REKOMENDUJ | DO ULUBIONYCH | RSS | NEWSLETTER Nick: Hasło: ZAREJESTRUJ  
 
Autor: Kan2016-02-16 11:41 | PDA & Navi | aplikacja | zdrowie | smartfon
Kan
Wykop Sledzik Google drukuj Poleć 0

MoodBuster - aplikacja na smartfona do pomocy w walce z depresją

Polacy pokochali samodiagnozowanie się. Lubią sprawdzać samodzielnie w domu, co im dolega. Pomaga im w tym Internet i aplikacje mobilne. Czy w taki sposób można też zbadać swoje zdrowie psychiczne?

MoodBuster
MoodBuster

W grudniu 2015 roku ponad 10 milionów polskich internautów odwiedziło strony internetowe o tematyce związanej ze zdrowiem i medycyną. To ponad 40 proc. wszystkich użytkowników sieci w Polsce (źródło: Gemius). Aplikacje mobilne sprawdzające stan zdrowia są coraz częściej pobierane ze sklepów (źródło: Google Play).

MoodBuster
MoodBuster

Do popularnych stron internetowych odwiedzanych co miesiąc przez setki tysięcy internautów nie należą tylko apteki internetowe. Zainteresowaniem cieszą się także strony WWW, na których zasięgnąć można opinii lekarza specjalisty lub przedyskutować swoje dolegliwości z innymi internautami (źródło: Gemius). Aplikacje monitorujące tętno, spalane kalorie i sen są chętnie kupowane przez użytkowników smartfonów i smartwatchy (źródło: Google Play).


Programy na urządzanie mobilne monitorujące nastrój lub dyskusje na forach nie zastąpią jednak diagnozy specjalisty, zwłaszcza w tak drażliwych kwestiach, jak zdrowie psychiczne. Po zasięgnięciu opinii, np. psychoterapeuty można jednak skorzystać z dobrodziejstw nowych technologii. Jedną z propozycji ostatnich miesięcy jest łączenie tradycyjnej psychoterapii z terapią z wykorzystaniem internetu. To projekt E-COMPARED, w ramach którego wykorzystuje się aplikację MoodBuster.


Dostępne badania pokazują, że terapia z wykorzystaniem internetu jest odpowiedzią na problemy związane z dostępnością pomocy psychologicznej w wielu krajach. Co więcej, jest ona tańsza dla pacjenta przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej jakości leczenia – tłumaczy dr hab. Roman Cieślak, prof. Uniwersytetu SWPS i kierownik projektu.


W ramach projektu E-COMPARED testowane są internetowa platforma i aplikacja mobilna – MoodBuster. Pacjent korzysta z nich między spotkaniami z psychoterapeutą. MoodBuster zawiera treści psychoedukacyjne oraz interaktywne ćwiczenia praktyczne, pozwala zmierzyć nastrój pacjenta, a nawet jakości snu (zadaje pytania pacjentowi, który sam je ocenia). Wyniki prezentowane są w formie wykresów. Platforma internetowa i aplikacja są połączone, więc pacjent może, np. odbierać wiadomości od terapeuty za pomocą aplikacji, a także oglądać na platformie wykres swojego nastroju tworzony przy użyciu pomiarów wykonywanych przez aplikację mobilną. Nad tym wszystkim czuwa psychoterapeuta, który ma wgląd w wyniki uzyskiwane przez pacjenta podczas ćwiczeń.

źródło: SWPS

Kan


Oceń ten artykuł w skali od 1 do 5.
Aktualna ocena: 5 (głosy: 1)
Tagi: | aplikacja | zdrowie | smartfon Wykop Sledzik Google drukuj Poleć 0
Komentarze: 0 | Napisz komentarz | Zobacz wszystkie komentarze na forum >>


Napisz komentarz
Nick
  


Pogrubienie    Kursywa    Podkreślenie    Adres email    Cytat    Link    Obrazek    Film Youtube - wklej pełny link   

Wpisz kod z obrazka. Zaloguj się, żeby dodawać komentarze bez ograniczeń.
Wysłać powiadomienie email przy nowych odpowiedziach?


Ankieta
mObywatel - z jakim prawdopodobieństwem zainstalujecie aplikację

100 %
75 %
50 %
25 %
0 %
A co to jest?


WynikiAnkiety

Głosów 225

Newsy
Artykuły
Video
Rankingi
Pliki / Download
Redakcja
Archiwum
RSS
Regulamin
Kontakt
Telefony Taryfy
Rozrywka Systemy Rynek Tablety Inne
// dodatkowy kod na dole strony (intext)