REKOMENDUJ | DO ULUBIONYCH | RSS | NEWSLETTER Nick: Hasło: ZAREJESTRUJ  
 
Autor: Kan2017-10-18 13:25 | Rynek | telekonferencja | komentarz | rynek
Kan
Wykop Sledzik Google drukuj Poleć 0

Oto cztery telekonferencje, które zmieniły świat

Pomimo postępów dokonanych w obszarach poczty elektronicznej, komunikatorów i mediów społecznościowych, telekonferencja nadal pozostaje najskuteczniejszym sposobem zaangażowania w rozmowę dużej grupy osób — niezależnie od tego, w jakiej strefie czasowej czy kraju się znajdują.

Z tego sposobu komunikacji nie korzysta się jednak wyłącznie w celach biznesowych. Telekonferencje pełniły także ważną rolę podczas najważniejszych rozmów w historii. Przywódcy polityczni, ikony kultury i naukowcy wykorzystywali ten kanał komunikacji do przekazywania informacji i omawiania kwestii, które miały w przyszłości wywrzeć istotny wpływ na nasze życie.


Oto cztery telekonferencje, które zmieniły świat.

Połączenie z kosmosu

20 lipca 1969 r. prezydent Richard Nixon podniósł słuchawkę telefonu w Gabinecie Owalnym w Białym Domu w celu rozmowy z dwoma mężczyznami, którzy przebyli długą drogę, by ta rozmowa mogła się odbyć.

Byli to: Neil Armstrong i Buzz Aldrin, którzy znajdowali się na księżycu.

Chociaż krótka rozmowa pomiędzy Nixonem a astronautami ze statku Apollo 11 przypominała raczej odgrywanie scenariusza niż spontaniczną wymianę zdań, była niewątpliwie jedną z najważniejszych do tej pory telekonferencji o znaczeniu międzynarodowym. Sam Nixon określił ją mianem „telekonferencji o największym znaczeniu historycznym spośród wszystkich prowadzonych w Białym Domu”.

Telekonferencja, która zmieniła piłkę nożną

Piłka nożna to fenomen o zasięgu globalnym, a klub Manchester United i jego były menedżer, sir Alex Ferguson, odgrywali jedną z najważniejszych ról w tej branży w latach dziewięćdziesiątych i w pierwszej dekadzie XXI wieku. Często może wydawać się, że duży transfer przyciąga większe zainteresowanie prasy niż pojedyncze mecze, zawody czy wygrane. Chociaż transfery dokonane latem roku 2016 i 2017 uznaje się za najdroższe, żaden z nich nie zapisał się w historii jako najważniejszy. Mianem tym można określić ten z roku 1992, gdy prezes Leeds United, Bill Fotherby, zadzwonił do swojego odpowiednika w Manchester United, Martina Edwardsa, z zamiarem omówienia ponownego transferu Denisa Irwina.

Klub Leeds United miał pecha, ponieważ Edwards nie był jedyną osobą w gabinecie, która przysłuchiwała się rozmowie. Był z nim legendarny menedżer Alex Ferguson, który w notatniku szefa zapisał jedno nazwisko: Cantona.

Transfer omówiono i zawarto transakcję, która tchnęła nowe życie w klub Manchester United, Premier League i angielską piłkę nożną.

Ratowanie świata: rozmowa po rozmowie

W czasie kubańskiego kryzysu rakietowego w październiku 1962 r. świat stanął u progu konfliktu grożącego potencjalnie katastrofalnymi konsekwencjami. Sytuacja wymagała działań dyplomatycznych na skalę międzynarodową i stałych kontaktów pomiędzy światowymi przywódcami.

Szczególnie często z telekonferencji korzystał prezydent John F. Kennedy – pozostawał w ten sposób w kontakcie ze swoimi współpracownikami i innymi przywódcami, m.in. premierem Wielkiej Brytanii Haroldem Macmillanem, informując o bieżących wydarzeniach i ustalając wspólne stanowisko. W Bibliotece Prezydenckiej imienia Johna F. Kennedy’ego do dziś przechowywane są transkrypcje wielu z tych rozmów.

Konferencje międzykontynentalne

Obecnie uczestnictwo w telekonferencjach jest zjawiskiem codziennym. Technologie będące ich podstawą stały się tak powszechne, że przestały nas już dziwić, jak to zwykle bywa w przypadku naprawdę innowacyjnych, zmieniających ludzkie życie rozwiązań.

Cofnijmy się jednak do czasów, gdy telekonferencje nie były tak powszechnym zjawiskiem jak obecnie. Jest rok 1915: Thomas Watson, burmistrzowie San Francisco i Nowego Jorku, Prezydent Stanów Zjednoczonych Woodrow Wilson i Aleksander Graham Bell uczestniczą w pierwszej na świecie międzykontynentalnej rozmowie telefonicznej.

Aby to pamiętne wydarzenie mogło dojść do skutku, konieczne było umieszczenie 331 tys. kg (730 funtów) miedzi wzdłuż sieci obejmującej swym zasięgiem całe Stany Zjednoczone . Wymagało to także użycia technologii, które pozwalały na wzmocnienie siły dźwięku na dystansie 5471 km (3400 mil).

Choć obecnie telekonferencje uważa się za przykład podstawowej technologii, w historii najnowszej odegrały one istotną rolę przy podejmowaniu ważnych decyzji i w trakcie kluczowych wydarzeń. W dzisiejszych czasach wciąż mają fundamentalne znaczenie, gdyż umożliwiają przywódcom i światowym liderom zabieranie głosu w bezpośredniej rozmowie za każdym razem, gdy pojawia się taka potrzeba. Warto tu wspomnieć choćby o negocjacjach w sprawie Brexitu, o globalizacji w sporcie czy rosnącej popularności pracy spoza biura. Wszystko to potwierdza, że telekonferencje jeszcze długo w przyszłości będą znajdowały zastosowanie w każdej dziedzinie przemysłu.

Autor: Jakub Abramczyk, dyrektor sprzedaży na region Europy Wschodniej, Polycom


Oceń ten artykuł w skali od 1 do 5.
Tagi: | telekonferencja | komentarz | rynek Wykop Sledzik Google drukuj Poleć 0
Komentarze: 0 | Napisz komentarz | Zobacz wszystkie komentarze na forum >>


Napisz komentarz
Nick
  


Pogrubienie    Kursywa    Podkreślenie    Adres email    Cytat    Link    Obrazek    Film Youtube - wklej pełny link   

Wpisz kod z obrazka. Zaloguj się, żeby dodawać komentarze bez ograniczeń.
Wysłać powiadomienie email przy nowych odpowiedziach?


Ankieta
mObywatel - z jakim prawdopodobieństwem zainstalujecie aplikację

100 %
75 %
50 %
25 %
0 %
A co to jest?


WynikiAnkiety

Głosów 251

Newsy
Artykuły
Video
Rankingi
Pliki / Download
Redakcja
Archiwum
RSS
Regulamin
Kontakt
Telefony Taryfy
Rozrywka Systemy Rynek Tablety Inne
// dodatkowy kod na dole strony (intext)