REKOMENDUJ | DO ULUBIONYCH | RSS | NEWSLETTER Nick: Hasło: ZAREJESTRUJ  
 
Autor: Kan2017-04-04 12:18 | PDA & Navi | eset | alert | oszustwo
Kan
Wykop Sledzik Google drukuj Poleć 0

Oszuści łowią w sieci na bilet lotniczy do USA

Otrzymałeś maila potwierdzającego zakup biletu lotniczego do Waszyngtonu? Pewnie nie kupowałeś biletu do USA, ale powstrzymaj swoją ciekawość i nie otwieraj załącznika. To może być pułapka! Eksperci z firmy ESET przechwycili wiadomości mailowe, w których cyberprzestępcy podszywają się pod amerykańskie linie lotnicze Delta Air Lines. Celem pułapki jest kradzież danych logowania, zapisanych w przeglądarkach internetowych i aplikacjach poczty elektronicznej.

Dokument Office zawierający złośliwe makra
Dokument Office zawierający złośliwe makra

Zagrożenie wykrywane przez laboratorium ESET jako Win32/PSW.Fareit nie jest nowe. Po raz pierwszy zostało zidentyfikowane w 2012 roku. Obecnie zagrożenie rozprzestrzenia się w sieci za pośrednictwem m.in. wiadomości mailowych, wysyłanych rzekomo przez linie lotnicze Delta Air Lines. Po kliknięciu w zamieszczony w treści wiadomości link, komputer użytkownika pobiera dokument Office zawierający złośliwe makra. Po wykonaniu kroków podanych w instrukcji widniejącej w dokumencie, skutkujących włączeniem makr, na komputer ofiary zostaje pobrany kolejny złośliwy plik. Jego zadaniem jest ciche wykradanie haseł swojej ofiary. Zagrożenie kradnie loginy i hasła, które użytkownik zapisał w przeglądarkach internetowych (m.in. Internet Explorer, Google Chrome, Mozilla Firefox) oraz aplikacjach przeznaczonych do obsługi poczty elektronicznej (m.in. Windows Live Mail, Mozilla Thunderbird). Skradzione dane zagrożenie przesyła do zdalnego serwera. Po wykonaniu zadania zagrożenie samodzielnie usuwa się z systemu i zaciera wszystkie ślady swojego działania. Przeciętny użytkownik nawet nie zorientuje się, że coś poszło nie tak i że ktoś niepowołany wykradł dane logowania np. do prywatnej skrzynki mailowej, konta LinkedIn czy dysku w chmurze z prywatnymi zdjęciami.

Fałszywy mail rzekomo od Delta Air Lines
Fałszywy mail rzekomo od Delta Air Lines

- Zapisywanie haseł w przeglądarce czy kliencie pocztowym jest po prostu wygodne, dlatego tak wielu użytkowników może być potencjalnym celem tego zagrożenia. Niestety wygoda nie zawsze idzie w parze z bezpieczeństwem. Zapisane hasła mogą zostać wykradzione przez złośliwe oprogramowanie. Mogą zostać również użyte przez znajomych, którym użyczamy laptopa. Dlatego najlepiej przechowywać hasła w swojej głowie lub skorzystać z menedżera haseł, abyśmy nie musieli pamiętać ich wszystkich - zwraca uwagę Kamil Sadkowski, analityk zagrożeń z krakowskiego laboratorium antywirusowego ESET.

Menedżer haseł to niewielki program umożliwiający przechowywanie wszystkich loginów i haseł, a często również innych danych wykorzystywanych w formularzach online, podawanych na stronach WWW. aplikacja taka pozwala również generować nowe hasła i automatycznie uzupełniać formularze logowania danymi wprowadzonymi w menedżerze. Dodatkowo wszystkie te hasła, numery kart kredytowych czy dane wymagane w formularzach, przechowywane są w formie szyfrowanej. Dostęp do menedżera zabezpiecza albo hasło, albo indywidualny klucz USB, albo też smartfon z technologią Bluetooth. Takie menedżery haseł funkcjonują jako samodzielne aplikacje, ale są również dostępne jako element pakietów bezpieczeństwa klasy premium, tak jest np. w przypadku ESET Smart Security Premium.

źródło: ESET

Kan


Oceń ten artykuł w skali od 1 do 5.
Tagi: | eset | alert | oszustwo Wykop Sledzik Google drukuj Poleć 0
Komentarze: 0 | Napisz komentarz | Zobacz wszystkie komentarze na forum >>


Napisz komentarz
Nick
  


Pogrubienie    Kursywa    Podkreślenie    Adres email    Cytat    Link    Obrazek    Film Youtube - wklej pełny link   

Wpisz kod z obrazka. Zaloguj się, żeby dodawać komentarze bez ograniczeń.
Wysłać powiadomienie email przy nowych odpowiedziach?
Test Hykker myTab 10 - telefon i internet 3G w jednym, czyli tablet z Biedronki
W opinii ekspertów o tabletach pojawia się całe mnóstwo głosów, że tablety się kończą, rynek kurczy, a hybrydy 2 w 1 i duże smartfony zabierają im klientów. Wszystko to jest prawdą. Sporo użytkowników jednak zostanie przy tabletach – to typowi konsumenci treści internetowej. To, co wyróżnia Hykker myTab 10 na tle konkurencji, to dwa wejścia na kartę SIM. Oznacza to, że możemy wyposażyć go w Internet, a także w funkcję telefonu.
Samsung S5570 Galaxy Mini
703
LG GT540 Swift
440
Samsung Ch@t 335
393
SonyEricsson Xperia neo V
393
Samsung GT-S5620 Monte
362
Samsung GT-C3530
281
Samsung GALAXY Y GT-S5360
279
Samsung Star II (S5260)
247
Więcej telefonów


Ankieta
Co dla Was jest najważniejsze w smartfonie?

Moc obliczeniowa i specyfikacja
System operacyjny
Aparat i multimedia
Jakość wykonania
Czas pracy na baterii
Antena i jakość rozmów
Inne czynniki


WynikiAnkiety

Głosów 14

Newsy
Artykuły
Video
Rankingi
Pliki / Download
Redakcja
Archiwum
RSS
Regulamin
Kontakt
Telefony Taryfy
Rozrywka Systemy Rynek Tablety Inne
// dodatkowy kod na dole strony (intext)