REKOMENDUJ | DO ULUBIONYCH | RSS | NEWSLETTER Nick: Hasło: ZAREJESTRUJ  
 
Autor: Kan2017-05-19 06:17 | Rynek | mobile-vikings
Kan
Wykop Sledzik Google drukuj Poleć 0

Mobile Vikings wspiera młodych adeptów kodowania

30% uczestników internetowego kursu programowania w ramach projektu Ligi Niezwykłych Umysłów „Wrocław koduje 2.0” to kobiety. To nie jedyny stereotyp, który obala Liga. Programista przyszłości to humanista, a kodowania może nauczyć się każdy – twierdzi Wojciech Majeran, jeden z założycieli fundacji. Do grona partnerów Ligi dołącza operator sieci komórkowej mobile Vikings, który przekaże darmowe startery najlepszym absolwentom szkolenia.

Projekt „Wrocław koduje 2.0” od maja wspiera operator sieci komórkowej Mobile Vikings. To pierwsza współpraca tej marki z organizacją pożytku publicznego. W ramach kooperacji Mobile Vikings nagrodzi najlepszych absolwentów projektu darmowymi starterami z dostępem do internetu. Operator będzie wspierał fundację również w promocji i działaniach komunikacyjnych, które mają na celu rozwój projektu „Wrocław koduje 2.0” poza granicami Wrocławia.


- To pierwsza oficjalna współpraca Mobile Vikings z organizacją pożytku publicznego, ale zdecydowanie nie jest to pierwsza interesująca inicjatywa, którą wspieramy. Projekty takie jak „Wrocław koduje 2.0”, które pomagają młodym ludziom przełamywać stereotypy i pokonywać bariery w nauce, pracy czy biznesie doskonale wpisują się w wartości, którymi kieruje się nasza marka – mówi Bartek Grabowski, Dyrektor Marketingu w Mobile Vikings.

Programista to zawód przyszłości. Zdaniem Komisji Europejskiej w całej Unii brakuje nawet 300 tys. przedstawicieli tego zawodu, a w Polsce liczba wakatów cały czas kształtuje się na poziomie co najmniej kilkudziesięciu nieobsadzonych miejsc pracy. Brakuje odpowiedniego systemu edukacji. Młodzi ludzie kodowania mogą uczyć się albo dopiero na studiach, albo w ramach kół naukowych, dodatkowych, płatnych szkoleń czy z darmowych, dostępnych w internecie tutoriali. Z drugiej strony programiści tworzą hermetyczną grupę zawodową. W dużym stopniu nastawieni są na samodzielność i indywidualizm, co powoduje, że niechętnie dzielą się wiedzą i wzajemnie sobie pomagają, a młodym ludziom bardzo ciężko jest wejść do tego środowiska. Wciąż istnieje przekonanie, że kodowanie jest niezwykle trudne, a programista to zawód dla wybranych, szczególnie uzdolnionych. Wojciech Majeran, założyciel fundacji, która powołała do życia Ligę Niezwykłych Umysłów i projekt

„Wrocław koduje 2.0” jest innego zdania.

- Programowanie nie jest i nie może być tak skomplikowane. Powstają coraz prostsze języki kodowania. Zmienia się także profil umiejętności i cech programisty idealnego. To nie może być tylko koder, który działa odtwórczo. Takie osoby już teraz są zastępowane przez automatyczne programy, które potrafią napisać kilka linijek najprostszego kodu. Programista przyszłości to humanista, posiadający wszechstronną wiedzę, rozumiejący otaczającą go rzeczywistość, szukający odpowiedzi na socjologiczne czy filozoficzne pytania. Jego działanie ma zmierzać do zabezpieczenia ludzi przed negatywnym oddziaływaniem technologii. Jestem przekonany, że programowania może nauczyć się prawie każdy. Oczywiście, trzeba wykonać ciężką pracę, być niezwykle zmotywowanym i upartym w dążeniu do celu. Wyniki osiągane przez uczestników naszych projektów pokazują jednak, że w nauce programowanie nie mam barier, których nie można pokonać – przekonuje Wojciech Majeran.

Liga Niezwykłych Umysłów to program, w ramach którego funkcjonuje platforma do nauki programowania online. Jest ona dostępna zarówno dla młodzieży, jak i osób dorosłych. Założyciele fundacji opracowali także projekt przeznaczony dla uczniów i nauczycieli szkół średnich we Wrocławiu. W ramach „Wrocław koduje 2.0” istnieje platforma do nauki kodowania w językach Java i C++ poprzez grywalizację, wyzwania programistyczne, quizy czy rankingi. Obecnie na 71 wrocławskich szkół średnich w projekcie uczestniczy 67 placówek. 1097 użytkowników aktywnie działa i uczy się programowania, a 435 czeka na przystąpienie do programu. 30% uczestników stanowią dziewczyny, które osiągają bardzo dobre wyniki, prowadząc w wewnętrznym rankingu Ligi nieprzerwanie od kilku miesięcy. Szkolenie zakończone jest egzaminem oraz uzyskaniem certyfikatu potwierdzającego nabyte umiejętności. Certyfikacja ECF uznawana jest w całej Unii Europejskiej. Już 19-letni absolwenci etapu podstawowego kursu otrzymują pracę w renomowanych wrocławskich korporacjach IT.

- Chcemy uczyć nie tylko samego kodowania, ale i umiejętności pracy zespołowej, wzajemnego pomagania, dzielenia się wiedzą. Uważamy, że takie kompetencje są niezwykle potrzebne, żeby zbudować społeczność programistów, którzy odpowiadają na potrzeby współczesnego rynku pracy – dodaje Majeran.

Projekt „Wrocław koduje 2.0” od maja wspiera operator sieci komórkowej Mobile Vikings. To pierwsza współpraca tej marki z organizacją pożytku publicznego. W ramach kooperacji Mobile Vikings nagrodzi najlepszych absolwentów projektu darmowymi starterami z dostępem do internetu. Operator będzie wspierał fundację również w promocji

i działaniach komunikacyjnych, które mają na celu rozwój projektu „Wrocław koduje 2.0” poza granicami Wrocławia.

- To pierwsza oficjalna współpraca Mobile Vikings z organizacją pożytku publicznego, ale zdecydowanie nie jest to pierwsza interesująca inicjatywa, którą wspieramy. Projekty takie jak „Wrocław koduje 2.0”, które pomagają młodym ludziom przełamywać stereotypy i pokonywać bariery w nauce, pracy czy biznesie doskonale wpisują się w wartości, którymi kieruje się nasza marka – mówi Bartek Grabowski, Dyrektor Marketingu w Mobile Vikings.

źródło: Mobile Vikings

Kan


Oceń ten artykuł w skali od 1 do 5.
Tagi: | mobile-vikings Wykop Sledzik Google drukuj Poleć 0
Komentarze: 0 | Napisz komentarz | Zobacz wszystkie komentarze na forum >>


Napisz komentarz
Nick
  


Pogrubienie    Kursywa    Podkreślenie    Adres email    Cytat    Link    Obrazek    Film Youtube - wklej pełny link   

Wpisz kod z obrazka. Zaloguj się, żeby dodawać komentarze bez ograniczeń.
Wysłać powiadomienie email przy nowych odpowiedziach?
Test NavRoad UNI - UNIwersalny asystent kierowcy pod choinkę
Gdyby pomyśleć o najlepszych prezentach dla kierowcy, koniecznie należałoby wymienić uniwersalnego asystenta kierowcy. Nawigacja, rejestrator, antyradar i kamera cofania bez kabli? Brzmi ciekawie. A co, jeśli dodamy, że to wszystko znajdziemy w jednym urządzeniu? - to idealny wybór dla kierowców. NavRoad UNI, bo o nim właśnie mowa, to pierwszy w Polsce asystent kierowcy.
Samsung S5570 Galaxy Mini
703
LG GT540 Swift
440
Samsung Ch@t 335
393
SonyEricsson Xperia neo V
393
Samsung GT-S5620 Monte
362
Samsung GT-C3530
281
Samsung GALAXY Y GT-S5360
279
Samsung Star II (S5260)
247
Więcej telefonów


Ankieta
Co dla Was jest najważniejsze w smartfonie?

Moc obliczeniowa i specyfikacja
System operacyjny
Aparat i multimedia
Jakość wykonania
Czas pracy na baterii
Antena i jakość rozmów
Inne czynniki


WynikiAnkiety

Głosów 199

Newsy
Artykuły
Video
Rankingi
Pliki / Download
Redakcja
Archiwum
RSS
Regulamin
Kontakt
Telefony Taryfy
Rozrywka Systemy Rynek Tablety Inne
// dodatkowy kod na dole strony (intext)