REKOMENDUJ | DO ULUBIONYCH | RSS | NEWSLETTER Nick: Hasło: ZAREJESTRUJ  
 
Autor: Kan2017-01-11 07:17 | PDA & Navi | bitdefender | spam | wirus | trojan
Kan
Wykop Sledzik Google drukuj Poleć 0

Pliki .pub Microsoft Publisher mogą roznosić wirusy

Fala ukierunkowanego spamu zaraża komputery z oprogramowaniem Windows przez szkodliwy program backdoor („tylną furtkę”) w taki sposób, że wykrada poufne dane z małych i średnich przedsiębiorstw. Osoby badające spam z firmy Bitdefender zidentyfikowali kilka tysięcy e-maili, które udawały zamówienia i faktury, zawierające w załączniku plik z rozszerzeniem .pub. Nadawcy wiadomości podszywają się głównie pod pracowników małych i średnich firm z Wielkiej Brytanii lub Chin , jak i też za inne legalne przedsiębiorstwa.


Odbiorcom doradza się, aby otworzyli załączony plik przy użyciu programu Microsoft Publisher, płatne oprogramowanie służące do tworzenia materiałów marketingowych, osadzony w usłudze Office 365. Publisher jest powszechnie stosowany jako edytor, narzędzie do tworzenia wzorców w celu sporządzenia ulotek, pocztówek, informatorów, elektronicznych biuletynów albo kartek okolicznościowych z życzeniami.

Plik typu .pub nie jest typowym formatem pliku hostującym złośliwe oprogramowanie” mówi Adrian Miron, przełożony sekcji ds. antyspamu w Bitdefender. „Spamerzy wybrali ten plik albowiem ludzie z reguły nie łączą pliku tego rodzaju z możliwością zarażenia komputera”.

Plik typu .pub zawiera skrypt (VBScript), który usadawia adres URL zachowując się jako zdalny host. Z tego miejsca złośliwe oprogramowanie (Malware) ściąga samorozpakowywujący się plik typu „cabinet” .CAB (format archiwizacji danych) zawierający skrypt AutoIt, narzędzie uruchamiające skrypt i zaszyfrowany plik AES-256. Specjaliści od złośliwych programów zauważyli, że zaszyfrowany plik może zostać odkodowany przy pomocy klucza zdobytego z MD5 (system „kodowania” danych) wiadomości zapisanej w pliku AutoIt.

Kiedy już plik zostanie odszyfrowany i zainstalowany atakujący mają dostęp przez tylne drzwi i mogą kontrolować zasoby na zarażonym komputerze. Złośliwe oprogramowanie jest w stanie „zapamiętać” naciśnięcia klawiatury, aby zarejestrować hasła i nazwy użytkowników, wykraść dane potrzebne do zalogowania z przeglądarek lub e-maili, przeglądać dane systemu i działać jeszcze w inny wścibski sposób.

Adrian Miron z Bitdefender dodaje: „ Mamy powody przypuszczać, że układ ten bierze swój początek w Arabii Saudyjskiej i Czechach”.

Bitdefender wykrywa i blokuje plik .pub jako W97M.Downloader.EGF i backdoor payload (inne szkodliwe narzędzie hakerskie) jako Generic.Maleware.SFLI.545292C0MD5:8bcaf480f97eb43d 3be d8fcc7bc129a4

Aby być zabezpieczonym przed tego rodzaju zagrożeniem, Bitdefender radzi zainstalować godny zaufania i solidny filtr antyspamowy. Użytkownicy powinni unikać otwierania i ściągania podejrzanych załączników w poczcie elektronicznej z niechcianych źródeł.

Autor: Alexandra Gheorghe

źródło: Bitdefender


Oceń ten artykuł w skali od 1 do 5.
Tagi: | bitdefender | spam | wirus | trojan Wykop Sledzik Google drukuj Poleć 0
Komentarze: 0 | Napisz komentarz | Zobacz wszystkie komentarze na forum >>


Napisz komentarz
Nick
  


Pogrubienie    Kursywa    Podkreślenie    Adres email    Cytat    Link    Obrazek    Film Youtube - wklej pełny link   

Wpisz kod z obrazka. Zaloguj się, żeby dodawać komentarze bez ograniczeń.
Wysłać powiadomienie email przy nowych odpowiedziach?
Test Hykker myTab 10 - telefon i internet 3G w jednym, czyli tablet z Biedronki
W opinii ekspertów o tabletach pojawia się całe mnóstwo głosów, że tablety się kończą, rynek kurczy, a hybrydy 2 w 1 i duże smartfony zabierają im klientów. Wszystko to jest prawdą. Sporo użytkowników jednak zostanie przy tabletach – to typowi konsumenci treści internetowej. To, co wyróżnia Hykker myTab 10 na tle konkurencji, to dwa wejścia na kartę SIM. Oznacza to, że możemy wyposażyć go w Internet, a także w funkcję telefonu.
Samsung S5570 Galaxy Mini
703
LG GT540 Swift
440
Samsung Ch@t 335
393
SonyEricsson Xperia neo V
393
Samsung GT-S5620 Monte
362
Samsung GT-C3530
281
Samsung GALAXY Y GT-S5360
279
Samsung Star II (S5260)
247
Więcej telefonów


Ankieta
Co dla Was jest najważniejsze w smartfonie?

Moc obliczeniowa i specyfikacja
System operacyjny
Aparat i multimedia
Jakość wykonania
Czas pracy na baterii
Antena i jakość rozmów
Inne czynniki


WynikiAnkiety

Głosów 11

Newsy
Artykuły
Video
Rankingi
Pliki / Download
Redakcja
Archiwum
RSS
Regulamin
Kontakt
Telefony Taryfy
Rozrywka Systemy Rynek Tablety Inne
// dodatkowy kod na dole strony (intext)