REKOMENDUJ | DO ULUBIONYCH | RSS | NEWSLETTER Nick: Hasło: ZAREJESTRUJ  
 
Autor: Kan2017-05-15 11:39 | Rynek | qnap | ransomware | backup
Kan
Wykop Sledzik Google drukuj Poleć 1

Ransomware atakuje. Jak zminimalizować zagrożenie WannaCry?

O tym, że w ostatnim czasie złośliwe oprogramowanie typu ransomware jest szczególnie aktywne, wiadomo nie od dziś – jednak dokładne wyliczenia dotyczące tego problemu są wręcz zatrważające. Z analiz firmy SonicWall wynika, że w minionym roku aktywność takich „szkodników” zwiększyła się (w porównaniu z rokiem 2015)… 167-krotnie. Przestępcy sięgają po ransomware, ponieważ to dla nich skuteczne narzędzie do zarabiania – poprzez wymuszanie „okupu” od użytkowników zainfekowanych komputerów. Co gorsze, z zagrożeniem tym trudno skutecznie walczyć – na szczęście istnieją jednak efektywne metody minimalizowana skutków ataku ransomware.

ransomware
ransomware

Zasada działania klasycznej aplikacji tego typu jest dość standardowa – po zainfekowaniu komputera (do którego aplikacja dociera podszywając się np. pod dokument, aktualizację czy infekując go z poziomu strony WWW) ransomware błyskawicznie szyfruje wybrane pliki, bo czym blokuje użytkownikowi dostęp do nich. Następnie na ekranie pojawia się komunikat, z którego wynika, że dostęp do danych może zostać przywrócony, ale wyłącznie za odpowiednią opłatą.

To wyjątkowo podły, ale jednocześnie skuteczny mechanizm – przestępcy doskonale zdają sobie sprawę z tego, że w przypadku firmy brak dostępu do krytycznych dla jej funkcjonowania danych może oznaczać przestój i gigantyczne straty finansowe. Dlatego też przedsiębiorcy chętnie płacą „okup” – rozwiązując doraźnie problem, ale jednocześnie czyniąc całą operację opłacalną i motywując przestępców do kolejnych ataków.

Ze wspomnianego już raportu SonicWall GRID Threat Network Report 2017 dowiadujemy się, że w ciągu minionego roku takich ataków odnotowano… 638 milionów (rok wcześniej – zaledwie 3,8 mln). Zagrożenie jest więc realne i coraz częściej stykają się z nim również polskie firmy, instytucje i użytkownicy domowi – pojawiają się nawet złośliwe programy tego typu dostosowane do polskich realiów (lub przygotowane od podstaw z myślą o atakach na Polaków). Wedle danych firmy Check Point, w ubiegłym roku ok. 10% wszystkich cyberataków w Polsce to były właśnie przypadki użycia ransomware… Najgłośniejsze ataki ransomware, do których doszło w ostatnich miesiącach to m.in.

    - zaatakowanie luksusowego alpejskiego hotelu sieci Seehotel Jägerwirt – wbrew medialnym doniesieniom nie doszło tam co prawda do zablokowania dostępu do pokoi hotelowych, jednak ryzyko było realne – dlatego właściciele hotelu zdecydowali się na zapłacenie okupu,

    - zaszyfrowanie plików pacjentów i personelu w amerykańskim szpitalu Presbyterian Medical Center (za ich odblokowanie przestępcy domagali się 3,4 mln USD),

    - atak na szpital w Ottawie (przestępcy żądali wysokiego okupu, administratorzy szpitalnego systemu zdołali jednak przywrócić dane z backupu),

    - atak na system IT urzędu odpowiedzialnego za nadzór nad transportem miejskim w San Francisco (spowodował paraliż komunikacyjny, m.in. poprzez blokadę systemu sprzedaży biletów),

    - zainfekowanie ransomware’em komputerów holenderskiego parlamentu (podejrzewa się, że ów atak mógł być motywowany politycznie – trop prowadził do Turcji).

Celem cyberprzestępców stały w ostatnim czasie się również polskie firmy oraz instytucje publiczne – liczba takich ataków będzie prawdopodobnie rosła, ponieważ coraz częściej zdarza się, że ransomware tworzony lub modyfikowany jest tak, by skuteczniej atakował właśnie użytkowników z Polski. Niedawno głośno było o sprawie pewnego urzędu z województwa lubelskiego, którego dane zostały zaszyfrowane przez ransomware – odpowiedzialny za to program był rozsyłany w e-maili podszywającym się pod wiadomość od Poczty Polskiej. Specjaliści ds. bezpieczeństwa zwracają też uwagę, że niektóre takie programy tworzone są również przez Polaków – świadczą o tym m.in. polskie komentarze w kodzie złośliwego programu WildFire.

ransomware
ransomware

Jak się zabezpieczyć?

Skuteczne zabezpieczenie się przed atakami ransomware jest niezwykle trudne. Owszem, stosowanie się do podstawowych zasad bezpieczeństwa (aktualizowanie aplikacji i systemu, stosowanie oprogramowania antywirusowego) redukuje ryzyko, ale go nie eliminuje. Stosunkowo często zdarza się, że nowe programy ransomware potrafią skutecznie ukrywać się przed „antywirusami” i korzystać z luk zero-day. Nie bez znaczenia jest również fakt, iż twórcy złośliwego oprogramowania często biorą na celownik użytkowników słabo orientujących się w złożonych zagadnieniach z IT i za pomocą najróżniejszych sztuczek socjotechnicznych są w stanie skłonić ich do samodzielnego wprowadzenia do systemu „szkodnika”.

Pewnym rozwiązaniem może być regularne tworzenie backupu – jednak standardowa kopia zapasowa danych nie zawsze skutecznie ochroni przed ransomware. Jeśli nośnik, na którym zapisywany będzie backup jest stale podłączony do komputera (via USB/Ethernet/WiFi) całkiem realne jest to, że również te dane zostaną zaszyfrowane podczas ataku.

Pełna ochrona dzięki migawkom

100-procentowo skutecznym rozwiązaniem, chroniącym użytkownika nie tyle przed samym atakiem ransmoware, co przed jego skutkami, jest skorzystanie z systemu backupu opartego na mechanizmie migawek, czyli snapshotów. Takie narzędzie dostępne jest we wszystkich modelach serwerów QNAP NAS i pozwala na regularne, automatyczne wykonywanie kopii wskazanych danych/ wolumenów. Serwer przechowuje kolejne „wersje” backupu i w razie jakiegoś incydentu – awarii czy właśnie ataku ransomware i zablokowania dostępu do danych – użytkownik nie ma żadnego problemu z przywróceniem wcześniejszej wersji. Co ważne, na bieżąco backupowane są tylko dane, w których pojawiają się jakieś zmiany – dzięki temu kopie zajmują mniej miejsca, a wszystkie kluczowe informacje zostają zabezpieczone. Oczywiście, nie ma żadnych przeciwwskazań by jeden serwer QNAP NAS stał się centralnym systemem backupu dla wielu firmowych komputerów – użytkownik może wygodnie skonfigurować go tak, by zapisywał i przechowywał backup z wielu źródeł” – wyjaśnia Grzegorz Bielawski, Country Manager firmy QNAP.

Przedstawiciel firmy dodaje również, że sam serwer NAS jest w 100% odporny na atak ransomware, ponieważ pracuje pod kontrolą bazującego na Linuksie systemu QTS, a na dodatek wyposażono go we wbudowany mechanizm antywirusowy, skanujący zapisywane w urządzeniu dane.

Więcej o tym, jak zminimalizować zagrożenie ze strony ransomware przy użyciu serwera QNAP NAS na stronie: https://www.qnap.com/solution/ransomware/pl-pl/index.php

Autor: QNAP


Oceń ten artykuł w skali od 1 do 5.
Aktualna ocena: 5 (głosy: 1)
Tagi: | qnap | ransomware | backup Wykop Sledzik Google drukuj Poleć 1
Komentarze: 1 | Napisz komentarz | Zobacz wszystkie komentarze na forum >>

AnonimQtr
Niezarejestrowany
Zgłoś naruszenie
Wysłano: 2017.05.15 14:44 Odpowiedz
B.ciekawy artykuł. Nie znalazłem app, która by nie zezwalała na pobranie okupu. A producenci takiego oprogramowania nie robią i nie opłaca się kupować nowy sprzęt. Powinny być programy w których następuje zablokowanie kont przed poborem okupu.

Napisz komentarz
Nick
  


Pogrubienie    Kursywa    Podkreślenie    Adres email    Cytat    Link    Obrazek    Film Youtube - wklej pełny link   

Wpisz kod z obrazka. Zaloguj się, żeby dodawać komentarze bez ograniczeń.
Wysłać powiadomienie email przy nowych odpowiedziach?
Test Hykker myTab 10 - telefon i internet 3G w jednym, czyli tablet z Biedronki
W opinii ekspertów o tabletach pojawia się całe mnóstwo głosów, że tablety się kończą, rynek kurczy, a hybrydy 2 w 1 i duże smartfony zabierają im klientów. Wszystko to jest prawdą. Sporo użytkowników jednak zostanie przy tabletach – to typowi konsumenci treści internetowej. To, co wyróżnia Hykker myTab 10 na tle konkurencji, to dwa wejścia na kartę SIM. Oznacza to, że możemy wyposażyć go w Internet, a także w funkcję telefonu.
Samsung S5570 Galaxy Mini
703
LG GT540 Swift
440
Samsung Ch@t 335
393
SonyEricsson Xperia neo V
393
Samsung GT-S5620 Monte
362
Samsung GT-C3530
281
Samsung GALAXY Y GT-S5360
279
Samsung Star II (S5260)
247
Więcej telefonów


Ankieta
HMD Global - Twoim zdaniem kontynuuje tradycje marki Nokia?

Tak
Tak, ale tylko trochę
Nie
Nie znam telefonów tej firmy


WynikiAnkiety

Głosów 46

Newsy
Artykuły
Video
Rankingi
Pliki / Download
Redakcja
Archiwum
RSS
Regulamin
Kontakt
Telefony Taryfy
Rozrywka Systemy Rynek Tablety Inne
// dodatkowy kod na dole strony (intext)