REKOMENDUJ | DO ULUBIONYCH | RSS | NEWSLETTER Nick: Hasło: ZAREJESTRUJ  
 
Autor: Kan2016-07-26 07:37 | KnowHow | mozilla | firefox | software | flash
Kan
Wykop Sledzik Google drukuj Poleć 0

Mozilla - zmniejszenie wykorzystania Adobe Flash w Firefoksie

Wtyczki w przeglądarkach, zwłaszcza Flash, umożliwiają oglądanie wideo i interaktywnych treści – czyli tego, co najbardziej lubimy w Sieci. Niestety, wtyczki często mogą być przyczyną problemów ze stabilnością, wydajnością i bezpieczeństwem w przeglądarkach. Nie jest to jednak kompromis, na który użytkownicy powinni się godzić.

Mozilla jak i cała Sieć już od jakiegoś czasu podejmują kroki w celu zredukowania potrzeby używania treści wymagających Flasha podczas przeglądania. Od sierpnia Firefox będzie blokował niektóre treści wymagające Flasha, a które nie są niezbędne dla użytkowników, kontynuując jednocześnie wsparcie dla innych. Te i kolejne zmiany, jakie będą zachodzić w Firefoksie podniosą poziom bezpieczeństwa, poprawią długość życia baterii oraz pozwolą na szybsze ładowanie stron i pracę przeglądarki.

Przez kilka ostatnich lat Firefox wprowadzał Web APIs, aby zastąpić funkcje do tej pory dostarczane tylko przez wtyczki. Dotyczy to odtwarzania audio/video, streamingu, integracji schowka, szybkich grafiki 2D i 3D, sieci WebSocket oraz dostępu do mikrofonu/kamery. Kiedy strony zaczęły korzystać z innych technologii zamiast Flasha, liczba awarii wtyczek znacznie się zmniejszyła:

plugin crash rate

Firefox chce utrzymać ten poziom poprzez blokowanie treści we Flashu, które są niewidoczne dla użytkowników. Powinno to zmniejszyć liczbę awarii i przypadków zawieszenia Flasha nawet o 10%. Aby zminimalizować problemy z kompatybilnością stron, zmiany są ograniczone do krótkiej listy treści we Flashu, które mogą być zamienione na HTML. Z czasem planuje dodawać ich coraz więcej.

Jeszcze w tym roku Mozilla planuje rozszerzyć listę i dodać do niej używanie Flasha do sprawdzania dotarcia treści – powszechnej praktyki podczas mierzenia skuteczności reklam. Poprawi to wydajność Firefoksa i żywotność baterii w urządzeniu. Zmiana zostanie wprowadzona w tym samym czasie, kiedy Firefoks będzie implementował HTML Intersection Observer API (Firefox bug 1243846). Mozilla też zaleci wszystkim twórcom używającym Flasha, aby dodali nowe API do mierzenia dotarcia tak szybko, jak się pojawi.

W 2017 roku Firefox będzie wymagał potwierdzenia od użytkowników zanim aktywuje stronę, która wymaga wtyczki Flash do wyświetlenia jakichkolwiek treści. Strony, które obecnie używają Flasha lub Silverlight dla wideo lub gier, powinny jak najszybciej wprowadzić technologie HTML. Obecnie Firefox wspiera szyfrowane odtwarzanie wideo używając Adobe Primetime i Google Widevine jako alternatywne wtyczki wideo.

Aby zapewnić naszym użytkownikom jak najlepsze doświadczenia z wtyczką Flash Mozilla kontynuuje współpracę z Adobe. Współpraca doprowadziła już do usprawnienia wsparcia dla Windowsa, wzmocnienia piaskownicy oraz przyspieszenia renderowania we Flashu, które poprawia wydajność i stabilność.

Te zmiany są częścią wysiłków, które mają na celu bezpieczniejsze i szybsze korzystanie z Sieci, bez potrzeby rezygnowania z tego, co lubią użytkownicy. Mozilla przypomina też, że Firefox planuje zaprzestanie wsparcia dla wszystkich wtyczek NPAPI, poza Flashem, w marcu 2017. Kolejne wydanie Firefox ESR (Extended Support Release) przewidziane na marzec będzie wspierać wtyczki takie jak Silverlight i Java do początku 2018 roku, dla tych użytkowników, którzy potrzebują więcej czasu na wprowadzenie zmian.

źródło: Mozilla

Kan


Oceń ten artykuł w skali od 1 do 5.
Aktualna ocena: 4.5 (głosy: 2)
Tagi: | mozilla | firefox | software | flash Wykop Sledzik Google drukuj Poleć 0
Komentarze: 0 | Napisz komentarz | Zobacz wszystkie komentarze na forum >>


Napisz komentarz
Nick
  


Pogrubienie    Kursywa    Podkreślenie    Adres email    Cytat    Link    Obrazek    Film Youtube - wklej pełny link   

Wpisz kod z obrazka. Zaloguj się, żeby dodawać komentarze bez ograniczeń.
Wysłać powiadomienie email przy nowych odpowiedziach?
Test Hykker myTab 10 - telefon i internet 3G w jednym, czyli tablet z Biedronki
W opinii ekspertów o tabletach pojawia się całe mnóstwo głosów, że tablety się kończą, rynek kurczy, a hybrydy 2 w 1 i duże smartfony zabierają im klientów. Wszystko to jest prawdą. Sporo użytkowników jednak zostanie przy tabletach – to typowi konsumenci treści internetowej. To, co wyróżnia Hykker myTab 10 na tle konkurencji, to dwa wejścia na kartę SIM. Oznacza to, że możemy wyposażyć go w Internet, a także w funkcję telefonu.
Samsung S5570 Galaxy Mini
703
LG GT540 Swift
440
Samsung Ch@t 335
393
SonyEricsson Xperia neo V
393
Samsung GT-S5620 Monte
362
Samsung GT-C3530
281
Samsung GALAXY Y GT-S5360
279
Samsung Star II (S5260)
247
Więcej telefonów


Ankieta
Co dla Was jest najważniejsze w smartfonie?

Moc obliczeniowa i specyfikacja
System operacyjny
Aparat i multimedia
Jakość wykonania
Czas pracy na baterii
Antena i jakość rozmów
Inne czynniki


WynikiAnkiety

Głosów 16

Newsy
Artykuły
Video
Rankingi
Pliki / Download
Redakcja
Archiwum
RSS
Regulamin
Kontakt
Telefony Taryfy
Rozrywka Systemy Rynek Tablety Inne
// dodatkowy kod na dole strony (intext)