REKOMENDUJ | DO ULUBIONYCH | RSS | NEWSLETTER Nick: Hasło: ZAREJESTRUJ  
 
Autor: Kan2016-05-23 11:41 | | poradnik | akumulator | bateria
Kan
Wykop Sledzik Google drukuj Poleć 2

Pozostawianie akumulatora w laptopie - technologiczne mity

Każdy posiadacz laptopa na pewno nieraz zastanawiał się, czy z komputera podłączonego do gniazdka sieciowego należy wyjmować akumulator. Wokół tej kwestii narosło wiele mitów, a właściwa odpowiedź nie jest jednoznaczna.


Zacznijmy od podstaw. Laptopy korzystają z akumulatorów litowo-jonowych (Li-ion). To najpopularniejszy typ ogniw wykorzystywanych w elektronice użytkowej. Charakteryzujący się wysoką pojemnością, dobrą wydajnością i niskim efektem samoczynnego rozładowywania (około 5% w czasie 24h od pełnego naładowania, a potem 1-2% miesięcznie). Wykorzystywana w laptopach odmiana ogniw Li-ion jako elektrody ujemnej używa grafitu, a jako elektrody dodatniej tlenku kobaltu. Niestety cechą tej konfiguracji jest niska stabilność termiczna. Mówiąc potocznie: akumulatory tego typu nie lubią niskich i wysokich temperatur – odpowiednią dla ich pracy jest temperatura pokojowa.

Powstaje pytanie, czy umieszczony w laptopie akumulator jest narażony na przegrzanie w wyniku podłączenia komputera do gniazdka sieciowego. Na pewno nie. W momencie gdy ogniowo zapełni się w 100% ładowanie jest przerywane i bateria nie jest już wykorzystywana przez laptop, aż do czasu odłączenia zasilania sieciowego. Niemniej sam proces ładowania to nie jedyne źródło ciepła w komputerze. Laptop zmuszony do intensywnej pracy lub pozbawiony odpowiedniej wentylacji (np. w wyniku zanieczyszczenia układu chłodzącego lub trzymania urządzenia na kocu lub kołdrze) może nagrzewać do temperatur wyższych niż akceptowane przez akumulator 20-30 stopni Celsjusza. W takiej sytuacji wyjęcie baterii będzie dobrym pomysłem.

Dla ogniwa Li-ion istotna jest nie tylko temperatura pracy, ale także warunki przechowywania. Nie należy zostawiać laptopa np. latem w nagrzanym samochodzie, czy przechowywać go na półce nad grzejnikiem. Długotrwałe przegrzewanie akumulatora (działającego lub nie) spowoduje trwały spadek pojemności nawet o kilkadziesiąt procent.

Jeśli zaś urządzenie przebywało na mrozie należy poczekać z ładowaniem akumulatora do momentu aż jego temperatura wyrówna się z temperaturą pomieszczenia. Sztuczne przyspieszanie ogrzewania ogniwa może podgrzać je do temperatury, która trwale uszkodzi baterię. Warto zaznaczyć, iż zachwianie równowagi chemicznej akumulatora może, w ekstremalnych przypadkach, prowadzić również do wybuchu (a dokładnie reakcji egzotermicznej zachodzącej w wyniku uwalniania tlenu z tlenku kobaltu).

Zadbanie o właściwą temperaturę pracy akumulatora zapobiega utracie pojemności i tym samym wydłuża jego życie. Jest to szczególnie istotne w urządzeniach o zamkniętej konstrukcji, w których baterii nie można wymienić samodzielnie. Dotyczy to jednakże nie tylko laptopów, ale też innych przenośnych gadżetów, takich ja smartfony czy tablety.

źródło: LenovoZone

Kan


Oceń ten artykuł w skali od 1 do 5.
Aktualna ocena: 5 (głosy: 2)
Tagi: | poradnik | akumulator | bateria Wykop Sledzik Google drukuj Poleć 2
Komentarze: 2 | Napisz komentarz | Zobacz wszystkie komentarze na forum >>

Anonimleoslav
Niezarejestrowany
Zgłoś naruszenie
Wysłano: 2016.05.24 11:16 Odpowiedz
- w moim pierwszym laptopie bateria padla dokladnie po roku bo byla tylko i wylacznie rozladowywana i ladowana do konca - jest mnostwo artykulow sugerujacych, ze aby przedluzyc zywotnosc baterii (czytaj: nie doprowadzac do podwyzszonych temperatur podczas ladowania) trzeba ja ZAWSZE utrzymywac w przedziale 20%-80%
AnonimPawcio
Niezarejestrowany
Zgłoś naruszenie
Wysłano: 2016.05.23 12:10 Odpowiedz
Jeszcze jedno, wszelkich akumulatorów Li-ion nie należy bardzo głęboko rozładować (zmuszając do pracy mimo niewielkiej energii), bo można je uszkodzić a nawet zniszczyć.

Napisz komentarz
Nick
  


Pogrubienie    Kursywa    Podkreślenie    Adres email    Cytat    Link    Obrazek    Film Youtube - wklej pełny link   

Wpisz kod z obrazka. Zaloguj się, żeby dodawać komentarze bez ograniczeń.
Wysłać powiadomienie email przy nowych odpowiedziach?
Test Hykker myTab 10 - telefon i internet 3G w jednym, czyli tablet z Biedronki
W opinii ekspertów o tabletach pojawia się całe mnóstwo głosów, że tablety się kończą, rynek kurczy, a hybrydy 2 w 1 i duże smartfony zabierają im klientów. Wszystko to jest prawdą. Sporo użytkowników jednak zostanie przy tabletach – to typowi konsumenci treści internetowej. To, co wyróżnia Hykker myTab 10 na tle konkurencji, to dwa wejścia na kartę SIM. Oznacza to, że możemy wyposażyć go w Internet, a także w funkcję telefonu.
Samsung S5570 Galaxy Mini
703
LG GT540 Swift
440
Samsung Ch@t 335
393
SonyEricsson Xperia neo V
393
Samsung GT-S5620 Monte
362
Samsung GT-C3530
281
Samsung GALAXY Y GT-S5360
279
Samsung Star II (S5260)
247
Więcej telefonów


Ankieta
Co dla Was jest najważniejsze w smartfonie?

Moc obliczeniowa i specyfikacja
System operacyjny
Aparat i multimedia
Jakość wykonania
Czas pracy na baterii
Antena i jakość rozmów
Inne czynniki


WynikiAnkiety

Głosów 4

Newsy
Artykuły
Video
Rankingi
Pliki / Download
Redakcja
Archiwum
RSS
Regulamin
Kontakt
Telefony Taryfy
Rozrywka Systemy Rynek Tablety Inne
// dodatkowy kod na dole strony (intext)