REKOMENDUJ | DO ULUBIONYCH | RSS | NEWSLETTER Nick: Hasło: ZAREJESTRUJ  
 
Autor: Kan2017-06-19 10:39 | Rynek | rynek | konkurs
Kan
Wykop Sledzik Google drukuj Poleć 1

Plus SMART CITY: Hackhaton City Coders Płock

32 godziny programowania non-stop, ponad 30 uczestników i jedno zadanie – stworzyć aplikację, która podniesie komfort życia mieszkańców Płocka. W niedzielę, 21 maja zakończył się pierwszy, organizowany w Płocku przez tamtejszy Urząd Miasta, maraton programistyczny dla pasjonatów technologii – Hackathon City Coders Płock.

Uczestnicy wydarzenia w majowy weekend 20-21 maja, intensywnie pracowali, wykorzystując otwarte przez Urząd Miasta bazy danych, by od zera zaprogramować aplikację przeznaczoną dla mieszkańców bądź turystów odwiedzających Płock. W zmaganiach z technologią wspierali ich mentorzy z firm Qumak S.A., SAP Polska a nadzór nad bezpieczeństwem prawnym zapewniali specjaliści z kancelarii BWHS. Pasjonaci programowania postawili na promowanie aktywnego trybu życia i korzystanie z kulturalnych atutów miasta.

Zwycięski zespół stworzył aplikację, umożliwiającą zebranie grupy osób uprawiających tę samą dziedzinę sportu, aby móc wspólnie trenować. Poprzez aplikację można wybierać obiekty do ćwiczeń na terenie miasta Płock oraz profil osób, z którymi chcemy uprawiać sport – tak aby np. ich umiejętności były dostosowane do naszych.

Drugie miejsce na podium zajęła aplikacja aktywizująca osoby pracujące, które mają niewiele czasu w ciągu tygodnia na spędzanie wolnego z rodziną. Po ustawieniu odpowiednich filtrów, rozwiązanie podpowiada jaką aktywność można podjąć w bardzo krótkim czasie np. mamie z synem. Proponuje najbliższe obiekty kulturalne, np. teatr, a gdy zaznaczymy, że jednocześnie potrzebujemy opiekunki do dziecka, wskaże nieodległe od teatru miejsce, gdzie znajdziemy nianię.

Podium zamknęła aplikacją wykorzystująca możliwości rozszerzonej rzeczywistości (AR – Augmented Reality) do wygodnego zwiedzania miasta. Funkcjonująca stale w tle, nie wymaga od odbiorców żadnego zaangażowania, a gdy zbliżymy się np. do ważnego zabytku, głosowo poinformuje nas, co to za historyczne miejsce.

Jury przyznało również jedno wyróżnienie – był to pomysł na aplikację, wykorzystującą dane, które są w posiadaniu urzędów, ale nie były do tej pory wykorzystywane. Przykładem mogą być informacje o terenach, na których aktualnie koszona jest trawa. To informacja dla alergików, by wiedzieli których części miasta w danym okresie lepiej unikać.

Zwycięskie aplikacje zostały nagrodzone sprzętem elektronicznym, a główną nagrodą były laptopy HP OMEN, zaprojektowane specjalnie dla graczy. Organizatorami pierwszego płockiego Hackathonu byli: Urząd Miasta Płocka (organizator główny) przy współpracy z Przetwórnią, United Nations Institute for Training and Research (Unitar) i Cifal. Partnerami wydarzenia zostali m.in.: Qumak S.A.(partner główny), Star ITS, Polkomtel Sp. z o.o. operator sieci Plus, SAP Polska, Płocki Park Przemysłowo-Technologiczny, kancelaria BWHS oraz ChallengeRocket.com.

źrodlo: Plus

Kan


Oceń ten artykuł w skali od 1 do 5.
Tagi: | rynek | konkurs Wykop Sledzik Google drukuj Poleć 1
Komentarze: 1 | Napisz komentarz | Zobacz wszystkie komentarze na forum >>

AnonimAgon
Niezarejestrowany
Zgłoś naruszenie
Wysłano: 2017.06.19 13:39 Odpowiedz
Świetna inicjatywa!! Brawo Plus za wspieranie takich akcji! Kiedy kolejne miasta?

Napisz komentarz
Nick
  


Pogrubienie    Kursywa    Podkreślenie    Adres email    Cytat    Link    Obrazek    Film Youtube - wklej pełny link   

Wpisz kod z obrazka. Zaloguj się, żeby dodawać komentarze bez ograniczeń.
Wysłać powiadomienie email przy nowych odpowiedziach?
Test NavRoad UNI - UNIwersalny asystent kierowcy pod choinkę
Gdyby pomyśleć o najlepszych prezentach dla kierowcy, koniecznie należałoby wymienić uniwersalnego asystenta kierowcy. Nawigacja, rejestrator, antyradar i kamera cofania bez kabli? Brzmi ciekawie. A co, jeśli dodamy, że to wszystko znajdziemy w jednym urządzeniu? - to idealny wybór dla kierowców. NavRoad UNI, bo o nim właśnie mowa, to pierwszy w Polsce asystent kierowcy.
Samsung S5570 Galaxy Mini
703
LG GT540 Swift
440
Samsung Ch@t 335
393
SonyEricsson Xperia neo V
393
Samsung GT-S5620 Monte
362
Samsung GT-C3530
281
Samsung GALAXY Y GT-S5360
279
Samsung Star II (S5260)
247
Więcej telefonów


Ankieta
Co dla Was jest najważniejsze w smartfonie?

Moc obliczeniowa i specyfikacja
System operacyjny
Aparat i multimedia
Jakość wykonania
Czas pracy na baterii
Antena i jakość rozmów
Inne czynniki


WynikiAnkiety

Głosów 196

Newsy
Artykuły
Video
Rankingi
Pliki / Download
Redakcja
Archiwum
RSS
Regulamin
Kontakt
Telefony Taryfy
Rozrywka Systemy Rynek Tablety Inne
// dodatkowy kod na dole strony (intext)