REKOMENDUJ | DO ULUBIONYCH | RSS | NEWSLETTER Nick: Hasło: ZAREJESTRUJ  
 
Autor: Kan2017-12-28 08:51 | Rynek | wywiad | wideo
Kan
Wykop Sledzik Google drukuj Poleć 2

Nowoczesne rozwiązania do ochrony polskiej granicy

Coraz częściej do pilnowania granic wykorzystuje się najnowsze zdobycze technologii. Wkrótce Straż Graniczna będzie mogła skorzystać z pomocy pojazdu HUNTeR, służącego do obserwacji i patrolowania granic. Mobilna platforma do zadań szybkiego reagowania będzie wyposażona m.in. w kamery na podczerwień oraz drona. Długość granic Polski wynosi 3511 kilometrów, z czego 1163 kilometry to granice zewnętrzne Unii Europejskiej. W pierwszych dziewięciu miesiącach 2017 roku nielegalnie polskie granice przekroczyło ponad 5 tys. osób.

To zdalnie sterowana, teleoperowana lub autonomiczna platforma na czterech kołach, która będzie mogła się poruszać w trudnym terenie z dosyć dużą prędkością. Będzie służyła do obserwacji, patrolowania, np. w takim zastosowaniu, jak patrolowanie granic państwa – mówi agencji informacyjnej Newseria Innowacje Tomasz Krakówka z Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów.

Wyposażenie systemu HUNTeR będzie zależeć od zamówienia. Na potrzeby Straży Granicznej może korzystać z czujników i kamer na podczerwień, kamer dziennych, skanerów laserowych oraz drona pozwalającego na prowadzenie obserwacji z góry. Autonomiczne czy półautonomiczne pojazdy, zdolne do poruszania się po trudnym terenie, nadzorowania powierzonego obszaru i obserwacji zarówno w dzień, jak i w nocy to nieoceniona pomoc dla takich służb.

Platforma będzie mogła się poruszać w trudnym terenie, będzie miała napęd na cztery koła, o dużym prześwicie i dużym skoku zawieszenia. Będzie to platforma, która ma nisko położony środek ciężkości, spodziewamy się, że będzie dobrze pokonywać przeszkody terenowe – zapewnia ekspert.

Pomiędzy styczniem a wrześniem 2017 r. Straż Graniczna zatrzymała 2560 osób, które nielegalnie przekroczyły granicę zewnętrzną UE, czyli przeszły na teren Polski z Rosji, Białorusi, Ukrainy oraz granicą morską i lotniczą w ramach połączeń zewnętrznych. 3225 osób nielegalnie przekroczyło zaś granice wewnętrzne Polski, przechodząc do naszego kraju z terenów UE.

Budżet Straży Granicznej w 2017 roku to 1,4 mld zł, czyli o 6 proc. więcej niż w ubiegłym roku. Liczbę funkcjonariuszy tej formacji zwiększono o 300, co związane jest z utworzeniem Europejskiej Agencji Straży Granicznej i Przybrzeżnej. Platforma HUNTeR pozwoli wychwytywać nielegalne przekroczenia granic z jeszcze większa dokładnością.

Chcemy uzyskać 10-kilometrowy zasięg działania platformy, będzie to praca teleoperowana lub autonomiczna. Dron, który jest na wyposażeniu platformy, będzie umożliwiał obserwację terenu także z wysokości. Będzie także służył jako przekaźnik radiowy do stanowiska sterowania systemem – twierdzi Tomasz Krakówka.

Nowoczesne rozwiązania są coraz częściej wprowadzane do ochrony granic, nie tylko Polski. W stanie Teksas każdy obywatel może pomóc w poszukiwaniu przemytników czy nielegalnych imigrantów. W wielu wrażliwych miejscach umieszczono kamery, do których każdy ma dostęp za pomocą internetu. Gdy zauważy podejrzaną osobę, może błyskawicznie poinformować o tym straż graniczną. Z kolei w Izraelu na granicy ze Strefą Gazy pojawiły się autonomiczne i półatutonomiczne samochody wyposażone w kamery i systemy alarmowe. Dzięki nim żołnierze patrolujący granice nie są narażeni na ryzyko.

Projekt Hunter, którego wartość wynosi ponad 7,8 mln zł, został dofinansowany z Funduszy Europejskich kwotą ponad 4,5 mln zł. PIAP zapowiada, że pojazd będzie gotowy już w przyszłym roku. Na 2019 rok zaplanowano prace nad wdrożeniem pojazdu i przygotowaniem jego wersji produkcyjnej.

źródło: Agencja Informacyjna Newseria

Kan


Oceń ten artykuł w skali od 1 do 5.
Tagi: | wywiad | wideo Wykop Sledzik Google drukuj Poleć 2
Komentarze: 2 | Napisz komentarz | Zobacz wszystkie komentarze na forum >>

Anonimfunny
Niezarejestrowany
Zgłoś naruszenie
Wysłano: 2017.12.28 16:43 Odpowiedz
Praca teleoperowana a za autonomicznym Hunterem pewnie będzie nieustannie podążać nieautonomiczna grupa pograniczników aby urządzenia nikt nie "skrzywdził". Hunter będzie pilnował granic a pogranicznicy będą pilnować Huntera - ot taka polska logika
LesHLesH
Zarejestrowany użytkownik


Posty: 4434
Zarejestrowany:
2008-04-27 21:37:25
Zgłoś naruszenie
Wysłano: 2018.01.01 07:38
Dron winien służyć mobilnym grupom za peryskop z nokto- i termo-wizorem, lecąc nad i przed nimi. Tylko wtedy akcje będą natychmiastowe i skuteczne. A że przy okazji dron będzie miał naziemny ogon opiekunów, to tylko dodatkowy plus tej 'wzajemnej kooperacji'. Komuś to przeszkadza?

Napisz komentarz
Nick
  


Pogrubienie    Kursywa    Podkreślenie    Adres email    Cytat    Link    Obrazek    Film Youtube - wklej pełny link   

Wpisz kod z obrazka. Zaloguj się, żeby dodawać komentarze bez ograniczeń.
Wysłać powiadomienie email przy nowych odpowiedziach?
Test NavRoad UNI - UNIwersalny asystent kierowcy pod choinkę
Gdyby pomyśleć o najlepszych prezentach dla kierowcy, koniecznie należałoby wymienić uniwersalnego asystenta kierowcy. Nawigacja, rejestrator, antyradar i kamera cofania bez kabli? Brzmi ciekawie. A co, jeśli dodamy, że to wszystko znajdziemy w jednym urządzeniu? - to idealny wybór dla kierowców. NavRoad UNI, bo o nim właśnie mowa, to pierwszy w Polsce asystent kierowcy.
Samsung S5570 Galaxy Mini
703
LG GT540 Swift
440
Samsung Ch@t 335
393
SonyEricsson Xperia neo V
393
Samsung GT-S5620 Monte
362
Samsung GT-C3530
281
Samsung GALAXY Y GT-S5360
279
Samsung Star II (S5260)
247
Więcej telefonów


Ankieta
Co dla Was jest najważniejsze w smartfonie?

Moc obliczeniowa i specyfikacja
System operacyjny
Aparat i multimedia
Jakość wykonania
Czas pracy na baterii
Antena i jakość rozmów
Inne czynniki


WynikiAnkiety

Głosów 199

Newsy
Artykuły
Video
Rankingi
Pliki / Download
Redakcja
Archiwum
RSS
Regulamin
Kontakt
Telefony Taryfy
Rozrywka Systemy Rynek Tablety Inne
// dodatkowy kod na dole strony (intext)