REKOMENDUJ | DO ULUBIONYCH | RSS | NEWSLETTER Nick: Hasło: ZAREJESTRUJ  
 
Autor: Kan2016-12-16 15:11 | PDA & Navi | ibm | bmw | komuter | test
Kan
Wykop Sledzik Google drukuj Poleć 0

Superkomputer IBM Watson ułatwi prowadzenie samochodów BMW

IBM i Grupa BMW rozpoczynają wspólny projekt badawczy, pozwalający na rozwinięcie zdolności systemu kognitywnego IBM Watson do wspierania osób kierujących samochodami. Jak wynika z analiz IBM, to właśnie w sferze komfortu jazdy w ciągu najbliższej dekady dokona się największy postęp w motoryzacji.


Na potrzeby projektu, cztery hybrydowe samochody sportowe BMW i8 zostaną wyposażone w technologię Watson. Dzięki umiejętności uczenia maszynowego, jest ona w stanie poznawać preferencje, zwyczaje i potrzeby kierowcy. W swoim działaniu bazuje także na kontekstowych danych o aktualnej pogodzie panującej na trasie przejazdu, natężeniu ruchu czy stanie samochodu. W oparciu o te informacje, zapewni prowadzącemu spersonalizowane podpowiedzi mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa i komfortu jazdy. Dla przykładu – kierowca może zadać Watsonowi pytanie techniczne, a ten odpowie na podstawie wgranej instrukcji obsługi auta. Wszystko odbędzie się przy wykorzystaniu języka naturalnego i nie wpłynie na koncentrację prowadzącego.

Watson zmienia sposób interakcji ludzi z otoczeniem – w domu, pracy i na drodze. Dzięki naszej współpracy, kierowcy BMW mogli korzystać ze zdolności kognitywnych systemu. W efekcie wzrośnie komfort i bezpieczeństwo, a ich doświadczenia z jazdy staną się bardziej osobiste – to właśnie w tym obszarze w ciągu najbliższej dekady czeka nas największa rewolucja w branży motoryzacyjnej – mówi Harriet Green, Global Head, IBM Watson IoT.

IBM Institute for Business Value w raporcie "A New Relationship – People and Cars” prognozuje, że samochody staną się ważnym elementem Internetu Rzeczy, zmieniając się ze zwykłego środka transportu w mobilne centrum danych z pokładowymi czujnikami i komputerami, które zbierają i analizują informacje o sobie, kierowcy, pasażerach i otoczeniu. W efekcie auta same będą w stanie diagnozować i naprawiać swoje usterki, dawać rady kierowcy, samodzielnie poruszać się po drodze i konfigurować swoje ustawienia (na przykład wysokość czy położenie fotela).

Prace nad rozwojem możliwości systemu Watson będą realizowane w oparciu o platformę IBM Bluemix zapewniającej komunikację między samochodami i kierowcami. Badania zrealizuje połączony zespół naukowców, deweloperów i konsultantów IBM oraz inżynierów BMW, zlokalizowany w siedzibie Watson IoT w Monachium. Poza sektorem motoryzacji, ośrodek będzie się koncentrował na branży elektronicznej, przemysłowej, ubezpieczeniowej i opieki zdrowotnej, tworząc rozwiązania z obszaru Internetu Rzeczy dla samochodów, budynków mieszkalnych i produkcyjnych oraz przedmiotów użytku domowego.

źródło: IBM Polska

Kan


Oceń ten artykuł w skali od 1 do 5.
Tagi: | ibm | bmw | komuter | test Wykop Sledzik Google drukuj Poleć 0
Komentarze: 0 | Napisz komentarz | Zobacz wszystkie komentarze na forum >>


Napisz komentarz
Nick
  


Pogrubienie    Kursywa    Podkreślenie    Adres email    Cytat    Link    Obrazek    Film Youtube - wklej pełny link   

Wpisz kod z obrazka. Zaloguj się, żeby dodawać komentarze bez ograniczeń.
Wysłać powiadomienie email przy nowych odpowiedziach?


Ankieta
Czy w Polsce mamy roaming w UE według zasady RLAH (jak w kraju)?

Tak
Nie
Inne
A o co chodzi


WynikiAnkiety

Głosów 770

Newsy
Artykuły
Video
Rankingi
Pliki / Download
Redakcja
Archiwum
RSS
Regulamin
Kontakt
Telefony Taryfy
Rozrywka Systemy Rynek Tablety Inne
// dodatkowy kod na dole strony (intext)