REKOMENDUJ | DO ULUBIONYCH | RSS | NEWSLETTER Nick: Hasło: ZAREJESTRUJ  
 
Autor: Kan2017-09-26 18:24 | Rozrywka | infografika | raport | e-book
Kan
Wykop Sledzik Google drukuj Poleć 2

Podczas urlopu lubimy czytać książki w wersji elektronicznej

W lipcu producent e-czytników inkBOOK przeprowadził badanie dotyczące preferencji osób czytających, w szczególności w okresie wakacyjnym. Jego celem było zidentyfikowanie najpopularniejszej wśród Polaków formy czytelnictwa podczas pobytu poza domem. Prawie 60% respondentów zadeklarowało, że podczas tegorocznego urlopu czytało książki w wersji elektronicznej.


E-booki coraz chętniej wybierane przez Polaków

Prawie 50% ankietowanych książki czyta codziennie. Najpopularniejsze miejsca do czytania to: dom (66,1%), na zewnątrz (16,7%) i środki transportu (11,5%). Wynika z tego, że czytelnicy prawie nigdy nie rozstają się z książką - czytają w domu, w komunikacji miejskiej i na spacerze. Dodatkowo, prawie 60% badanych deklaruje, że korzysta z e-booków. Świadczy to o tym, że książki elektroniczne ułatwiają czytanie w dowolnym miejscu, co z kolei przekłada się na to, że Polacy czytają więcej - jedno małe i lekkie urządzenie, które zawsze mamy przy sobie (czytnik, smartfon lub tablet) może pomieścić tysiące książek.

Sprzęt najchętniej wykorzystywany do czytania to czytniki e-booków, których używa 82% ankietowanych. Pozostałe wybierane urządzenia to smartfon, tablet i komputer. Korzysta z nich odpowiednio 28%, 13% i 10% ankietowanych. Takie wyniki to efekt dużej świadomości Polaków - czytniki e-booków jako jedyne z wyżej wymienionych urządzeń wyposażone są w ekrany E Ink, które zasadą działania przypominają kartkę papieru - nie świecą, nie odbijają światła i nie męczą wzroku. E-czytelnictwo największą popularnością cieszy się wśród kobiet w wieku 25-34 lat. To dane, które pokrywają się z wynikami raportu Biblioteki Narodowej za rok 2016. Wynika z niego, że największa grupa czytających to 20-30-letnie kobiety mieszkające w średnich miastach, które najchętniej czytają popularne powieści obyczajowe.

Polacy czytają legalnie

Poza e-bookami, dużą popularnością cieszą się książki drukowane (209 głosów), prasa drukowana (38 głosów), a także artykuły w internecie (115 głosów). Jak wykazały wyniki ankiety, najpopularniejszą formą pozyskiwania książek jest ich zakup w księgarni (438 głosów). Niewiele mniej popularne są zakupy w e-księgarniach (370 głosów), korzystanie z bibliotek (368 głosów), a także pobieranie z internetu (217 głosów). Większość książek według deklaracji ankietowanych pozyskiwana jest z legalnych źródeł. Dane te są zgodne z wynikami raportu Biblioteki Narodowej za 2016 rok (na 49 osób przypadało 69 książek z legalnego obiegu, natomiast na 18 osób przypadało 21 książek z obiegu nieformalnego). Trzeba jednak wziąć pod uwagę fakt, że nie każdy otwarcie przyznaje się do pozyskiwania książek z obiegu nieformalnego, nie każdy ma też świadomość, że np. nieograniczone kopiowanie e-booków w gronie znajomych jest niezgodne z prawem.

Przykładem takiego zachowania są cieszące się dużą popularnością grupy zakładane na Facebooku. Ich członkowie wymieniają się między sobą e-bookami lub razem dokonują zakupów nowych pozycji dzieląc koszty między sobą. Takie grupy powstają pod pretekstem legalnego udostępniania e-booków rodzinie i znajomym, w rzeczywistości jednak ich społeczność to dziesiątki, setki, a nawet tysiące niespokrewnionych ze sobą osób. Udostępnianie raz zakupionych książek takiej społeczności nie jest zgodne z prawem, a więc mamy do czynienia z nowym rodzajem piractwa.

Wakacyjne deklaracje Polaków

Ponad 64% ankietowanych zadeklarowało, że podczas wakacji przeczyta ponad 5 książek. Dodatkowo, prawie połowa użytkowników twierdzi, że podczas wakacji czyta więcej niż w pozostałych miesiącach. Książka idealna na wakacje to według badanych:

  • Coś lekkiego, co szybko się czyta (205 głosów)
  • Wciągający kryminał lub powieść sensacyjna (199 głosów)
  • Fantasy, sci-fi lub horror (125 głosów) Romanse (60 głosów)
  • Powieści podróżnicze lub przygodowe (79 głosów)
  • Literatura faktu (50 głosów)

Ważnym aspektem jest również sposób doboru czytanych treści. Najpopularniejszymi metodami jest czytanie nieznanych dzieł ulubionych autorów (286 głosów), wybór lektury na podstawie czytania recenzji (210 głosów), wybieranie nowości wydawniczych (155 głosów), kierowanie się rekomendacjami znajomych (153 głosy) oraz czytanie bestsellerów (129 głosów).

E-booki tańsze od papierowych wydań?

Ponad 39% ankietowanych stwierdziło, że cena książki elektronicznej powinna być niższa od jej papierowej wersji. Użytkownicy zaproponowali przedział cenowy od 11 do 20 zł jako najbardziej optymalny koszt jednego e-booka. Obecnie ceny e-booków wahają się w przedziale od 25 zł do 35 zł. Jedną z przyczyn takich cen jest wysoki podatek, jaki państwo narzuca przedsiębiorcom. Od tradycyjnych książek trzeba odprowadzić pięcioprocentowy VAT, natomiast e-booki opodatkowane są stawką 23 procentową.

Mimo to księgarnie internetowe na e-booki oferują o wiele bardziej atrakcyjne rabaty niż w przypadku wydań papierowych. Przykładem jest e-księgarnia inkBOOKS, która dla posiadaczy czytników inkBOOK uruchomiła usługę Klub Książki, w ramach której użytkownicy otrzymują dożywotni 15-procentowy rabat na dowolne tytuły (e-booki, audiobooki lub e-prasę).

Największe plusy i minusy czytników e-booków

Użytkownicy cenią e-booki przede wszystkim za wygodę obsługi, dużą liczbę tytułów tytułów w jednym urządzeniu, małe gabaryty. Wśród zalet wymieniają także możliwość czytania po zmroku dzięki doświetleniu ekranu, zaawansowane możliwości formatowania tekstu, a także możliwość kupna e-książek jednym kliknięciem za pośrednictwem e-księgarni. Jedną z najczęściej wymienianych wad jest brak fizycznego kontaktu z papierem - jego zapachu i możliwości skompletowania na półce cieszącej oko biblioteki.

Ankieta "czytanie podczas wakacji” została udostępniona na profilach marki inkBOOK w mediach społecznościowych (Facebook, Twitter) oraz na grupach dyskusyjnych (AK - Klub (nie) Anonimowych Książkoholików, Poczytalni, Polskie Kundelki, Nie mam czasu, czytam książki). W badaniu wzięło udział 686 osób.


źródło: inkBOOK

Kan


Oceń ten artykuł w skali od 1 do 5.
Aktualna ocena: 5 (głosy: 1)
Tagi: | infografika | raport | e-book Wykop Sledzik Google drukuj Poleć 2
Komentarze: 2 | Napisz komentarz | Zobacz wszystkie komentarze na forum >>

AnonimAnnaBookreader
Niezarejestrowany
Zgłoś naruszenie
Wysłano: 2017.09.27 13:52 Odpowiedz
Jestem w 60% osób, które czytają e-booki! I jestem z tego dumna! Posiadam Cybooka Muse Light. Czytnik jest lekki i mały. Dodatkowo posiada slot microSD, dzięki czemu jest możliwość rozszerzenia pamięci wewnętrznej o dodatkowe 32GB. Czytam na nim najczęściej jadąc do pracy autobusem a potem tramwajem. Naprawdę wszystkim polecam! Czytnik Cybook jest mega!
AnonimAnnaBookreader2
Niezarejestrowany
Zgłoś naruszenie
Wysłano: 2017.10.01 17:17
Trochę słaby marketing szeptany

Napisz komentarz
Nick
  


Pogrubienie    Kursywa    Podkreślenie    Adres email    Cytat    Link    Obrazek    Film Youtube - wklej pełny link   

Wpisz kod z obrazka. Zaloguj się, żeby dodawać komentarze bez ograniczeń.
Wysłać powiadomienie email przy nowych odpowiedziach?
Test Hykker myTab 10 - telefon i internet 3G w jednym, czyli tablet z Biedronki
W opinii ekspertów o tabletach pojawia się całe mnóstwo głosów, że tablety się kończą, rynek kurczy, a hybrydy 2 w 1 i duże smartfony zabierają im klientów. Wszystko to jest prawdą. Sporo użytkowników jednak zostanie przy tabletach – to typowi konsumenci treści internetowej. To, co wyróżnia Hykker myTab 10 na tle konkurencji, to dwa wejścia na kartę SIM. Oznacza to, że możemy wyposażyć go w Internet, a także w funkcję telefonu.
Samsung S5570 Galaxy Mini
703
LG GT540 Swift
440
Samsung Ch@t 335
393
SonyEricsson Xperia neo V
393
Samsung GT-S5620 Monte
362
Samsung GT-C3530
281
Samsung GALAXY Y GT-S5360
279
Samsung Star II (S5260)
247
Więcej telefonów


Ankieta
Co dla Was jest najważniejsze w smartfonie?

Moc obliczeniowa i specyfikacja
System operacyjny
Aparat i multimedia
Jakość wykonania
Czas pracy na baterii
Antena i jakość rozmów
Inne czynniki


WynikiAnkiety

Głosów 11

Newsy
Artykuły
Video
Rankingi
Pliki / Download
Redakcja
Archiwum
RSS
Regulamin
Kontakt
Telefony Taryfy
Rozrywka Systemy Rynek Tablety Inne
// dodatkowy kod na dole strony (intext)