REKOMENDUJ | DO ULUBIONYCH | RSS | NEWSLETTER Nick: Hasło: ZAREJESTRUJ  
 
Autor: rafaik2009-10-19 19:58 | Rynek | podsłych | gsm | umts | in
rafaik
 

Metody podsłuchu telefonu komórkowego

Ostatnio w mediach każdego dnia możemy przeczytać lub usłyszeć o aferach, korupcji, stenogramach, inwigilacji i podsłuchach. No właśnie to dzięki telefonii stacjonarnej i komórkowej niektórzy mogą podsłuchiwać o czym i z kim rozmawiamy.

Według przepisów prawa w Polsce podsłuch legalnie może wykorzystywać dziewięć formacji są to: policja, Żandarmeria Wojskowa, Straż Graniczna, Wywiad Gospodarczy, Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencja Wywiadu, Służba Kontrwywiadu Wojskowego, Służba Wywiadu Wojskowego i Centralne Biuro Antykorupcyjne.

Obecnie słysząc słowo podsłuch większośś ludzi wyobraża sobie "pluskwę" w gniazdku i słuchawce telefonicznej. Ta metoda to już jednak przeżytek obecnie stosuję się metody bardziej wyrafinowane i trudniejsze do wykrycia.

Jedną z najdroższych, ale zarazem najskuteczniejszych jest metoda "powielania BTS-a" (czyli stacji przekaźnikowej telefonii cyfrowej). Połączenie płynie przez sieć takich stacji i dociera do operatora, który przez kolejne stacje (BTS-y) łączy z odbiorcą. Osoby, które chcą podsłuchiwać rozmowę, symulują jedną z kolejnych stacji, który pośredniczy w transmisji, przechwytując tym samym treść rozmów i wysyłanych wiadomości.

Często urządzenie pośrednie może się znajdować w samochodzie, pomieszczeniu lub nawet walizce na kółkach. Nie wie o nim ani operator, ani osoba, z której komórki sygnał trafia do takiej niby-stacji. Tymczasem cała transmisja idzie właśnie tamtędy. Owszem, operatorzy szyfrują sygnał. Ale te zabezpieczenia specjaliści już dawno złamali.

Kolejną powszechną metodą podsłuchu jest wgranie do komórki programu szpiegującego typu Spytap. Jest to program, który przechwytuje treść rozmów (pozwala na włączenie się w rozmowę), treść wiadomości tekstowych, a nawet wszystko to, co dzieje się w obrębie do 4 metrów od telefonu.

Działa to w ten sposób, że w podsłuchiwanym telefonie zostaje zaprogramowany specjalny numer uprzywilejowany. Wystarczy np. z tego numeru zadzwonić, a szpiegowany telefon odbierze połączenie i uruchomi mikrofon zewnętrzny. Oczywiście wszystko odbywa się w sposób niezauważalny dla właściciela telefonu. Aparat nie błyska, nie buczy, sama aplikacja jest zaś świetnie ukryta.

Podsłuch możliwy jest nawet wtedy, kiedy aparat jest wyłączony. Wgranie szpiegującego oprogramowania jest możliwe tylko do nowszych komórek – smartfonów z systemem Symbian lub Windows Mobile. Koszt w granicach od 2 tys. zł po 13 tys. zł dla aparatów takich, jak np. iphone. Z kolei poprzez BTS-a możliwe jest podsłuchiwanie rozmów prowadzonych ze wszystkich modeli telefonów.

(ź) TVN24.pl, Nowiny24.pl

rafaik


Oceń ten artykuł w skali od 1 do 5.
Tagi: | podsłych | gsm | umts | in Wykop Sledzik Google drukuj Poleć 0Ankieta
mObywatel - z jakim prawdopodobieństwem zainstalujecie aplikację

100 %
75 %
50 %
25 %
0 %
A co to jest?


WynikiAnkiety

Głosów 212

Newsy
Artykuły
Video
Rankingi
Pliki / Download
Redakcja
Archiwum
RSS
Regulamin
Kontakt
Telefony Taryfy
Rozrywka Systemy Rynek Tablety Inne
// dodatkowy kod na dole strony (intext)