REKOMENDUJ | DO ULUBIONYCH | RSS | NEWSLETTER Nick: Hasło: ZAREJESTRUJ  
 
Autor: Kan2017-08-31 12:52 | PDA & Navi | mbank | wirus | aplikacja | internet
Kan
Wykop Sledzik Google drukuj Poleć 8

mBank - uwaga na wirus atakujący smartfony z systemem Android

Właściciele smartfonów z systemem operacyjnym Android mogą paść ofiarą nowej wersji szkodliwego oprogramowania. Na zainfekowanym telefonie, przy próbie wejścia do aplikacji mobilnej, pojawia się „nakładka” - komunikat o konieczności potwierdzenia numeru telefonu - ostrzega mBank.


Celem przestępców jest przechwycenie danych klienta (numeru telefonu i danych do logowania). Posiadając te informacje, mogą zlecić przelew na swój rachunek i przekierować wiadomość SMS z hasłem autoryzacyjnym na podstawiony numer telefonu. I w ten sposób ukraść pieniądze z konta klienta.


Po wciśnięciu „Kontynuuj” użytkownik proszony jest kolejno o podanie:

    1. Numer telefonu komórkowego

    2. Wprowadzenie wygenerowanego kodu PIN

    3. Identyfikatora i hasła do serwisu transakcyjnego

Jeżeli Twój telefon został zainfekowany:

  • natychmiast zmień hasło do serwisu transakcyjnego mBanku
  • przywróć ustawienia fabryczne w telefonie (najlepiej tzw. hard reset)
  • zmień pin do aplikacji mobilnej mBanku
  • Sprawdź w jaki sposób chronić swój telefon
    https://www.mbank.pl/bezpieczenstwo/bezpieczny-telefon/

    mBank

    Kan


Oceń ten artykuł w skali od 1 do 5.
Tagi: | mbank | wirus | aplikacja | internet Wykop Sledzik Google drukuj Poleć 8
Komentarze: 8 | Napisz komentarz | Zobacz wszystkie komentarze na forum >>

AnonimB
Niezarejestrowany




Zgłoś naruszenie
Wysłano: 2017.08.31 21:49 Odpowiedz
Punkt 5: nie używać apki mbanku tylko komputera. W dzisiejszych czasach gdy telefony są łatwo hakowalne tylko ktoś lekkomyślny używa smartfona do bankowości internetowej.
Anonimwlo
Niezarejestrowany




Zgłoś naruszenie
Wysłano: 2017.08.31 20:04 Odpowiedz
Do 18:26 Jestem zrozpaczony Twoim komentarzem. Przecież masz już rodzinę, która korzysta z tej techniki. Nie baw się z czytelnikami swoimi tekstami.
wlowlo
Zarejestrowany użytkownik


Posty: 1444
Zarejestrowany:
2008-02-09 16:06:28
Zgłoś naruszenie
Wysłano: 2017.09.01 10:46
Ciągle nie rozumiesz... Bank ostrzega o istnieniu problemu, ale ja tu nie wyczytałem żeby poinformowali skąd to fałszywe oprogramowanie może się wziąć, jak się uchronić... Z Twojego komentarza wynika, ze z aktualizacją aplikacji bankowej - bo wiedzą jaką masz wersję, znają numer telefonu...
wlowlo
Zarejestrowany użytkownik


Posty: 1444
Zarejestrowany:
2008-02-09 16:06:28
Zgłoś naruszenie
Wysłano: 2017.09.01 10:47
Właściciele smartfonów z systemem operacyjnym Android mogą paść ofiarą nowej wersji szkodliwego oprogramowania. Na zainfekowanym telefonie, przy próbie wejścia do aplikacji mobilnej, pojawia się „nakładka” - komunikat o konieczności potwierdzenia numeru telefonu - ostrzega mBank. Jak może dojść do zainfekowania? "Nakładka" jest na aplikację banku a nie na klienta poczty albo kalkulator chyba, nie?
wlowlo
Zarejestrowany użytkownik


Posty: 1444
Zarejestrowany:
2008-02-09 16:06:28
Zgłoś naruszenie
Wysłano: 2017.09.01 10:51
Zauważ, że z tekstu nie wynika, że jest to jakaś zachęta do weryfikacji danych, odblokowania konta itp. Tu piszą o normalnym korzystaniu z aplikacji bankowej! Kiedy klient nie jest świadomy, że coś w bankowej aplikacji może zostać zmienione przez jakieś robactwo!
Anonimwlo
Niezarejestrowany




Zgłoś naruszenie
Wysłano: 2017.08.31 14:41 Odpowiedz
wlo , czy Ty żartujesz? A ską jest info o Twoim tel. jak przysyłają Ci aktualizacje i wiedzą którą wersję przysłać. Tego po Tobie się nie spodziewałem. Otwórz: niebezpiecznik.pl. Nabierzesz "ogłady".
wlowlo
Zarejestrowany użytkownik


Posty: 1444
Zarejestrowany:
2008-02-09 16:06:28
Zgłoś naruszenie
Wysłano: 2017.08.31 18:26
Samo przychodzi? Nie sądzę ;-)
wlowlo
Zarejestrowany użytkownik


Posty: 1444
Zarejestrowany:
2008-02-09 16:06:28
Zgłoś naruszenie
Wysłano: 2017.08.31 13:15 Odpowiedz
Hmmm... A skąd się w telefonie może wziąć to fałszywe oprogramowanie?