REKOMENDUJ | DO ULUBIONYCH | RSS | NEWSLETTER Nick: Hasło: ZAREJESTRUJ  
 
Autor: Kan2017-04-12 10:08 | Rynek | rynek | raport | ke | komputer
Kan
Wykop Sledzik Google drukuj Poleć 0

Ponad połowa Polaków nie wie jak poprawnie korzystać z komputera

Według opublikowanego przez Komisję Europejską indeksu gospodarki i społeczeństwa cyfrowego (DESI), tylko 44 procent Polaków posiada podstawowe umiejętności cyfrowe, takie jak: korzystanie z narzędzi biurowych, poczty elektronicznej czy komunikatorów internetowych. Skoro tylu Polaków nie wie jak poprawnie korzystać z komputera, równie prawdopodobne jest, że nie wiedzą oni, jak bezpiecznie korzystać ze sprzętu firmowego. To z kolei realne zagrożenie dla bezpieczeństwa sieci teleinformatycznych polskich firm. Nie bez przyczyny od lat, w obiegowej opinii administratorów sieci, to właśnie pracownicy są najsłabszym ogniwem ochrony przed atakami wymierzonymi w infrastrukturę firmową.

Według raportu, Unia Europejska poczyniła postęp w dziedzinie cyfryzacji w stosunku do ubiegłego roku (2015). Polska, podobnie jak Chorwacja, Grecja czy Włochy, plasuje się na odległej pozycji pod względem rozwoju technologii cyfrowych, zajmując 24. pozycję w rankingu.

Mimo, że według raportu coraz więcej Polaków korzysta z Internetu, to tylko 44 procent posiada podstawowe umiejętności cyfrowe. Według Europass do podstawowych umiejętności cyfrowych zalicza się m.in.: tworzenie kopii zapasowych przechowywanych plików, umiejętność ochrony urządzeń przy pomocy rozwiązań antywirusowych czy haseł, a także świadomość, że dane uwierzytelniające (loginy i hasła) mogą zostać skradzione, a same informacje znalezione w sieci nie zawsze są wiarygodne. Te dane mogą być niepokojące dla pracodawców – może z nich bowiem wynikać, że polscy pracownicy nie posiadają podstawowej wiedzy z zakresu cyberbezpieczeństwa i mogą stanowić realne zagrożenie bezpieczeństwa sieci firmowej.

- Pracownik, któremu brakuje wiedzy na temat prawidłowego i bezpiecznego korzystania z Internetu czy poczty staje się swego rodzaju „oknem”, przez które może wejść cyberprzestępca, by przeprowadzić atak. Najczęściej do tego celu wykorzystuje on zainfekowane strony internetowe – jak miało to miejsce np. podczas ataku na polskie banki za pomocą zainfekowanej strony WWW Komisji Nadzoru Finansowego. Atakujący wysyłają również maile z zainfekowanymi załącznikami czy linkami prowadzącymi do zhakowanej strony internetowej – mówi Piotr Kałuża, Team Leader STORMSHIELD w firmie DAGMA.

Cyberprzestępcy wiedzą, jak wykorzystać niewiedzę użytkowników – korzystają ze sztuczek socjotechnicznych, by skłonić swoje ofiary do ryzykownych zachowań, np. do pobrania danego dokumentu lub kliknięcia w nieznany link. W tym celu często podszywają się pod zaufane instytucje np. firmy kurierskie. Nieuważny pracownik pobierając taki zainfekowany załącznik może narazić na niebezpieczeństwo całą sieć firmową. Co z kolei może skończyć się kradzieżą poufnych danych firmowych czy zaszyfrowaniem cennych firmowych danych.

Jak podkreśla Piotr Kałuża z firmy DAGMA, warto dbać o bezpieczeństwo sieci firmowej na dwa sposoby. Po pierwsze podnosząc kompetencje IT pracowników w zakresie bezpiecznego korzystania z komputera i obsługi poczty elektronicznej. Warto także informować pracowników o aktywnych w danym momencie atakach złośliwego oprogramowania i przestrzegać ich by nie otwierać załączników pochodzących z nieznanych adresów mailowych. Drugą kwestią jest zabezpieczenie sieci za pomocą specjalistycznych rozwiązań, m.in. programu antywirusowego czy firewalla lub urządzania typu UTM (rozwiązanie do kompleksowej ochrony sieci firmowej).

Raport KE: cyfrowa przepaść: Tutaj

źródło: Dagma

Kan


Oceń ten artykuł w skali od 1 do 5.
Tagi: | rynek | raport | ke | komputer Wykop Sledzik Google drukuj Poleć 0
Komentarze: 0 | Napisz komentarz | Zobacz wszystkie komentarze na forum >>


Napisz komentarz
Nick
  


Pogrubienie    Kursywa    Podkreślenie    Adres email    Cytat    Link    Obrazek    Film Youtube - wklej pełny link   

Wpisz kod z obrazka. Zaloguj się, żeby dodawać komentarze bez ograniczeń.
Wysłać powiadomienie email przy nowych odpowiedziach?


Ankieta
Czy w Polsce mamy roaming w UE według zasady RLAH (jak w kraju)?

Tak
Nie
Inne
A o co chodzi


WynikiAnkiety

Głosów 780

Newsy
Artykuły
Video
Rankingi
Pliki / Download
Redakcja
Archiwum
RSS
Regulamin
Kontakt
Telefony Taryfy
Rozrywka Systemy Rynek Tablety Inne
// dodatkowy kod na dole strony (intext)