszym korzystaniu z GPS.

Navigo Navigo

Navigo Navigo

Proszę się nie sugerować okresem ważności. W momencie kiedy zaktualizujemy dane z internetu okres ważności będzie się liczył od nowa. Jednak nawet i bez tej aplikacji telefon bardzo szybko łapie sygnał z nadajników.

Task Manager Task Manager

Również inną przydatną funkcją jest tzw. Task Manager. Pokazuje on aktualnie uruchomione procesy oraz ilośd pamięci które zajmują. Możemy na bieżąco je kontrolować i gdy zacznie nam tej pamięci brakować to wyłączyć niepotrzebne aplikacje.

Jak widać na pierwszym obrazku nawet otwarcie tak dużej ilości programów nie spowoduje braków pamięci. Możemy naprawdę dużo mieć uruchomionych programów a telefon i tak nie będzie się zacinał. Widzimy tu, że przy otwartej galerii, internecie i wszystkich programów mobilnego Office zostaje nam jeszcze 83% wolnej pamięci. Naprawdę trzeba się postarać aby tej pamięci zabrakło. Uważam to za duży plus tego urządzenia. Prawy obrazek pokazuje, że możemy jednym przyciskiem zatrzymać wszystkie uruchomione procesy lub zatrzymać tylko te co wcześniej zaznaczymy.

HTC Diamond

Windows Mobile jest intuicyjny w obsłudze. Nawet początkowemu użytkownikowi nie powinno sprawiać to problemu. Zawsze jednak jak czegoś nie potrafimy zrobić to możemy poprosić o pomoc telefon. Mamy tu naprawdę rozbudowany system pomocy który potrafi zastąpić nawet instrukcję obsługi.

HTC Diamond

Wszystkie tematy pomocy są dobrze pogrupowane. Wystarczy tylko wyszukać interesujący nas temat i dokładnie przeczytać co jest tam napisane.

W najnowszych telefonach pracujących na Symbianie mamy funkcję „szukaj”. Nie mogło zabraknąć tej funkcji i tutaj. Po wpisaniu kilku liter program przeszukuje telefon i wyświetla nam dane które szukaliśmy.

Szukać możemy np. tylko w kontaktach, czy tylko w kalendarzu lub możemy przeszukać cały telefon. To pomaga gdy mamy naprawdę dużo danych w telefonie i nie możemy poradzić sobie ze znalezieniem czegoś.

HTC Diamond

Oczywiście jak każdy Windows czy to zainstalowany na komputerze stacjonarnym czy w telefonie posiada błędy. Dlatego co jakiś czas proponuje sprawdzić czy nie ma dostępnych aktualizacji.

Przez czas jaki miałem ten model telefonu nie było dostępnych żadnych aktualizacji więc nie mogę powiedzieć z jaką częstotliwością są one udostępniane do pobrania.
Oceń ten artykuł w skali od 1 do 5.
Aktualna ocena: 4.165 (głosy: 53)
Tagi: | testy | htc | wi-fi | gps | hsdpa Wykop Sledzik Google drukuj Poleć 28
Komentarze: 28 | Napisz komentarz | Zobacz wszystkie komentarze na forum >>

Anonimas
Niezarejestrowany
Zgłoś naruszenie
Wysłano: 2011.10.02 12:23 Odpowiedz
Telefon super ale dla tych co wiedzą co z nim zrobić ,nie dla laików.Pozdrawiam.
Anonimsalvo
Niezarejestrowany
Zgłoś naruszenie
Wysłano: 2010.02.12 21:02 Odpowiedz
TYlko pojeby wypisują takie bzdury że diamond jest do dupy pedały które tylko by chciały mieć coś takiego a co jest drozsze od ich zjebanych kompów 4krotnie ludzie żal was htc jest najlepsza firma jaka znam mam go od roku i dwa razy tylko robiłem resed jak mi upadł z włączonym gps em fakt tylko bateria jest kiepska 520mh procek robi swoje i nie opowiadajcie głupot
Anonimastro
Niezarejestrowany
Zgłoś naruszenie
Wysłano: 2009.08.20 20:21 Odpowiedz
MDA jest calkiem dobry, tylko w moim malenstwie przestala sie wlaczac karta WiFi i mnie szlak trafia, nawet reset nie pomaga.
AnonimSZAFA
Niezarejestrowany
Zgłoś naruszenie
Wysłano: 2009.07.19 13:30 Odpowiedz
Jeżeli się komuś nie podoba nie musi go od razu kupować. Po drugie nie jest to telefon a pocket PC z systemem Windows Mobile gdzie funkcja telefonu jest jednym z odsługiwanych i wbudowanych programów. Zatem działa to jak w normalnym kompie. Mi ogólnie podoba się ten model HTC i mimo słabej baterii wciąż go posiadam i używam. POZDRO.
AnonimGit
Niezarejestrowany
Zgłoś naruszenie
Wysłano: 2009.07.13 22:54 Odpowiedz
Więc co koledzy proponujecie HTC czy E71 głównie w celach multimedialnych?
Anonimpajton
Niezarejestrowany
Zgłoś naruszenie
Wysłano: 2009.03.30 16:01 Odpowiedz
WITAM. CHCIALBYM SIE PORADZIC CZY KUPIC TEN TELEFON CZY LG KC910 RENOIR? PROSE O WASZE OPINIE
AnonimMarcino
Niezarejestrowany
Zgłoś naruszenie
Wysłano: 2009.01.25 22:37 Odpowiedz
MDA IV to dno !! miałem to badziewie przez pare miesięcy: 1. bateria słaba 2. odtwarzacz mp3 na beznadziejnych słuchawkach - dno 3. bluetooth - w ostatnim czasie nie chciał się włączyć, a jak już włączyłem to w czasie połączenia się rozłączał. 4. klikanie w ekran podczas jazdy samochodem - uruchamiałem nie to co potrzeba albo dwa inne programy - do bani. 5. system na tyle niestabilny że nawet niewiedziałem że ktoś do mnie dzwoni, nie było nieodebranych połączeń a w pracy kolega mi mówi czemu nie odbieram telefonu !!! w konsekwencji musiałem resetować codziennie rano. wymieniłem się na sonego ericssona c902 - byle co tylko nie MDA IV
AnonimLuke
Niezarejestrowany
Zgłoś naruszenie
Wysłano: 2009.01.24 13:12 Odpowiedz
Mam ten telefon nieco ponad miesiąc. Nic dodać, nic ująć... Bateria- jeżeli nie dzwoni sie przedsadnie dużo- 2 dni wytrzmuje- ale korzystanie z dobrodziejstw;-) phona zmniejsza żywotność do śmiesznych kilkunastu godzin... Możecie polecić mi jakieś programy do niego? q woli ścisłosci mam MDA...
Anonim3m
Niezarejestrowany
Zgłoś naruszenie
Wysłano: 2009.01.08 15:40 Odpowiedz
telefon jest zajeb...ty srednio 7 na 10 dni wiesza sie, co skutkuje tym ze nie mozna zrobic nic oprocz wyjecia baterii( nie ma uruchomionych zadnych aplikacji w trakcie). a serwis w erze mowia ze to wcale nie jest wada. tanio oddam
Anonimnurek
Niezarejestrowany
Zgłoś naruszenie
Wysłano: 2008.10.31 19:08 Odpowiedz
używam jakiś czas HTC Daimonda i powiem tak ... bateria porażka poza tym sprzęt lux ... możliwości, mobilność itd.. rewelka, a i stabilność w porównaniu do poprzedniego tel. nokia e65 symbian to szkoda mówić na korzyść daimonda polecam jaet super.
Anonimtion
Niezarejestrowany
Zgłoś naruszenie
Wysłano: 2008.10.02 14:18 Odpowiedz
mda iv. co tu duzo mówić. wielki krok do przodu w porównaniu z wczesniejsza wersja. wbudowana pamieć 4 giga, większy ekran, zmiana desing, procesor 2.5 raza szybszy. ktos sie chyba pomylił porównując ten telefon z iphonem iphone jest dla leszzcy którzy lubia sie lansowac i miec zabawki które reklamują w telewizji, mda iv to telefon dla odbiorców biznesowych, którzy cenią sobie funkcjonalność i jakość. co do bateri, to jesli miał bym na to patrzec wybrał bym nokie 6310i.... telefon jest naprawde dobry, tylko trzeba miec jakies pojęcie o sprzecie. Od zawsze uzywalem nokii, miałem kilkanaście modeli i zawsze byłem zadowolony, nigdy nie mialem zlego zdania o tej firmie, do dzisiaj uwazam ze niektóre telefony które teraz maja w ofercie sa dobrymi wyrobami jednak htc to biznes class i tyle ;]
AnonimCzR
Niezarejestrowany
Zgłoś naruszenie
Wysłano: 2008.10.02 00:00 Odpowiedz
Czytam wasze komentarze i aż mi łzy lecą z śmiechu... Nie ma co porówbywać HTC do Iphona i Noki. Sam jestem uzytkownikiem Noki E51 i HTC Wizarda (przełomowego staruszka) mimo że produktów noki uzywałem od kąd pamiętam i E51 jest naprawde fajnym krokiem w przód do pięt nie doratsta dawno już nieprodukowanemu Wizardowi. Cały interfejs WM jest fenomenalny i o dziwo mniej zawodny od symbiana Noki. Symbian cześciej mi się zawiesza i ma jakies dziwne odpaly. Mimo to lubie uzywać ten telefon Zas Iphon jest milowym krokiem w TYŁ w porównaniu do WM. Plusami gadzetu Apla jest tylko inna technologia wykonania ekranu cała reszta nijak sie ma do możliwości przenośnych okienek. A jak czytam że bateria jest słaba itp to aż mi słabo, co z tego że Nokia trzyma 2 dni jak po podłączeniu jej do USB dzieje sie NIC Jak dla mnie wyroby HTC są naprawde najwyższej klasy (szczególnie te z klawiaturą qwerty) Ten model wziąłem sobie na spróbowanie i jak narazie zaskakuje mnie jak najbardziej na BIG +
AnonimMichał
Niezarejestrowany
Zgłoś naruszenie
Wysłano: 2008.09.29 13:25 Odpowiedz
Jak mam ustawić ten ekran TouchFlo 3D?
Anonimming
Niezarejestrowany
Zgłoś naruszenie
Wysłano: 2008.09.25 16:24 Odpowiedz
to mam go kupic czy nie?
Anonimkordi
Niezarejestrowany
Zgłoś naruszenie
Wysłano: 2008.09.23 00:41 Odpowiedz
Lol ... ostatni komenatrz mnie rozwalił. A kto by k..a chciał instalować eraGG, jak masz pod WM6 pełno programów do obsługi GG. W Plusie płacąc za pakiet 20 MB 5 zł, GG za cały miesiąc kosztuje mnie może kiladziesiąt groszy (albo i mniej) lol ...
AnonimTomasz
Niezarejestrowany
Zgłoś naruszenie
Wysłano: 2008.09.18 20:23 Odpowiedz
KUPA GOWNA NIE JEST W STANIE NAWET ZALADOWAC I OTWORZYC ERA GG GOWNO
AnonimKaos
Niezarejestrowany
Zgłoś naruszenie
Wysłano: 2008.09.03 01:05 Odpowiedz
Nowe standardy? Hehe. Jakby nie było, diamond powstał dzięki apple. Bo gdyby nie on urządzenia wm nadal trzeba byłoby używać przez większość czasu rysika. Htc teraz się tylko dostosowuje do standardów. Produkty htc będą się coraz bardziej kojarzyć z multimediami a coraz mniej z biznesem.
Anonimyo!
Niezarejestrowany
Zgłoś naruszenie
Wysłano: 2008.09.01 14:23 Odpowiedz
test naprawdę kiepski wszystkie testy są zgodne, że bateria jest bardzo słaba a do oceny użyto wartości podanych przez producenta która jak powszechnie wiadomo wzięte są z sufitu... szkoda, że zabrakło jakiejś własnej refleksji nt prędkości działania, głośności, jasności wyświetlacza i tym podobnych wskazujących na to że autor rzeczywiście urządzenia używał, a nie czytał o nim w instrukcji obsługi...
AnonimSt-Jimmy
Niezarejestrowany
Zgłoś naruszenie
Wysłano: 2008.09.01 13:59 Odpowiedz
nokia nie ma wbudowanej pamieci - mistus, pojechales po calej linii
Anonimtom
Niezarejestrowany
Zgłoś naruszenie
Wysłano: 2008.09.01 11:10 Odpowiedz
Jak jestes idjotą nie pisz tu komenta bo żal sie robi jak sie takie gówna czyta.
Anonimmistus
Niezarejestrowany
Zgłoś naruszenie
Wysłano: 2008.09.01 10:18 Odpowiedz
Porównanie do N82 zupełnie nie na miejscu. nokia jest na symbianie na na WM nokia ma mniejszy ekran z rozdzielczością 240x320 a nie VGA nokia nie ma dotykowego ekranu nokia nie ma wbudowanej pamięci itp zapewne dla tego jest tańsza. Zgadzam się z przedmówcą że HTC wyznacza standardy i nie robi badziewi takich jak np wspomniany iPhone.
Anonimtornado
Niezarejestrowany
Zgłoś naruszenie
Wysłano: 2008.09.01 04:11 Odpowiedz
Niestety z artykulu nie dowiedzialem sie praktycznie niczego nowego na temat tego telefonu. To nie test, to przepisana specyfikacja plus slogany reklamowe HTC.
Anonim<(oLo)>
Niezarejestrowany
Zgłoś naruszenie
Wysłano: 2008.08.31 22:05 Odpowiedz
Darek gdzie czytałeś ten test?
Anonimdarek
Niezarejestrowany
Zgłoś naruszenie
Wysłano: 2008.08.31 21:48 Odpowiedz
czytalem porownanie tego telefonu do samsunga omnia.test lepiej przeszedl omnia.ale tak naprawde mozliwosci podobne do noki n82 a cena wyzsza.no chyba ze ktos lubi poszpanowac iphonopodobnym gadzetem
johnny-18johnny-18
Zarejestrowany użytkownik


Posty: 1142
Zarejestrowany:
2008-08-10 13:14:19
Zgłoś naruszenie
Wysłano: 2008.08.31 15:09 Odpowiedz
Neo zdjęcia telefonu powinieneś zrobić bez lampy lub pod takim kątem, żeby światło sie nie odbijało od niego. Słyszałem, że sterowanie nim bez użycia rysika sprawia problemy - to prawda?
AnonimKorzonek
Niezarejestrowany
Zgłoś naruszenie
Wysłano: 2008.08.31 13:13 Odpowiedz
Ja tu widzę pewną nieścisłość w tytule. Bo o ile na razie w Erze występuje HTC Diamond jako Era MDA Compact IV o tyle wkrótce ma się pojawić MDA Vario IV. Także nazwa z tytułu Era MDA IV jest niedokładna i myląca.
Anonimmkowcio
Niezarejestrowany
Zgłoś naruszenie
Wysłano: 2008.08.31 12:47 Odpowiedz
Co tu dużo pisać HTC to aktualnie chyba lider na skalę światowa w produkcji smartphonów, firma nie pozostawia konkurencji cienia wątpliwości kto wyznacza nowe standardy w dziedzinie komunikacji mobilnej. Europejscy producenci telefonów mogą się uczyć od Azjatów. Pozdro.
AnonimTatar
Niezarejestrowany
Zgłoś naruszenie
Wysłano: 2008.08.31 12:26 Odpowiedz
Bateria to dno w tym telefonie... Obecnie najlepiej trzymajacym smartphonem na jednym ladowaniu jest nokia E71 naprawde jest mocarna- trzyma 2-3 razy dluzej od Diamonada !!! . Pozdrawiam

Napisz komentarz
Nick
  


Pogrubienie    Kursywa    Podkreślenie    Adres email    Cytat    Link    Obrazek    Film Youtube - wklej pełny link   

Wpisz kod z obrazka. Zaloguj się, żeby dodawać komentarze bez ograniczeń.
Wysłać powiadomienie email przy nowych odpowiedziach?
Test Hykker myTab 10 - telefon i internet 3G w jednym, czyli tablet z Biedronki
W opinii ekspertów o tabletach pojawia się całe mnóstwo głosów, że tablety się kończą, rynek kurczy, a hybrydy 2 w 1 i duże smartfony zabierają im klientów. Wszystko to jest prawdą. Sporo użytkowników jednak zostanie przy tabletach – to typowi konsumenci treści internetowej. To, co wyróżnia Hykker myTab 10 na tle konkurencji, to dwa wejścia na kartę SIM. Oznacza to, że możemy wyposażyć go w Internet, a także w funkcję telefonu.
Samsung S5570 Galaxy Mini
703
LG GT540 Swift
440
Samsung Ch@t 335
393
SonyEricsson Xperia neo V
393
Samsung GT-S5620 Monte
362
Samsung GT-C3530
281
Samsung GALAXY Y GT-S5360
279
Samsung Star II (S5260)
247
Więcej telefonów


Ankieta
HMD Global - Twoim zdaniem kontynuuje tradycje marki Nokia?

Tak
Tak, ale tylko trochę
Nie
Nie znam telefonów tej firmy


WynikiAnkiety

Głosów 46

Newsy
Artykuły
Video
Rankingi
Pliki / Download
Redakcja
Archiwum
RSS
Regulamin
Kontakt
Telefony Taryfy
Rozrywka Systemy Rynek Tablety Inne
// dodatkowy kod na dole strony (intext)