REKOMENDUJ | DO ULUBIONYCH | RSS | NEWSLETTER Nick: Hasło: ZAREJESTRUJ  
 
Autor: Kan2017-10-27 07:52 | Telefony | orange | roaming
Kan
Wykop Sledzik Google drukuj Poleć 3

Orange dołącza do Operatorów wnioskujących o dopłaty do roamingu

Orange Polska planuje złożyć w Urzędzie Komunikacji Elektronicznej (UKE) wniosek o możliwość stosowania dopłaty do roamingu, poinformował członek zarządu ds. finansowych Maciej Nowohoński.

"Obecnie prowadzimy renegocjacje kontraktów hurtowych z innymi krajami, szczególnie na rynku niemieckim, gdzie jest największa część naszego roamingu. Chcemy złożyć do UKE wniosek o możliwość stosowania dopłaty do roamingu. W IV kw. nadal będziemy odczuwać negatywny efekt w związku z roamingiem, choć nie tak duży, jak w III kw. Mamy nadzieję, że otrzymamy możliwość wprowadzenia tych dopłat szczególnie tam, gdzie jest duże wykorzystanie, np. w strefach przygranicznych" - powiedział Nowohoński podczas konferencji prasowej.

Według przedstawicieli operatora, ewentualna dopłata do Roaming Like at Home (RLAH) dla części klientów tylko częściowo niweluje straty ponoszone w związku z oferowaniem darmowego roamingu. Z danych finansowych Orange Polska wynika, że obniżyły się przychody operatora z usług mobilnych, głównie wskutek wdrożenia nowych regulacji roamingowych, które wyeliminowały opłaty roamingowe dla osób podróżujących okresowo na terenie Unii Europejskiej (zgodnie z zasadą „roam like at home”). Zysk netto w 3 kw. 2017 roku wyniósł 28 mln zł wobec 37 mln zł w analogicznym okresie 2016 roku.

"Roaming Like at Home jest i pozostanie darmowy, chodzi jedynie o specyficzną grupę klientów i jest teraz taka możliwość, że jeśli ktoś dłużej niż 4 miesiące jest poza granicami (i ponad 50% połączeń i transferów następuje w roamingu), to może być mu naliczona dodatkowa opłata. Chodzi nam głównie o osoby mieszkające przy granicy, a np. pracujące poza Polską przez cały dzień. Dlatego chcemy wystąpić o ten wyjątek korzystając z takiego prawa" - tłumaczył Jean Fallacher Prezes Zarządu.

- "Klienci bardzo szybko przyzwyczaili się do darmowych usług roamingowych. Przesył danych w roamingu na obszarze Unii Europejskiej w szczycie sezonu urlopowego wzrósł w porównaniu z ubiegłym rokiem ponad dwudziestokrotnie. Miało to naturalnie niekorzystny wpływ na nasze wyniki finansowe w trzecim kwartale. Pracujemy nad sposobami ograniczenia tych niekorzystnych skutków w przyszłości" mówił odnosząc się do wyników za 3 kwartał 2017 roku, Jean-François Fallacher.

10 firm złożyło w tej sprawie wniosek do Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Na początku tego tygodnia serwis rpkom.pl podał, że już czterech operatorów usług mobilnych w kraju ma zgodę UKE na pobieranie dodatkowych opłat za usługi świadczone w roamingu w Unii Europejskiej klientom. Są to: Virgin Mobile Polska, właściciel satelitarnej platformy Nc+ (obaj MVNO działają w sieci P4) oraz Polkomtel (sieć Plus) i wirtualny operator Premium Mobile (korzystający z infrastruktury Plusa). Urząd zezwolił im na wprowadzenie dopłat na 12 miesięcy. Jak na razie żaden z operatorów, którym przyznano prawo do pobierania dopłat nie wprowadził decyzji w życie. Być może dlatego, że w przypadku zmiany cen, klientom operatorów przysługiwać będzie prawo do wypowiedzenia umowy.

Orange Polska ma 14,358 mln kart SIM

- W ocenie Prezesa UKE, zmiany w warunkach umownych nie są narzucane przez Prezesa UKE, który nie obliguje do ich wprowadzenia tym samym wynikają z decyzji biznesowych przedsiębiorców telekomunikacyjnych. Zgodnie z powyższym w przypadku zmiany warunków umów, w tym cenników polegającej na zastosowaniu dodatkowej opłaty z tytułu świadczenia detalicznych usług roamingu regulowanego zmiana ta powoduje powstanie uprawnienia do wypowiedzenia umowy po stronie abonenta, przy czym dostawcy usługi roamingu nie przysługuje wówczas roszczenie o zwrot ulgi - powiedział dla dziennik.pl Martin Stysiak, rzecznik UKE.

Zniesienie opłat jest sukcesem Komisji Europejskiej, która doprowadziła do niego po serii długoletnich negocjacji i stopniowych cięć, wprowadzanych przez operatorów sieci komórkowych z całej Unii. Jeszcze w 2007 roku wysłanie sms-a zza granicy mogło kosztować pół funta, a odebranie połączenia na wakacjach wiązało się z opłatami rzędu kilkunastu-kilkudziesięciu pensów. W 2013 roku Komisja Europejska rozpoczęła prace nad ograniczeniem dodatkowych opłat pobieranych przez operatorów sieci komórkowych i stworzeniem wspólnego rynku telekomunikacyjnego i cyfrowego w całej Europie. Zniesienie opłat roamingowych to był ostatni krok we wprowadzaniu zmian.

źródlo: ISBnews

Kan


Oceń ten artykuł w skali od 1 do 5.
Tagi: | orange | roaming Wykop Sledzik Google drukuj Poleć 3
Komentarze: 3 | Napisz komentarz | Zobacz wszystkie komentarze na forum >>

AnonimYed
Niezarejestrowany
Zgłoś naruszenie
Wysłano: 2017.10.27 20:33 Odpowiedz
I tak bogaci jeżdżą i rozmawiają oraz serfują po sieci za darmo, a biedni siedzą w domu i na nich płacą. A podobno socjalizm to zło
AnonimK
Niezarejestrowany
Zgłoś naruszenie
Wysłano: 2017.10.27 13:47 Odpowiedz
24 października pod artykułem "UKE wydaje kolejne zgody na dopłaty do roamingu UE" napisałem: "Oj niech UKE wyda już wszystkim operatorom te pozwolenia, bo to bez sensu z naszymi operatorami w całej unii tylko nasi chcą jak najwięcej zarabiać na klientach, trochę godności by mogli zachować i nie prosić o to." Teraz dodałbym, żeby operatorzy zrobili oferty nawet na kartę z możliwością włączenia roamingu jak w domu, na zasadzie jak włącza się np blokadę numerów zastrzeżonych (można to zrobić w aplikacji od operatora), ale masz do tej oferty dopłacić a jak nie chcesz to wyłączasz ta funkcję i nie dopłacasz a nie, że cała Polska zrzutka na operatorów którzy odprowadzają podatki do rajów podatkowych, niech oni im dopłacają a nie nasz kraj.
AnonimZygmunt
Niezarejestrowany
Zgłoś naruszenie
Wysłano: 2017.10.27 08:56 Odpowiedz
Napisz komentarz
Nick
  


Pogrubienie    Kursywa    Podkreślenie    Adres email    Cytat    Link    Obrazek    Film Youtube - wklej pełny link   

Wpisz kod z obrazka. Zaloguj się, żeby dodawać komentarze bez ograniczeń.
Wysłać powiadomienie email przy nowych odpowiedziach?


Ankieta
mObywatel - z jakim prawdopodobieństwem zainstalujecie aplikację

100 %
75 %
50 %
25 %
0 %
A co to jest?


WynikiAnkiety

Głosów 266

Newsy
Artykuły
Video
Rankingi
Pliki / Download
Redakcja
Archiwum
RSS
Regulamin
Kontakt
Telefony Taryfy
Rozrywka Systemy Rynek Tablety Inne
// dodatkowy kod na dole strony (intext)