REKOMENDUJ | DO ULUBIONYCH | RSS | NEWSLETTER Nick: Hasło: ZAREJESTRUJ  
 
Autor: Kan2015-01-13 07:49 | Rynek | raport | komentarz | sms | opinie
Kan
Wykop Sledzik Google drukuj Poleć 1

SMS zwiększa bezpieczeństwo danych użytkowników w serwisach online

Badanie firmy TeleSign pokazuje, że dwie trzecie mieszkańców Wielkiej Brytanii używa w Internecie tego samego hasła dostępowego do wszystkich usług online. Autorzy badania ostrzegają, że główną konsekwencją takiego zachowania użytkowników może być „efekt domina”, polegający na wykorzystaniu przez hakerów haseł wykradzionych z jednego serwisu, do uzyskania dostępu do wielu innych kont użytkownika. Rozwiązaniem, które skutecznie chroni dane w serwisach online jest 2FA (2-Factor Authentication), czyli dwustopniowe uwierzytelnianie realizowane przy użyciu SMS-ów dostarczanych na urządzenie mobilne użytkownika.

2FA
2FA

62% spośród 2000 uczestników badania przeprowadzonego w drugiej połowie 2014 roku w Wielkiej Brytanii przez TeleSign przyznało, że używa tych samych haseł do zabezpieczania wielu kont online. 22% ankietowanych obawia się, że zapomni nowe hasło, kolejnych 20% nie chce być nękanych o jego zmianę, a 16% respondentów uważa, że ą proszeni o zmianę hasła zbyt często (16%). Badanie pokazuje również podzielone zdania wśród użytkowników na temat tego, kto powinien troszczyć się o zapewnienie bezpieczeństwa dostępu do kont. Zdaniem 56% respondentów odpowiedzialność za to ponoszą właściciele serwisów.

Kolejnym problemem jest niechęć użytkowników do wymyślania mocnych haseł zawierających nieprzypadkową kombinację liter i cyfr, które trudniej złamać hakerom. raport TeleSign pokazuje szczególnie niski poziom świadomości w obszarze bezpieczeństwa online w grupie młodych ludzi. Prawie jedna czwarta respondentów w wieku 18-24 lata uważa, że posiadane przez nich konta online są bezpieczne, ponieważ hasła nie były wykradane w przeszłości.

Ustalenia raportu odbiły się szerokim echem w branży bezpieczeństwa IT wskazując na zawodność metody jednostopniowego uwierzytelniania dostępu do systemów informatycznych. Okazało się, że nawet osoby zajmujące się zawodowo bezpieczeństwem mają tak samo złe nawyki w tworzeniu haseł, jak przeciętni użytkownicy.

Jak działa 2FA
Jak działa 2FA

Proste połączenie nazwy użytkownika i hasła nie jest już wystarczające, aby zagwarantować odpowiedni poziom bezpieczeństwa danych w serwisach online. Odpowiedzią jest usługa 2FA (2-Factor Authentication), łącząca w sobie element, który użytkownik zna (hasło) z elementem, który posiada (telefon, który pozwala generować jednorazowe hasło PIN). Taki sposób zabezpieczenia konta jest prosty i może być niezawodnym rozwiązaniem wdrożonym i utrzymywanym w różnych sieciach. Dzisiaj prawie każdy posiada telefon komórkowy lub smartfona, na który możemy dostarczyć SMS z jednorazowym hasłem dostępu. W ten sposób urządzenie mobilne zmienia się w narzędzie, które stanowi dodatkową warstwę bezpieczeństwa, bez konieczności inwestowania w dodatkową infrastrukturę IT. Takie dwustopniowe uwierzytelnianie zaczynają wdrażać np. dostawcy przestrzeni dyskowych (np. Dropbox) oraz portale społecznościowe, aby chronić dane użytkowników. Rozwiązanie 2FA może wdrożyć każda firma chcąca zwiększyć poziom bezpieczeństwa w obszarze dostępu do kont użytkowników.” – powiedział Marcin Papiński, Dyrektor ds. Rozwoju w firmie Infobip.

Telefon z sms-em
Telefon z sms-em

Z opublikowanego w 2013 roku raportu fundacji BezpieczniejwSieci.org co piąty polski internauta nie zna żadnego sposobu ochrony przed zagrożeniami podczas korzystania z sieci, a aż 14
proc. używa w Internecie tego samego hasła dostępowego do wszystkich usług
 online, także finansowych.

źródło: Infobip


Oceń ten artykuł w skali od 1 do 5.
Tagi: | raport | komentarz | sms | opinie Wykop Sledzik Google drukuj Poleć 1
Komentarze: 1 | Napisz komentarz | Zobacz wszystkie komentarze na forum >>

Anonimadamenko
Niezarejestrowany
Zgłoś naruszenie
Wysłano: 2015.03.27 09:51 Odpowiedz
Z tego co widzę to temat jest bardziej złożony - http://www.servuscomp.com.pl/ W firmach gdzie nie ma należytej ochrony dane nigdy nie są bezpieczne. Z drugiej strony skoro hackowane są nawet banki, to kto jest w tych czasach bezpieczny?

Napisz komentarz
Nick
  


Pogrubienie    Kursywa    Podkreślenie    Adres email    Cytat    Link    Obrazek    Film Youtube - wklej pełny link   

Wpisz kod z obrazka. Zaloguj się, żeby dodawać komentarze bez ograniczeń.
Wysłać powiadomienie email przy nowych odpowiedziach?
Test Hykker myTab 10 - telefon i internet 3G w jednym, czyli tablet z Biedronki
W opinii ekspertów o tabletach pojawia się całe mnóstwo głosów, że tablety się kończą, rynek kurczy, a hybrydy 2 w 1 i duże smartfony zabierają im klientów. Wszystko to jest prawdą. Sporo użytkowników jednak zostanie przy tabletach – to typowi konsumenci treści internetowej. To, co wyróżnia Hykker myTab 10 na tle konkurencji, to dwa wejścia na kartę SIM. Oznacza to, że możemy wyposażyć go w Internet, a także w funkcję telefonu.
Samsung S5570 Galaxy Mini
703
LG GT540 Swift
440
Samsung Ch@t 335
393
SonyEricsson Xperia neo V
393
Samsung GT-S5620 Monte
362
Samsung GT-C3530
281
Samsung GALAXY Y GT-S5360
279
Samsung Star II (S5260)
247
Więcej telefonów


Ankieta
Co dla Was jest najważniejsze w smartfonie?

Moc obliczeniowa i specyfikacja
System operacyjny
Aparat i multimedia
Jakość wykonania
Czas pracy na baterii
Antena i jakość rozmów
Inne czynniki


WynikiAnkiety

Głosów 18

Newsy
Artykuły
Video
Rankingi
Pliki / Download
Redakcja
Archiwum
RSS
Regulamin
Kontakt
Telefony Taryfy
Rozrywka Systemy Rynek Tablety Inne
// dodatkowy kod na dole strony (intext)