REKOMENDUJ | DO ULUBIONYCH | RSS | NEWSLETTER Nick: Hasło: ZAREJESTRUJ  
 
Autor: Kan2007-12-14 09:11 | Taryfy | htc | testy | hsdpa | umts
Kan
 

Test HTC S730

Dane podstawowe

HTC S730

HTC S730 to kolejny smartphone z systemem Windows Mobile i klawiaturą QWERTY dostępny na naszym rynku, który otrzymaliśmy do testów. Następca modelu HTC S710 nieco przypomina Nokię N73. Zbyt wiele nie różni się od poprzednika. Zmieniono przede wszystkim procesor, oraz dodano obsługę sieci trzeciej generacji UMTS i HSDPA.

HTC S730

Postaramy się sprawdzić i pokazać, co jest wart i co nam oferuje za około 1 700,00 zł z VAT.

Testowany egzemplarz oparty jest na systemie Windows Mobile 6.0 Standard (bez ekranu dotykowego) w języku angielskim. Prawdopodobnie oferowane od listopada 2007 na rynku polskim modele, które trafią do oferty sieci mają już oprogramowanie w języku polskim i menu dostosowane do potrzeb konkretnego operatora. Dlatego też niektóre funkcje opisane przez nas mogą nieco odbiegać od tych jakie będą w Waszym Smartphone.

HTC S730

Biuro, telefon, Internet i multimedia w kieszeni.

W pudełku otrzymaliśmy oprócz telefonu tylko ładowarkę sieciową, kabel USB do synchronizacji i słuchawki. Zestawy, który przeważnie dostajemy w wypadku urządzeń firmowanych przez HTC zawierają także CD z oprogramowaniem (ActiveSync), instrukcję, dodatkową kartą pamięci i futerał.

Bateria Li-ion o pojemności 1050 mAh pozwala według producenta na ok 290 godzin pracy w trybie standby dla GSM i 388 godzin dla UMTS oraz odpowiednio do 318 minut i 210 minut rozmów. W praktyce, przy intensywnym użytkowaniu po ładowarkę będziemy sięgać co drugi dzień.

HTC S730

Dzięki Active Sync lub Centrum obsługi urządzeń z systemem Windows Mobile (Windows Vista) bez problemu zsynchronizujemy nasz komputer z S730.

S730 posiada czterozakresowy moduł GSM/GPRS/EDGE obsługujący UMTS i szybką transmisję danych HSDPA oraz oferuje pełną komunikację bezprzewodową Wi-Fi (802.11b/g) i Bluetooth 2.0. Palmfon sprawdzi się jako modem GSM do naszego PCta, wystarczy i aktywować funkcję modemu „Internet Sharing”, a następnie połączyć urządzenie z komputerem przez kabel miniUSB (połączenie poprzez kabelek automatycznie ładuje baterię), albo bezprzewodowo przez Bluetooth, nie wyposażono go w port podczerwieni IrDA.

HTC S730

W urządzeniu zaimplementowano funkcję Bluetooth Explorer, która pozwala na wyszukiwanie i bezprzewodowe udostępnianie plików w sposób jaki znamy z komputerów. Osoby, które intensywnie wykorzystują komórki do połączeń internetowych będą z pewnością zadowolone z posiadania S730.

HTC S730

Palmfon trzeciej generacji to prawdziwy talent jeśli chodzi o szybkość transmisji danych. Dzięki wykorzystaniu HSDPA szybkość pobierania danych może dojść do 3,6 Mbit/s (zależy to w dużej mierze od operatora). W sieci Orange na obrzeżach Katowic udało się osiągnąć 1070 kbit/s przy ściąganiu i 482 kbit/s przy wysyłaniu. W przypadku, gdy nie znajdujemy się w zasięgu UMTS to możemy skorzystać z transmisji EDGE lub GPRS. Konfigurując Internet Explorera pamiętajmy aby ustawić typ połączenia na THE Internet lub WAP Network (opcja droższa) w ustawieniach przeglądarki i możemy bez problemu poruszać się po internecie. Sesja GPRS jest aktywna tak długo jak to tylko możliwe, aby ją rozłączyć należy w aplikacji Comm Manager nacisnąć 6. Za pomocą Comm Manager możemy szybko aktywować /dezaktywować poszczególne moduły zależnie od potrzeb. Comm Managera wywołujemy przyciskiem na prawym boku obudowy, a następnie przyciskami od 1 do 8 przełączamy odpowiednią funkcję.

HTC S730

Podczas trwającego połączenia możemy włączyć wbudowany w telefon zestaw głośnomówiący wciskając i przytrzymując zieloną słuchawkę. Jakość rozmów jest dobra, jednak czasem telefon lubi gubić zasięg. Gdy do nas ktoś dzwoni można wyciszyć dźwięk dzwonka wciskając przycisk głośności (w górę / w dół). Połączenia można wykonywać także bezpośrednio z modułu Kontakty. Po wejściu do katalogu kontaktów możemy sobie ustawiać domyślne wywołania dla danego kontaktu

Ja to bywa w przypadku okienek Microsoftu, książka adresowa jest bardzo rozbudowana. Na jeden wpis składa się kilkadziesiąt pozycji, a do zapisanych rekordów można dodać mnóstwo dodatkowych danych. Do kontaktów można definiować skróty klawiszowe oraz wywołania głosowe. Dołączone do zestawu słuchawki wyposażone są w pilota jednoprzyciskowego - przytrzymując go uruchamiamy tryb wybierania głosowego.

HTC S730

Żeby zaincjować wideorozmowę, należy, po wpisaniu numeru telefonu rozmówcy, wcisnąć prawy przycisk rozmowy wideo umieszczony nad zielonym klawiszem do rozmów głosowych i wybrać odpowiednią opcję. Jakość wideorozmowy zależy w dużej mierze od jakości transmisji w sieci, niemniej jednak możemy ją uznać za dobrą. Problemem może być tylko ze słyszalnością rozmówcy w głośnym środowisku.

HTC S730

Kolejny bardzo przydatny sposób korzystania z internetu to sieć Wi-Fi. Sieć bezprzewodowa działa bez najmniejszego zarzutu. Podłączenie S730 do domowego routera nie sprawiło żadnych problemów. Download: 1882 kbps / Upload: 725 kbps. Ciekawą funkcją jest automatyczna zmiana orientacji ekranu zależnie od wysunięcia/schowania klawiatury telefonu, co bardzo ułatwia poruszanie się po zasobach globalnej sieci.

Skrzynka odbiorcza jest bardzo rozbudowana i obsługuje zarówno wiadomości SMS, MMS oraz e-mail. Dostęp do poszczególnych folderów jest prosty. Jako bazę naszych szablonów SMS, MMS i E-mail możemy użyć aplikacji tzw. „szybkich notatek”. Lista skrótów klawiszowych znacznie usprawnia obsługę wiadomości. Aby ją wywołać należy z poziomu SMS/MMS lub E-mail wcisnąć i chwilkę przytrzymaj przycisk „0”.

HTC S730

Wbudowane do systemu MS Mobile 6.0 aplikacje biurowe Office Mobile, pozwalają na pełną edycję dokumentów tj. Word, Excel, czy Powerpoint Mobile bezpośrednio na urządzeniu. Tak jak w przypadku testowanego Asusa w telefonie znajdziemy także rozbudowany kalendarz, zadania, kalkulator oraz możliwość wprowadzenia notatki głosowej (Voice Notes). Telefon nie ma opcji nagrywania przeprowadzanej rozmowy.

HTC S730

Główny obiektyw, lusterko do autoportretów oraz głośnik znajdują się z tyłu telefonu. W funkcje fotograficzne wchodzimy wciskając przycisk na prawej ściance obudowy. Czas reakcji od chwili naciśnięcia do zrobienia pierwszego zdjęcia około 3 sek.

Dwumegapikselowy aparat umożliwia wykonywanie zdjęć i nagrywanie filmów z dźwiękiem oraz do MMS.

HTC S730

Rozbudowane funkcje fotograficzne w telefonach komórkowych to już standard. S730 też nie ma się czego wstydzić. Aparat posiada m.in. takie funkcje jaki zoom cyfrowy, samowyzwalacz z dwoma czasami opóźnienia, możliwość robienia serii trzech szybkich zdjęć, do książki adresowej lub Panoramę. Warto jeszcze wspomnieć o przydatnym trybie nocnym czy możliwości wykonywania zdjęć z dodatkowymi efektami np. zdjęcia z ozdobnym obramowaniem - rozwiązanie przydatne szczególnie do tworzenia ciekawych MMS-ów.

HTC S730

Aparat posiada możliwość zapisywania zdjęć w pięciu rozdzielczościach: od S(120x160px), do 2M (1200x1600 px) oraz filmów w czterech rozdzielczościach: od S(128x96 px) do CIF (352x288 px). Drugi o rozdzielczości VGA z przodu urządzenia do wideorozmów. Zapisuje zdjęcia w trzech rozdzielczościach i filmy w czterech rozdzielczościach. Jakość zdjęć i filmów jest dobra i porównywalna do tych zrobionych aparatem w Asus P526.

HTC S730

Po zalogowaniu się w aplikacji Windows Live możemy nasze prace zrobione aparatem S730 wysłać do nszego albumu. Zdjęcia publikuje się w Internecie bezpośrednio z poziomu przeglądarki do zdjęć.


Przykłady

Kliknij aby zobaczyć porównanie
Kliknij aby zobaczyć porównanie
Kliknij aby zobaczyć porównanie
Na zewnątrz
W domu
Panorama, ramki

Video 1
Video 2

Osoby, które intensywnie wykorzystują telefon jako odtwarzacz muzyczny będą także zadowolone z posiadania S730. Windows Media Player ma wbudowaną obsługę bibliotek umożliwiającą szybkie przeglądanie obsługiwanych zasobów zgromadzonych w pamięci urządzenia. Odtwarzany dźwięk (MP3, AAC, AAC+, WMA, WAV i AMR-NB) nie jest może rewelacyjny, ale po podłączeniu do stereofonicznych słuchawek bezprzewodowych może zastąpić nam odtwarzacz muzyczny. Dla mniej wymagających użytkowników w zestawie dostarczany jest przewodowy zestaw słuchawkowy.

HTC S730

Sercem urządzenie steruje procesor Qualcomm MSM 7200, posiada 64 MB pamięci RAM oraz 256 MB pamięci ROM. Pamięć można rozszerzyć poprzez karty microSD. Złącze na karty microSD jest dostępne z zewnątrz pod gumową zaślepką, można wymieniać karty bez potrzeby otwierania urządzenia.

HTC S730

Procesor wydaje się być szybszym niż pracujący w testowanym przez Redakcję palmtopie Asus P526, chociaż czasem musi trochę pomyśleć, przy niektórych uruchamianych programach. Niektóre aplikacje mogą nie działać.
Oceń ten artykuł w skali od 1 do 5.
Aktualna ocena: 4.52 (głosy: 83)
Tagi: | htc | testy | hsdpa | umts Wykop Sledzik Google drukuj Poleć 3
Komentarze: 3 | Napisz komentarz | Zobacz wszystkie komentarze na forum >>

AnonimTeDe
Niezarejestrowany
Zgłoś naruszenie
Wysłano: 2008.03.12 22:21 Odpowiedz
CZY TEN SPRZET MA GPS-a??? PODOBNO MOZNA ODBLOKOWAC PROGRAMOWO GDYZ CHIP ZAWIERA MODUL (BUILT IN) GPS W STANDARDZIE!!!
AnonimzNaFcA
Niezarejestrowany
Zgłoś naruszenie
Wysłano: 2008.03.09 23:46 Odpowiedz
marcin, skoro według ciebie cena tego smartphone'a jest zaporowa, to może zdecyduj się na S710- poprzednika testowanego urządzenia. W prawdzie jest on pozbawiony 3G, i ma troszeczkę słabszy procesor Texas Instruments OMAP 850 201MHz, ale jest on według mnie wystarczający do sprawnego działania tego smartphone'a. Wiem co mówię . Posiadam, używam, podziwiam
Anonimmarcin
Niezarejestrowany
Zgłoś naruszenie
Wysłano: 2007.12.21 20:32 Odpowiedz
Telefon moje marzenie, ale cena zaporowa

Napisz komentarz
Nick
  


Pogrubienie    Kursywa    Podkreślenie    Adres email    Cytat    Link    Obrazek    Film Youtube - wklej pełny link   

Wpisz kod z obrazka. Zaloguj się, żeby dodawać komentarze bez ograniczeń.
Wysłać powiadomienie email przy nowych odpowiedziach?
Test Hykker myTab 10 - telefon i internet 3G w jednym, czyli tablet z Biedronki
W opinii ekspertów o tabletach pojawia się całe mnóstwo głosów, że tablety się kończą, rynek kurczy, a hybrydy 2 w 1 i duże smartfony zabierają im klientów. Wszystko to jest prawdą. Sporo użytkowników jednak zostanie przy tabletach – to typowi konsumenci treści internetowej. To, co wyróżnia Hykker myTab 10 na tle konkurencji, to dwa wejścia na kartę SIM. Oznacza to, że możemy wyposażyć go w Internet, a także w funkcję telefonu.
Samsung S5570 Galaxy Mini
703
LG GT540 Swift
440
Samsung Ch@t 335
393
SonyEricsson Xperia neo V
393
Samsung GT-S5620 Monte
362
Samsung GT-C3530
281
Samsung GALAXY Y GT-S5360
279
Samsung Star II (S5260)
247
Więcej telefonów


Ankieta
Co dla Was jest najważniejsze w smartfonie?

Moc obliczeniowa i specyfikacja
System operacyjny
Aparat i multimedia
Jakość wykonania
Czas pracy na baterii
Antena i jakość rozmów
Inne czynniki


WynikiAnkiety

Głosów 26

Newsy
Artykuły
Video
Rankingi
Pliki / Download
Redakcja
Archiwum
RSS
Regulamin
Kontakt
Telefony Taryfy
Rozrywka Systemy Rynek Tablety Inne
// dodatkowy kod na dole strony (intext)