REKOMENDUJ | DO ULUBIONYCH | RSS | NEWSLETTER Nick: Hasło: ZAREJESTRUJ  
 
Autor: Kan2016-09-27 15:35 | KnowHow | mozilla | youtube | apel
Kan
Wykop Sledzik Google drukuj Poleć 0

Mozilla: Trzeba naprawić prawo autorskie - zrób sobie buntownicze selfie (wideo)

Reforma prawa autorskiego zaproponowana przez Unię Europejską chroni stare prawa, według których normalne działania kreatywne są nielegalne. Te same prawa będą hamować rozwój innowacji i przedsiębiorstw technologicznych. Naprawmy to. Mozilla opublikowała apel, w którym zachęca do podpisywania petycji złożonej przez Mozillę.

Na początku miesiąca Komisja Europejska opublikowała propozycję reformy dotyczącej praw autorskich. - W odpowiedzi prosimy wszystkich czytających ten teksto zrobienie buntowniczego selfie i wysłanie go do Parlamentu Europejskiego. Wydaje Ci się to śmieszne? To zupełnie jak przestarzałe prawo, które zabrania robienia i udostępniania zdjęć przed oświetloną nocą Wieżą Eiffla w Paryżu, czy Małą Syrenką w Kopenhadze - czytamy w apelu Mozilli.

Oczywiście nikt nie pójdzie do więzienia za zrobienie takich zdjęć. Jednak fakt, że technicznie jest to nielegalne podkreśla poważne braki w najnowszej propozycji reformy opublikowanej przez Unię. Denelle Dixon-Thayer w swoim ostatnim wpisie zauważyła, że reforma „nie spełnia wymagań, które odblokowałyby kreatywność i innowację”. Nie zawiera ona niezbędnych wyjątków, na przykład dla parodii lub remiksów, klauzul, które zezwalałyby na niekomercyjną twórczość (takie jak remiksy lub kompilacje utworów) lub elastycznych klauzul dla użytkowników, takich jak zasada dobrej wiary.

Przykład? Robienie memów i gifów pozostanie nielegalne.

A to dopiero początek. Wyjątki dla tekstu i danych są ograniczone do instytucji publicznych. To może zablokować działania start-upów szukających danych online do budowania innowacyjnych biznesów. Jest jeszcze niebezpieczne „prawo pokrewne”, podobne do prawa autorskiego, które widzieliśmy w Hiszpanii i Niemczech (i które było określone jako porażka). Ta nietrafiona część reformy pozwalałaby wydawcom online na nadanie praw autorskich publikacjom prasowym nawet na 20 lat, z efektem działania wstecz. Niejasne słownictwo sprawia, że nie wiadomo kogo dotyczyłoby i wobec kogo byłoby stosowane to nowe prawo.

Ostatni, niejasny przepis wymagałby od każdego serwisu internetowego dającego dostęp do dużych ilości dzieł, wynegocjowania umów z posiadaczami praw do wykorzystania i ochrony ich dzieł. Może to obejmować wykorzystanie „efektywnych technologii wykrywających treści” – monitorujących i filtrujących technologii, które identyfikują i/lub usuwają treści objęte prawami autorskimi.

Jeśli propozycje te zostaną wprowadzone bez żadnych zmian, zadadzą cios europejskim start-upom, niezależnym koderom, twórcom, artystom i internetowi, jako źródłu wzrostu ekonomicznego i innowacji.

- Nie promujemy plagiatów i piractwa. Twórcy muszą być traktowani uczciwie, włączając uczciwe wynagrodzenie za ich kreacje i prace. Mozilla chce ulepszyć prawo autorskie dla wszystkich, tak aby indywidualni twórcy nie zniechęcili się do tworzenia - podkreślają twórcy apelu.

Nie tylko Mozilla ma wątpliwości: ponad 50 tysięcy osób podpisało naszą petycję i zażądało nowoczesnego prawa autorskiego chroniącego kreatywność, innowację i możliwości, jakie oferuje internet.

- Przed nami ciężka praca. Parlament Europejski będzie pracować nad propozycją jesienią, ale już dzisiaj potrzebujemy Waszej pomocy – internautów domagających się lepszych, nowoczesnych praw. Mozilla startuje z kampanią edukacyjną, która będzie wspierać Wasze działania - dodaje Mozilla.

Aby podkreślić absurdalność niedzisiejszych przepisów Mozilla stworzyła aplikację. Wypróbuj Post Crimes: zrób selfie na tle jednego z charakterystycznych miejsc w Europie, którego fotografowanie jest nielegalne – na przykład nocne oświetlenie Wieży Eiffla albo Mała Syrenka w Danii – ze względu na rygorystyczne prawa autorskie.

Potem wyślij jako pocztówkę do przedstawiciela Twojego kraju w Parlamencie Europejskim. Pokaż tworzącym prawo w Unii jak zacofane jest prawo autorskie i zachęć ich do prac nad reformą, która będzie bardziej przychylna przyszłości i innowacjom.

Mozilla przygotowała trzy krótkie filmiki, w których wskazano na potrzebę reformy. Są edukacyjne, zabawne i trochę dziwne – zupełnie jak internet. Ale poruszają bardzo ważną kwestię: szkodliwy wpływ restrykcyjnego i nieprzystającego do dzisiejszych realiów prawa autorskiego na naszą kreatywność i otwarty internet.

źródło: Mozilla

Kan


Oceń ten artykuł w skali od 1 do 5.
Tagi: | mozilla | youtube | apel Wykop Sledzik Google drukuj Poleć 0
Komentarze: 0 | Napisz komentarz | Zobacz wszystkie komentarze na forum >>


Napisz komentarz
Nick
  


Pogrubienie    Kursywa    Podkreślenie    Adres email    Cytat    Link    Obrazek    Film Youtube - wklej pełny link   

Wpisz kod z obrazka. Zaloguj się, żeby dodawać komentarze bez ograniczeń.
Wysłać powiadomienie email przy nowych odpowiedziach?
Test Hykker myTab 10 - telefon i internet 3G w jednym, czyli tablet z Biedronki
W opinii ekspertów o tabletach pojawia się całe mnóstwo głosów, że tablety się kończą, rynek kurczy, a hybrydy 2 w 1 i duże smartfony zabierają im klientów. Wszystko to jest prawdą. Sporo użytkowników jednak zostanie przy tabletach – to typowi konsumenci treści internetowej. To, co wyróżnia Hykker myTab 10 na tle konkurencji, to dwa wejścia na kartę SIM. Oznacza to, że możemy wyposażyć go w Internet, a także w funkcję telefonu.
Samsung S5570 Galaxy Mini
703
LG GT540 Swift
440
Samsung Ch@t 335
393
SonyEricsson Xperia neo V
393
Samsung GT-S5620 Monte
362
Samsung GT-C3530
281
Samsung GALAXY Y GT-S5360
279
Samsung Star II (S5260)
247
Więcej telefonów


Ankieta
Co dla Was jest najważniejsze w smartfonie?

Moc obliczeniowa i specyfikacja
System operacyjny
Aparat i multimedia
Jakość wykonania
Czas pracy na baterii
Antena i jakość rozmów
Inne czynniki


WynikiAnkiety

Głosów 9

Newsy
Artykuły
Video
Rankingi
Pliki / Download
Redakcja
Archiwum
RSS
Regulamin
Kontakt
Telefony Taryfy
Rozrywka Systemy Rynek Tablety Inne
// dodatkowy kod na dole strony (intext)