REKOMENDUJ | DO ULUBIONYCH | RSS | NEWSLETTER Nick: Hasło: ZAREJESTRUJ  
 
Autor: Kan2017-08-12 07:48 | Rynek | rynek | raport | smart-home
Kan
Wykop Sledzik Google drukuj Poleć 0

Polacy coraz częściej sięgają po systemy smart home

Już niemal 40 proc. Polaków deklaruje, że w swoich domach i mieszkaniach posiada smart rozwiązania. Jednocześnie zdecydowana większość z nas jest przekonana, że za 5 lat inteligentne domy staną się w naszym kraju standardem. Takie wnioski płyną z drugiej edycji badania na temat domów inteligentnych, zrealizowanego dla Somfy w kwietniu br .


Obserwujemy znaczący wzrost świadomości konsumentów na temat rozwiązań typu smart. To naturalna konsekwencja rosnącej mobilności Polaków i ich dążenia do automatyzacji codziennych, rutynowych czynności. Właśnie dlatego, aż 70% badanych jest przekonanych, że za 5 lat inteligentne domy staną się w Polsce standardem – tłumaczy Radosław Borkowski, dyrektor zarządzający Somfy w Polsce.

Nie tylko wygodny i funkcjonalny

Z badania Somfy wynika, że inteligentny dom kojarzy nam się przede wszystkim ze zdalnym sterowaniem (43 proc.), nowoczesnością (39 proc.) i energooszczędnością (31 proc.). Dla wielu z nas to również synonim funkcjonalności (25 proc.), wygody i komfortu (20 proc.) i praktyczności (15 proc.).


Nie ma jednego słowa, które najlepiej opisuje dom inteligentny. Kompletny system łączy wszystkie wymienione cechy i sprawia, że codzienne czynności wykonujemy szybciej i bardziej komfortowo niż dotychczas. Wielu naszych klientów docenia także stałą łączność z mieszkaniem, która polega na możliwości sprawdzenia położenia wybranych urządzeń lub podejrzeniu w smartfonie, co aktualnie dzieje się w mieszkaniu. Wystarczą kamery i połączenie z internetem, by już nigdy nie martwić się o to, czy zamknęliśmy okna przed wyjazdem i nie zostawiliśmy uchylonej bramy – podkreśla Radosław Borkowski.

Dotychczas największą popularnością wśród polskich konsumentów sięgających po domową automatykę cieszyły się napędy do rolet oraz bram garażowych i wjazdowych. Badania Somfy wskazują jednak, że z roku na rok przybywa osób, które w pierwszej kolejności chciałyby zdalnie lub automatycznie sterować klimatyzacją i systemami ogrzewania (89 proc.).


Taki wynik nie może dziwić, ponieważ systemy ogrzewania znajdują się w każdym, a klimatyzacja niemal w każdym nowo wybudowanym domu. Ich montaż najczęściej planuje się już na etapie projektu – mówi Radosław Borkowski.

Niewiele mniej badanych w pierwszej kolejności chciałoby zautomatyzować bramę wjazdową (86 proc.), kamery i alarm (po 84 proc.) oraz oświetlenie (83 proc.).

Inteligentny sposób na duże oszczędności

Impulsem do zakupu inteligentnych systemów staje się jednak nie tylko ogromna funkcjonalność. Coraz więcej osób dostrzega, że smart rozwiązania to także duże oszczędności oraz większe bezpieczeństwo mieszkania i domowników – na te kwestie zwraca uwagę aż 9 na 10 respondentów. Co w tym zakresie oferują nam rozwiązania typu smart?


- Posiadacze systemów inteligentnych mogą w bardziej efektywny sposób zarządzać energią i ogrzewaniem, a to może obniżyć rachunki w skali roku nawet o 20 proc. Rozwiązania inteligentne w realny sposób pomagają także chronić nasz dom przed złodziejami czy niespodziewanymi zdarzeniami. Przykładem jest centrala do sterowania domem inteligentnym TaHoma Premium firmy Somfy. Zintegrowana z odpowiednimi czujnikami uruchomi scenariusz procedury alarmowej, gdy wykryje niebezpieczną sytuację – tłumaczy Radosław Borkowski.

Przy wyborze sprzętu kojarzonego z domem inteligentnym liczą się dla nas także twarde kryteria: niezawodność (89 proc.), łatwość użytkowania (89 proc.), parametry techniczne (88 proc.) oraz długa gwarancja na korzystnych warunkach (85 proc.). Znaczenia nabierają również kwestie estetyczne. Wśród respondentów liczy się nowoczesny design (77 proc. wskazań) i dopasowanie do wystroju wnętrza (74 proc.).

Osoby zainteresowane rozwiązaniami smart w dużym stopniu wykazują również postawę proekologiczną - zdaniem aż 80 proc. respondentów ważną funkcją domu inteligentnego jest to, że dba on o środowisko.

- Coraz lepiej rozumiemy nasz wpływ na otaczający nas świat i chcemy podejmować indywidualne działania, by ograniczać nasze negatywne oddziaływanie na środowisko.. Rozwiązania inteligentne stosowane w naszych domach mogą nam w tym pomóc w bardzo prosty sposób. Wystarczy na przykład, że przed wyjazdem na urlop ustawimy ogrzewanie w trybie eco – wyjaśnia Radosław Borkowski.

Aż 72 proc. Polaków, którzy wyposażyli już swoje domy w smart systemy jest zadowolonych z systemu, który zainstalowało, a 80% byłoby skłonnych polecić rozwiązania do domu inteligentnego rodzinie i znajomym.

Badania „Eksploracja pojęcia i wiedzy na temat domów inteligentnych” zostały zrealizowane na zlecenie firmy Somfy przez firmę badawczą MEC Analitycs & Insight na reprezentatywnej grupie 511 osób.

źródło: Somfy

Kan


Oceń ten artykuł w skali od 1 do 5.
Aktualna ocena: 4 (głosy: 1)
Tagi: | rynek | raport | smart-home Wykop Sledzik Google drukuj Poleć 0
Komentarze: 0 | Napisz komentarz | Zobacz wszystkie komentarze na forum >>


Napisz komentarz
Nick
  


Pogrubienie    Kursywa    Podkreślenie    Adres email    Cytat    Link    Obrazek    Film Youtube - wklej pełny link   

Wpisz kod z obrazka. Zaloguj się, żeby dodawać komentarze bez ograniczeń.
Wysłać powiadomienie email przy nowych odpowiedziach?
Test Hykker myTab 10 - telefon i internet 3G w jednym, czyli tablet z Biedronki
W opinii ekspertów o tabletach pojawia się całe mnóstwo głosów, że tablety się kończą, rynek kurczy, a hybrydy 2 w 1 i duże smartfony zabierają im klientów. Wszystko to jest prawdą. Sporo użytkowników jednak zostanie przy tabletach – to typowi konsumenci treści internetowej. To, co wyróżnia Hykker myTab 10 na tle konkurencji, to dwa wejścia na kartę SIM. Oznacza to, że możemy wyposażyć go w Internet, a także w funkcję telefonu.
Samsung S5570 Galaxy Mini
703
LG GT540 Swift
440
Samsung Ch@t 335
393
SonyEricsson Xperia neo V
393
Samsung GT-S5620 Monte
362
Samsung GT-C3530
281
Samsung GALAXY Y GT-S5360
279
Samsung Star II (S5260)
247
Więcej telefonów


Ankieta
Co dla Was jest najważniejsze w smartfonie?

Moc obliczeniowa i specyfikacja
System operacyjny
Aparat i multimedia
Jakość wykonania
Czas pracy na baterii
Antena i jakość rozmów
Inne czynniki


WynikiAnkiety

Głosów 12

Newsy
Artykuły
Video
Rankingi
Pliki / Download
Redakcja
Archiwum
RSS
Regulamin
Kontakt
Telefony Taryfy
Rozrywka Systemy Rynek Tablety Inne
// dodatkowy kod na dole strony (intext)