REKOMENDUJ | DO ULUBIONYCH | RSS | NEWSLETTER Nick: Hasło: ZAREJESTRUJ  
 
Autor: Kan2017-01-17 11:07 | Rynek | internet | ranking
Kan
Wykop Sledzik Google drukuj Poleć 7

Speedtest - najszybszy Internet mobilny w 2016 roku dostarczył Orange

SpeedTest podsumował i wyróżnił polskich najlepszych dostawców Internetu w roku 2016. W rankingu ogólnym wzięto pod uwagę wyniki testów przeprowadzonych na stronie SpeedTest.pl. W klasyfikacji Internetu mobilnego i LTE wykorzystano wyniki uzyskane za pomocą mobilnych aplikacji dedykowanych na smartfony i tablety. W ubiegłym roku użytkownicy zmierzyli prędkość swoich łączy ponad 20 milionów razy.

Operator, by dostać się do rankingu rocznego musiał znaleźć się w zestawieniach miesięcznych SpeedTest.pl przynajmniej sześć razy. Ranking przygotowaliśmy w oparciu o najważniejszy parametr dla większości użytkowników, jakim jest prędkość pobierania danych z Internetu (ang. download).

Zwycięzcą w kategorii ogólnej zostało UPC.


Pierwsze miejsce w kategorii ogólnej zajmuje UPC, którego klienci wykonali ponad 900 tysięcy testów osiągając średni wynik 44.65 Mbps. Drugie miejsce otrzymuje Vectra z wynikiem 37.35 Mbps. Podium zamyka Multimedia z wynikiem 24.11 Mbps.

Najlepszymi okazali się ci dostawcy, którzy używają głównie sieci telewizji kablowej do świadczenia swoich usług. Pozytywne jest to, że prędkości na przestrzeni roku systematycznie wzrastały. Pomiędzy styczniem a grudniem każdy z wyróżnionych operatorów przyspieszył o ponad 10 Mbps:


Pozostałe miejsca rankingu w kategorii ogólnej prezentujemy w poniższej tabeli:

MiejsceDostawcaPrędkość pobieraniaLiczba testów
4Orange16.35 Mbps2 683 128
5T-Mobile14.21 Mbps787 527
6Netia11.26 Mbps768 424
7Play10.05 Mbps1 630 832
8Plus9.63 Mbps3 003 917

Najwięcej testów wykonali klienci sieci Plus. Zmierzyli oni prędkość swoich łączy ponad 3 miliony razy. Uwzględniono tutaj wyniki pomiarów przeprowadzonych tylko na stronie SpeedTest.pl, co może oznaczać, że wielu użytkowników zdecydowało się na wybór domowego Internetu LTE kosztem innych technologii.

Najszybszy Internet mobilny w 2016 roku dostarczył Orange.


Werdykt podjęty został na podstawie pomiarów prędkości Internetu mobilnego w telefonach będących w zasięgu sieci 3G lub 4G a testy, jak wspomniano wcześniej, przeprowadzone były za pomocą aplikacji mobilnych, które można pobrać dla Android i dla iPhone / iPad (iOS)

Z comiesięcznych zestawień wynika, że Orange uzyskało najlepsze wyniki 8 razy z rzędu. Średnia prędkość dla Orange w 2016 roku to 17.28 Mbps. Drugie miejsce należy do T-Mobile z wynikiem 16.64 Mbps, który traci niecałe 4% do lidera. Na najniższym stopniu podium znajduje się Plus, którego klienci pobierali dane za pomocą swoich smartfonów ze średnią prędkością 12.87 Mbps. Na czwartej pozycji znalazł się Play z wynikiem 12.24 Mbps.

Wykres prędkości za ostatni rok z podziałem na miesiące pokazuje, że operatorzy mobilni dokładają coraz więcej starań, aby prędkości oferowanych przez nich usług stale rosły:

Walka o 1 miejsce toczyła się pomiędzy Orange i T-Mobile. Obaj operatorzy ze sobą współpracują oraz współdzielą dużo stacji bazowych, zatem od strony radiowej dostarczają usługi na zbliżonym poziomie.


W kategorii Internetu LTE pierwsze miejsce zajęli ex aequo T-mobile i Orange.


Współzawodnictwo trwało cały rok, a różnica w średnich prędkościach miedzy tymi operatorami wyniosła zaledwie 150 kbps. Miano najszybszej sieci 4G LTE w naszym kraju postanowiliśmy zatem przyznać obu operatorom. Kolejne pozycje zajęli Plus (17.82 Mbps) oraz Play (16.45 Mbps).

Warto również zauważyć, że Internet 4G LTE u każdego z operatorów w Polsce jest szybszy od łączy stacjonarnych działających w oparciu o linie DSL.

Również w tej kategorii wszyscy dostawcy poprawili swoje wyniki na przestrzeni ostatniego roku:


Rok 2017 zapowiada się dla Internetu w Polsce obiecująco. W rankingach ogólnopolskich wyróżniliśmy dostawców, których klienci wykonali najwięcej pomiarów prędkości na naszej stronie internetowej. Wybierając firmę, która dostarcza łącza internetowe, warto również sprawdzić rankingi szczegółowe dla poszczególnych miejscowości.

źródło: SpeedTest

Kan


Oceń ten artykuł w skali od 1 do 5.
Aktualna ocena: 4 (głosy: 2)
Tagi: | internet | ranking Wykop Sledzik Google drukuj Poleć 7
Komentarze: 7 | Napisz komentarz | Zobacz wszystkie komentarze na forum >>

Anonimsrak
Niezarejestrowany
Zgłoś naruszenie
Wysłano: 2017.01.18 10:31 Odpowiedz
cóż jak coś słabiej działa to robi się speed test . Pokazuję to plus , gdzie testów było tak dużo bo pewnie net się przycinał..
Anonimmazur
Niezarejestrowany
Zgłoś naruszenie
Wysłano: 2017.01.17 18:51 Odpowiedz
porownywalna predkosc pomiedzy tmobile i orange powinna teraz zmobilizowac ich do robienia coraz to lepszych ofert. przynajmniej im zalezy na jakosci i cokolwiek w tym kierunku robia
Anonimnick
Niezarejestrowany
Zgłoś naruszenie
Wysłano: 2017.01.17 15:52 Odpowiedz
Podsumowując - tak jedziecie po Orange a tu proszę jakie zaskoczenie. A z Play jest tak jak w przysłowiu, że "muchy ciągnie do g....a". Statystyczny Polak jak widać baaardzo podatny na pranie mózgu przez celebrytów i tyle. Ważne zeby zawsze samemu sprawdzić jak działa i podjąć rozsądną decyzję
Anonimporter
Niezarejestrowany
Zgłoś naruszenie
Wysłano: 2017.01.17 13:39 Odpowiedz
bardzo dobry wynik t-mobile jak też i orange powinny wreszcie zacząc konkurencję mobilizować to wyjścia z tego marazmu - internet jest podstawą ofert, a plus i play zdają się życ w innych realiach
Anonimhiks
Niezarejestrowany
Zgłoś naruszenie
Wysłano: 2017.01.17 12:55 Odpowiedz
p4 i polkomtel bez szans żeby dogonic konkurencję. dobra jakosc w t-mobile to efekt inwestycji, rowniez polaczenia nadajnikow z orange
AnonimGenka
Niezarejestrowany
Zgłoś naruszenie
Wysłano: 2017.01.17 12:29 Odpowiedz
Play słabiutko. I to ma być ten operator do którego ucieka najwięcej z innych sieci? Internet to dziś podstawowa oferty
AnonimTes
Niezarejestrowany
Zgłoś naruszenie
Wysłano: 2017.01.17 12:24 Odpowiedz
To Orange nadal może w reklamie mówić #1 - gratki. Ciekawe że komentarze trochę inaczej o tym mówią

Napisz komentarz
Nick
  


Pogrubienie    Kursywa    Podkreślenie    Adres email    Cytat    Link    Obrazek    Film Youtube - wklej pełny link   

Wpisz kod z obrazka. Zaloguj się, żeby dodawać komentarze bez ograniczeń.
Wysłać powiadomienie email przy nowych odpowiedziach?


Ankieta
mObywatel - z jakim prawdopodobieństwem zainstalujecie aplikację

100 %
75 %
50 %
25 %
0 %
A co to jest?


WynikiAnkiety

Głosów 225

Newsy
Artykuły
Video
Rankingi
Pliki / Download
Redakcja
Archiwum
RSS
Regulamin
Kontakt
Telefony Taryfy
Rozrywka Systemy Rynek Tablety Inne
// dodatkowy kod na dole strony (intext)