REKOMENDUJ | DO ULUBIONYCH | RSS | NEWSLETTER Nick: Hasło: ZAREJESTRUJ  
 
Autor: maar2009-06-07 13:06 | Taryfy | clarity | testy
maar
 

Test Clarity EXL30 - telefon dla osób z wadami słuchu i słabym wzrokiem.

Osoby starsze, niedowidzące lub niedosłyszące, czasem natrafiają na problemy przy korzystaniu z nowoczesnych urządzeń telekomunikacyjnych. Obsługa małych klawiszy jest utrudniona a głos rozmówcy, w przypadku częściowej utraty słuchu, jest słabo słyszalny. Dlatego postanowiliśmy przetestować telefon skierowany właśnie do użytkowników, którzy borykają się z takim problemami.

Clarity EXL30 - Widok z góry. Duże i czytelne klawisze wybierania numeru.
Clarity EXL30 - Widok z góry. Duże i czytelne klawisze wybierania numeru.

Firma Plantro (www.plantro.pl) dostarczyła nam do testów model telefonu stacjonarnego Clarity EXL30. W nowym zestawie dostajemy telefon, instrukcję obsługi, baterię 9V, uchwyt do mocowania na ścianie oraz dwa (krótki i długi) kabelki do połączenia telefonu z siecią.

Telefon wyposażony został w duże i czytelne klawisze z białymi literami na czarnym tle. Dzięki odpowiedniemu kontrastowi osoby niedowidzące nie powinny mieć problemów z wybraniem prawidłowej cyfry. Clarity EXL30 Dla użytkowników mających problemy ze słuchem, Clarity oferuje tryb ze wzmocnieniem dźwięku. Wciśnięcie odpowiedniego klawisza na obudowie powoduje, że dźwięk w słuchawce jest wzmacniany. Jak podaje producent, wzmocnienie może przekroczyć 30 dB i dokonywać należy go stopniowo, aby nie uszkodzić sobie słuchu a jednocześnie ustawić poziom wystarczający do prowadzenia rozmowy. Osoby z prawidłowym słuchem powinny używać tej funkcji z dużą ostrożnością. Do regulacji wzmocnienia służy suwak umieszczony na obudowie. Dodatkowy suwak umieszczony z lewej strony pozwala na regulację pasma częstotliwości dźwięku przy której dźwięk jest najlepiej słyszalny i rozpoznawalny.

Wzmocnienie dźwięku może być też zastosowane w odwrotnym kierunku - tzn do naszego rozmówcy. W tym przypadku, EXL30 wzmacnia sygnał z naszego mikrofonu 15dB. Do ustawienia tej opcji służy przełącznik na spodzie obudowy.

Clarity EXL30  - Widok z dołu
Clarity EXL30 - Widok z dołu - przełącznik do wzmacniania sygnału mikrofonu

Producent podaje, że urządzenie jest kompatybilne z aparatami słuchowymi lub innymi urządzeniami wspomagającymi słuch. Do ich podłączenia służy gniazdo typu TNV umieszczone z boku obudowy i jak podaje producent należy podpinać do niego tylko urządzenia kompatybilne z normą EN60950. Po bliższych oględzinach okazuje się, że jest to gniazdko na wtyki typu Jack 3.5 mm i można do niego podpinać zestawy słuchawkowe stosowane np. do rozmów przez Internet.

Jeśli chodzi o pozostałe funkcje telefonu to są one na zbliżone do poziomu większości telefonów stacjonarnych dostępnych na rynku. W EXL30 znajdziemy 12 programowalnych klawiszy wyboru numerów, ustawienia głośności i częstotliwości sygnału dzwonka a także przełącznik ustawienia wybierania numeru: tonowy i pulsowy. We frontowej części obudowy umieszczono 4 diody informujące o stanie pracy i funkcjach urządzenia. Każda z nich pełni inną funkcję informacyjną. I chociaż jest to opisane w instrukcji to rozróżnienie czterech umieszczonych obok siebie, czerwonych diód jest praktycznie niemożliwe.

Clarity EXL30  - Diody informacyjne
Clarity EXL30 - Diody informacyjne

Podsumowując: EX30 to telefon stacjonarny przeznaczony dla osób mających problemu ze słuchem lub wzrokiem. Jakość wykonania telefonu jest dobra a jego obsługa nie stwarza problemów. Urządzenie kosztuje ok. 400 zł.

Marcin Horecki


Oceń ten artykuł w skali od 1 do 5.
Aktualna ocena: 4.585 (głosy: 269)
Tagi: | clarity | testy Wykop Sledzik Google drukuj Poleć 2
Komentarze: 2 | Napisz komentarz | Zobacz wszystkie komentarze na forum >>

AnonimZiemowit
Niezarejestrowany
Zgłoś naruszenie
Wysłano: 2015.07.18 13:43 Odpowiedz
Niestety kupiłem Clarity EXL30 jakieś 2 lata temu. Był wtedy jeszcze bardzo drogi. Po rozpakowaniu i podłączeniu do linii okazało się, że działa znakomicie, ale niestety z jednymn wyjątkiem: funkcja wzmocnienia ma takie zakłócenia (buczy), że MUSI być całkowicie wyłączona, bo inaczej nic nie da się zrozumieć. Próbowałem wszystkiego, ale nie pomogło. I w ten sposób Clarity EXL30 dołączył w domu mojej słabo słyszącek mamy do grona czterech innych telefonów stacjonarnych. Odradzam kupowanie modelu telefeonu przed wypróbowaniem go w polskich warunkach Ziemowit Jankiewicz
Anonimstegu44
Niezarejestrowany
Zgłoś naruszenie
Wysłano: 2011.12.28 18:23 Odpowiedz
Poszukuję instrukcji obsługi po polsku telefonu Clarity EXL30 - czy mógłby mi ktoś pomóc z góry bardzo dziękuję

Napisz komentarz
Nick
  


Pogrubienie    Kursywa    Podkreślenie    Adres email    Cytat    Link    Obrazek    Film Youtube - wklej pełny link   

Wpisz kod z obrazka. Zaloguj się, żeby dodawać komentarze bez ograniczeń.
Wysłać powiadomienie email przy nowych odpowiedziach?
Test NavRoad UNI - UNIwersalny asystent kierowcy pod choinkę
Gdyby pomyśleć o najlepszych prezentach dla kierowcy, koniecznie należałoby wymienić uniwersalnego asystenta kierowcy. Nawigacja, rejestrator, antyradar i kamera cofania bez kabli? Brzmi ciekawie. A co, jeśli dodamy, że to wszystko znajdziemy w jednym urządzeniu? - to idealny wybór dla kierowców. NavRoad UNI, bo o nim właśnie mowa, to pierwszy w Polsce asystent kierowcy.
Samsung S5570 Galaxy Mini
703
LG GT540 Swift
440
Samsung Ch@t 335
393
SonyEricsson Xperia neo V
393
Samsung GT-S5620 Monte
362
Samsung GT-C3530
281
Samsung GALAXY Y GT-S5360
279
Samsung Star II (S5260)
247
Więcej telefonów


Ankieta
Co dla Was jest najważniejsze w smartfonie?

Moc obliczeniowa i specyfikacja
System operacyjny
Aparat i multimedia
Jakość wykonania
Czas pracy na baterii
Antena i jakość rozmów
Inne czynniki


WynikiAnkiety

Głosów 187

Newsy
Artykuły
Video
Rankingi
Pliki / Download
Redakcja
Archiwum
RSS
Regulamin
Kontakt
Telefony Taryfy
Rozrywka Systemy Rynek Tablety Inne
// dodatkowy kod na dole strony (intext)